საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმის შესრულების 2019 – 2020 წლების ალტერნატიული მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიშები
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანგარიში 20 ივლისი 2021
19 ივლისს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან (GYLA) ერთად საჯარო მმართველობის რეფორმის (PAR) 2019 – 2020 წლების  სამოქმედო გეგმის შესრულების ალტერნატიული მონიტორინგის შემაჯამებელი ანგარიშები წარადგინა.
ღონისძიებაზე დამსწრეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს IDFI-ს პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის მართვისა და ადამიანური კაპიტალის პროგრამის გუნდის ხელმძღვანელმა კოლომბ დე მერსიმ, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის დემოკრატიული ინსტიტუტების მხარდაჭერის პროგრამის დირექტორმა ვახუშტი მენაბდემ და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა ანი ბარისაშვილმა.
პრეზენტაციის ფარგლებში მონაწილეებმა ისაუბრეს სამოქმედო გეგმის პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის, ანგარიშვალდებულების, სახელმწიფო სერვისების მიწოდებისა და საჯარო ფინანსების მართვის მიმართულებებზე.
მონიტორინგის პროცესში თავი იჩინა იმ არაერთმა ხარვეზმა და გამოწვევამ, რაც საქართველოში პოლიტიკის შემუშავების პროცესს ახასიათებს, მათ შორის, იდენტიფიცირებული რისკების შემცირებისა თუ აღმოფხვრის მექანიზმების არარსებობა სამოქმედო გეგმაში, უწყებებს შორის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის ნაკლებობა, ზედამხედველობის სისუსტე და სხვა. მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ სტრატეგიული დოკუმენტები ძირითადად ითვალისწინებს მათი შემუშავებისას არსებულ გამოწვევებს და პრიორიტეტად ასახელებს შესაბამის მიმართულებებს. თუმცა, ამოცანის შედეგის მისაღწევად, რიგ შემთხვევებში, არასაკმარისი ანდა ტექნიკური ხასიათის აქტივობებია გათვალისწინებული, რაც მნიშვნელობას უკარგავს ამოცანებს. ამოცანები და ინდიკატორები საჭიროებს დახვეწას S.M.A.R.T. კრიტერიუმების შესაბამისად. გარდა ამისა, ამოცანების რეალურად მისაღწევად აუცილებელია მეტი აქტივობის განსაზღვრა და მათი შესრულებისთვის რეალური ძალისხმევის გაწევა, ამოცანების შედეგის გასაზომად კი საჭიროა საკმარისი და ამბიციური ინდიკატორების გათვალისწინება. ნიშანდობლივია, რომ 2016 წლის შემდეგ გზამკვლევის განახლება არ მომხდარა, რის გამოც, სამოქმედო გეგმასა და გზამკვლევს შორის გარკვეული შეუსაბამობებია. მნიშვნელოვანია, რომ საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმა და გზამკვლევი თანხვედრაში იყოს ერთმანეთთან და გზამკვლევში გამოკვეთილი გამოწვევების შესაბამისად ხდებოდეს ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, გზამკვლევის არსებობას აზრი ეკარგება.
როგორც მონიტორინგის ფარგლებში გამოიკვეთა:
სამოქმედო გეგმით პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის  მიმართულებით გათვალისწინებული ოთხი ამოცანიდან ერთი მეტწილად შესრულდა, ხოლო სამი შეუსრულებელია; სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ცხრა აქტივობიდან ორი სრულად შესრულდა, ერთი - მეტწილად, ორი - ნაწილობრივ, ოთხი კი შეუსრულებელია.
სამოქმედო გეგმით ანგარიშვალდებულების მიმართულებით გათვალისწინებული ხუთი ამოცანიდან სამი ნაწილობრივ შესრულებულია, ორი კი - შეუსრულებელი. ამოცანებისთვის განსაზღვრული ექვსი ინდიკატორიდან (მათ შორის, ერთი დამატებითი ინდიკატორი) ერთი სრულად შესრულებულია, ერთი - ნაწილობრივ, ოთხი - შეუსრულებელი. რაც შეეხება აქტივობებს, 2019-2020 წლის განმავლობაში ანგარიშვალდებულების მიმართულებით განსაზღვრული 14 აქტივობიდან მხოლოდ ერთი აქტივობა შესრულდა სრულად, ერთი - მეტწილად, ოთხი აქტივობა ნაწილობრივ შესრულდა, აქტივობების უმეტესი ნაწილი კი (რვა აქტივობა) არ შესრულდა. აქტივობის შედეგის 19 ინდიკატორიდან ორი სრულად შესრულდა, ერთი -მეტწილად,  სამი - ნაწილობრივ, 13 კი - შეუსრულებელია.
სამოქმედო გეგმით სახელმწიფო სერვისების მიწოდების მიმართულებით გათვალისწინებული შვიდი ამოცანიდან, 2020 წლის ბოლოსთვის ერთი სრულად შესრულებულია, ერთი - მეტწილად შესრულებული, სამი - ნაწილობრივ, ორი კი - შეუსრულებელი. ამოცანისთვის განსაზღვრული ცხრა ინდიკატორიდან ორი სრულად შესრულებულია, ოთხი - ნაწილობრივ, სამი კი - შეუსრულებელი. რაც შეეხება აქტივობებს, 2019-2020 წ.წ. განმავლობაში განსაზღვრული 28 აქტივობიდან რვა სრულად შესრულებულია, ოთხი - მეტწილად შესრულებული, 12 ნაწილობრივ შესრულებულია, ოთხი კი - შეუსრულებელი.  აქტივობის შედეგის 40 ინდიკატორიდან (მათ შორის, დამატებითი ინდიკატორები) 15 სრულად არის შესრულებული, სამი - მეტწილად, 12 ინდიკატორი ნაწილობრივ შესრულებულია და 10 - შეუსრულებელი.
სამოქმედო გეგმით საჯარო ფინანსების მართვის მიმართულებით გათვალისწინებული სამი ამოცანიდან ორი მეტწილად შესრულდა, ერთი კი შეუსრულებელია; შვიდი აქტივობიდან ერთი სრულად არის შესრულებული, სამი - მეტწილად, სამი კი - ნაწილობრივ.
გაეცანით ანგარიშებს აქ:
მიმართულება 1: პოლიტიკის დაგეგმვა და კოორდინაცია
მიმართულება 3: ანგარიშვალდებულება
მიმართულება 4: სახელმწიფო სერვისების მიწოდება
მიმართულება 5: საჯარო ფინანსების მართვა
ანგარიშები მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია IDFI და იგი შესაძლოა არ ასახავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.

The final Reports of the Alternative Monitoring of the 2019 - 2020 PAR Action Plan Implementation
On July 19th the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) together with the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) presented the final reports of the alternative monitoring of the 2019 – 2020 PAR action plan implementation.
Event participants were welcomed by Levan Avalishvili – Programs Director of IDFI, Colombe DE MERCEY – Team leader for Governance and Human Capital, Delegation of the European Union to Georgia, Vakhushti MENABDE – Democratic Institutions Support Program Director, GYLA and Ani Barisashvili – Representative of the Department of Policy Planning and Coordination of the Government Administration of Georgia.
During the presentation participants discussed the following directions of the PAR Action Plan for 2019 – 2020: Policy Planning and Coordination, Accountability, Public Service Delivery, and Public Finance Management. The monitoring process revealed a number of shortcomings and challenges that characterize the policy-making process in Georgia, including the absence of mechanisms for reduction or elimination of identified risk in the action plan, lack of cooperation and coordination between agencies, weakness of oversight, and etc.
The analysis of the Public Administration Reform Roadmap and the Action Plan for 2019-2020 revealed that the documents mainly address the challenges relevant during their development and accordingly define priority directions. However, in a number of cases, insufficient or technical activities are defined for the implementation of objectives, undermining their significance. Objectives and indicators require refinement according to S.M.A.R.T. criteria. In addition, in order to actually achieve the objectives, more activities are necessary to be defined and real efforts need to be made for their implementation, as well as, sufficient and more ambitious indicators need to be considered for the measurement of objectives. It is notable that the Roadmap has not been updated since 2016 and, therefore, there are several inconsistencies between the Action Plan and the Roadmap. It is crucial for the Public Administration Reform Roadmap and the Action Plan to be in compliance with each other and for the Action Plan to be developed in accordance to challenges outlined in the Roadmap. Otherwise, the significance of the Roadmap is undermined.
The monitoring of the Action Plan revealed the following key findings:
Out of four objectives envisaged by the Policy Planning and Coordination Direction of the Action Plan three are unimplemented and one is mostly implemented. Out of 17 activities, 10 are fully implemented, one is mostly implemented, two are partly implemented and four are unimplemented;
Three of the five objectives envisaged by the Accountability Direction of the Action Plan are partly implemented and two are unimplemented. Out of the six outcome indicators defined for the objectives (including one additional indicator), one is fully implemented, one - partly, four – are unimplemented. As for the activities, out of the 14 activities defined in the Accountability direction during 2019-2020, only one activity was fully implemented, one - mostly, four activities were partly implemented, and most of the activities (eight activities) were not implemented.Out of the 19 output indicators, two were fully implemented, one - mostly, three - partly, and 13 – are unimplemented;
Out of the seven objectives envisaged by the Public Service Delivery Direction of the Action Plan, one is fully implemented, one is mostly implemented, three – are partly implemented and two are unimplemented by the end of 2020. Out of nine outcome indicators two are fully implemented, four are partly implemented and three are unimplemented. As for the activities, out of 28 activities outlined for 2019-2020, eight are fully implemented, four are mostly implemented, 12 are partly implemented and four are unimplemented. Out of 40 output indicators (including additional indicators), 15 are fully implemented, three are mostly implemented, 12 are partly implemented and 10 are unimplemented;
Out of three objectives envisaged by the Public Finance Management Direction of the Action Plan two are mostly implemented, while one is unimplemented. Out of seven activities, one is fully implemented, three are mostly implemented and three are partly implemented.
Read the reports here:
Direction 1: Policy Planning and Coordination
Direction 3: Accountability
Direction 4: Public Service Delivery
Direction 5: Public Finance Management
Reports have been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and do not necessarily reflect the views of the European Union.