IDFI აჯამებს გიორგი კლდიაშვილის უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებით განვითარებულ მოვლენებს
2014 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტმა იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით დააკავა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი, როდესაც გიორგი კლდიაშვილს კუთვნილი და მასზე ოფიციალურად რეგისტრირებული ცეცხლსასროლი საკოლექციო იარაღი (Luger P08, 1921 წლის გამოშვება) გადაქონდა სახლში იარაღის ოფიციალურ მაღაზიაში შეკეთების შემდეგ. გიორგი კლდიაშვილი დააკავეს ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარების ბრალდებით, მიუხედავად იმისა, რომ იარაღი იყო დაშლილ მდგომარეობაში, იდო მანქანის საბარგულში ტყვიების გარეშე. იარაღი ეკუთვნოდა გიორგი კლდიაშვილს, თუმცა, მას არ ჰქონდა აღებული ნებართვა შსს-ს მომსახურების სააგენტოდან მისი გადატანის შესახებ.
შსს-ს თანამშრომელთა პირველადი განმარტებით, გიორგი კლდიაშვილს ქმედება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ფარგლებს არ ცდებოდა და მას ჯარიმის გადახდა მოუწევდა. თუმცა, მოგვიანებით იმავე დღეს, გიორგი კლდიაშვილს წარედგინა ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარება), რაც ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას 3-5 წლამდე. 3 საათიანი დაკითხვის შემდგომ გიორგი კლდიაშვილი დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში, ე.წ. “მოდულის“ შენობაში, სადაც მან 2 დღე დაჰყო.
აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ გიორგი კლდიაშვილის დაკავებას საფუძვლად დაედო ვარაუდი მისი მიმალვის შესახებ. თუმცა, მან ნებაყოფლობით მიიღო მონაწილეობა საგამოძიებო მოქმედებებში, თავისი ნებით გამოცხადდა საგამოძიებო ორგანოში და დაიკითხა მოწმის სახით. გიორგი კლდიაშვილის ინფორმაციით, დაკავებისას შსს-ს წარმომადგენლებმა ჰკითხეს მისი ორგანიზაციის საქმიანობის შესახებ და იმ სამოქალაქო კამპანიაზე, რომლებშიც გიორგი კლდიაშვილი იყო ჩართული, მიანიშნეს კამპანია ,,ეს შენ გეხება“-ზე და უთხრეს თუ რატომ საუბრობდა უკანონო მოსმენებზე.
სასამართლო სხდომაზე პროკურორმა ვერ დაასაბუთა გიორგი კლდიაშვილის 2 დღით დაკავების საფუძველი და ვერც ის რომ არსებობდა მიმალვის საფრთხე. აღნიშნულიდან გამომდინარე სასამართლომ დაადასტურა, რომ შსს-ს წამომადგენლებმა გიორგი კლდიაშვილის მიმართ დაარღვიეს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 171-ე მუხლით გათვალისწინებული მოთხოვნები. ყოველივე ამის გამო სასამართლომ მიიღო გიორგი კლდიაშვილის სასამართლოს დარბაზიდან გათავისუფლების გადაწყვეტილება 1500 ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ. ეთიკური მოსაზრებებიდან გამომდინარე გამოძიების დასრულებამდე და სასამართლო გადაწყვეტილების გამოცხადებამდე გიორგი კლდიაშვილმა მიიღო გადაწყვეტილება ინსტიტუტის დირექტორის პოზიციიდან გადადგომის შესახებ.
გიორგი კლდიაშვილის დაკავების შემდეგ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა, მათ შორის კოალიციამ დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის და 30-ზე მეტმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ, როგორიცაა ღია საზოგადოება საქართველო (OSGF), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია), საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო (TI-Georgia) ა.შ. გაავრცელეს განცხადებები და მოუწოდეს ხელისუფლებას: (1) დაუყოვნელივ იქნეს შესწავლილი პოლიციელთა მოქმედების კანონიერება და ყველა დამრღვევს დაეკისროს კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა; (2) შეწყდეს გიორგი კლდიაშვილის მიმართ დაწყებული სისხლისსამართლებრივი დევნა, რადგან არ არსებობს სისხლის სამართლის კანონით გათვალისწინებული ქმედება (სსსკ-ს 105-ე მხ.); (3) მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირებმა თავი შეიკავონ არასამთავრობო ორგანიზაციათა მისამართით შეურაცხმყოფელ გამონათქვამებზე, ქვეყნის მოღალატეებად, ძირგამომთხრელებად შერაცხვაზე, რადგან, სხვა არასასურველ შედეგებთან ერთად, შესაძლებელია, ასეთი დაუფიქრებელი გამონათქვამები გახდეს სამართალდამცავთა მხრიდან ზემოაღნიშნული კანონსაწინააღმდეგო და არაადეკვატური რეაგირების წამახალისებელი.
მნიშნელოვანია აღინიშნოს, რომ განცხადება ასევე გაავრცელა საქართველოს სახალხო დამცველმა, და წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს ააიპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ დირექტორის გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ არსებული სისხლის სამართლის საქმის შეწყვეტის საკითხის განხილვის თაობაზე. საქართველოს სახალხო დამცველმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი, რომ ადგილი აქვს გიორგი კლდიაშვილის მიერ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 181–ე მუხლით გათვალისწინებულ სამართალდარღვევას და არა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულებრივ ქმედებას – ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარებას.
აღსანიშნავია, რომ სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან არსებული რეაქციის შედეგად პროკურატურამ შესთავაზა გიორგი კლდიაშვილს განრიდების გამოყენება, რაც იმის მანიშნებელი იქნებოდა რომ საქმე ეხება სისხლის სამართლის და არა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას. გიორგი კლდიაშვილმა უარი განაცხადა განრიდების მიღებაზე, რადგან მის მიერ ჩადენილი სამართალდარღვევა ატარებს ადმინისტრაციულ ხასიათს. ამჟამად გამოძიება მიმდინარეობს და შემდეგი სასამართლო სხდომა დანიშნულია 2015 წლის 15 იანვარს. გიორგი კლდიაშვილის უფლებებს იცავს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია) გუნდი.
ყოველივე ზემოთქმულზე დაყრდნობით IDFI აცხადებს, რომ:
1. გიორგი კლდიაშვილი უკანონოდ იყო დაკავებული დროებითი მოთავსების იზოლატორში, ე.წ. “მოდულის“ შენობაში ორი დღის განმავლობაში, რასაც 2014 წლის 17 დეკემბერის სასამართლოს სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებაც მოწმობს.
2. მიუღებელია კანონდამცველი ორგანოების მიერ გიორგი კლდიაშვილის სამოქალაქო აქტივიზმზე მითითება. გიორგი კლდიაშვილი არის IDFI-ის დამფუძნებელი, კოალიციის მედია ადვოკატირებისთვის კოორდინატორი, პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარე და სხვა საქმიანობებს შორის ასევე აქტიურად მონაწილეობს „ეს შენ გეხება“-ს კამპანიაში.
3. IDFI მიიჩნევს, რომ გიორგი კლდიაშვილის მიერ მისი საკუთარი იარაღის უნებართვო გადატანა წარმოადგენს ადმინისტრაციულ და არა სისხლის სამართლის სამართალდარღვევას. შესაბამისად, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს პროკურატურას შეწყვიტოს სისხლის სამართლებრივი დევნა გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ.
4. ყოველივე ზემოთქმული, კერძოდ: (1) ორი დღის განმავლობაში გიორგი კლდიაშვილის უკანონო დაკავება, (2) საქმის სისხლის სამართლებრივი და არა ადმინისტრაციული წარმოება, (3) მინიშნება გიორგი კლდიაშვილისა და მისი ორგანიზაციის სამოქალაქო აქტივიზმზე, - ერთმნიშვნელოვნად მიანიშნებს იმაზე, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს პროკურატურის მოქმედება მიზნად ისახავდა გიორგი კლდიაშვილის დაშინებას და მასზე ზემოქმედებას. სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან განხორციელებული ქმედებები შეიძლება მიჩნეულ იქნას სამოქალაქო საზოგადოებაზე გავლენის მოხდენის მცდელობად, რომლის ერთ-ერთ აქტიურ წევრსაც IDFI წარმოადგენს. IDFI გააგრძელებს გიორგი კლდიაშვილის საქმის მსვლელობაზე დაკვირვებას და მომავალშიც შემოგთავაზებთ განახლებულ ინფორმაციას.

On December 12th, 2014 Giorgi Kldiashvili, Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was arrested by the Department of Central Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs (MIA) of Georgia when he was transporting home his registered collection firearm (Luger P08, issued in 1921) after it was repaired at official arms shop. He was arrested on charges of illicit carrying of firearms, despite of the fact that the firearm was dismantled, and placed in the trunk without bullets. The firearm was in Giorgi Kldiashvili’s ownership, however he did not have permit on transportation issued by the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs.
According to initial position of the MIA, the action of Giorgi Kldiashvili represented administrative offence and therefore, he would have to pay a fine. However, later that day, Giorgi Kldiashvili was accused of illicit carrying of firearms, a crime envisaged by article 236 (2) of the Criminal Code of Georgia, punishable by a fine or imprisonment ranging from three to five years. After three hours of interrogation, Giorgi Kldiashvili was arrested and taken to the detention centre i.e. “Moduli” building for two days.
It should be noted that the law-enforcing agencies have justified arrest of Giorgi Kldiashvili by an assumption that he would avoid prosecution. However, Giorgi Kldiashvili voluntarily participated in the investigative process, presented himself in the “Moduli” building and was interrogated as the witness of the case. According to Giorgi Kldiashvili, while arresting the representatives of the MIA mentioned activities of his organization and the civic campaign that he is part of. They alluded to the campaign “This Affects You*” and asked him why he referred to illegal surveillance.
During the court hearing on the case the prosecutor failed to present any arguments which would prove the threat of Giorgi Kldiashvili avoiding prosecution. Hence the court concluded that the process of arresting Giorgi Kldiashvili was conducted in violation of article 171 of the Criminal Procedure Code of Georgia. Because of the above mentioned the court released Giorgi Kldiashvili from the courtroom on GEL 1,500 bail. Due to ethical considerations Giorgi Kldiashvili has decided to suspend his functions as the Director of the Institute until the process of investigation is finalized and the court decision is announced.
Following the detention of Giorgi Kldiashvili civil society representatives including Coalition for an Independent and Transparent Judiciary and more than 30 Non-governmental organizations such as Open Society – Georgia Foundation (OSGF), Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), Transparency International – Georgia (TI-Georgia) etc. made statements calling on the authorities to (1) Investigate the legality of the actions undertaken by the Ministry of Internal Affairs and hold all those acting in violation of the requirements of law responsible; (2) Close all criminal proceedings against Giorgi Kldiashvili, based on the fact that the action committed by Giorgi Kldiashvili is not regulated by the criminal legislation of Georgia; (3) Refrain from making abusive statements regarding NGOs by high officials, addressing them as traitors and actors taking subversive measures.
It is significant to mention that a statement was also made by the Public Defender of Georgia addressing the Chief Prosecutor of Georgia with a proposal to consider termination of a criminal case against Giorgi Kldiashvili. The Public Defender of Georgia once more stressed that Giorgi Kldiashvili committed an offense envisaged by the article 181 of the Code of Administrative Offenses of Georgia and not a criminal act provided in the Criminal Code of Georgia – illegal carrying of a firearm.
It is noteworthy that as a result of the reaction from civil society the Prosecutor’s Office offered to use diversion, which would imply that this is a criminal rather than administrative offence. Giorgi Kldiashvili refused to accept the diversion, since the violations of Mr. Kldiashvili were of administrative nature. Currently, investigation continues and the next court hearing is scheduled for January 15th, 2015. Giorgi Kldiashvili will be represented by the legal team of Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA).
Based on the abovementioned IDFI states that:
1. As also confirmed by the court decision at the hearing of the case on December 17th, 2014, Giorgi Kldiashvili was illegally arrested at the detention centre (“Moduli” building) for two days.
2. It is unacceptable for law-enforcement agencies to refer to civic activism of Giorgi Kldiashvili, who is a founder of IDFI, coordinator of Media Advocacy Coalition, Co-Chairman of Open Government Georgia's Forum and among other things is also actively participating in “This Affects You” campaign.
3. IDFI believes that transportation of firearm in Giorgi Kldiashvili’s ownership without permission was a violation of administrative rather than criminal character. Hence, we call on the Prosecutor’s Office to terminate criminal prosecution against Giorgi Kldiashvili.
4. The aforesaid, namely: (1) illegal arrest of Giorgi Kldiashvili for two days, (2) launch of criminal rather than administrative prosecution and (3) allusion to civic activism of Giorgi Kldiashvili and his organization, - unambiguously implies that the Ministry of Internal Affairs as well as the Prosecutor’s office of Georgia aimed at unduly influencing and intimidating Giorgi Kldiashvili. This ongoing trend of law enforcement activities can be seen as an attempt to influence the activities of civil society group of which, IDFI is a member of. IDFI will closely follow and report about proceedings related to Giorgi Kldiashvili’s case.
* This Affects You - They Are Still Listening” is a campaign launched by NGOs aimed at advocating legislative changes to control illegal surveillance by the government.