მრგვალი მაგიდა – მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტის გაძლიერება საქართველოში
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 7 აპრილი 2015
2015 წლის 6 აპრილს, საჯარო სამსახურის ბიუროს ორგანიზებით და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვედეთის სამეფოს მხარდაჭერით, გაიმართა მრგვალი მაგიდა – „მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტის გაძლიერება საქართველოში“.
მრგვალ მაგიდაზე მამხილებელთა დაცვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსმა ეკატერინე ქარდავამ, მამხილებელთა დაცვის საკანონმდებლო რეგულირებასა და 2014 წელს კანონმდებლობაში შესულ ცვლილებებზე იმსჯელა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა ზურაბ სანიკიძემ.
მამხილებელთა დაცვის საკანონმდებლო რეგულაციებში არსებული ხარვეზების და გამოწვევების აღმოფხვრა გაუმჯობესების მიზნით სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციები და ხედვები წარმოადგინა IDFI–ს დირექტორმა – გიორგი კლდიაშვილმა, რომელმაც ისაუბრა მამხილებელთა დაცვის მნიშვნელობაზე დემოკრატიულ სახელმწიფოში, „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში გათვალისწინებულ გეგმებზე.
“მამხილებელთა დაცვა ეს არის დემოკრატიის მნიშვნელოვანი მონაპოვარი. აუცილებელია მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუციონალური მექანიზმების გაძლიერება, მათი პრაქტიკაში სრულყოფილი იმპლემენტაცია და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, საჯარო მოხელეთა ცნობიერების ამაღლება ამ საკითხზე“ განაცხადა IDFI–ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
IDFI ასევე აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტთან დაკავშირებით საჯარო მოხელეთა გადამზადების პროცესშიც. ამ მიზნით ორგანიზაციის იურისტმა ნინო მერებაშვილმა გაირა ტრენერთა ტრენინგის სპეციალური კურსი ადმინისტრაციულ ორგანოთა, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციათა სხვა 11 წარმომადგენლთან ერთად.