მრგვალი მაგიდა – მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტის გაძლიერება საქართველოში
2015 წლის 6 აპრილს, საჯარო სამსახურის ბიუროს ორგანიზებით და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვედეთის სამეფოს მხარდაჭერით, გაიმართა მრგვალი მაგიდა – „მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტის გაძლიერება საქართველოში“.
მრგვალ მაგიდაზე მამხილებელთა დაცვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსმა ეკატერინე ქარდავამ, მამხილებელთა დაცვის საკანონმდებლო რეგულირებასა და 2014 წელს კანონმდებლობაში შესულ ცვლილებებზე იმსჯელა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა ზურაბ სანიკიძემ.
მამხილებელთა დაცვის საკანონმდებლო რეგულაციებში არსებული ხარვეზების და გამოწვევების აღმოფხვრა გაუმჯობესების მიზნით სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციები და ხედვები წარმოადგინა IDFI–ს დირექტორმა – გიორგი კლდიაშვილმა, რომელმაც ისაუბრა მამხილებელთა დაცვის მნიშვნელობაზე დემოკრატიულ სახელმწიფოში, „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში გათვალისწინებულ გეგმებზე.
“მამხილებელთა დაცვა ეს არის დემოკრატიის მნიშვნელოვანი მონაპოვარი. აუცილებელია მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუციონალური მექანიზმების გაძლიერება, მათი პრაქტიკაში სრულყოფილი იმპლემენტაცია და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, საჯარო მოხელეთა ცნობიერების ამაღლება ამ საკითხზე“ განაცხადა IDFI–ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
IDFI ასევე აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტთან დაკავშირებით საჯარო მოხელეთა გადამზადების პროცესშიც. ამ მიზნით ორგანიზაციის იურისტმა ნინო მერებაშვილმა გაირა ტრენერთა ტრენინგის სპეციალური კურსი ადმინისტრაციულ ორგანოთა, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციათა სხვა 11 წარმომადგენლთან ერთად.

On April 6th, 2015 a round table - “Strengthening the Institute of Whistleblower Protection in Georgia” was held. The event was organized by Civil Service Bureau, with the support of United Nations Development Programme (UNDP) and Kingdom of Sweden.
The head of Civil Service Bureau, Ekaterine Kardava spoke about the importance of whistleblower protection in Georgia. Zurab Sanikidze, Chief of Head of Analytical Department at The Ministry of Justice discussed the topic of whistleblower legislation in Georgia and the amendments made to the law in 2014.
The recommendations of civil society on how to address existing gaps and challenges in Georgian legislation was presented to the audience by the Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili. Giorgi Kldiashvili also highlighted the importance of whistleblower protection in a democratic society and discussed the steps to be taken regarding the issue of whistleblower protection in Georgia within the auspices of Open Government Georgia (OGP).
“The institute of whistleblower protection is an important achievement of democracy. It is crucial to strengthen the institutional mechanisms of whistleblower protection, to ensure their complete implementation and rise awareness of public servants” stated Kldiashvili.
IDFI will also be actively involved in the process of training public servants on the issues of whistleblower protection. Nino Merebashvili, legal specialist of IDFI completed the special course of ToT on whistleblower protection institute in Georgia. The training was completed by 11 other representatives of administrative bodies, nongovernmental and international organizations.