IDFI-ს წარმომადგენლებმა ბათუმის მედია კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინტიტუტის (IDFI) დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა და მედიისა და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა უჩა სეთურმა 20 სექტემბერს ბათუმის მედია კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა. კონფერენცია ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ და „ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის“ ორგანიზებით გაიმართა და ფონდის 20 წლის იუბილეს მიეძღვნა.
ღონისძიებას მედიის სფეროში მოღვაწე ორგანიზაციების და კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
უჩა სეთურმა ისაუბრა საქართველოს ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე მიგრაციის პროცესზე და მიმოიხილა არსებული მიღწევები და გამოწვევები.
IDFI-ს პრეზენტაციის პირველი ნაწილი შეეხებოდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის გავრცელებისთვის მულტიპლექსის აგების მომსახურების შესყიდვის პროცესს. საზოგადოებრივი მაუწყებლის გავრცელება შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრმა“ უნდა უზრუნველყოს. ამ მიზნით გამოცხადდა კონკურსი. შერჩეულ კომპანიასთან 2014 წლის 24 ივლისს ხელშეკრულება გაფორმდა, თუმცა მოგვიანებით, საბანკო გარანტიის მიუწოდებლობის გამო ხელშეკრულება „საქართველოს ტელე-რადიო ცენტრის“ ინიციატივით შეწყდა. უჩა სეთურმა კონტრაქტის შეწყვეტის საფუძვლები, ისევე როგორც პროექტის ღირებულება და სახელმწიფო შესყიდვის შერჩეული მეთოდი, პროცესის პრობლემურ მხარედ დაასახელა.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სამოქმედო გეგმის თანახმად, 2015 წლის 1 მარტს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სიგნალის ციფრულად გავრცელება უნდა დაიწყოს, თუმცა, უჩა სეთურის თქმით, იმის გამო, რომ დღეს ჯერ კიდევ არ არის გამოვლენილი გამარჯვებული კომპანია, ეჭვქვეშ დგება დაგეგმილ ვადაში სატესტო მაუწყებლობის დაწყება, რადგან წინ ზამთრის პერიოდია, ცუდ კლიმატურ პერიოდში კი ქსელის აგების დაწყება ვერ მოხდება.
მედია კონფერენციაზე მოხსენება გააკეთა კომპანია „სტერეო+“-ის წარმომადგენელმა დავით ზილფიმიანმა. სწორედ ამ კომპანიამ უნდა უზრუნველყოს კომერციული მულტიპლექს პლატფორმის აგება და ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგ ნაციონალურ დონეზე კომერციული მაუწყებლების გავრცელება. მისი განცხადებით, მისმა კომპანიამ სამუშაოები უკვე დაიწყო და მის მიერ აგებული ქსელით საზოგადოებრივი მაუწყებლის გავრცელებაც იქნება შესაძლებელი, თუ 2015 წლის მარტამდე ვერ დასრულდება საზოგადოებრივი მაუწყებლობისთვის განკუთვნილი ქსელის მშენებლობა.
უჩა სეთურმა ასევე მიმოიხილა ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს ვალდებულებები, გაციფრულების სამუშაოთა კოორდინაციის, სოციალურად დაუცველი ოჯახების სუბსიდიებით ოპტიმალურად უზრუნველყოფის ვალდებულების, პროცესის მხარდამჭერი საინფორმაციო კამპანიის უზრუნველყოფის და საჭიროების შემთხვევაში მოსახლეობისათვის შესაბამისი დახმარების ოპერატიულად აღმოჩენის მიმართულებებით.
მიუხედავად იმისა, რომ მიმდინარე წლის 12 ივლისს უნდა გამოქვეყნებულიყო სოციალურად დაუცველი მოსახლეობისთვის განკუთვნილი აპარატურის შესყიდვაში მონაწილე სუბიექტების ვინაობა, კვლავ უცნობია, როგორ დასრულდა ეს პროცესი, რაც IDFI-ს პრეზენტაციის შესაბამისად, მნიშვნელოვან პრობლემად არის მიჩნეული. პრობლემურ ფაქტორად დასახელდა ასევე ის გარემოება, რომ არ დაწყებულა მოქალაქეთა ინფორმირების პროცესი ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით და საზოგადოების დიდმა ნაწილმა არაფერი იცის დაგეგმილი ცვლილების შესახებ.

Giorgi Kldiashvili, Director at IDFI and Ucha Seturi, Expert in Media and Telecommunications law participated in Batumi Media Conference on September 20. Conference, dedicated to the 20th anniversary of the Foundation, was organized by Open Society Georgia Foundation and The Georgian Charter of Journalistic Ethics. The representatives of Georgian National Communication Commission and organizations, working in media field also attended the event. Ucha Seturi spoke about the process of digital switchover in Georgia and reviewed current achievements and challenges.
Topic of the first part of the presentation was the process of procurement of MUX network built service for providing the transmission of public broadcasting. LTD "TV-Radio center of Georgia" is responsible for ensuring the broadcasting of GPB. For this purpose the tender was recently announced. The agreement was signed with the selected company on July 24, 2014; though later (08.08.14) due to withholding the bank guaranty the agreement was canceled by LTD "TV-Radio Center of Georgia’s" initiative. Ucha Seturi named the grounds of suspension the agreement, selection top cap of budget for the project and selected method of public procurement as problematic sides of the process.
According to the State action plan of digital switchover, digital transmission of public broadcaster’s signals should commence on March 1, 2015; however, the winner company has not yet been revealed and Ucha Seturi suspects this may postpone beginning of test broadcasting. Moreover, winter period is coming and construction of the networks will be almost impossible due to severe weather conditions.
David Zilpimiani, representative of Stereo + also delivered the speech. Stereo + is responsible for constructing the commercial MUX platform and providing the commercial broadcasters on national level after digital switchover. As Mr. Zilpimiani noted, the company has already started working and if the construction of network for the public broadcaster is not finished by March 2015, spreading of public broadcaster channels will be possible through this network.
In addition, Ucha Seturi outlined the responsibilities of State Agency of Digital Broadcasting, in terms of coordinating the works connected to digital switchover, providing subsidies for socially vulnerable families, organizing information campaign and providing the operative assistance to population if needed.
Although the list of the subjects, participating in process of purchasing the special equipments for socially vulnerable families was supposed to be publicized by July 12, the result is still unknown, thus IDFI expresses concern by this fact and conceives it as serious problem. Another problematic factor was also identified – the information campaign on digital switchover issues has not yet commenced and the big part of the society is not informed about the planned changes.