ფარული მიყურადების რეგულირება საქართველოში (იანვარი-აგვისტო, 2017)
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანგარიში 14 სექტემბერი 2017
ავტორები: თამარ იაკობიძეთეონა ტურაშვილი და გიორგი ბერაია
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო (14 აპრილი, 2016) სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) ტექნიკური წვდომა სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ქსელებთან, რაც იძლევა კომუნიკაციის შეუზღუდავი მონიტორინგისა და მონაცემთა შეგროვების შესაძლებლობას. გადაწყვეტილების მიხედვით, მოქმედი კანონმდებლობა ვერ უზრუნველყოფს ინტერნეტ სივრცეში ინფორმაციის რეალურ დროში მოპოვების პროცესის კონტროლს.
საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა 2017 წლის 31 მარტი, როგორც ბოლო ვადა იმისთვის, რომ შეცვლილიყო კანონი და მომზადებულიყო ახალი სისტემისთვის საჭირო ინსტიტუციური და ტექნიკური ბაზა. ამ გადაწყვეტილების შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტმა 2017 წლის 22 მარტს მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლითაც ახლებურად მოაწესრიგა ფარული ელექტრონული თვალთვალის განმახორციელებელი ტექნიკური ინფრასტრუქტურის ორგანიზება. ამ საკანონმდებლო ცვლილებებით, მიყურადების ფუნქციებს ახორციელებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - საქართველოს ოპერატიულ-ტექნიკური სააგენტო, რომელიც შედის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) მმართველობის სფეროში.
ახალი საკანონმდებლო ცვლილებები კრიტიკის საგანი გახდა, როგორც კამპანია „ეს შენ გეხებაში“ გაერთიანებული არასამთავრობო ორგანიზაციების, ისე სახალხო დამცველის, საქართველოს პრეზიდენტის, სატელეკომუნიკაციო კომპანიებისა და ოპოზიციური პარტიების მხრიდან. პრეზიდენტმა ახალ ცვლილებებს ვეტო დაადო, თუმცა პარლამენტმა არ გაიზიარა პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები, და დაძლია იგი. ვეტოს დაძლევის შემდეგ, ახალი სამართლებრივი რეგულაციები საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრა 300-მდე მოქალაქემ (კამპანია „ეს შენ გეხებას“ ფარგლებში), საქართველოს სახალხო დამცველმა, და პოლიტიკურმა პარტიებმა: „ევროპული საქართველო“, „ნაციონალური მოძრაობა“, „რესპუბლიკელები“ და „თავისუფალი დემოკრატები“. წინამდებარე ანგარიშის მომზადების დროისთვის, სარჩელს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმი იხილავს. განმწესრიგებელმა სხდომამ უნდა გადაწყვიტოს საქმის არსებითად განსახილველად მიღების საკითხი.
მიმდინარე პროცესების შეჯამება
- 2016 წელს პირველად გახდა ხელმისაწვდომი სატელეფონო საუბრის ფარულ მიყურადებასა და ჩაწერაზე განხილული შუამდგომლობები სასამართლოებისა და დანაშაულის კვალიფიკაციის მიხედვით.
- 2017 წლის პირველი ექვსი თვის მონაცემებით, სატელეფონო საუბრის ფარულ მიყურადებასა და ჩაწერაზე განხილული შუამდგომლობების დაკმაყოფილების 96%-იანი მაჩვენებელი დაფიქსირდა. წინა წლებში მთელი წლის მანძილზე მოთხოვნათა დაკმაყოფილების წილი 82-86%-ს შორის მერყეობდა.
- ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის შესახებ შუამდგომლობების სამ მეოთხედს თბილისის საქალაქო სასამართლო განიხილავს. 2016 წელს მან ასეთი შუამდგომლობების 75% განიხილა, ხოლო 2017 წლის პირველ ორ კვარტალში - 74%.
- 2016 წლის და 2017 წლის პირველი ექვსი თვის მონაცემებით, განხილული შუამდგომლობების უმეტესობა (41-46%) მოდის საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის სამ მუხლზე - თაღლითობა ( სსკ მუხლი 180), გამოძალვა (სსკ მუხლი 181) და ქრთამის აღება (სსკ მუხლი 338).
- წინა წელთან შედარებით, 2016 წელს, სასამართლოებში ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებთან დაკავშირებით შესული შუამდგომლობების (სატელეფონო საუბრის ფარული მიყურადება, ინფორმაციის მოხსნა კავშირგაბმულობის არხიდან, ფარული ვიდეო და აუდიო ჩაწერა, ინფორმაციის მოხსნა კომპიუტერული სისტემიდან და სხვ.) რაოდენობა გაიზარდა 1,5-ჯერ, ხოლო მათი დაკმაყოფილების წილი - 77%-დან 92%-მდე.
- 2016 წელს სატელეფონო მიყურადებასთან დაკავშირებით განხილული შუამდგომლობები მთლიანი ფარული მოქმედებების მხოლოდ 9,7%-ს შეადგენდა.
- 2016 წელს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ზედამხედველობა ორეტაპიანი ელექტრონული სისტემის მეშვეობით გავრცელდა მთლიანი ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მხოლოდ 9,7%-ზე.
- 2017 წლის 3 ივლისს პირადი ცხოვრების ამსახველი ფარული ჩანაწერების მოპოვება-შენახვაში ბრალდებული კუდ-ისა და პოლიციის ყოფილი მაღალჩინოსნები სასამართლომ დამნაშავედ ცნო.
- საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2016 წლის 14 აპრილს ფარული მოსმენების არსებული წესის არაკონსტიტუციურად ცნობის საპასუხოდ, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო ახალი კანონი, რომლის მიხედვითაც თვალთვალის ფუნქციებს განახორციელებს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - საქართველოს ოპერატიულ-ტექნიკური სააგენტო, რომელიც შედის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მმართველობის სფეროში.
- შეიცვალა ფარული მიყურადების განხორციელების კონტროლის სისტემა - კერძოდ, გაუქმდა ორეტაპიანი ელექტრონული (ე.წ. ორგასაღებიანი) სისტემა, რომლის საშუალებითაც პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორს უნდა გაეცა ფარული მიყურადების დაწყების ნებართვა. სანაცვლოდ, მიყურადების კონტროლს დაემატა ინსპექტორის მიერ მონაცემთა დამუშავების კანონიერების შემოწმება, და უზენაესი სასამართლოს მიერ სტრატეგიული მონიტორინგის განხორციელების შესახებ ბრძანების გაცემის უფლებამოსილება. გარდა ამისა, გაჩნდა ე.წ. ზედამხედველი მოსამართლის ინსტიტუტი. ზედამხედველი მოსამართლე განისაზღვრება უზენაესისასამართლოსთავმჯდომარისმიერ; იგი გასცემსოპერატიულ-ტექნიკურიდა ელექტრონულითვალთვალისღონისძიებებისგანხორციელებისშესახებბრძანებას. ზედამხედველ მოსამართლეს ასევე გააჩნია კონტროლის ფუნქციები.
- მიღებული კანონის მიხედვით,ახლადშექმნილი სააგენტო უფლებამოსილია განახორციელოს ისეთი ღონისძიებები, როგორიცაა:
- სატელეფონო კომუნიკაციის ფარული მიყურადება და ჩაწერა, კავშირგაბმულობის არხიდან ინფორმაციის მოპოვება;
- კომპიუტერული სისტემიდან ინფორმაციის მოპოვება;
- ფარული ვიდეოჩაწერა ან/და აუდიოჩაწერა, ფოტოგადაღება;
- ელექტრონული კომუნიკაციის მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების მოპოვება და გაცემა;
- სტრატეგიული და ინდივიდუალური მონიტორინგის განხორციელება;
- კონსპირაციის მიზნით მოამზადოს და გამოიყენოს დოკუმენტები, რომლებშიც შენიღბულია სააგენტოს მოსამსახურის ვინაობა, სტრუქტურული ქვედანაყოფის დასახელება, ქონება;
- შეამოწმოს ელექტრონული კომუნიკაციის კომპანიის საინფორმაციო-ტექნოლოგიური და სატელეკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურა კანონით გათვალისწინებული საკუთარი უფლებამოსილებების განხორციელების მიზნით და ა.შ.
- ახალი საკანონმდებლო ცვლილებები კრიტიკის საგანი გახდა, როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციების კამპანია „ეს შენ გეხებას“, ისე სახალხო დამცველის, საქართველოს პრეზიდენტის, სატელეკომუნიკაციო კომპანიებისა და ოპოზიციური პარტიების მხრიდან.
- ახალი საკანონმდებლო ცვლილებების წინააღმდეგ შემდეგი კრიტიკა ისმოდა:
- პრეზიდენტმა ახალ ცვლილებებს ვეტო დაადო, თუმცა პარლამენტმა არ გაიზიარა პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები, და დაძლია იგი.
- ვეტოს დაძლევის შემდეგ, კანონი საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრა 300-მა მოქალაქემ (კამპანია „ეს შენ გეხებას“ ფარგლებში),  საქართველოს სახალხო დამცველმა და პოლიტიკურმა პარტიებმა: „ევროპული საქართველო“, „ნაციონალური მოძრაობა“, „რესპუბლიკელები“ და „თავისუფალი დემოკრატები“.
- სარჩელს ამჟამად საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმი განიხილავს.
- კანონპროექტით არ სრულდება საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რადგან ახლადშექმნილი სააგენტოკვლავ რჩება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შემადგენლობაში და ამავე დროს  ინარჩუნებს საგამოძიებო/ოპერატიული სამსახურის ბუნებას;
- სააგენტო არაა საკმარისი დამოუკიდებლობის გარანტიებით აღჭურვილი;
- ფარული მოსმენების განმახორციელებელი სტრუქტურული ერთეულების რაოდენობა იზრდება;
- სააგენტოს კონტროლის მექანიზმები ფორმალური და სუსტია;
- სააგენტოს უფლება ეძლევა ჩაერიოს კერძო კომპანიების საქმიანობაში;
- კერძო სექტორის წარმომადგენლების მტკიცებით, კანონპროექტი მათთან კონსულტაციის გარეშე მომზადდა. მცირე და საშუალო ბიზნესის თქმით, დაგეგმილი ცვლილებები განსაკუთრებით დისკრიმინაციულია მათ მიმართ, რადგან ცვლილებების შესრულება მცირე ოპერატორების შესაძლებლობებს აღემატება.

In April 2016, the Constitutional Court of Georgia ruled that the technical access of the State Security Service to telecommunication operator networks was unconstitutional. This access allowed unlimited monitoring of communication and data collection. According to the ruling, the existing legislation failed to ensure control of real time acquisition of information in the internet.
The Constitutional Court set March 31, 2017 as the deadline for changing the law and preparing the institutional and technical base required for the new system. In accordance with this decision, the Parliament of Georgia adopted legislative amendments on March 22, 2017 that changed the organization of technical infrastructure used for secret online surveillance. According to these amendments, surveillance shall be carried out by LEPL Operative-Technical Agency, which is subordinate to the State Security Service.
The amendments were criticized by non-governmental organizations within the This Affects You campaign, the Public Defender, the President of Georgia, telecommunications companies and opposition parties. The President went as far as to veto the amendments, which the Parliament overturned. This was followed by constitutional complaints being filed against the new amendments by nearly 300 citizens (as part of the This Affects You campaign), the Public Defender, and political parties European Georgia, United National Movement, Republicans and Free Democrats. At the time of writing, the complaint is being reviewed by the Constitutional Court Plenum. These admissibility hearings will decide whether the consideration on the merits of the complaint will be launched.
Summary of Ongoing Processes
- Official statistics on court motions on telephone surveillance by category of crime and location were first published in 2016.
- The approval rate of such motions in the first six months of 2017 was 96%, an increase from the average of 82-86% in previous years.
- Tbilisi City Court considered the majority of motions on telephone surveillance and recording: 75% of all motions in 2016 and 74% in 2017.
- The majority of motions (41-46%) submitted in 2016 and 2017 (first six months) were related to three criminal offenses: fraud (Article 180), extortion (Article 181) and bribe-taking (Article 338).
- In 2016, the number of motions on secret investigative actions increased 1.5 times compared to 2015, and the approval rate from 77% to 92%.
-In 2016, cases of wiretapping and secret recording of phone conversations were only 9.7% of all secret investigative actions.
-In 2016, the Personal Data Protection Inspector was able to oversee only 9.7% of all secret investigative actions.
-On July 3, 2017, the court found former high-ranking officials of the Constitutional Security Department and the police guilty of obtaining and possession of illegal secret recordings depicting personal lives.
-Following the April 14, 2016 decision of the Constitutional Court that declared the existing system of secret surveillance unconstitutional, the Parliament adopted a new law, according to which, surveillance functions were granted to a new LEPL Operative-Technical Agency, which is subordinate to the State Security Service.
-The oversight system for secret surveillance was changed. The so-called ‘two key’ (direct access) system was abolished, through which the Personal Data Protection Inspector issued surveillance permits. Instead, the Inspector was granted an additional authority to examine the legality of data processing by the surveillance agency, and the Supreme Court was granted the authority to issue strategic monitoring orders. The new law also introduced the concept of a ‘supervisor judge’, who is selected by the Supreme Court Chairperson and has the authority to issue orders on operative-technical measures and electronic surveillance. The supervisor judge will also have oversight functions.
The new Agency is authorized to:
-Wiretap and record telephone communication, obtain information from communications channels.
-Obtain information from computer systems.
-Make secret video and audio recordings, take secret photos.
-Obtain and disclose Personally Identifiable Information (PII) from electronic communications.
-Implement strategic and individual monitoring.
-Prepare and use documents that mask the identity of its employee, name of its structural subdivision, and property.
-Examine the information-technological and telecommunication infrastructure of an electronic communications company for the purpose of executing its legal functions, etc.
-The new amendments were criticized by non-governmental organizations within the This Affects You campaign, the Public Defender, the President of Georgia, telecommunications companies and opposition parties.
-The following criticism was expressed:
-The draft law is out of line with the decision of the Constitutional Court, since the newly established agency remains to be an investigative entity under the State Security Service.
-The Agency is not equipped with sufficient guarantees of independence.
-The number of entities engaged in secret surveillance is increasing.
-Oversight mechanisms are formal and weak.
-The Agency has the authority to interfere with the activities of private companies.
-Private sector representatives claim that the draft law was prepared without consultation with them. According to SMEs, the planned changes are particularly discriminatory towards them, as the amendments do exceed the capacity of small operators.
-According to private sector representatives, the draft law elaborated without their involvement. Small and medium companies stated that the amendments were especially discriminatory towards them, since they do not have the capacity to comply with the new regulations.
-The President vetoed the new amendments, but the Parliament refused to accept his suggestions and overturned it.
-Following the Parliament’s decision to overturn the President’s veto, constitutional complaints were filed against the new amendments by nearly 300 citizens (as part of the This Affects You campaign), the Public Defender, and political parties European Georgia, United National Movement, Republicans and Free Democrats