საქართველოს ციფრული მიწისზედა ტელევიზიის რეგულირება - რეკომენდაციები ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ საქართველოს კანონში შეტანილ ცვლილებებზე
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | პოლიტიკის დოკუმენტები 5 მარტი 2014
ავტორი: უჩა სეთური
2014 წლის 18 თებერვალს საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ასევე საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ საქართველოს პარლამენტში წარდგენილ იქნა "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ" საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტი, რომელიც გამოქვეყნდა საქართველოს პარლამენტის ვებ გვერდზე, თუმცა მისი დაჩქარებული წესით მიღების გამო რამდენიმე მნიშვნელოვანი ცვლილების წარდგენა ვერ მოხდა. ჩვენი მოსაზრებებით, წარმოდგენილი ცვლილებების პროექტი მოითხოვს გარკვეულ კორექტირებას და დაზუსტებას, რადგან არ ასახავს ყველა იმ აუცილებელ სამართლებრივ მიმართულებას, რომლის მოსაწესრიგებლადაც უნდა იყოს მიმართული კანონში დაგეგმილი ცვლილებები.
წინამდებარე კვლევაში წარმოდგენილია მოსაზრებები აღნიშნულ ცვლილებებთან დაკავშირებით. კვლევა მოიცავს სამაუწყებლო ბაზრის მაქსიმალურ ლიბერალიზაციასთნ, ოფშორში რეგისტრირებული ოპერატორების დაშვებასთან და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის დისკრეციის ფარგლებთან დაკავშირებულ საკითხებს.
განხილულია ასევე საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროგრამების ტექნიკური გავრცელების წარმოდგენილი მოდელის შესაბამისობა ევროკავშირის მიერ დადგენილ რეგულირების ნორმებთან.