ეროვნული ვალუტის გაუფასურების გამომწვევი მიზეზები და საფრთხეები
სტატია დაიწერა პროექტ "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება"-ს ფარგლებში და გამოქვეყნდა პროექტის ბლოგზე "საქართველო 2020"
2014 წლის ნოემბრიდან მოყოლებული ეროვნული ვალუტის გაუფასურების პროცესმა პრობლემები შეუქმნა საზოგადოებას და ქვეყნის ეკონომიკას მთლიანად. ლარის გაუფასურებაზე მრავალმა ფაქტორმა იმოქმედა ნეგატიურად, რომლიდანაც ზოგიერთი სამწუხაროდ დღესაც აგრძელებს ზემოქმედებას.
აშშ დოლართან მიმართებაში ეროვნული ვალუტის გაცვლითი კურსი ყალიბდება „ბლუმბერგის“ ელექტრონულ სავაჭრო სისტემაში ქართული კომერციული ბანკებისა და უცხოური ბანკების ადგილობრივი ფილიალების მიერ ერთმანეთში ვაჭრობის შედეგების საფუძველზე, რა დროსაც დგინდება დღის განმავლობაში თითოეული გარიგების მოცულობის მიხედვით საშუალო შეწონილი კურსი, რომელიც ოფიციალურად მომდევნო დღისთვის შედის ძალაში.
საქართველოში ფუნქციონირებს თავისუფლად მცურავი გაცვლითი კურსის რეჟიმი, რომელიც მოკლევადიან პერიოდში მერყეობებით ხასიათდება, მაგრამ ამავე დროს ითავსებს შოკების შთანთქმის ფუნქციას, რის შედეგადაც გრძელვადიან პერიოდში სტაბილურია. ასეთ პირობებში, ეროვნული ვალუტის გაცვლითი კურსი ყალიბდება მოთხოვნა-მიწოდების ურთიერთქმედების შედეგად.
საქართველოში განვლილ პერიოდში სავალუტო ბაზარზე აშშ დოლარზე წარმოქმნილ მოთხოვნაზეც და მიწოდებაზეც სხვადასხვა ფაქტორები ახდენდა გავლენას. ამ მხრივ მნიშვნელოვანია გამოვყოთ როგორც გარე, ისე შიდა ფაქტორებიც.
გარე ფაქტორებს შეიძლება მივაკუთვნოთ:
• აშშ-ს ფედერალური სარეზერვო სისტემის განაცხადი რაოდენობრივი შერბილების პოლიტიკის დასრულების თაობაზე და მონეტარული პოლიტიკის გამკაცრების მოლოდინები;
• მსოფლიო ბაზრებზე ნავთობის ფასების ვარდნა;
• რეგიონში დაძაბული გეოპოლიტიკური ვითარება და კონფლიქი უკრაინაში;
• აზერბაიჯანში ევრო-4 სტანდარტის შემოღება (2014 წლის სექტემბრიდან) და ჩვენი ქვეყნიდან ავტომობილების რეექსპორტის შეზღუდვა აზერბაიჯანში;
• საქართველოს ექსპორტის კლება, იმპორტის ზრდა (2014 წლის დეკემბერში) და მთლიანობაში სავაჭრო დეფიციტის გაუარესება;
• უცხოური საინვესტიციო ნაკადების ზრდის ტემპის შემცირება;
• მიმდინარე ტრანსფერების (ფულადი გზავნილების) შემცირება;
• უცხოელ ინვესტორთა კუთვნილი დივიდენდების გატანა;
• საგარეო ვალების გასტუმრება;
• ტურიზმიდან შემოსავლების ზრდის ტემპების შენელება და სხვ.
შიდა ფაქტორებს კი შეგვიძლია მივაკუთვნოთ, ერთი მხრივ, სახელმწიფოს ფისკალური პოლიტიკა, განსაკუთრებით კი სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახდელების ნაწილი, და მეორე მხრივ, ბიუჯეტის შემოსულობების ნაწილში შიდა ვალზე დამოკიდებულების ზრდა. აგრეთვე, მნიშვნელოვანია ვახსენთ ბოლო პერიოდში საქართველოს ეროვნული ბანკის შერბილებული მონეტარული პოლიტიკა, რომლის მეშვეობითაც ლარში განთავსებული ფინანსური აქტივების შემოსავლიანობა მცირდებოდა, უცხოურ ვალუტაში განთავსებული ფინანსური აქტივების შემოსავლიანობასთან შედარებით, რის შედეგადაც უცხოურ ვალუტაზე მოთხოვნა გარკვეულწილად იზრდებოდა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ლარის გაუფასურებაზე შიდა ფაქტორების ზეგავლენა უმნიშვნელო იყო საგარეო ფაქტორების ზეგავლენასთან შედარებით.
2014 წლის ნოემბერ-დეკემბერში ექსპორტი წინა წლის ანალოგიური თვეების ჯამურ მაჩვენებელთან შედარებით 28%-ით შემცირდა, ხოლო 2015 წლის იანვარ-ივლისში წინა წლის ანალოგიური შვიდი თვის ჯამურ მაჩვენებელთან შედარებით ექსპორტი 24%-ით არის შემცირებული.
რაც შეეხება იმპორტის მაჩვენებელს, 2014 წლის დეკემბერში ექსპორტის შემცირებასთან ერთად ადგილი ქონდა იმპორტის ზრდასაც (5%-ით), რამაც კიდევ უფრო გააღრმავა სავაჭრო დეფიციტი და ნეგატიური ზეწოლა მოახდინა ლარის გაცვლით კურსზე. 2015 წლის იანვარი-ივლისის ჯამური მაჩვენებლები წინა წლის ანალოგიური თვეების ჯამურ მაჩვენებელთან შედარებით შემცირებულია 11%-ით. აღნიშნული კიდევ ერთხელ ადასტურებს მცურავი გაცვლითი კურსის მიერ შოკების შთანთქმის უნარს.
გარდა ექსპორტ-იმპორტისა, მნიშვნელოვანია აღვნიშნოთ სხვა ფაქტორებიც, კერძოდ ფულადი გზავნილების (ჩარიცხვების) საკითხიც. 2014 წლის ნოემბერ-დეკემბერში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ფულადი გზავნილების-ჩარიცხვების მაჩვენებელი შემცირებულია 21%-ით, რაც მეტწილად რუსეთიდან ჩარიცხვების შემცირებას უკავშირდება. რაც შეეხება 2015 წლის იანვარი-ივლისის მაჩვენებელს, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით იგი შემცირებულია 34%-ით, რაც ნეგატიურად აისახა ლარის გაცვლით კურსზე.
თავის მხრივ, რუსეთიდან გზავნილების შემცირება გამოწვეულია რუსული რუბლის გაუფასურების შედეგად (ქართველი ემიგრანტების დაზოგილი თანხების უცვლელობის შემთხვევაშიც კი) დოლარში გამოხატული გზავნილების მოცულობის შემცირებით. მაგალითად, თუკი რუსული რუბლის გაუფასურებამდე ქართველი ემიგრანტის მიერ დაზოგილი (პირობითად) 10 ათასი რუბლი დოლარებში 250 აშშ დოლარს შეადგენდა, უკვე რუბლის გაუფასურების შემდეგ იგივე თანხამ დოლარებში გადახურდავების შემდეგ 150 აშშ დოლარი შეადგინა, რამაც შეამცირა საქართველოში რუსეთიდან გადმორიცხული დოლარის ნაკადები.
მთლიანობაში, მნიშვნელოვნად გაუარესდა ქვეყნის საგადამხდელო ბალანსის მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი. 2014 წლის მე-4 კვარტალში ამ მაჩვენებელმა 629 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 44,6%-ით არის გაზრდილი. რაც შეეხება 2015 წლის პირველ კვარტალს, ამ პერიოდში მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა 464 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 29,2%-ით არის გაზრდილი წინა წელთან შედარებით.
არანაკლებ მნიშვნელოვანია საგარეო ვალების გასტუმრების საკითხიც. 2015 წლის 31 მარტის მდგომარეობით ქვეყნის მთლიანი საგარეო ვალი 13 მლრდ 434 მლნ დოლარს შეადგენდა, საიდანაც დაახლოებით 30% მოდის მთავრობის საგარეო ვალის წილად, ბანკები – 20%, სასესხო ვალდებულებები პირდაპირ ინვესტორებთან – 21%, ხოლო სხვა სექტორების წილი კი 26%-ია. ბუნებრივია, ასეთი დიდი მოცულობის ვალების გასტუმრება ადრე თუ გვიან საჭიროებს შესაბამისი მოცულობის უცხოურ ვალუტასაც. შესაბამისად, როდესაც საგარეო ვალების გასტუმრების პროცესი აქტიურდება, ავტომატურად იზრდება მოთხოვნა აშშ დოლარზეც. ამ მხრივ, საინტერესოა აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ საქართველოს ჯამურად 2014 წლის მე-3 და მე-4 კვარტალში 1,5 მლრდ დოლარზე მეტი ოდენობის ვალის გასტუმრება მოუწია. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2015 წლის 31 მარტისათვის ქვეყანას დაუყოვნებლივ გადასახდელი ჰქონდა 1,4 მლრდ დოლარის მოცულობის ვალი, ხოლო წლის ბოლომდე, ეტაპობრივად, 2,3 მლრდ დოლარის ვალი არის გასასტუმრებელი, რაც ზრდის უცხოურ ვალუტაზე მოთხოვნას.
აგრეთვე, მნიშვნელოვანია შევეხოთ სახელმწიფო ბიუჯეტის საკითხსაც. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბიუჯეტის შემოსულობების ნაწილი, სადაც შიდა ვალის ზრდა, 2015 წლის კანონით, 600 მლნ ლარით არის განსაზღვრული. აღნიშნული მოცულობის ვალის აღება სასესხო კაპიტალის შიდა ბაზარზე საპროცენტო განაკვეთებს გაზრდისკენ უბიძგებს, თუმცა ამავე დროს საგარეო ფაქტორებით განპირობებული დეფლაციური ზეწოლისა და ინფლაციის თარგეთირების მონეტარული რეჟიმის პირობებში საქართველოს ეროვნული ბანკი საპროცენტო განაკვეთების სტაბილურ დონეზე შესანარჩუნებლად აქტიურად იყენებდა მის ხელთ არსებულ მონეტარულ ინსტრუმენტებს. ამ მხრივ, აღნიშვნის ღირსია რეფინანსირების სესხები, რომელსაც ეროვნული ბანკი 2008 წლის სექტემბრიდან იყენებს. აღნიშნული სესხები ერთკვირიანი ვადის მქონეა, რომლის მეშვეობითაც ეროვნული ბანკი ახდენს საბანკო სექტორისათვის მოკლევადიანი ლიკვიდობის მიწოდებას საჭიროების შემთხვევაში. ამ ინსტრუმენტის მიზანს წარმოადგენს ბანკთაშორის საკრედიტო ბაზარზე მოკლევადიანი საპროცენტო განაკვეთების მართვა.
რაც შეეხება ქვეყანაში ეროვნული ვალუტის გაუფასურების შედეგად მოსალოდნელ საფრთხეებს, ამ მხრივ აუცილებელია გამოვყოთ კრედიტების მომსახურების ხარჯების ზრდა და საბანკო პორტფელის ხარისხის გაუარესება, გამომდინარე იქიდან, რომ სესხების 60%-ზე მეტი უცხოურ ვალუტაში არის აღებული. მოსალოდნელი საფრთხეებიდან ასევე აუცილებლად უნდა გამოვყოთ ინფლაციური პროცესების (რომელიც უკვე დაწყებულია) უფრო მეტად გააქტიურება და მოსახლეობის წმინდა შემოსავლების შემცირება, რაც კიდევ უფრო მეტად დაამძიმებს მათ სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას.
ყოველი ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია ფისკალური და მონეტარული ხელისუფლების მჭიდრო თანამშრომლობა და კოორდინაცია. ასევე, აუცილებელია ინვესტიციების მოზიდვის, ტურისტებისა და შესაბამისად ტურიზმიდან შემოსავლების ზრდის უფრო მეტად ხელშეწყობა. მნიშვნელოვანია ბიზნესისათვის სამართლებრივი გარემოს დახვეწა და ექსპორტის წახალისება საკანონმდებლო დონეზე, რაც მათ განვითარებას და შესაბამისად ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდას შეუწყობს ხელს.
სტატიაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და არ გამოხატავს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), ბრემენის უნივერსიტეტის ან გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოზიციას. შესაბამისად, აღნიშნული ორგანიზაციები არ არიან პასუხისმგებელნი სტატიის შინაარსზე

Author: Irakli Doghonadze (Economist)
The article was writen in the framework of the project "Strategic Plan Georgia 2020 - Strengthening Public Involvement" and was published on the blog "Georgia 2020"
Since November 2014, the depreciation of national currency has caused problems for the society and for the state economy as a whole. A number of factors have had negative effects on the depreciation of Georgian Lari, and unfortunately some of them still continue the trend.
The exchange rate of the national currency against the USD is determined by the trade between Georgian commercial banks and local branches of foreign banks in Bloomberg’s electronic trade system. The weighted average exchange rate is determined according to the daily volume of each transaction and officially comes into effect the next day.
Georgia pursues a free floating exchange rate policy, which is characterized by fluctuations in the short-term. However, it also has a shock-absorbing function that stabilizes the system in the long run. In such conditions, the exchange rate of the national currency is determined based on the interaction of supply and demand.
A number of factors has been affecting the demand and the supply of the USD on the currency market over the last period. It is important to note external, as well as internal factors of depreciation.
External factors include:
Internal factors include, on the one hand, the government’s fiscal policy, and especially the expenditure part of the state budget, and on the other hand, increasing dependence on internal loans in terms of budget revenues.
Exports decreased by 28% in November-December 2014, compared to the same months of the previous year. Whereas, the total exports of January-July, 2015 decreased by 24% with respect to the same period of the previous year.
With the decrease of exports in December 2014, we’ve witnessed 5% increase in imports, which led to further increase in trade deficit and had a negative impact on the exchange rate of GEL. There is a decrease by 11% in full indicator during January-July 2015, compared to the same period of the previous year. The above-mentioned further confirms the shock-absorbing qualities of the floating exchange rate system.
In addition to import-export, it is important to highlight other factors such as the issue of remittances. There is a 21% decrease in remittances in November - December 2014, compared to the indicator of the same period of the previous year, which is, for the most part, associated with the decrease of remittances from Russia. As for the indicator of January-July 2015, there is a decrease by 34% compared to the same period of the previous year, which negatively affected the exchange rate of GEL. This is due to the depreciation of the Russian Ruble. For example, if prior to the depreciation of the Russian currency, the savings of a Georgian immigrant in Russia was 10 thousand Rubles, which amounted to 250 USD, after depreciation, the same amount was only 150 USD. This, of course, explains the decrease in transfers in USD from Russia.
In general, the Current Account Deficit in the balance of payments of the country has worsened. In the fourth quarter of 2014, this indicator was 629 million USD, which is 44,6% more than the same indicator a year before. As for the first quarter of 2015, the deficit was 464 million USD, which is 26,2% more compared to the previous year.
The issue of repayment the foreign debt is no less important. According to the March 31, 2015 data, Georgia’s foreign debt amounted to 13, 434 mil. USD, out of which 30% was a government debt, 20% - bank loans, 21% - debt obligations toward investors, and 46% - the remaining sectors. Naturally, paying off this amount of loans, sooner or later requires corresponding amount of foreign currency. With the repayment of foreign debts, the demand for foreign currency increases. Its interesting to note that Georgia repaid more that 1.5 bil USD in third and fourth quarters of 2014. As for the current year, by March 31, 2015, the country had to immediately cover 1.4 bil. USD of debt and by the end of the year - 2.3 bil. USD gradually, which increased the demand on foreign currency.
It is also important to touch upon the issue of the budget. The budget revenues are of particular importance, where the increase of domestic debt is limited to 600 mln GEL. The given amount of loan pushes the interest rates up on the debt capital market. However, at the same time, the National Bank of Georgia actively employed all the monetary instruments at its disposal to preserve the stability of interest rates threatened by the monetary regime characterized by deflationary pressures and inflationary targeting, which in itself was caused by exogenous factors.
As for the risks associated with the depreciation of the national currency, the increase in service fees for credit and the deteriorating quality of bank’s portfolio is important to note, since 60% of the loans are in foreign currency. Additionally, anticipated risks are related to active inflation and the reduction of population’s net income, which further exacerbates their social-economic situation.
In conclusion, tight coordination and cooperation between fiscal and monetary governance is crucial. Encouraging foreign investments and tourism is also important, while improving legal environment for business and stimulating export at the legislative level will likewise contribute to the state’s economic growth.