კონფერენციის, „სიმართლის გამოვლენა: დიდი ტერორის მასობრივი სამარხები (1937-1938) საქართველოში, ქ. ბათუმში“ ორგანიზება და აჭარაში დიდი ტერორის მსხვერპლთა შესახებ წიგნის ერთობლივი გამოცემა
პროექტები | დასრულებული პროექტები 21 ივლისი 2023
პროექტის სახელწოდება: კონფერენციის, „სიმართლის გამოვლენა: დიდი ტერორის მასობრივი სამარხები (1937-1938) საქართველოში, ქ. ბათუმში“ ორგანიზება და აჭარაში დიდი ტერორის მსხვერპლთა შესახებ წიგნის ერთობლივი გამოცემა
დონორი ორგანიზაცია: იულიუშ მიეროშევსკის დიალოგის ცენტრი, პოლონეთი
საერთო ბიუჯეტი: 42,200.00 EUR
ხანგრძლივობა: 10.07.2023 - 31.05.2025
პროექტის მიზანი:
პროექტი მიზნად ისახავს საბჭოთა წარსულის გააზრებასა და შესწავლას. საქართველოსა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულების სწორად გააზრებისთვის და ფართო საზოგადოებისთვის აქტიურად გაცნობისთვის ისევე როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ.
დღესდღეობით კრემლის მიერ ისტორიული ნარატივებით მანიპულაცია, ძირითადად, მიმართულია უკრაინის, პოლონეთისა და აღმოსავლეთ ევროპის მიმართ და ემსახურება უკრაინაში წამოწყებულ ფართომასშტაბიან ომს. თუმცა, პერიოდულად აღნიშნულის სამიზნე ცენტრალური აზიის ქვეყნები, საქართველო და სომხეთიც ხდებიან. კრემლის მიზნებში ისტორიის რევიზიონიზმს მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს და იმაზე ბევრად მავნებლურ შინაარსს ატარებს, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს. პირველ რიგში, ისტორიული რევიზიონიზმი კრემლის გეოპოლიტიკურ ინტერესების - აგრესიული საგარეო პოლიტიკისა და პოპულისტური ნაციონალიზმის კატალიზატორია. სხვადასხვა ისტორიულ მონაკვეთში რუსეთის დანაშაულების მინიმიზება, დამსახურების გაზვიადება და ფაქტობრივი მოცემულობების უტიფრად გაყალბება სხვას არაფერს ემსახურება, თუ არა, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საერთაშორისო ასპარეზზე ადამიანების შეცდომაში შეყვანას.
პროექტის მიზანია საბჭოთა წარსულის გააზრება აჭარაში აღმოჩენილი, 1937-1938 წლების რეპრესიების მსხვერპლთა პირველი მასობრივი სამარხების პერსპექტივიდან. ამისათვის, დაიგეგმება კონფერენცია საკითხზე მომუშავე წამყვანი მეცნიერების ჩართულობით, რათა აზრთა მიმოცვლის შედეგად ჩამოყალიბდეს ის ნაბიჯები, რომლებიც შემდგომში უნდა გადაიდგას სამარხების შესწავლის და  საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების კუთხით. ასევე საქართველოში პირველი “ხსოვნის წიგნის” გამოცემა, სადაც გარდა სამეცნიერო სტატიებისა, შევა აჭარაში რეპრესირებული ყველა ადამიანის მოკლე ბიოგრაფიული მონაცემები.
დაგეგმილი აქტივობები:
- 2023 წლის ოქტომბერში აჭარაში აღმოჩენილი პირველი მასობრივი სამარხების შესახებ საერთაშორისო კონფერენციის ორგანიზება;
-  აჭარაში განხორციელებული პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა შესახებ წიგნის მომზადება და გამოცემა ქართულ ენაზე 300 ეგზემპლარად. წიგნი შედგენილი იქნება სამეცნიერო სტატიებისა და პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა ბიოგრაფიებისგან;
-  წიგნის პრეზენტაცია და ღია ლექციების გამართვა უმაღლეს სასწავლებლებში, სკოლებში, ბიბლიოთეკებსა და სხვა დაწესებულებებში.

Providing the International Conference – “Uncovering the Truth: Mass Graves of the Great Terror (1937-1938) in Batumi, Georgia” andthe joint publishing of the book on the victims of the great terror in Adjara
Projects | Completed Projects 21 July 2023
Project title: Providing the International Conference – “Uncovering the Truth: Mass Graves of the Great Terror (1937-1938) in Batumi, Georgia” and the joint publishing of the book on the victims of the great terror in Adjara
Supported by: Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue, Poland
Overall Budget: 42,200.00 EUR
Duration: 10.07.2023 - 31.05.2025
Project Objective:
The project aims at the correct and precise examination of the Soviet past as a cornerstone of proper rethinking of its wrongdoings, and crimes against humanity and Actively introducing them to the wider public in Georgia and abroad.
Today, the manipulation of historical narratives is primarily directed toward Ukraine, Poland, and Eastern Europe, serving the larger context of the war launched in Ukraine. However, Central Asian countries, Georgia, and Armenia are also periodically targeted. Historical revisionism serves as a catalyst for the Kremlin's geopolitical interests, including aggressive foreign policy and populist nationalism. By downplaying Russia's historical wrongdoings, exaggerating its achievements, and grossly falsifying facts, the Kremlin aims to mislead both domestic and international audiences.
The aim of the project is to understand the Soviet past from the perspective of the first mass graves of the victims of the repressions of 1937-1938 discovered in Adjara. To achieve this, a conference will be planned with the involvement of leading scientists working on the issue. The goal is to facilitate an exchange of ideas so that steps can be formulated for further study of the mass graves and raising public awareness. Additionally, the project aims to publish the first "Book of Remembrance" in Georgia. This book will include brief biographical data of all people repressed in Adjara, alongside scientific articles.
-  Organizing an international conference about the first mass graves discovered in Adjara in October 2023.
-  Preparation and publication of the book on the victims of the great terror in Adjara, in the Georgian language containing scholarly articles and biographies of victims of political repressions in a total of 300 copies.
- Presentation of the book and holding of open lectures in higher education institutions, schools, and libraries.