პროაქტიული გამჭვირვალობა საქართველოში
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 17 თებერვალი 2012
(ლევან ავალიშვილი)
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ უკვე რამდენიმე წელია (2009 წლიდან) ახორციელებს საქართველოს საჯარო დაწესებულებების ოფიციალური ვებ-გვერდების ინფორმაციული გამჭვირვალობის ხარისხის მონიტორინგს. 2010 წლის კვლევის შედეგები, შეფასების პარამეტრები და მეთოდოლოგია განთავსებულია ინსტიტუტის ვებ-გვერდზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთი ტიპის კვლევა საკმაოდ ნოვაციურია და ეხმიანება 21-ე საუკუნის ტრენდს - ელ-დემოკრატიის და ელ-გამჭვირვალობის ინსტიტუციონალურ დამკვიდრებას; მითუმეტეს, რომ ინტერნეტი გლობალურად გადაიქცა ხელისუფლებასა და მოქალაქეებს შორის პირდაპირი კომუნიკაციის ერთ-ერთი ყველაზე მიღებულ ფორმად.  იგივე ტენდენცია იკვეთება საქართველოშიც, სადაც ყოველწლიურად იზრდება ინტერნეტ-მომხმარებელთა რიცხვი (მსოფლიო ბანკის მონაცემებით მილიონ სამასი ათასი მომხმარებელი (მოსახლეობის 30%) მხოლოდ 2009 წელს).
საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ხელმისაწვდომობა ერთ-ერთი აუცილებელი კომპონენტია ელექტრონული გამჭვირვალობის განვითარებისთვის. სახელმწიფო ორგანოები მნიშვნელოვან საჯარო ინფორმაციას ფლობენ სხვადასხვა სოციალური, ეკონომიკური თუ ფინანსური საკითხების შესახებ. ამავე დროს, ხშირად პრობლემატური ხდება ამ საჯარო ინფორმაციის გაცემა, პირველ რიგში არასწორი ადმინისტრირების ან შეზღუდული რესურსების გამო. ამიტომაც წამყვანი დემოკრატიული ქვეყნები პრაქტიკაში აქტიურად ნერგავენ საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ხელმისაწვდომობის სტანდარტებს. მაგალითად, აშშ-ში ელ-გამჭვირვალობის უმთავრეს პროექტად საჯარო მონაცემების ელ-ბაზაა მიჩნეული (www.data.gov), ასეთივე ელექტრონული ბაზა ფუნქციონირებს დიდ ბრიტანეთში (www.data.gov.uk). სამწუხაროდ, ღია მონაცემების (open data) პროაქტიულად გამოქვეყნების პოლიტიკა ჯერჯერობით არატარებს საქართველოში ინსტიტუციურაერთიან საკანონმდებლო ხასიათს.
მდგომარეობას ერთობ ამძიმებს არა მარტო ის გარემოება, რომ საქართველოში არ არსებობს საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის ელექტრონული სახით გამოქვეყნების  მარეგულირებელი ერთიანი სტანდარტი ან პოლიტიკა, არამედ, აგრეთვე ის გარემოებაც, რომ აღნიშნული საკითხი, ხშირ შემთხვევაში, დამოკიდებულია თვით კონკრეტულ საჯარო დაწესებულებათა ნებაზე (უმეტესწილად დაწესებულების ხელმძღვანელის დამოკიდებულებაზე), თუ რა შინარსობრივ და სტრუქტურულ სახეს მისცემენ თავიანთ ვებ-გვერდს და რა საჯარო ინფორმაცია გამოქვეყნდება მათ ვებ-გვერდებზე. მეტიც, კონკრეტული გამონაკლისი შემთხვევების გარდა, თვით საჯარო დაწესებულებათა კეთილ ნებას წარმოადგენს მათი ოფიციალური ვებ-გვერდის ინტერნეტ სივრცეში არსებობის საკითხის გადაწყვეტა. მაგ. საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს დომენი უკვე წლებია გვამცნობს, რომ: NSC website under construction!
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოში შეინიშნება რიგი დადებითი ტენდენციებისა საჯარო ინფორმაციის პროაქტიურად გამოქვეყნების საკითხებთან დაკავშირებით. პირველ რიგში აღსანიშნავია სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის დანერგვა, რაც 2010 წლის ბოლოს განხორციელდა, როგორც საქართველოს ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგიის გეგმის ნაწილი. ვებ-პორტალზე პროაქტიულად გამოქვეყნებული საჯარო ინფორმაცია უზრუნველყოფს ღია, გამჭვირვალე და კონკურენტულ გარემოს სახელმწიფო შესყიდვების პროცედურებში მონაწილე ნებისმიერი პირისათვის. ელექტრონული სისტემა ხელს უწყობს ადმინისტრაციული პროცედურების გამარტივებას, უზრუნველყოფს შესყიდვების შესახებ ინფორმაციის მიღებას და გამჭვირვალეს ხდის მიმდინარე  ტენდერების პროცესს.  კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პროექტი, მიმართული ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის ხარისხის გასაუმჯობესებლად, საჯარო მმართველობის სფეროში ხორციელდება. საჯარო სამსახურის ბიურომ ელექტრონულ ფორმატში ხელმისაწვდომი გახადა თანამდებობის პირთა მიერ შევსებული ქონებრივი დეკლარაციები (www.csb.gov.ge). საკმაოდ მნიშვნელოვანი საჯარო მონაცემთა ბაზებია განთავსებული ფინანსთა სამინისტროს და იუსტიციის სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო დაწესებულებების ვებ-გვერდებზეც. აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ საქართველოს ოფიციალური ინტერნეტ სივრცის ზოგადი ფონი საკმაოდ გაუმჯობესდა 2009 წელთან შედარებით და საჯარო დაწესებულებები მეტად გულდასმით ეკიდებიან საკუთარი „ინტერნეტ  წარმომადგენლობების“ განვითარებას.
თუმცა, მიუხედავად ზემოთ აღნიშნული დადებითი ტენდენციებისა, საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნება ჯერ-ჯერობით არ არის ინსტიტუციურად დამკვიდრებული ჩვენს ქვეყანაში, რასაც მოწმობს 2011 წლის მიმდინარე მონიტორინგის შედეგებიც, რომელთა მიხედვითაც ინფორმაციულად გამჭვირვალე საუკეთესო ვებ-გვერდის მაჩვენებელი 27.10 % არ აჭარბებს.
პრაქტიკული მაგალითის სახით ასევე მინდა მოვიყვანო ის გამოცდილება, რომელიც დაგვიგროვდა პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზის - www.opendata.ge“ მიმდინარეობის პროცესში. კერძოდ, ხაზგასასმელია ის ფაქტი, რომ რიგი საჯარო დაწესებულებები ინფორმაციის გაცემის ნაცვლად ხშირად თავიანთ პასუხებში  გვამისამართებენ სხვადასხვა ელ.რესურსებზე და აღნიშნავენ, რომ ჩვენს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაცია მოვიძიოთ მითითებულ ელექტრონულ მისამართებზე. მაგალითისთვის, შეიძლება მოვიყვანოთ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პასუხი დაფინანსებული ღონისძიებების შესახებ, თუმცა, ეს კონკრეტულ კითხვებზე თავის არიდებას უფრო ჰგავს, ვიდრე რეალურ პასუხს.
საინტერესოა აგრეთვე აღნიშნულთან დაკავშირებული არსებული სასამართლო პრაქტიკაც: 2011 წლის 20 ოქტომბერს, სასამართლოს მთავარ სხდომაზე საქმის (#3/3646-11) განხილვისას (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი - ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს წინააღმდეგ) სამინისტროს წარმომადგენელმა საჯარო ინფორმაციის არ გაცემის არგუმენტად მოიყვანა მოთხოვნილი ინფორმაციის სამინისტროს ვებ-გვერდზე არსებობა. რომ არ ვისაუბროთ იმ ფაქტზე, რომ საქართველოს კანონმდებლობა საშუალებას აძლევს მოქალაქეს თავად აირჩიოს საჯარო ინფორმაციის მიღების ფორმა, თავად არსებული არგუმენტიც არ შეიძლება ჩაითვალოს სრულყოფილად, რადგან მონიტორინგის შედეგად ჩვენ დანამდვილებით ვიცოდით, რომ ინსტიტუტის მიერ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია არ იყო განთავსებული სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე და პირიქით, სარეკომენდაციო ფურცელში შევთავაზეთ სამინისტროს ამ ინფორმაციის ვებ-გვერდზე განთავსება.
ვფიქრობ, რომ საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულ რეჟიმში გამოქვეყნება ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებისათვის. ამავე დროს, ელ.გამჭვირვალობა აშშ-ის პრეზიდენტ ბარაკ ობამას მიერ ინიციირებული Open Government Partnership (www.opengovpartnership.org) ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია, რომელსაც საქართველოს მთავრობაც შეუერთდა. თუმცა, საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების ინსტიტუციურად დამკვიდრებისათვის პირველ რიგში აუცილებელია შესაბამისი საკონონმდებლო ბაზის შემუშავება რადგან, სამწუხაროდ, უკანასკნელ წლებში სახელმწიფოს მიერ შემოღებული ელექტრონული გამჭვირვალობის მარეგულირებელი ნორმები წარმოადგენს მხოლოდ ერთმანეთთან დაუკავშირებელ, არასტანდარტიზებული სამართლებრივი რეგულირები სმაგალითებს, რომლებიც ტოვებენ უფრო კონკრეტული საჭიროებით განპირობებული ოფიციალური ვებ-გვერდების არსებობისა და საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების მაგალითების, ვიდრე ელექტრონული გამჭვირვალობის პოლიტიკის სახელმწიფოს მხრიდან დანერგვის მცდელობების შთაბჭდილებებს.
IDFI-ი აქტიურად თანამშრომლობს ამ მიმართულებით საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტთან, რომელთაც ერთობლივი კოალიციური საქმიანობის ფარგლებში IDFI-იმ უკვე მიაწოდა ის კრიტერიუმები და სტანდარტები, რომლებიც ჩვენი აზრით, საფუძვლად უნდა დაედოს ახალ საკანონმდებლო რეგულაციას საჯარო სექტორის ინტერნეტ სივრცის ერთიანი სისტემის (E-Governance) შესახებ და საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების სტანდარტის შემუშვებას. ვფიქრობ, რომ საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების სამართლებრივი საფუძვლების შექმნა, საქართველოში დემოკრატიის ახალი სტანდარტების დამკვიდრებისთვის მიმართულებით მნიშვნელოვანი წინგადაგმული ნაბიჯი შეიძლება გახდეს.

Levan Avalishvili is co-founder and chairman of the board of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Director of the project “Public Information Database – www.opendata.ge” which is intended to promote transparency and accountability of state authorities and access to public information in Georgia.
Published at Democracy and Freedom Watch: http://dfwatch.net/proactive-transparency-in-georgia-18428
The “Institute for Development of Freedom of Information” has been conducting monitoring the level of informational transparency of the official web-pages of public institutions of Georgia for already a few years (starting from 2009). The results of the 2010 study, the evaluation parameters and the methodology are placed on the web-site of the institute:
It should be noted that a study of this type is quite innovative and refers to the 21st century trend - institutionalization of E-democracy and E-transparency; especially as internet globally has become one of the most accepted forms of direct communication between the government and the citizens. The same trend is observed in Georgia, where the number of internet users is growing annually (according to the World Bank data, there were 1300000 internet users in Georgia only in 2009 (30% of the population)).
The electronic accessibility of public information is one of the most crucial components for the development of electronic transparency. The State Authorities possess significant public information regarding different social, economic and financial issues. At the same time, the release of such kind of information often becomes difficult, first of all due to the wrong administration or resource limitations. For these reasons the leading democratic states are actively adopting the standards of electronic accessibility of public information. For instance, the most significant project of electronic transparency in USA is regarded to be the electronic database of the public information (www.data.gov),the database of the same kind is functioning in the UK (www.data.gov.uk). Unfortunately, the policy of proactive issuing of the public data does not have institutional and unified legislative character in Georgia.
The situation is quite complicated not only by the condition that in Georgia there is no unified regulatory standard or policy for the public institutions to issue public information in an electronic form, but also by the circumstance that the mentioned issue frequently depends on the will of the particular public institutions (the attitude of the head of the institution). Namely, what kind of contents and structure will the institution give its web-site and what type of information will be published there. More importantly, besides the concrete exceptional cases, the very existence of the official web-site of the public institution in the internet depends on the good will of the institutions themselves. E.g. the active domain of the National Security Council of Georgia has been notifying “NSC website under construction!” for years.
It also should be noted that concerning the proactive transparency, a number of positive trends can be observed in Georgia. First of all the adoption of the unified electronic system of state procurements should be mentioned, which was implemented by the end of 2010, as part of the plan of the national anti-corruption strategy of Georgia. The public information proactively published on the web-portal ensures open, transparent and competitive environment for any participant in the state procurements procedures. The electronic system helps easing the administrative procedures, ensures receiving of information about the procurements and makes the process of the ongoing tenders transparent. Another significant project, addressed at improving the level of accountability and transparency, is being implemented in the public governance area. Civil Service Bureau has made the property declarations filled in by the public officials accessible in an electronic format (www.csb.gov.ge).Quite significant databases are placed on the web-sites of the public entities operating under the Ministry of Finances and the Ministry of Justice. It should be noted here that, the general situation of Georgian official internet area is significantly improved in comparison with 2009 and the public institutions are paying more attention to the development of their “internet representation”.
However, despite the above-mentioned positive trends, the proactive issuing of public information is not institutionally established in our country yet. This is proved by the results of the ongoing 2011 monitoring, according to which, the index of the most electronically transparent web-site does not exceed 27.10%,
As a practical example I would like to refer to the experience, accumulated during the course of the project “Public Information Database - www.opendata.ge”. Namely, it should be stressed that often instead of releasing the information a number of public institutions make reference to different electronic resources in their answers and note that, the information requested by us can be found at the given electronic address. E.g. see the answer of the Ministry of Education and Science of Georgia on the request on financed cultural events. However, this looks more like avoiding the specific questions, rather than the real answer.
It is also interesting to learn about the court practice concerning the mentioned issue: on 20October 2011, while considering the case (#3/3646-11)at the main court session (IDFI against the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia) the representatives of the Ministry explained the non-issuing of public information with the argument that the requested information was published on the web-site of the Ministry. On the one hand, the Georgian legislation gives the citizen right to choose the form of receiving the public information, so the very argument cannot be regarded as complete. On the other hand, as the result of the monitoring we knew precisely that the information requested by IDFI was not placed on the official web-site of the Ministry and in the recommendation paper, prepared after the monitoring, we even suggested the Ministry to make this information accessible on their web-site.
I think, issuing the public information in a proactive regime will be a very important step for the development of Georgian democratic institutions. At the same time, E-transparency is one of the most significant components of the Open Government Partnership (www.opengovpartnership.org)initiated by the president of the USA Barack Obama, which the Georgian government has joined as well. However, in order to establish proactive issuing of the public information, the relevant juridical base is of foremost necessity. Unfortunately, the regulatory norms of electronic transparency passed in the latest years present merely unconnected, unstandardized examples of juridical regulation, which leave impression of singular examples rather than the policy of proactive transparency.
IDFI provided the Ministry of Justice and the Legal Committee of the Parliament with those criteria and standards, that in our opinion, should base foundation for new legislative regulation about the entire system of internet area of public sector (E-Governance) and the creation ofthe principles for proactive transparency. To my mind, creating the legal basis for proactive issuing of the public information can become a significant step towards implementing new standards of democracy in Georgia.