სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები 20 დეკემბერი 2024
საქართველოში 2024 წლის 28 ნოემბრიდან დაწყებული პროევროპული გამოსვლების ნეგატიურად გაშუქებაში რუსული პროპაგანდისტული ტელევიზიები და მათთან აფილირებული ჟურნალისტები აქტიურად არიან ჩართული. ამ ტიპის “მედიის” წარმომადგენლები ქვეყანაში უპრობლემოდ შემოდიან და მაუწყებლობენ, წერენ ვლოგებსა და ვიდეომიმართვებს.
ერთ-ერთი ასეთი “ჟურნალისტი”, რომელმაც საზოგადოების ყურადღება მიიპყრო, პრორუსი ბლოგერი და ინფლუენსერი – პატრიკ ლანკასტერია, რომელმაც თბილისიდან რამდენიმე ვიდეო ჩაწერა.
ლანკასტერი აღმოსავლეთ ევროპაში მიმდინარე კონფლიქტების, განსაკუთრებით კი რუსეთ-უკრაინის ომის გაშუქებით გახდა ცნობილი. მანამდე იგი პროპაგანდისტულად აშუქებდა ყირიმის ანექსიისა (2014) და ყარაბაღის მეორე ომის (2020) მოვლენებს.  ჟურნალისტი წარმოშობით ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, მისურიდანაა. 2001-2006 წლებში აშშ-ის საზღვაო ფლოტში მსახურობდა. 2014 წელს კი უკრაინაში, ოკუპირებულ "დონეცკის სახალხო რესპუბლიკაში" გადავიდა საცხოვრებლად. ჟურნალისტი ქმნიდა კონტენტს კრემლის მიერ დაფინანსებული მედია საშუალებებისთვის, როგორებიცაა “RT” და “Zvezda.” 2017 წელს ლანკასტერმა დონეცკში ადგილობრივ ქალზე იქორწინა. ქორწილის ცერემონია რუსულ მედიაში ფართოდ გაშუქდა, ლანკასტერს კი ე.წ. "დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის" სეპარატისტული დროშის ფერებში ეცვა.
პატრიკ ლანკასტერი დონბასში.
ლანკასტერი გამორჩეულია ე.წ. “შავი პროპაგანდისა” და დეზინფორმაციის გამოყენებით, მანიპულაციებით, შინაარსის მიზანმიმართული შეცვლითა და სცენების დადგმით. მაგალითად, უკრაინელების მიერ ჩადენილი დანაშაულებების წარმოსაჩენად ლანკასტერმა მორგში დასვენებული ცხედრები გამოიყენა. 2022 წლის 22 თებერვალს, რუსეთის უკრაინაში შეჭრამდე 2 დღით ადრე, ჰორლივკა-დონეცკის გზაზე საგანგებოდ აფეთქებულ მანქანაში გვამები მოათავსეს, თითქოს ასე ესხმიან თავს “ბანდერელები” (ასე მოიხსენიებს რუსული პროპაგანდა უკრაინელ მებრძოლებს) მშვიდობიან მოსახლეობას. როგორც შემდგომში Bellingcat-ის გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა დაადგინეს, ეს პირები აფეთქების შედეგად არ დაღუპულან და მანქანაც ხელოვნურად იყო დაზიანებული. მსგავს, შეთითხნილ ფაქტებს რუსეთის ხელისუფლება ომის გასამართლებლად იყენებდა, თითქოს დონბასის რეგიონში უკრაინელი ნაციონალისტები თავს ესხმოდნენ მშვიდობიან მოსახლეობას.
5 წლის წინ პატრიკ ლანკასტერი ოკუპირებულ აფხაზეთში, “საპრეზიდენტო არჩევნების” გაშუქების მიზნით იმყოფებოდა საიდანაც მან YouTube-ზე არაერთი ვიდეო გამოაქვეყნა. მან ინტერვიუ ჩაწერა როგორც პრეზიდენტობის კანდიდატთან, ასევე ადგილობრივებთან და ზოგან ამბობდა, რომ გერმანია, შესაძლოა, აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარებას აპირებდა. ადგილობრივებთან მისი შეკითხვები, ძირითადად, აფხაზეთში ცხოვრების ხარისხსა და რუსეთ-საქართველოსთან მათ დამოკიდებულებას ეხებოდა. შესაბამისად, მას დანამდვილებით აქვს დარღვეული საქართველოს კანონი ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ, რომელიც ჯარიმას, ან პატიმრობასაც კი ითვალისწინებს, თუმცა, სავარაუდოდ, პროპაგანდისტს კანონის მოქმედება არ შეხებია.
პატრიკ ლანკასტერი აფხაზეთში, 2019 წელი. წარწერა: ეს გაგრაა, აფხაზეთი.
ლანკასტერის მიერ თბილისის პროტესტების გაშუქება
თავისი პროპაგანდისტული მიზნებისთვის ლანკასტერი ძირითადად “Youtube” არხს იყენებს, რომელზეც, დღეის მონაცემებით, 695,000 გამომწერი ჰყავს და 2000 ვიდეოს აერთიანებს. არხი გათვლილია ინგლისურენოვან მომხმარებელზე, რომელსაც რუსეთი ამ ფორმით აწვდის პროპაგანდისტულ მესიჯებს. ის თავს სრულად “ქრაუდფანდინგით” დაფინანსებულ დამოუკიდებელ ჟურნალისტს უწოდებს და ამტკიცებს, რომ მისი ფულის წყარო მონეტიზაცია და შემოწირულობებია. საქართველოში მიმდინარე პროევროპული გამოსვლების თემატიკაზე პატრიკ ლანკასტერმა ჯერ-ჯერობით 10-მდე ვიდეო ჩაწერა, პირველი მათგანი 4 დეკემბრით თარიღდება.
თბილისიდან გადაღებულ ვიდეოებში ლანკასტერი ყველა ხერხით ცდილობს მიმდინარე პროტესტის დისკრედიტაციას. ეყრდნობა და აჩვენებს ქართული საზოგადოების მხოლოდ იმ ნაწილს და ქუჩის გამოკითხვებში აჩვენებს ადამიანებს, რომლებიც პროტესტის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულება აქვთ და ასკვნის, რომ საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობა არ უერთდება საპროტესტო მოძრაობას. სხვათა შორის, ამავე ვიდეოებში გამოკითხულთა უმეტესობა ჟურნალისტის კითხვაზე - საქართველოს ევროპაში ხილვა სურთ თუ არა - დადებით პასუხს სცემენ.
ლანკასტერმა ჩაწერა ინტერვიუ “ქართული ოცნების” მხარდამჭერ ადვოკატ გელა ნიკოლაიშვილთან, რომელიც მოვლენებს პარტიის პერსპექტივიდან უყურებს და იმეორებს ყველა იმ ანტიდასავლურ პროპაგანდისტულ გზავნილს, რომლებმაც ბოლო თვეების მანძილზე ქართული ინფოსივრცე მოიცვა.
აღსანიშნავია, რომ 9 დეკემბერს ლანკასტერს ინციდენტი შეემთხვა აქციის მონაწილეებთან, რომელთა ნაწილმა იგი იცნო და ტერიტორიის დატოვება მოსთხოვა. ზოგიერთმა ქართულმა პროპაგანდისტულმა სააგენტომ დაწერა, რომ აგრესიულმა დემონსტრანტება იტალიელი და ბრიტანელი ჟურნალისტები გააძევეს, თუმცა არაფერი უთქვამთ მათ რეალურ ვინაობასა და ქმედებებზე.
ძირითადად, ლანკასტერი, ქართულ აქციებს წარმოადგენს რუსული სპეცსამსახურების ე.წ. “მეტოდიჩკის” მიხედვით. უშუალოდ ვიდეოების სახელწოდება და პირველ სქრინზე გამოტანილი გზავნილები პროპაგანდისტული შინაარსის შემცველია. მაგალითად, ერთ-ერთი ვიდეოს სახელწოდებაა: “უცხოელები, ებრაელები, მუსლიმები, კათოლიკეები და სხვები თბილისის პროტესტებზე.” ვიდეოს სახელწოდება დამაინტრიგებელია, თუმცა სახელწოდება და შინაარსი არ ემთხვევა ერთმანეთს და მხოლოდ რამდენიმე წამით ჩანს კადრი, რომელშიც სხვადასხვა კონფესიის წარმომადგენლებმა საერთო მარში მოაწყეს. ამავე ვიდეოში პროპაგანდისტი ჯერ ესაუბრება ქართველ დემონსტრანტ გოგონას, რომელიც პოლიციის მხრიდან ძალადობაზე საუბრობს. მეორე ნაწილში კი ვინმე ხერარდოს არგენტინიდან, რომელიც იძახის რომ გაკვირვებულია, რატომ სურთ დემონსტრანტებს საქართველოში “გაიმეორონ უკრაინა”, თუმცა მეორე მხრივ დასავლეთის მხრიდან მეორე ფრონტის გახსნის მცდელობისაც არ უკვირს.
ლანკასტერი ტრადიციული რუსული პროპაგანდის გამტარია. იგი ავრცელებს ინფორმაციას, რომ აქციები საქართველოში დასავლეთის ორგანიზებით იმართება. თითქოს “ნატო” და ევროკავშირი საპროტესტო აქციებს არასამთავრობო  ორგანიზაციების გამოყენებით აფინანსებენ. ლანკასტერი მაყურებელს არწმუნებს, რომ მიმდინარე სიტუაციას რეალურად აშუქებს. ამბობს, რომ მისი გუნდის წევრების წინააღმდეგ “დოქსინგი” ანუ პირადი ინფორმაციის საჯარო გამოქვეყნება მიმდინარეობს. ამასთან ერთად, აპელირებს რომ ემუქრებიან და ამას სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვად ასაღებს.[xii]
“YouTube” არხთან ერთად ლანკასტერი “Telegram”-ზეც აქტიურობს - პლატფორმაზე იგი აქვეყნებს ინფორმაციებს თავის საქმიანობაზე და დებს სხვადასხვა შინაარსის პოსტს. ტელეგრამზე ვრცლადაა განხილული ნანა კაკაბაძესთან შეხვედრა, რომელიც არის არასამთავრობო ორგანიზაცია “ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის” წარმომადგენელი, რომელიც ახლა “ერთიანი ნეიტრალური საქართველოს” წევრია . ნანა კაკაბაძემ ხაზი გაუსვა არასამთავრობო ორგანიზაციების სისტემურ ბოროტ გამოყენებას დასავლური ძალების მიერ ქართულ პოლიტიკაზე გავლენისთვის. ლანკასტერი ამავე პოსტში აცხადებს, რომ უფროს თაობასთან საუბრისას მათში სკეპტიციზმი ამოიკითხა და პროტესტს მოსახლეობის მხოლოდ მცირე ნაწილმა დაუჭირა მხარი.
“ნანამ ხაზი გაუსვა საქართველოს ნეიტრალური პოლიტიკის გატარების მნიშვნელობას მისი მცირე ზომისა და სტრატეგიული მდებარეობის გათვალისწინებით. მან გააკრიტიკა ის, რასაც მან უწოდა "ლიბერალური ფაშიზმი", რომელიც წარმოიშვა დასავლეთიდან, რომელიც, მისი აზრით, აიძულებს საქართველოზე უარი თქვას ტრადიციებსა და ღირებულებებზე დასავლური იდეოლოგიური ჩარჩოს სასარგებლოდ.”
მათ ასევე ისაუბრეს ორმაგ სტანდარტებსა და სუვერენიტეტზე. კაკაბაძემ ასევე აღნიშნა, თუ რას ხედავს, როგორც აშკარა ორმაგ სტანდარტებს დასავლურ პოლიტიკაში. მაგალითად, მიუხედავად იმისა, რომ აშშ-ს აქვს ისეთი კანონები, როგორიცაა უცხო აგენტების რეგისტრაციის აქტი (FARA), რომელიც არეგულირებს უცხოური დაფინანსებით დაფინანსებულ ორგანიზაციებს, საქართველოს მცდელობას, განახორციელოს მსგავსი კანონი, დასავლელი კრიტიკოსები რუსეთის მიერ შთაგონებულს უწოდებდნენ. იგი ამტკიცებდა, რომ ეს კანონები კრიტიკულია სუვერენიტეტისა და უცხოური დაფინანსების გამჭვირვალე გამოყენების უზრუნველსაყოფად.
საბოლოო ჯამში, ლანკასტერი მორიგი რუსი პროპაგანდისტია, რომელსაც კანონის ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონის დარღვევის მიუხედავად საქართველოში თავისუფლად შემოსვლის, გადაადგილების და მუშაობის საშუალება ეძლევა. ეს იმ დროს, როდესაც უკვე უამრავი დადასტურებული ფაქტია, როცა ოპოზიციურად განწყობილი რუსი ჟურნალისტები საზღვრიდან დაუსაბუთებელი მოტივით გააბრუნეს უკან და შემოსვლაზე უარი უთხრეს. ლანკასტერის მსგავსი პროპაგანდისტები 2024 წლის ნოემბრის აქციების პერიოდში უკვე რამდენიმე გამოვლინდა. მათი ხელწერა მსგავსია: კრემლისტური მესიჯების და “ქართული ოცნების” ნარატივების გამოეორება, პროტესტის გაშავება, ძირითადად ისეთ ხალხთან საუბარი, რომლებიც მათ ნარატივებს გაიმეორებენ. ამით კრემლი და რუსული სპეცსამსახურები ცდილობენ შექმნან საზოგადოებრივი აზრი რუსეთში (და ლანკასტერის შემთხვევაში დასავლეთშიც, რადგან იგი ინგლისურენოვანია) და კიდევ უფრო დააზიანონ საქართველოს მედეგობა ფართომასშტაბიან ჰიბრიდულ ომში.

Russian propagandist television and journalists affiliated with it have been actively involved in the negative coverage of the pro-European protests that began in Georgia on 28 November 2024. Representatives of this kind of “media” freely enter the country and broadcast their propaganda, record vlogs and videos.
One such “journalist” that attracted public attention is the pro-Russian blogger and influencer Patrick Lancaster, who has recorded several videos in Tbilisi.
Lancaster gained notoriety by covering ongoing conflicts in Eastern Europe, especially the Russia-Ukraine war. Prior to this, he was engaged in propagandist coverage of the events of the annexation of Crimea (2014) and the Second Nagorno-Karabakh War (2020). Lancaster hails from the United States of America, from Missouri. He served in the US Navy in 2001-2006. In 2014, he moved to Ukraine, to the city of Donetsk. There, he was creating content for media funded by the Kremlin, such as “RT” and “Zvezda”. In 2017, Lancaster married a local woman in Donetsk. The wedding ceremony received widespread coverage in Russian media, with Lancaster being dressed in the colors of the Donetsk separatist flag.[i]
Patrick Lancaster in Donbas.
Lancaster is distinguished by his use of so-called “black propaganda” and disinformation, manipulation, deliberate changes to narratives, and staged scenes. For example, to cover alleged crimes committed by Ukrainians, Lancaster used bodies from a morgue. On 22 February 2022, 2 days before Russia's invasion of Ukraine, bodies were placed in a specially detonated car on the Horlivka-Donetsk road, as if this was how "Bandera" (which is how Russian propaganda refers to Ukrainian fighters) attacked civilians.[ii] As subsequently revealed by the investigative journalists from Bellingcat, these persons had not died because of the explosion, and the car had been artificially damaged.[iii] Similar staged facts have been used by the Russian state to justify the war, as if Ukrainian nationalists in the Donbas region had been attacking the peaceful population.
5 years ago Patrick Lancaster was present in occupied Abkhazia to cover the “presidential elections”. He published multiple YouTube videos while there. He interviewed the presidential candidate as well as the locals, stating in some videos that Germany may recognize the independence of Abkhazia.[iv] His questions to locals were mainly about the quality of life in Abkhazia and their attitudes towards Russia and Georgia. As such, he has committed a confirmed violation of the Law of Georgia “On Occupied Territories”, which carries the penalty of a fine or imprisonment, although the propagandist has likely not faced the consequences of the law.
Patrick Lancaster in Abkhazia, 2019. Subtitle: This is Gagra, Abkhazia.
Coverage of the Tbilisi Protests by Lancaster
Lancaster primarily uses his YouTube channel for his propaganda purposes. The channel currently has 695,000 subscribers and 2000 videos.[v] The channel is aimed at English-speaking audiences, with Russia spreading propagandist messages to them through these means. Lancaster refers to himself as a fully “crowdfunded” independent journalist, claiming that his source of income is monetization of his videos and donations. So far, Patrick Lancaster has recorded up to 10 videos about the ongoing pro-European protests in Georgia, with the first dated December 4th.
In the videos recorded in Tbilisi, Lancaster uses all possible means to discredit the protests. He shows and interviews only the part of the Georgian public that is opposed to the protests, concluding that the majority of the Georgian population does not support the movement. Interestingly, the majority of the people questioned in these videos respond positively to the journalist’s question on whether they want to see Georgia as part of Europe.[vi]
Lancaster recorded an interview with a lawyer supporting “Georgian Dream” Gela Nikolaishvili, who sees events from the perspective of the party and parrots all of the anti-Western propaganda messages that have been circulating in the Georgian information spaces over the past months.[vii]
It should be noted that on December 9 some of the protest participants recognized Lancaster and asked him to leave the territory.[viii] Some Georgian propaganda agencies wrote that aggressive protesters expelled Italian and British journalists, without mentioning the real actions.[ix]
Lancaster generally presents the Georgian protests according to the so-called “methods” of the Russian special forces. The titles and messages in the first screen contain propaganda content. For example, one of the videos is titled: “Foreigners, Jews, Muslims, Catholics, and Others at Georgian Protests”.[x] The title of the video is intriguing, but the title and the contents of the video do not match one another, and the video contains only several seconds showing the representatives of the various confessions in their united march. In the same video, the propagandist first speaks to a female protester, who discusses violence by the police. In the second part, he speaks with one Gerardo from Argentina, who states that he is surprised that the protesters want to “repeat Ukraine” in Georgia, although he is apparently not surprised by the West’s attempt to open a second front.
Lancaster is a mouthpiece of traditional Russian propaganda. He spread disinformation that the protests in Georgia are being organized by the West. He claims that NATO and the European Union fund the protests through non-governmental organizations.[xi] Lancaster assures viewers that he is covering the real situation. He claims that members of his team are being “doxxed”, i.e. their private information is being posted publicly. At the same time, Lancaster claims that he is being threatened, which he paints as a restriction of free speech.[xii]
Alongside YouTube, Lancaster is active on Telegram.[xiii] He posts information about his work there along with posts of various content. The Telegram channel extensively discusses the meeting with Nana Kakabadze, a representative of the non-governmental organization "Former Political Prisoners for Human Rights", which is now a member of "United Neutral Georgia". Nana Kakabadze highlighted the systematic misuse of NGOs by Western powers to influence Georgian politics. Lancaster states in the same post that he detected skepticism when speaking to the older generation and that only a small portion of the population supported the protest.
“Nana highlighted the importance of maintaining a neutral policy in Georgia considering its small size and strategic position. She criticized what she called “liberal fascism”, which originated from the West, which, in her opinion, is forcing Georgia to deny its traditions and values in favor of the Western ideological framework.”
They also discussed double standards and sovereignty. Kakabadze discussed what she sees as a clear double standard in Western politics. For example, despite the fact that the US has laws like the Foreign Agents Registration Act (FARA), which regulates organizations receiving foreign funds, Georgia’s attempt to implement a similar law has been called Russian-style by Western critics. She argues that these laws are critical to ensuring sovereignty and the transparent use of foreign funding.
In the end, Lancaster is yet another Russian propagandist that has been given free reign to enter Georgia, move and work inside the country, despite having violated the Law of Georgia “On Occupied Territories”. This at a time when there have been numerous confirmed cases of opposition-minded Russian journalists being turned back from the border on unsubstantiated grounds and denied entry. Several propagandists like Lancaster have made their presence known in the November 2024 protests. Their style is similar: by repeating Kremlin messages and the narratives of the “Georgian Dream”, smearing the protests, and mainly talking to people who will repeat their narratives, the Kremlin and Russian special services are trying to shape public opinion in Russia (and in Lancaster’s case, in the West, since he is English-speaking) and further undermine Georgia’s resilience in the face of a large-scale hybrid war.
[i]https://tvzvezda.ru/news/201708051546-kz2q.htm
[ii]https://zaborona.com/en/from-the-lancaster-family-the-story-of-an-american-reporter-who-settled-in-the-dnr-was-a-friend-of-givi-and-uses-morgue-bodies-for-fake-news/
[iii]https://www.bellingcat.com/news/2022/02/28/exploiting-cadavers-and-faked-ieds-experts-debunk-staged-pre-war-provocation-in-the-donbas/