საქართველოს რეგიონებში ღია მმართველობის პარტნიორობის 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის საჯარო განხილვა გაიმართა
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 29 მარტი 2016
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მონაწილეობა მიიღო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის საჯარო განხილვაში. საჯარო კონსულტაციები გაიმართა თელავში, საგარეჯოსა და კაჭრეთში.
IDFI საჯარო განხილვაში იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკურ დეპარტამენტთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივთან და სსიპ „112“-თან ერთად მონაწილეობდა. საჯარო განხილვა თელავში 2 ეტაპად გაიმართა - პირველი შეხვედრა იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან და კოლექტივთან ჩატარდა, ხოლო მეორე შეხვედრა USAID-ის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში გაიმართა, სადაც მონაწილეობდნენ ადგილობრივი მედიის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ადგილობრივი ხელისუფლების და საზოგადოების წარმომადგენლები.
საჯარო განხილვისას წარდგენილი იყო OGP-ის შესახებ ზოგადი ინფორმაცია, ღია მმართველობის 2014-2015 წლების სამთავრობო სამოქმედო გეგმის ღონისძიებები და 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის შესაძლო ვალდებულებები. IDFI-ს კარგი მმართველობის პროგრამის კოორდინატორმა საბა ბუაძემ ისაუბრა OGP-ში სამოქალაქო სექტორის ჩართულობაზე და იმ რეკომენდაციებზე, რომელიც ინსტიტუტმა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმს სამოქმედო გეგმისათვის წარუდგინა.
საჯარო განხილვის ფარგლებში საზოგადოებამ ღია მმართველობის ფორუმის წარმომადგენლებს მიმართა შეკითხვებითა და რეკომენდაციებით, რომლებიც სახელმწიფო სერვისების გაუმჯობესებას და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას ეხებოდა.
OGP-ის 2016-2017 წლების სამთავრობო სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში საჯარო კონსულტაციები დაგეგმილია საქართველოს ყველა რეგიონში. საჯარო კონსულტაციების ტექნიკურ მხარდაჭერას ახორციელებს აშშ-ს განვითარების სააგენტოს „კარგი მმართველობის ინიციატივა (USAID Good Governance initiative in Georgia). ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), როგორც ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანა-თავმჯდომარე, აქტიურად არის ჩართული სამოქმედო გეგმის კონსულტაციების დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში.

On Tuesday, March 29, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) took part in public discussions on the Open Government Partnership (OGP) 2016-2017 Action Plan. The discussions were held in Telavi, Sagarejo, and Kachreti.
Apart from IDFI the public discussions also included the Analytical Department of the Ministry of Justice, and the Archive and LEPL 112 of the Ministry of Internal Affairs. The Telavi public discussion was held in 2 stages. The first meeting was held with the students and staff of Iakob Gogebashvili Telavi State University. The second was held in USAID’s Center for Civic Engagement with the participation of local media, civil society organizations, local authorities, and community representatives.
The public discussion included a presentation of general information about OGP and components of the OGP 2014-2015 Government Action Plan, as well as a discussion of possible commitments to be included in the 2016-2017 Action Plan. Saba Buardze, coordinator of the Good Governance Program at IDFI, spoke about the involvement of civil society in the OGP initiative, and recommendations IDFI had presented to the OGP Georgia Forum to be included in the action plan.
The participants of the public discussion addressed the OGP Forum members with questions and recommendations on improving state services and access to public information.
Similar public discussions on the OGP 2016-2017 Government Action Plan are planned in all regions of the country with the technical support of the USAID Good Governance Initiative in Georgia. IDFI, as co-chair of the OGP Georgia Forum, is actively involved in the planning and implementation of public discussions on the action plan.