ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის რეიტინგის ახალი ლიდერი - მექსიკა
მიმდინარე წლის 28 სექტემბერს მსოფლიომ აღნიშნა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საერთაშორისო დღე. წელს ამ დღეს განსაკუთრებული დატვირთვა ჰქონდა, რადგანაც 2011 წლის 28 სექტემბერს შექმნილ ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალურ რეიტინგს (RTI) 5 წელი შეუსრულდა. აღნიშნული რეიტინგის მიზანია ინფორმაციაზე წვდომის უფლებასთან დაკავშირებული ეროვნული სამართლებრივი მექანიზმების შეფასებითი ანალიზის განხორციელება. რეიტინგში შესული ქვეყნების რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება და დღეისთვის 112 ქვეყანას შეადგენს.
საყურადღებოა, რომ ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალური რეიტინგის შექმნის დღიდან, მის უპირობო ლიდერს სერბეთი წარმოადგენდა, თუმცა განახლებული რეიტინგის თანახმად, 135 ქულიანი მაჩვენებლით სერბეთმა ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის რეიტინგის მეორე ადგილი დაიკავა, ხოლო 136 ქულიანი მაჩვენებლით პირველ ადგილზე მექსიკამ გადაინაცვლა.
ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალურ რეიტინგში 136 ქულით შეფასებული გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის განახლებული ვერსია მექსიკაში 2015 წლის 5 მაისს შევიდა ძალაში. აღნიშნული კანონის თავდაპირველი ვარიანტი მექსიკის კონგრესის მიერ 2002 წლის აპრილში იქნა მიღებული. აღსანიშნავია, რომ კანონის შესრულების მონიტორინგის მიზნით მექსიკაში დაარსდა დამხმარე ორგანო - საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ფედერალური ინსტიტუტი (IFAI), რომელმაც განიცადა რეორგანიზაცია და დღეისთვის ცნობილია როგორც ეროვნული გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტი (INAI).
საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება
მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონი დეტალურად აყალიბებს საჯაროდ ხელმისაწვდომი ინფორმაციის ჩამონათვალს. სახელდობრ, აღნიშნული კანონის მე-7 მუხლის თანახმად, კანონით გათვალისწინებული სუბიექტები (ფედერალური აღმასრულებელი ხელისუფლება, ფედერალური საჯარო ადმინისტრაცია, რესპუბლიკის გენერალური პროკურატურა, ფედერალური საკანონმდებლო ხელისუფლება, მუდმივმოქმედი კომისია და ა.შ.) ვალდებულები არიან უზრუნველყონ ისეთი ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობა, როგორიცაა თითოეული ადმინისტრაციული ერთეულის უფლებამოსილება, თითოეული თანამდებობისათვის განკუთვნილი თვიური ანაზღაურების ოდენობა, ინფორმაცია კომპენსაციის გაცემის პროცედურის შესახებ, ინფორმაცია დაწესებულების ბიუჯეტისა და გაწეული ხარჯების შესახებ, ინფორმაცია აუდიტის შედეგების თაობაზე, ინფორმაცია გაფორმებული ხელშეკრულებების თაობაზე და აგრეთვე ინფორმაცია ადმინისტრაციული ერთეულების საქმიანობის მიზნების, პროცედურებისა და ფორმების შესახებ.
ამავე მუხლის თანახმად, კანონით გათვალისწინებული სუბიექტები ვალდებულები არიან თავისი ელექტრონული მისამართები საჯაროდ ხელმისაწვდომი გახადონ, რაც გაამარტივებს საჯარო ინფორმაციასთან დაკავშირებული განცხადებების ელექტრონულად შეტანის პროცედურას.
მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის მე-7 მუხლში განსაკუთრებულ ყურადღებას საჯარო მოხელეების ცნობარის ხელმისაწვდომობა იმსახურებს. სახელდობრ, აღნიშნულ ცნობარში მოცემული უნდა იყოს ყველა საჯარო მოხელის, მათ შორის დეპარტამენტების უფროსების და შესაბამისი უფლებამოსილების მქონე პირების ვინაობა. ცნობარში ასევე მოცემული უნდა იყოს საჯარო მოხელეების ჩამონათვალი.
ამავე კანონის მე-8 მუხლი განსაზღვრავს იმ ინფორმაციას, რომელიც მექსიკის სასამართლო ხელისუფლებამ საჯაროდ ხელმისაწვდომი უნდა გახადოს. კერძოდ, აღნიშნული მუხლის თანახმად, სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები და განჩინებები დაინტერესებული პირებისათვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს. თუმცა აღნიშნული მუხლი ასევე ითვალისწინებს დათქმას - ნებისმიერ პირს უფლება აქვს მოსთხოვოს სასამართლოს მასთან დაკავშირებული პერსონალური მონაცემების არგამჟღავნება.
საჯარო ინფორმაციაზე წვდომის საშუალებები
საყურადღებოა, რომ კანონის მე-9 მუხლის თანახმად, საჯარო ინფორმაციაზე პასუხისმგებელი ადმინისტრაციული ორგანოები (ფედერალური აღმასრულებელი ხელისუფლება, ფედერალური საჯარო ადმინისტრაცია, რესპუბლიკის გენერალური პროკურატურა, ფედერალური საკანონმდებლო ხელისუფლება, მუდმივმოქმედი კომისია და ა.შ.) ვალდებულები არიან ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით გაამარტივონ საჯარო ინფორმაციაზე წვდომა. კერძოდ, პასუხისმგებელი პირებს ევალებათ განათავსონ კომპიუტერული მოწყობილობები დაინტერესებული პირებისათვის ადვილად ხელმისაწვდომ ადგილებში, რათა შესაძლებელი იყოს ინფორმაციის უშუალოდ შესწავლა ან ამობეჭდვა.
ამასთან, აღნიშნული კანონის მიზნებიდან გამომდინარე, საჯარო ინფორმაციაზე ონლაინ წვდომის ხელშესაწყობად, შექმნილია ეროვნული გამჭვირვალობის ონლაინ პლატფორმა (http://www.plataformadetransparencia.org.mx), რომლის საშუალებითაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს ეძლევა შესაძლებლობა გაეცნოს ვებ-გვერდზე განთავსებულ სამთავრობო ინფორმაციას ან მოითხოვოს იმ ინფორმაციის განთავსება, რომელიც ვებ-გვერდზე არ არის ხელმისაწვდომი.
საიდუმლო და კონფიდენციალური ინფორმაცია
კანონის მე-13 მუხლის შესაბამისად, საიდუმლო ინფორმაციად ითვლება ის ინფორმაცია, რომლის გასაჯაროება საფრთხეს უქმნის სახელმწიფო და საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას, ეროვნულ თავდაცვას, შესაძლებელია გავლენა მოახდინოს მიმდინარე მოლაპარაკებებზე და საერთაშორისო ურთიერთობებზე. საიდუმლოდ ასევე ითვლება ინფორმაცია, რომელიც სხვა სახელმწიფოებმა ან საერთაშორისო ორგანიზაციებმა მექსიკის სახელმწიფოს კონფიდენციალურად გადასცეს და ინფორმაცია, რომლის გასაჯაროება ზიანს მიაყენებს ქვეყნის ეკონომიკურ სტაბილურობას. აღნიშნულ კატეგორიაში შემავალი ინფორმაციის გასაჯაროება 12 წლის განმავლობაში იკრძალება.
რაც შეეხება კონფიდენციალურ ინფორმაციას, კანონის თანახმად, ასეთად ითვლება ინფორმაცია, რომლის გასაჯაროებისათვის აუცილებელია პირის წინასწარი თანხმობა.
აღსანიშნავია, რომ მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის თანახმად, ადამიანის უფლებების დარღვევასთან და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებთან დაკავშირებული ინფორმაციის საიდუმლოდ ან კონფიდენციალურად მიჩნევა აკრძალულია.
ამავე კანონის მე-14 მუხლი შეიცავს შემდეგი შინაარსის მქონე დათქმას - საიდუმლო და კონფიდენციალური ინფორმაცია შესაძლებელია გასაჯაროვდეს, თუ აღნიშნული ინფორმაციის საიდუმლოდ ან კონფიდენციალურად მიჩნევის მიზეზი აღარ არსებობს.
ასევე საყურადღებოა, რომ ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალურმა რეიტინგმა (RTI) საიდუმლო და კონფიდენციალური ინფორმაციის დეფინიციის კუთხით, მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონს 4-დან 4 ქულა მიანიჭა.
პერსონალური მონაცემების დაცვა
გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ზოგად კანონში პერსონალური მონაცემები მე-20 მუხლით რეგულირდება. აღნიშნული მუხლის თანახმად, პერსონალური მონაცემების დაცვისათვის, კანონით განსაზღვრულ პირებს ევალებათ ინფორმაციის მოთხოვნისა და გაცემისათვის შესაფერისი პროცედურების დანერგვა და საჯარო მოხელეებისათვის ტრეინინგების ჩატარება. ამასთან, პერსონალური მონაცემების დამუშავების შემდეგ, მათ ევალებათ მიაწოდონ პირს დოკუმენტი, რომელიც დეტალურად აყალიბებს ზემოხსენებული ინფორმაციის მოპოვების მიზეზებსა და გამოყენების მიზნებს.
პერსონალური ინფორმაციის გამჟღავნება/გამოყენება დასაშვებია მაშინ, როდესაც აღნიშნული ინფორმაციის გამჟღავნებაზე/გამოყენებაზე წერილობით თანხმობას აცხადებს უშუალოდ პირი, რომელსაც ეხება ეს ინფორმაცია. კანონის 22-ე მუხლი აგრეთვე განსაზღვრავს იმ ინფორმაციას, რომლის გამოსაყენებლად არ არის აუცილებელი წერილობითი თანხმობა, ესენია - ინფორმაცია, რომელიც გამოიყენება სამედიცინო მიზნებისათვის, სტატისტიკური, სამეცნიერო მონაცემების შესადგენად მაშინ, როდესაც აღნიშნული ინფორმაციით შეუძლებელია ინფორმაციის გამცემი პირის იდენტიფიცირება და ასევე ინფორმაცია, რომლის გაცვლაც მიმდინარეობს კანონით განსაზღვრულ დაწესებულებებს შორის (სახელმწიფო უწყებები, სააგენტოები და ა.შ.).
მოცემული კანონის 27-ე მუხლის თანახმად, დაინტერესებულ პირს, რომელსაც მასთან დაკავშირებული ინფორმაციის გაცემაზე უარი განეცხადა, უფლება აქვს ეს გადაწყვეტილება გაასაჩივროს. გასაჩივრების უფლება ასევე ვრცელდება დაგვიანებით ან არასრულად მიღებულ ინფორმაციაზე.
ინფორმაციაზე წვდომის უზრუნველყოფა და საზედამხედველო ორგანო
აღნიშნული კანონი ნათლად აყალიბებს ფედერალურ აღმასრულებელ ორგანოებში ინფორმაციის დახარისხებისა და კონტროლის მიზნებისათვის შესაბამისი ერთეულების შექმნასა და მათ ფუნქციებს. კანონის 28-ე მუხლის თანახმად, ზემოხსენებული მიზნებისათვის, ყველა სახელმწიფო დაწესებულების უფროსს ევალება სამეკავშირეო განყოფილებისა (Liaison section) და საინფორმაციო კომიტეტის შექმნა. სამეკავშირეო განყოფილების ფუნქციებში შედის ინფორმაციის შენახვა და დამუშავება, ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ ინფორმაციის პერიოდული განახლების კონტროლი, ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებული მოთხოვნების მიღება - დამუშავება, დაინტერესებული პირებისათვის განცხადების შედგენის პროცესში დახმარების გაწევა და საჭიროების შემთხვევაში, ინფორმაციის მისაღებად, შესაბამის სახელმწიფო დაწესებულებებში გადამისამართება, ასევე მოთხოვნილი ინფორმაციის სიის შედგენა და დახარისხება.
სამეკავშირეო განყოფილება მჭიდროდ არის დაკავშირებული საინფორმაციო კომიტეტთან, სახელდობრ, ის რეკომენდაციას უწევს კომიტეტს იმ შიდა პროცედურებთან დაკავშირებით, რომლებიც გაამარტივებს კომიტეტის ფუნქციონირებას. გარდა ამისა, სამეკავშირეო განყოფილების მეშვეობით, საინფორმაციო კომიტეტი ადგენს მოთხოვნილი ინფორმაციის შემცველი დოკუმენტაციის ადგილმდებარეობას.
რაც შეეხება საინფორმაციო კომიტეტს, მისი ფუნქციების ჩამონათვალი მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის 29-ე მუხლშია მოცემული და ესენია - თითოეული სახელმწიფო ორგანოს მიერ ინფორმაციის მიწოდებასთან დაკავშირებული ქმედებების კოორდინირება და ზედამხედველობა, სახელმწიფო ორგანოს ადმინისტრაციული ერთეულის მიერ ინფორმაციისათვის მინიჭებული კლასიფიცირების დადასტურება, მისი მოდიფიცირება და განახლება, სახელმწიფო ორგანოდან ინფორმაციის გამოთხოვის ხელშეწყობის და გამარტივების გეგმის შემუშავება და დროული განახლება.
რაც შეეხება საინფორმაციო კომიტეტის შემადგენლობას, ის დაკომპლექტებულია სახელმწიფო ორგანოს უფროსის მიერ დანიშნული საჯარო მოხელისგან, სამეკავშირეო განყოფილების და ასევე შიდა ზედამხედველობის ორგანოს უფროსებისგან.
ამასთან, კანონი განსაზღვრავს ეროვნული გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტის (INAI) ფუნქციებსა და მოვალეობებს. კერძოდ, კანონის 33-ე მუხლის თანახმად, „ეროვნული გამჭირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტი წარმოადგენს ფედერალური საჯარო ადმინისტრაციის ერთეულს. ის დამოუკიდებელია თავისი საქმიანობის განხორციელებაში, ბიუჯეტის განსაზღვრასა და გადაწყვეტილებების მიღებაში. ინსტიტუტს ევალება სააგენტოებისა და სხვა ერთეულების განკარგულებაში არსებული ინფორმაციის გამოქვეყნების, მის გაცემაზე უარის თქმისა და პერსონალური მონაცემების დაცვის კონტროლი“.
ინსტიტუტი შედგება მუდმივმოქმედი ფედერალური კომისიის ხუთი წევრისაგან. ინსტიტუტში შემავალი კომისიის წევრების არჩევის პროცესში განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს ის, რომ მათი კანდიდატურის განხილვაში დიდ როლს სამოქალაქო საზოგადოება თამაშობს. სწორედ სამოქალაქო საზოგადოებასთან კონსულტაციების გავლის შემდეგ, მექსიკის აღმასრულებელი ხელისუფლება კომისიის წევრების კანდიდატურას საკანონმდებლო ხელისუფლების ერთ-ერთ შტოს - სენატს წარუდგენს. აღსანიშნავია, რომ ინსტიტუტის შემადგენლობაში შესვლის კანდიდატების შერჩევის პროცესში საზოგადოების ჩართულობა ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალურმა რეიტინგმა (RTI) 2-დან 2 ქულით შეაფასა და აღნიშნა, რომ ის საერთაშორისო სტანდარტებთან სრულ შესაბამისობაშია მოყვანილი.
საყურადღებოა, რომ სწორედ გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტს ევალება მოცემული კანონის იმპლემენტაციის ხელშეწყობა. ის შექმნილია ფედერალურ აღმასრულებელ ორგანოებში დაფუძნებული კომიტეტების საქმიანობის კონტროლისათვის. ინფორმაციის ინსტიტუტის სხვა მნიშვნელოვანი ფუნქციებიდან ასევე აღსანიშნავია ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებული საჩივრების განხილვა, სახელმწიფოს არქივებსა და სააგენტოებში არსებული ინფორმაციის დახარისხება, ინფორმაციის განკარგვასთან დაკავშირებით სააგენტოების საქმიანობის მონიტორინგი, მათი დაკვალიანება, გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის ინტერპრეტაცია, სახელმწიფო ორგანოების მიერ პერსონალური მონაცემების შენახვის, განკარგვის და აღრიცხვის სახელმძღვანელო პრინციპების და ზოგადი წესების შემუშავება, სახელმწიფო დაწესებულებების შიდა ზედამხედველობითი ორგანოების კანონის შესაძლო დარღვევის თაობაზე გაფრთხილება. სახელმწიფო დაწესებულებების განკარგულებაში არსებული ინფორმაციის გამოთხოვის პროცედურის გამარტივებისათვის შესაბამისი სახელმძღვანელოს შექმნა.
ინფორმაციის თავისუფლების და ხელმისაწვდომობის კუთხით, განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს ინსტიტუტის, როგორც მექსიკის კონგრესის წინაშე ყოველწლიური საჯარო ანგარიშის წარმდგენი ორგანოს ფუნქცია. აღნიშნული ანგარიშის შედგენა ხდება სახელმწიფო ორგანოების მიერ ინსტიტუტისთვის ინფორმაციაზე წვდომასთან დაკავშირებით გადაცემული მონაცემების საფუძველზე.
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტის წლიური საჯარო ანგარიში მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა თითოეულ სახელმწიფო ორგანოში ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით შემოსული განცხადებების რაოდენობა, სახელმწიფო ორგანოს მიერ განცხადებაზე პასუხის გაცემის ზუსტი დრო, ინსტიტუტის მიერ განხილული საკითხების რაოდენობა და მათი განხილვის შედეგი, სახელმწიფო ორგანოების შიდა ზედამხედველობით ორგანოებში მამხილებლების მიერ შეტანილი განცხადებების რაოდენობა, კანონის იმპლემენტაციის დროს წარმოქმნილი სირთულეების შესახებ ინფორმაცია და სხვა.
ამასთან, აღნიშნული კანონის თანახმად, პირს, რომელსაც სურს ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებული საჩივრის შეტანა ეძლევა არჩევანის საშუალება - შეიტანოს საჩივარი უშუალოდ იმ ორგანოს ან ერთეულის სამეკავშირეო განყოფილებაში, რომლისგანაც თავდაპირველად მოითხოვა ინფორმაცია ან პირდაპირ მიმართოს გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტს. იმ შემთხვევაში, თუ პირს საჩივარი კონკრეტული ორგანოს ან ერთეულის სამეკავშირეო განყოფილებაში შეაქვს, ამ უკანასკნელს ევალება აღნიშნული საჩივრის გადაგზავნა გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსტიტუტში.
საჯარო მოხელეების პასუხისმგებლობა
მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის 63-ე მუხლი აყალიბებს საჯარო მოხელისათვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრების შემთხვევებს, კერძოდ, ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება ხდება იმ შემთხვევაში, თუ საჯარო მოხელე გათქვამს, გამოიყენებს ან გაანადგურებს მის განკარგულებაში არსებულ ინფორმაციას, უარს განაცხადებს ისეთი ინფორმაციის გაცემაზე, რომელიც არ არის საიდუმლოდ ან კონფიდენციალურად მიჩნეული და პირიქით, გაავრცელებს ისეთ ინფორმაციას, რომელიც საიდუმლო/კონფიდენციალურია. საჯარო მოხელეს აგრეთვე ეკისრება ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა მოთხოვნილ ინფორმაციაზე მიზანმიმართულად არასრული პასუხის გაცემისათვის.
მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის 63-ე მუხლი მითითებას აკეთებს საჯარო მოხელეების ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის კანონზე, რომელშიც მოცემულია ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის სახეობები. სახელდობრ, საჯარო მოხელეების ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის კანონის 201-ე მუხლის თანახმად, სახელმწიფო ორგანოს, მასში მომუშავე საჯარო მოხელის მიმართ, უფლება აქვს გამოიყენოს შემდეგი სახის სანქციები - საჯაროდ შენიშვნის გამოთქმა ან ფულადი ჯარიმა. ფულადი ჯარიმის ოდენობა საჯარო მოხელის მიერ ჩადენილი გადაცდომის სიმძიმის პროპორციული უნდა იყოს, ამასთან, კანონი განსაზღვრავს, რომ ჯარიმის საჯარო სახსრებით გადახდა დაუშვებელია. აღსანიშნავია, რომ რიგ შემთხვევაში, ჯარიმის ოდენობის განსაზღვრისას, მხედველობაში მიღებულ უნდა იქნეს საჯარო მოხელის ფინანსური მდგომარეობა.
ამასთან, ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალურ რეიტინგში მოცემულ მექსიკის ინფორმაციაზე წვდომის კანონმდებლობის შეფასებით ანალიზში აღნიშნულია, რომ საჯარო მოხელისათვის პასუხისმგებლობა ასევე მექსიკის სისხლის სამართლის კოდექსით არის გათვალისწინებული.
ზემოხსენებული კოდექსის 219-ე მუხლის თანახმად, ინფორმაციის სრულად მოწოდებისათვის ხელის შეშლის ან საჯარო მოხელის მიერ განხორციელებული უკანონო ქმედების დაფარვის მიზნით, პირის დაშინება ან/და პირის მიმართ მუქარის განხორციელება ისჯება 2-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით, ფულადი ჯარიმით და სახელმწიფო დაწესებულებაში 2-დან 9 წლამდე თანამდებობის დაკავების უფლების ჩამორთმევით.
მექსიკის გამჭვირვალობისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კანონის განახლებული ვერსია აფართოებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისათვის პასუხისმგებელი პირების სიას და ზრდის ვებ-გვერდებსა და სპეციალურად შექმნილ საკონსულტაციო პლატფორმაზე განსათავსებელი ინფორმაციის ოდენობას. შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული კანონის თანახმად, სწორედ ელექტრონული პლატფორმები წარმოადგენს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მთავარ საშუალებას, რაც აადვილებს ინფორმაციის შენახვის, გაცემის და დახარისხების პროცესს და სრულ შესაბამისობაში მოდის ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) პრინციპებთან.
ამასთან, ზემოხსენებული კანონი, მის თავდაპირველ ვერსიასთან შედარებით, უფრო დეტალურად განსაზღვრავს შეზღუდული წვდომისა და კონფიდენციალური ინფორმაციის არსს და აძლიერებს ინფორმაციის გამოთხოვის დროს არსებულ დაცვის მექანიზმებს, ხოლო საჯარო ინფორმაციის გამოყენებასთან დაკავშირებული დარღვევების თავიდან აცილების მიზნით, აფართოებს სანქციების ცნებას. კანონი ასევე უზრუნველყოფს ინფორმაციის თავისუფლების საზედამხედველო ორგანოს დამოუკიდებლობას და მუშაობის ეფექტურობას.
აღსანიშნავია, რომ ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გლობალურ რეიტინგში საქართველოში მოქმედი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი კანონმდებლობა 97 ქულით არის შეფასებული და 112 ქვეყანას შორის 35-ე ადგილს იკავებს.

On September 28, 2016 the world celebrated International Right to Know Day. This celebration was of special importance since exactly five years ago, on September 28, 2011, the Global Right to Information Rating (RTI) was founded. The aforementioned Rating is a comparative assessment of national legal frameworks for the right of information. The number of countries included in the Rating increases annually and as of today national legal frameworks of 112 countries are assessed by the RTI Rating.
It is noteworthy that since the day it was launched, Serbia was an unquestioned leader of the Global Right to Information Rating. However, in accordance with the updated Rating, Serbia scored 135 points and moved to the second place. As for the first place, Mexico’s newly updated General Act of Transparency and Access to Public Information scored an impressive 136 points out of a possible total of 150 and became the leader of the Rating.
General Act of Transparency and Access to Public Information entered into force on May 5, 2015. The initial version of the aforementioned Act was adopted by the Congress of Mexico in April 2002. It should be noted that in order to monitor the implementation of the Law, a subsidiary body – Federal Institute for Access to Public Information and Data Protection (IFAI) – was founded. However, the mentioned Institute was reorganized and now it is known as the National Institute of Transparency, Access to Information and Protection of Personal Data (INAI).
Proactive Disclosure of Public Information
Mexico’s General Act of Transparency and Access to Public Information specifies in greater detail the information that shall be considered as public. Namely, in compliance with Article 7 of the aforementioned Act, the subjects compelled by the Law (the Federal Executive Branch, the Federal Public Administration, the Office of the Attorney General of the Republic, the Federal Legislative Branch, the Permanent Commission etc.) must ensure proactive disclosure of information related to the powers of each administrative unit, the monthly remuneration received for each position, system of compensation, information concerning the budget assigned to each agency, as well as reports about its disbursement, information on the results of the audit, information on the signed contracts, as well as on the goals and procedures of the agencies.
According to the same Article, the subjects compelled by the Law must put at the public’s disposition information concerning their electronic addresses. This will simplify the procedure related to submission of the electronic applications.
In Article 7 of the Act of Transparency and Access to Public Information special attention shall be paid to the directory of public servants. The aforementioned directory shall include all the public servants, from the level of the head of the department or his equivalent and below.
Article 8 of the given Act defines the information that shall be made publicly available by the Judicial Branch of the country. More precisely, in compliance with the given Article, the Judicial Branch of the Federation must make public any sentence that produced ruling or that was executed. However, the aforementioned Article envisages an exception – the interested parties may object to the publication of their personal information.
Remedies to Excess Public Information
It is noteworthy that in accordance with Article 9 of the Act of Transparency and Access to Public Information, the subjects compelled by the Law (the Federal Executive Branch, the Federal Public Administration, the Office of the Attorney General of the Republic, the Federal Legislative Branch, the Permanent Commission etc.) shall simplify access to the public information by remote and local electronic means. Namely, the subjects compelled by the Law are obliged to place computer equipment at the disposal of interested persons so that they may obtain information directly or by printing it out.
Furthermore, for the purposes of the given Law, in order to ensure online access to the public information, National Transparency Online Platform (http://www.plataformadetransparencia.org.mx) was launched. By means of the mentioned platform, any interested person may view the governmental information or request the information, which is not available on the webpage.
Classified and Confidential Information
In accordance with Article 13 of the given Law, information is categorized as classified if its disclosure may compromise national and public security or national defense and impair ongoing negotiations or international relations. Information which other states or international organisms gave as confidential to the Mexican State, as well as the information that may harm the country’s financial stability shall also be categorized as classified. Information categorized as classified may retain this categorization for a period up to 12 years.
As for the confidential information, in compliance with the Law, it is the personal information that requires an individual’s consent before being disclosed.
It should be noted that in accordance with the Act of Transparency and Access to Public Information, information may not be classified when the investigation of grave violations of fundamental right or crimes against humanity is at stake.
Furthermore, Article 14 contains the following exception – when the causes that gave rise to the classification of the information no longer exist, the mentioned information may be made public.
It is also noteworthy that in terms of definition of classified and confidential information, Mexico’s Act of Transparency and Access to Public Information was given 4 of 4 points by the RTI Rating .
Protection of Personal Data
Personal data is regulated by Article 20 of the Act of Transparency and Access to Public Information. In accordance with the aforementioned Article, in order to protect personal data, the subjects compelled by the Law shall adopt appropriate procedures for receiving and responding to requests for information, as well as to train public servants.
Furthermore, after processing the personal data, public servants are required to provide the individual with documentation stating for what purposes and how the aforementioned information shall be used.
Personal data may be disclosed/processed with the prior written consent of the individual. Moreover, Article 22 of the given Law defines cases, when the personal data may be disclosed without a prior written consent of the individual. Namely – information used for medical purposes, for statistical, scientific reasons, when it is impossible to associate the private individual with the information that refers to him, as well as the information that is transferred between the subjects compelled by the Law (State institutions, agencies etc.) do not require the prior written consent.
According to Article 27 of the Law, interested person that was faced with a refusal to deliver or correct personal information, may lodge the appeal. The right to appeal also applies to incomplete or delayed information.
Providing Access to Information and Supervisory Body
The given Law clearly sets out establishment and functions of entities that shall control processing and usage of information used by state institutions. In compliance with Article 28 of the Act, for the aforementioned purposes, the heads of each of the agencies and entities shall form a liaison section and an information committee. The liaison section is entitled to collect and disclose the information, as well as facilitate its periodic updating by the administrative units, receive and process requests for access to information, help individuals to prepare requests and, when necessary, direct them to the agencies or entities that may have the requested information. Furthermore, the liaison section is entitled to keep a record of requests for access to information.
The liaison section is closely related to the information committee. Moreover, it gives recommendations to the information committee on the internal procedures that will significantly simplify the functioning of the committee. Additionally, by means of the liaison section, the information committee defines whereabouts of the documents that include requested information.
As for the information committee, the list of its functions is given in Article 29 of the given Act, namely – to coordinate and supervise the actions related to providing the information of each agency or entity, confirm, modify or revoke the classification of information made by the administrative units of the agency or entity, develop and periodically update a program to facilitate access to information from the agency or entity.
As for the members of the committee, it is composed of public servant designated by the head of the agency or entity, the head of the liaison section, as well as of the head of the internal oversight body of each agency or entity.
Furthermore, the Act defines functions and responsibilities of the National Institute of Transparency, Access to Information and Protection of Personal Data (INAI). In accordance with Article 33 of the given Act, “the National Institute of Transparency, Access to Information and Protection of Personal Date (INAI) is a body of the Federal Public Administration which is independent in its operations, budget and decision-making and charged with promoting and publicizing the exercise of the right of access to information, ruling on the denial of requests for access to information and protecting personal information held by the agencies and entities.” The Institute is comprised of up to five members of the Permanent Federal Commission. When discussing the election of the members of the Institute, it is noteworthy that the civil society plays a major part in choosing the candidates for this position. Through the consultations with the civil society, the executive branch of the Government of Mexico chooses candidates and presents them to Senate – one of the legislative branches of the Government of Mexico. It is noteworthy that public involvement in the selecting process of the candidates was scored with 2 out of 2 points by the Global Right to Information Rating (RTI). Furthermore, as it was stated in the Rating, the selecting process is in full compliance with the international standards.
When discussing the functions of the National Institute of Transparency, Access to Information and Protection of Personal Data (INAI), it should be noted that one of the main functions of the mentioned Institute is to support implementation of the Act of Transparency and Access to Public Information. The Institute was founded to control activities carried out by the Committees of Federal Executive Bodies.
As for the other important functions of the Institute, INAI accepts and settles appeals brought by individuals requesting information, assists the General Archive of the Nation in developing and applying criteria for cataloging and preserving documents, as well as in organizing the archives of the agencies and entities. Furthermore, the Institute monitors and guides information disposal related activities of the agencies, interprets the Act of Transparency and Access to Public Information, establishes guidelines and general policies for handling, maintaining, securing and protecting personal information held by the agencies and entities, alerts the internal oversight body of each agency and entity of suspected infractions of the Act and its regulations, prepares a guide that describes, in a clear and simple manner, the procedures for access to information held by the agencies and entities.
In terms of freedom and access to information it is especially noteworthy that based on the data given to it by the agencies and entities the Institute provides an annual public report to the Congress of Mexico. The annual public report of the National Institute of Transparency, Access to Information and Protection of Personal Data (INAI) includes the number of requests for access to information presented to each agency and entity, agency response times, the number and outcome of matters attended to by the Institute, the status of denunciations brought before the internal oversight bodies, any difficulties encountered in carrying out the Law etc.
Moreover, in accordance with the given Act, when lodging an appeal, a person has an option to lodge an appeal within the liaison section of the agency or entity where his request was initially accepted or directly within the National Institute of Transparency, Access to Information and Protection of Personal Data (INAI). In the event that the appeal of the person is lodged within a liaison section of a particular agency or entity, the latter is obliged to send the aforementioned appeal to INAI.
The Responsibilities of Public Servants
Article 63 of the Act of Transparency and Access to Public Information sets forth the cases when public servants are imposed with administrative responsibility. To be more precise, the administrative responsibility is imposed when public servants disclose, use or destroy information in their custody, intentionally deny information that is not categorized as classified or confidential and contrary, delver information that is considered classified or confidential. Public servants are also held liable when they intentionally provide incomplete information in response to a request to access to information.
Article 63 of the Act of Transparency and Access to Public Information makes a reference to the Law of Mexico on Administrative Responsibility of Public Servants. In the mentioned Law types of administrative responsibilities are given. Namely, in compliance with Article 201 of the Law on Administrative Responsibility of Public Servants, state agency may impose its public servants with the following sanctions – public rebuke or monetary penalty. Monetary penalty shall be proportional to the severity of the misconduct. Furthermore, the Law specifies that monetary penalty shall not be paid with public funds. It is noteworthy that in a number of cases, while imposing a monetary penalty, financial position of the public servant shall be taken into consideration.
Furthermore, in the Global Right to Information Rating (RTI) the analysis of Mexico’s access to information legislation is given. In the mentioned analysis it is stated that the public servants responsibility is also provided by the Federal Criminal Code of Mexico. According to Article 219 of the aforementioned Code, the public servant who themselves, or through an intermediary, using physical or moral violence, inhibit or intimidates anyone to avoid it or a third denounce, to make a complaint or provide information on the alleged commission of conduct sanctioned by the Criminal law will be imposed two years to nine years in prison, monetary penalty and disqualification for two years to nine years to perform another job, position or commission.
Summery
The updated version of the Mexico’s Act of Transparency and Access to Public Information broadens the list of individuals responsible for public information accessibility and increases the amounts of the information that shall be posted on webpages and on specially created consultation platform. Moreover, in accordance with the updated Act, electronic platforms play the main role in information accessibility. They simplify storing, delivering and sorting process of the information and this is fully in line with the Open Government Partnership (OGP) principles.
Furthermore, the abovementioned Act, compared to its initial version, more precisely defines classified and confidential information and increases protection mechanisms for request of information. Moreover, in order to avoid violations related to usage of public information, the Act broadens the sanction types. The Act also provides independence and effectivity of the activities carried out by the freedom of information supervisory body.
It should also be noted that in accordance with the RTI Rating Georgia’s national legal frameworks for the right of information scored 97 points and is on 35th place among 112 countries.