ინფორმაციის თავისუფლების მარეგულირებელი ახალი კანონმდებლობა ალბანეთში
2014 წლის 18 სექტემბერს ალბანეთის პარლამენტმა მიიღო კანონი ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ, რომელმაც ჩაანაცვლა ქვეყანაში 1999 წლიდან მოქმედი ნორმატიული აქტი. ახალი კანონი ძალაში ამა წლის 1 ნოემბერს, ოფიციალურ ბეჭდვით ორგანოში გამოქვეყნებიდან 15 დღეში შევიდა.
ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ალბანეთის ახლადმიღებული კანონი საერთაშორისო ექსპერტების მიერ შეფასებულია, როგორც ინფორმაციის ხელმისაწვდომებისკენ მიმართული ერთ–ერთი უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯი, რომელიც ათანაბრებს ალბანეთში მოქმედ კანონმდებლობას რეგიონსა და მის მიღმა დანერგილ საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტებთან.
როგორც ალბანეთის ღია მმართველობა ინიციატივის აღმასრულებელი დირექტორი ანდი ბონრუში აღნიშნავს ახლადმიღებული კანონი არის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეფორმირების პროცესში საჯარო უწყებების, სამოქალაქო სექტორისა და სხვა დაინტერესებულ მხარეთა თანამშრომლობის წარმატებული მაგალითი. მიღებული კანონის ყველაზე მნიშნველოვანი საკითხები რამდენიმე ნაწილად შეიძლება დაიყოს:
• საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე ზედამხედველობის განმახორციელებელი ორგანოს შექმნა
აღსანიშნავია, რომ გაფართოვდა პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და ინფორმაციის თავისუფლების ინსპექტორის უფლებამოსილება და მას მიენიჭა დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებების მიღების უფლება.
• საჯარო ინფორმაციის ცნების ფართო განმარტება
ახალი კანონი განმარტავს, რომ საჯარო ინფორმაცია არის საჯარო უწყებაში დაცული ნებისმიერი მონაცემი, მისი შენახვის ფორმის მიუხედავად.
• საჯარო დაწესებულების ფართო განმარტება
საჯარო ინფორმაციის შესახებ ახალი კანონი იძლევა საჯარო დაწესებულების ფართო განმარტებას. კერძოდ აღნიშნული განმარტების ქვეშ ხვდებიან კერძო სამართლის იურიდული პირები, რომლებშიც სახელმწიფო ფლობს წილების უმეტესობას, ისევე როგორც ნებისმიერი სხვა იურიდიული თუ ფიზიკური პირი, საჯარო სამართლებრივი უფლებამოსილების განხორციელებისას.
• საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირი
ახლად-მიღებული კანონის თანახმად ყველა საჯარო დაწესებულება ვალდებულია შექმნას საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის საშტატო ერთეული. ისინი ზედამხედველობას გაუწევენ უწყების მიერ საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადებებზე რეაგირების პროცესს.
• შემცირებული ვადები
საჯარო ინფორმაციის მიწოდების ვადა შემცირდა. მოქმედი კანონმდებლობით საჯარო დაწესებულება ვალდებულია 10 დღის ვადაში მიაწოდოს განმცხადებელს მოთხოვნილი ინფორმაცია.
• ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება
საჯარო დაწესებულებებს დაეკისრათ ვალდებულება პროაქტიულად გამოქვეყნონ კონკრეტული სჯარო ინფორმაციის შემცველი მონაცემები.
• სანქციები ინფორმაციის თავისუფლების შეზღუდვისთვის
ახალი კანონი ითვალისწინებს მკაცრ ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობის ზომებს, ჯარიმების სახით. აღნიშნული სანქციები დაეკისრებათ იმ საჯარო მოხელეებს, რომლებიც დაარღვევენ კანონის მოთხოვნებს.
როგორც ექსპერტები აღნიშნავენ, მიუხედავად კანონმდებლობაში შესული მნიშვნელოვანი ცვლილებებისა ჯერ კიდევ გაურკვეველია თუ როგორ მოხდება მათი პრაქტიკაში იმპლემენტაცია და შეძლებს თუ არა ახალი კანონი არსებული პრობლემების აღმოფხვრას.
აღსანიშნავია, რომ ამჟამად პარტნიორობა ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში მიმდინარეობს "ინფომრაციის თავისუფლების შესახებ" საქართველოს კანონის პროექტზე მუშაობა. აღნიშნულ პროცესში აქტიურად არის ჩართული IDFI. უნდა ითქვას, რომ არსებული სამუშაო დოკუმენტი, რომელიც ამჟამად იუსტიციის სამინისტროს მიერ მუშავდება, მოიცავს ყველა იმ სიახლეს, რომელიც ალბანეთის ახალადმიღებულ კანონში არის გათავლისწინებული.

On September 18th 2014 Albania adopted the new Freedom of Information Law, which replaced the legal act applicable in the country from 1999. The newly adopted law entered into force on November 1st, after its publication in the official legislative gazette of Albania.
The New Right to Information Law of Albania, is assessed by many experts as one of the most important steps taken towards transparency and accountability, bringing the legislation in line with the best international standards in the region and beyond.
Andi Dobrushi, Executive Director of the Open Society Foundation for Albania, highlighted that the productive consultations between the different civil society actors, interest groups and the competent state institutions that took place before the adoption of the new law constitute a prime example of effective cooperation between all interested parties.
The most important changes introduced by the new legislation are listed bellow.
The competences vested in the Commissioner for Right to Information and Protection of Personal Data is broadened. The commissioner is now eligible to use disciplinary sanctions against those violating the requirements of the Right to Information Law.
Under the new law, public information is defined as any data registered in any form and format, maintained by a public authority.
under the new law, the term is extended and now encompasses commercial companies where the state holds the majority of shares, as well as any physical or legal entity that exercises public functions.
Under the new law, every public authority is obliged to designate a Coordinator for the Right to Information whose task will be to supervise the authority’s responses to information requests.
The deadlines for responding to requests are shortened. Public entities are now obliged to respond to freedom of information requests within the period of 10 days.
Public authorities are now obliged to make certain categories of information available proactively.
The new law provides for heavy administrative sanctions, in the form of monetary fines, for officials violating the provisions of the law.
Regardless of the abovementioned positive changes introduced by the new legal act, experts highlight their concern on the implementation of the law, and hope that the process will be successful in addressing the existing problems in regards with access to public information.
It should be emphasized that nowadays within the auspices of Open Governance Partnership Initiative the work on the new Law of Georgia on Freedom of Information is underway. IDFI is actively involved in the process. The existing draft of the law which at the given moment is being processed by the MoJ, includes all the highly assessed changes recently introduced by the Albanian law.