შეხვედრა სტუდენტებთან საპარლამენტო ღიაობის საკითხზე
12 ივნისს, თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა შეხვედრა, საპარლამენტო საქმიანობის გამჭირვალობის, ღიაობის და მოქალაქეთა ჩართულობის შესახებ, რომელიც ხორციელდება პროექტ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის ფარგლებში.
აღნიშნულ პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში “ ფარგლებში.
შეხვედრას უძღვებოდნენ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელი - გიორგი ხიშტოვანი და პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე. საუბრის თემას წარმოადგენდა საქართველოში ღია მმართველობის პარტნიორობისა და საპარლამენტო ღიაობის პრინციპების დამკვიდრების მნიშვნელობა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) წარმომადგენელი გიორგი ხიშტოვანი ესაუბრა სტუდენტებს და უნივერსიტეტის თანამშრომლებს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ( OGP) შესახებ, რომელიც წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას და მიზნად ისახავს უზრუნველყოს მთავრობის მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულების გამჭვირვალობა, მოქალაქეების გაძლიერება და კორუფციასთან ბრძოლა.
2011 წლიდან საქართველო არის „ ღია მმართველობის პარტნიორობის “ (OGP) წევრი. 2014 წელს კი გახდა OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი. 2012 წელს საქართველოს მთავრობის მიერ, მიღებულ იქნა პირველი სამოქმედო გეგმა, რომლის შესრულებაც დაიწყო 2012-2013 წლებში.
გიორგი ხიშტოვანმა ისაუბრა იმ ვალდებულებების შესახებ, რაც აქვს აღებული საქართველოს პარლამენტს, კერძოდ კი 2014-2015 წლის მეორე სამოქმედო გეგმა, რომელიც თავის მხრივ მოიცავს 27 ვალდებულებას. ამ ინიციატივაში აქტიურად არიან ჩართულნი არასამთავრობო ორგანიზაციები და მათ შორის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი არის „ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის“ თანათავმჯდომარე საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსთან ერთად.
დავით მაისურაძემ ისაუბრა საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის შესახებ, რომლის წევრები არიან საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები.
შეხვედრა ინტერაქტიული ხასიათის იყო, სტუდენტების მხრიდან დასმული იყო, საინტერესო კითხვები OGP-თან დაკავშირებით.
IDFI დასახელებული პროექტის ფარგლებში მომავალშიც გეგმავს ჩაატაროს საჯარო დისკუსიები და შეხვედრები საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე.

On June 12th, Iakob Gogebashvili Telavi State University, hosted a meeting in order to support the parliamentary transparency, openness and citizen participation within the scopes of the project - “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”.
The project is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the partnership of the Parliament of Georgia within the scopes of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) joint project "Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia".
The meeting was conducted by the representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), by the head of research - Giorgi Khistovani and Project Coordinator Davit Maisuradze. They spoke about the importance of the Open Government Partnership and implementation of the Principles of Parliamentary Openness in Georgia
Representative of IDFI Giorgi Khistovani talked with the students and university employees about the “ Open Government Partnership”. OGP is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empowerment of citizens, fight against corruption.
Georgia became the member of “Open Government Partnership” in 2011 and is a member of the OGP-Steering Committee since 2014. In 2012 the Government of Georgia carried out the first Action Plan that was implemented in 2012-2013.
Giorgi Khistovani spoke about the commitments regarding the Second Action Plan of Parliament of Georgia in 2014-2015 , that includes 27 commitments. The Non-governmental and International organizations, along with IDFI are actively participating in this initiative. The Director of IDFI is a co-chair of the Open Government Forum in Georgia , along with the Head of the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia.
Davit Maisuradze talked about Open Parliament Working Group. The members of Working Group are the non-governmental and international organizations.
The meeting was interactive, students asked interesting questions regarding the OGP.
IDFI plans to organize public discussions and meetings, in the future as well, within the scopes of the project, regarding the Parliamentary Openness.