საერთაშორისო ფორუმი საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები
1-2 თებერვალს, სასტუმრო ქორთიარდ მარიოტში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით გამართავს საერთაშორისო ფორუმს „საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები“. ფორუმი წარმოადგენს პროექტის „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ დასკვნით ღონისძიებას.
ფორუმს გახსნის საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი. მისასალმებელ სიტყვებს ასევე წარმოთქვამენ იანოშ ჰერმანი - ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, ბეტინა კადენბახი - გერმანიის ელჩი საქართველოში და გიორგი კლდიაშვილი - IDFI-ს დირექტორი.
ღონისძიების თითოეული დღე დაყოფილია ორ ნაწილად და მოიცავს ისეთ განსახილველ საკითხებს, როგორიცაა:
• საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებები
• საქართველოსა და ევროკავშირის პარტნიორობის ძირითადი მიმართულებები
• საქართველოს ეკონომიკური განვითარება
• საქართველოს დემოკრატიული განვითარება
მოწვეული მომხსენებლები იმსჯელებენ ნატოსა და ევროკავშირში საქართველოს ინტეგრაციის პროცესზე, ამ კუთხით არსებულ გამოწვევებზე, ღრმა და ყოვლისმომცველ თავისუფალ სავაჭრო სივრცეზე, ევროპის ენერგო თანამეგობრობაში საქართველოს გაწევრიანების პერსპექტივებზე, ვიზა ლიბერალიზაციის საკითხებზე, საქართველოს ეკონომიკური და დემოკრატიული განვითარების პროცესზე, კარგ მმართველობასა და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე.

On 1-2 February, the “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI), in partnership with the University of Bremen and with the financial support of the Federal Foreign Office of Germany, organizes an international Forum – “The Prospects of Georgia’s Democratic and Economic Development”, taking place at Tbilisi Courtyard Marriott Hotel. The Forum is the concluding event of the project – “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB)”.
Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili will open the Forum. The Ambassador of the European Union to Georgia – Janos Herman, German Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia – Bettina Cadenbach and Director of IDFI – Giorgi Kldiashvili, will also deliver a speech during the opening ceremony of the forum. Each day of the forum is divided into two panels that include the following topics:
The speakers will discuss matters such as - the process of Georgia's integration in the European Union and NATO, the existing challenges in this regard; the Deep and comprehensive Free Trade Area; perspectives of Georgia's accession to the Energy Community; Visa Liberalization; Georgia's economic and democratic development.