საქართველოს ინიციატივა 2014 წლისთვის “ღია მმართველობის პარტნიორობის” ფარგლებში
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) წლიურ სამიტზე, ლონდონში, ინიციატივის ოცდაჩვიდმეტმა მონაწილემ წარმოადგინა OGP-ის ფარგლებში გეგმები საკუთარი ქვეყნის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ღიაობის შემდგომი განვითარებისთვის. ახალი ინიციატივები რამდენიმე სხვადასხვა სფეროს ეხება: ახალი საჯარო ინფორმაციის კანონმდებლობა, მთავრობის ანგარიშვალდებულება, ფინანსური გამჭვირვალობა, ბუნებრივი რესურსების მართვა და სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება.
საქართველო იყო ერთ-ერთი იმ ქვეყნებიდან, რომლებმაც წარმოადგინეს გეგმები შემდგომი წლებისთვის. 2013 წლის 8 ოქტომბერს გაერთიანებული სამეფოს კაბინეტის სამდივნოს მინისტრმა, ფრენსის მოდმა, საქართველოს იუსტიციის მინისტრს, თეა წულუკიანს გაუგზავნა წერილი, რომელშიც ითხოვდა იმ განცხადების მოკლე შინაარსს, რომელსაც იუსტიციის მინისტრი გააკეთებდა სამიტის დასასრულს. პასუხში ძირითადი ყურადღება დაეთმო საჯარო ინფორმაციის კანონმდებლობისა და ინფორმაციის ელექტრონულად გამოთხოვის შემდგომ განვითარებას, რაც იყო 2012-2013 წლების საქართველოს სამოქმედო გეგმის მნიშვნელოვანი ნაწილი, მაგრამ, სამწუხაროდ, მათი იმპლემენტაცია სრულად ვერ მოესწრო.
2013 წლის 1 სექტემბერს ძალაში შევიდა საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების კანონმდებლობა. საქართველოს მთავრობას სურს დამატებით განავითაროს ეს სფერო, და ამ მიზნით გეგმავს data.gov.ge პორტალის სრულ იმპლემენტაციას. ამ პორტალზე მოქალაქეებს ექნებათ პირდაპირი წვდომა სხვადასხვა დაწესებულებების მიერ პროაქტიულად გამოქვეყნებული საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზასთან, იქვე შეეძლებათ ელექტრონული ფორმით გამოითხოვონ საჯარო ინფორმაცია. თეა წულუკიანის თქმით, პორტალი თავს მოუყრის საჯარო ინფორმაციას კონტენტის, და არა დაწესებულებების მიხედვით.
ვებ-გვერდი 2014 წელს ამოქმედდება. მასზე განთავსებული იქნება საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად გამოთხოვის ინტეგრირებული სისტემა. ასევე, ჩატარდება საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების კამპანია, რომლის მიზანი იქნება მოქალაქეებისთვის პორტალის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება.

The Initiative of Georgia for Open Government Partnership in 2014
At the conclusion of the Open Government Partnership annual summit in London, UK, thirty-seven members of the international initiative revealed the plans for the further development of transparency, accountability and openness in their respective countries. The new initiatives cover a wide range of topics: new open data legislation, government integrity, fiscal transparency, management of natural resources and empowering the citizens.
Georgia was one of the thirty-seven countries that stated their plans for Open Government Partnership in the following years. On October 8th, 2013, Tea Tsulukiani, the Minister of Justice of Georgia, was asked by Francis Maude, the Minister of the Cabinet Office, UK, to send a short summary of the planned announcement at the end of the summit. In the summary, the main focus was the further development of public information legislation and electronic requests for public information, which was an important part of the 2012-2013 action plan of Georgia but, regrettably, could not be implemented in time.
On September 1st, 2013, the new legislation regarding proactive disclosure of information by public institutions went into force. The Government of Georgia wants to take this even further with a separate Freedom of Information Act and by fully implementing the data.gov.ge portal, where citizens will have direct access to a database of public information proactively published by different public institutions, as well as the opportunity to send electronic requests for public information directly from the website. According to Tea Tsulukiani, the portal will consolidate public information based on content, and not the institutions.
The website data.gov.ge is to be launched in 2014, with a built-in public information request system, and a public awareness raising campaign will be conducted to inform citizens about the portal.