IDFI-ს პრესკონფერენცია ჩაშლილი სახელმწიფო კონკურსის შესახებ
IDFI-ს მიერ ახლახან მომზადებულ კვლევაში საუბარია იმ მიზეზებზე, რის გამოც ეკონომიკის სამინისტრომ და ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სააგენტომ ვერ შეძლო დაახლოებით 100 მილიონიანი ბიუჯეტის მქონე პროექტის „ფართოზოლოვანი ინტერნეტი ყველა მოქალაქეს“ ფარგლებში ჩასატარებელი კონკურსის წარმატებით დაგეგმვა და განხორციელება.
სწორედ აღნიშნული პროექტის განხორციელებით 2020 წლისათვის შესაძლებელი უნდა ყოფილიყო საქართველოს დაფარვა მაღალსიჩქარიანი ფართოზოლოვანი ინტერნეტ ქსელით.
IDFI-ს ექსპერტმა უჩა სეთურმა და დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრეს კონკურსის ჩაშლის მიზეზებზე, პროცესის ხარვეზებზე და საკუთარ რეკომენდაციებზე.
ორგანიზაციის წარმომადგენლების მიერ აღინიშნა, რომ კონკურსის პირობები არ იყო მორგებული ქართულ ბაზარს, რამდენადაც წინასწარ არ მოხდა არსებული ბაზრისა და მოთხოვნების შესწავლა. მეორე მნიშვნელოვან ხარვეზს პროცესის დახურულობა და გაუმჭვირვალობა წარმოადგენდა.
გიორგი კლდიაშვილის თქმით, სახელმწიფოს მონაწილეობა პროექტის განხორციელებაში ძალიან მცირე და ბუნდოვანი იყო, რაც გახდა იმის საფუძველი, რომ კომპანიები არ დაინტერესდნენ აღნიშნული კონკურსით.
უჩა სეთურმა განაცხადა, რომ მთავრობის მტკიცება იმის შესახებ, რომ სამ წელიწადზე გაწერილი პროექტი ამ დროის მანძილზე განხორციელდება, არარეალურია, რამდენადაც ეს ხანგრძლივი და შრომატევადი პროცესია. მისი თქმით, ჯერ აუცილებლად უნდა მოხდეს პროცესების შესწავლა და სახელმწიფო მრავალმხრივი სტრატეგიის შემუშავება.

A new study, recently prepared by IDFI discusses the reasons why Ministry of Economy and Sustainable Development and Innovation and Technology Agency could not implement a contest, planned within the frames of project Broadband Internet to Every Citizen. The budget of the project was about 100 mln (GEL)
After implementation the project high-speed broadband internet network should be provided to whole country for 2020 year.
Director of IDFI and expert Ucha Seturi spoke about the reasons of cancelation the contest, the flaws of the process and presented organization’s recommendations.
Representatives of IDFI noted that terms of the contest were not customized on Georgian market, as market and its requirements have not been studied in advance. Second relevant flaw, mentioned on the press conference was lack of openness and transparency of the process.
Giorgi Kldiashvili stated, that government’s participation and role in the implementation of the project was very small and quite obscure, hence companies refrained to get involved.
Ucha Seturi said that though government claims the project can be implemented during three years, it seems unrealistic, as the process is very time-consuming and multilateral strategy should be developed first.
Organization prepared and presented some recommendations for successful implementation of the project.