IDFI-მ სიერა-ლეონეს რესპუბლიკის პარლამენტის დელეგაციას უმასპინძლა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 18 სექტემბერი 2019
2019 წლის 18 სექტემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) სიერა-ლეონეს რესპუბლიკის საპარლამენტო დელეგაციას უმასპინძლა.
დელეგაციის წევრებს შორის იყვნენ: სიერა-ლეონის პარლამენტის თავმჯდომარის მდივანი მოადგილე პარან უმარ ტარავალი; არასამთავრობო ორგანიზაცია „კარგი მმართველობის კამპანიის“ აღმასრულებელი დირექტორი მარსელლა სამბა-სესაი; და ვესტმინსტერის ფონდის პროგრამის კოორდინატორი ალუსინე დიამონდ სუმა. შეხვედრას საქართველოში საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებიც (საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო და ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი) ესწრებოდნენ.
ქართული სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა სტუმრებს საპარლამენტო ღიაობის მიმართულებით მიმდინარე პროცესების შესახებ ესაუბრნენ. სადისკუსიო საკითხები ასევე მოიცავდა, რჩევებს იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლია არასამთავრობო სექტორს ხელი შეუწყოს პარლამენტის ჩართულობა ღია მმართველობის პარტნიორობის პროცესებში.
IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი და ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის წევრი გიორგი კლდიაშვილი: “დელეგაციის წევრებს გავუზიარეთ ჩვენი გამოცდილება ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის (რომელიც ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციებით არის დაკომპლექტებული) ფუნქცია-მოვალეობების შესახებ. თუ როგორ მუშაობს 16 ორგანიზაციის წარმომადგენლებისგან შემდგარი ჯგუფი საბჭოს/პარლამენტის წევრებთან. ამ მუშაობის შედეგი არის ის საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმა და მასში მოცემული ინოვაციური ვალდებულებები, რომელთა უმრავლესობაც ჩვენი ჩართულობით/თანამშრომლობით იქნა მიღებული და ხორციელდება საქართველოს პარლამენტის მიერ.“
საბჭოსთან არსებულ საკონსულტაციო ჯგუფში შემავალი ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა, რომლებიც ესწრებოდნენ შეხვედრას, ასევე ისაუბრეს საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმის იმ ვალდებულებების შესახებ, რომელთა ინიციატორებიც არიან მათი ორგანიზაციები.
სტუმრებთან საუბრისას, გიორგი კლდიაშვილმა ასევე ხაზი გაუსვა სამოქმედო გეგმების შემუშავების დროს საზოგადოების ჩართულობის როლსა და მნიშვნელობას, რომლის მიმართულებითაც საქართველოს პარლამენტმა IDFI-ის სამოქალაქო საზოგადოების დახმარებით არაერთი საჯარო შეხვედრა თუ დისკუსია გამართა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში.
სიერა-ლეონეს საპარლამენტო დელეგაცია ვესტმინსტერის ფონდის პროექტის ფარგლებში იმყოფება საქართველოში.