IDFI-მ მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო - 2023-ის ფინალისტი, ნინო ნიპარიშვილი დააჯილდოვა
2023 წლის 27 ოქტომბერს,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), მასწავლებლის ეროვნულ დღესთან დაკავშირებით, კასპის მრავალპროფილიან სკოლა-გიმნაზიაში არსებულ ოკუპაციის მუზეუმს ეწვია და სამოქალაქო განათლების პედაგოგი, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო - 2023-ის ფინალისტი, ნინო ნიპარიშვილი საბჭოთა რეპრესიების შესახებ ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის სამახსოვრო სიგელით დააჯილდოვა და პლანშეტური კომპიუტერი გადასცა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა დაჯილდოების ღონისძიებაზე ისაუბრა მასწავლებლის პროფესიის მნიშვნელობასა და პოპულარიზაციაზე, ყურადღება გაამახვილა მასწავლებლის როლზე თავისუფალი და დემოკრატიულად მოაზროვნე მოქალაქის ფორმირების პროცესში. აღნიშნა, რომ IDFI კვლავ გეგმავს სამომავლო თანამშრომლობას კასპის ოკუპაციის მუზეუმთან და  კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი, მუზეუმის როლს ახალგაზრდებში თანაგრძნობის, სოციალური პასუხისმგებლობისა და კრიტიკული აზროვნების უნარების განვითარებისა და ჩვენი ქვეყნის უახლესი წარსულის მიმართ ინტერესის გაღვივების კუთხით.
IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ დიდი მადლობა გადაუხადა ნინო ნიპარიშვილს იმ წვლილისთვის, რომელიც ფასდაუდებელია საბჭოთა რეპრესიების შესახებ ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლების მხრივ და ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე კასპის ოკუპაციის მუზეუმთან მიმართებით.
კასპის ოკუპაციის მუზეუმი მდებარეობს კასპის მრავალპროფილიანი სკოლა-გიმნაზიის ბაზაზე,  შიდა ქართლის რეგიონში. მუზეუმი 2016 წელს სამოქალაქო განათლების პედაგოგმა ნინო ნიპარიშვილმა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის მეორე განყოფილების არქივის უფროსმა ივანე ჯახუამ გახსნეს. სკოლა-გიმნაზია საბჭოთა კავშირის დროინდელ პოლიციის ყოფილ შენობაშია განთავსებული. შენობის სარდაფში, სადაც მუზეუმი განთავსდა, საბჭოთა კავშირის პერიოდში მოწყობილი იყო წინასწარი დაკავების იზოლატორი.
მუზეუმის სივრცე რამდენიმე პერიოდს მოიცავს: 1924 წლის მოვლენებსა და გორის მაზრაში დახვრეტილ ადამიანებს, 1937 წლის სისხლიან რეპრესიებს კასპში, 1939 წლის გერმანელთა გადასახლებას კასპიდან და მეორე მსოფლიო ომის დასრულების შემდგომ, საკონცენტრაციო ბანაკგამოვლილ და გადარჩენილ კასპელთა გასამართლებებს. სივრცეში მოწყობილია იმიტირებული კაბინეტი და წინასწარი დაკავების საკანი. აქვეა 3 სამარტოო საკანი, რომელიც პირვანდელი სახითაა შემორჩენილი.
მუზეუმში, არსებობის 7 წლის განმავლობაში,  უამრავი ღონისძიება გაიმართა, რომელთაც არაერთი საერთაშორისო სტუმარი ეწვია. მათ შორის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეოთხე საერთაშორისო კონფერენციის „არქივების ღიაობის მნიშვნელობა საბჭოთა წარსულის გადაფასებასა და პროპაგანდისთვის წინააღმდეგობის გაწევაში“ ფარგლებში, 2022 წლის ნობელის პრემიის ლაურეატი, ისტორიულ-საგანმანათლებლო უფლებადამცველი ორგანიზაციის "მემორიალის" თავმჯდომარემ, იან რაჩინსკიმ ღია ლექცია ჩაატარა, სადაც ისაუბრა რეპრესიების მიმდინარეობაზე, მასშტაბებსა და სტატისტიკის შედეგების მახასიათებლებზე.
ასევე ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან თანამშრომლობით, მუზეუმში რეპრესირებულთა საკითხზე პრეზენტაცია და „რადიო თავისუფლების“ ფილმის „დახვრეტილთა სასაფლაო ბათუმში“ ჩვენება გამართა.
ღონისძიება გაიმართა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით.

On October 27, 2023, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), within the framework of National Teacher's Day, visited the Museum of Occupation in the Kaspi Multi-Professional School-Gymnasium. IDFI awarded civil education teacher, finalist of the National Teacher's Award - 2023, Nino Niparishvili with a certificate of honor and a tablet computer for her special contribution to raising the awareness of young people about Soviet repressions.
The executive director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Giorgi Kldiashvili, spoke at the award ceremony about the importance and popularization of the teacher’s profession, focusing on the role of the teacher in the process of forming a free and democratically minded citizen. He noted that IDFI still plans future cooperation with the museum and once again emphasized its role in developing empathy, social responsibility, and critical thinking skills among young people and arousing interest in the recent past of our country.
Anton Vatcharadze, the head of the Memory and Disinformation Studies Direction of the organization, thanked Nino Niparishvili for her valuable contribution to raising the awareness of young people about the Soviet repressions and talked about his future plans with regard to the Kaspi Occupation Museum.
Kaspi Occupation Museum is located at the base of Kaspi multi-purpose school-gymnasium, Shida Kartli region. The museum was opened in 2016 by civil education teacher Nino Niparishvili and the head of the archives of the second department of the Ministry of Internal Affairs, Ivane Jakhua. The school-gymnasium is located in the former police building from the time of the Soviet Union. In the basement of the building where the museum is located, there was a pre-trial detention center in the USSR era.
The space of the museum covers several periods: the events of 1924 and the people executed in Gori uezd, the repressions of 1937 in Kaspi, the emigration of Germans from Kaspi in 1939, and the trials of Kaspi residents who escaped and survived the concentration camp after the end of the Second World War. A simulated cabinet and a pre-trial detention cell are arranged in the space. There are 3 solitary cells here, which have been preserved in their original form.
During the 7 years of its existence, many events were held in the museum, which was visited by many international guests. Among them, within the framework of the fourth international conference held by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), entitled "The Importance of Openness of Archives in Revaluation of the Soviet Past and Resistance to Propaganda", 2022 Nobel Peace Prize laureate, Chairman of the historical-educational human rights organization "Memorial", Yan Rachinsky, who talked about the course, extent, and characteristics of repression.
Also, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with the National Library of the Parliament of Georgia held a presentation on the issue of the repressed and a screening of the Radio Liberty film "Grave of the Executed in Batumi" in the museum.
The event was held with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).