IDFI - ის კვლევა ‘’ფარული მიყურადება საქართველოში 2015-2016’’ - მედია გაშუქება
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ 7 აპრილს გამოქვეყნებული კვლევა საქართველოში ფარული მიყურადების რეგულირებასთან დაკავშირებულ ძირითად მოვლენებს განიხილავს. კვლევაში საუბარია, როგორც ბოლო დროს გავრცელებულ ჩანაწერებსა და ორგასაღებიანი სისტემის პირველ შედეგებზე, ასევე კამპანია ‘’ეს შენ გეხება’’-სა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის როლზე პრობლემის მოგვარებაში.
ტელეკომპანია იმედი აღნიშნული კვლევით დაინტერესდა და მას ქრონიკის რამდენიმე გამოშვებაში სიუჟეტი მიუძღვნა. ტელეკომპანიასთან საუბრისას IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა აღნიშნა, რომ „ამ კონკრეტული საკითხის მიმართ საზოგადოების მაღალი ინტერესის მიუხედავად, ჯერ კიდევ არ არის პროგრესი. პირიქით, საუბარია ჩანაწერების ქვეყნიდან გატანაზე, რომელსაც უცხოურ საიტებზე გამოქვეყნებული მასალები ნათლად ადასტურებს.“
ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გადაცემა კურიერში გასულ რეპორტაჟში , გიორგი კლდიაშვილი ასევე საუბრობს ფარული მიყურადების საკითხის აქტუალობაზე და იმ კონკრეტულ მექანიზმებზე, რომელთა საშუალებითაც შესაძლებელი იქნებოდა დღეს საქართველოში ამ კუთხით არსებული პრობლემების აღმოფხვრა.
ფარული მიყურადების შესახებ კვლევით ბეჭდური მედიაც დაინტერესდა. გაზეთი ალია მოკლედ მიმოიხილავს კვლევის მნიშვნელოვან ასპექტებს და აჯამებს იმ ძირითად გზავნილებს, რომელთა შესახებაც საუბარია IDFI-ს ანგარიშში.
რადიო მაუწყებლები: პირველი რადიო, მაესტრო, რადიო ქალაქი და აფხაზეთის ხმა ასევე ეხმაურებიან ფარული მოსმენების შესახებ ანგარიშს.
გიორგი კლდიაშვილმა რადიო კომერსანტის ეთერში ვრცლად ისაუბრა IDFI-ს მიერ წარმოდგენილ ანგარიშზე. კლდიაშვილი აღნიშნავს, რომ IDFI უკვე მეორედ აქვეყნებს ფარული მოსმენების შესახებ კვლევას. იგი ასევე საუბრობს საქართველოს სამართალდამცავი სტრუქტურების არაეფექტურ მუშაობაზე, რომელთაც ჯერ კიდევ ვერ მოახერხეს ჯეროვანი ღონისძიებების გატარება და დანაშაულის სრულყოფილად გამოძიება.
მოამბის ეთერში ფარული ჩანაწერების პრობლემასა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მიერ მომზადებულ სპეციალურ ანგარიშზე ისაუბრა IDFI-ს გამგეობის თავმჯდომარემ ლევან ავალიშვილმა. მან ყურადღება გაამახვილა გამოძიებაზე, რომელსაც ჯერ კიდევ არ აქვს პასუხი უამრავ კითხვაზე.
ამავე საკითხს დაუთმო დრო ტელეკომპანია მაესტრომ გადაცემა კონტაქტში, სადაც წამყვანმა მოკლედ მიმოიხა კვლევის ძირითადი პუნქტები.
ფარული ჩანაწერების შესახებ IDFI-ს მიერ გამოქვეყნებული კვლევა გააშუქეს სხვა საინფორმაციო საშუალებებმაც: www.Interpressnews.ge, www.presa.ge , www.news.ge.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) published a report on April 7 that reviewed the latest events related to the regulation of secret surveillance in Georgia. These events include the recently released recordings, first results of the so-called two-key system, revival of the This Affects You campaign and the role of the Personal Data Protection Inspector.
The television company Imedi dedicated several reports of its main news program to the topic. In an interview with Imedi journalists, IDFI director Giorgi Kldiashvili stated that, “despite high public interest, there has not been sufficient progress. On the contrary, we see that the secret recordings have found their way abroad and are being released online through foreign websites.”
Giorgi Kldiashvili was also featured on Rustavi 2’s news program, where he highlighted the importance of regulating surveillance and mentioned specific mechanisms that could be used to solve this problem in Georgia.
IDFI’s report was picked up by the print media as well. Newspaper Alia briefly outlined the report and summarized IDFI’s main messages.
Radio broadcasters Pirveli Radio, Maestro, Radio Kalaki and Voice of Abkhazia also reported on the report on secret surveillance.
Giorgi Kldiashvili spoke at length about the report with Radio Komersanti. He noted that this was the second report on the topic prepared by IDFI. Kldiashvili pointed to the ineffectiveness of Georgian law enforcement agencies and their failure to investigate the violations.
The news program of the Georgian Public Broadcaster interviewed IDFI board chairman Levan Avalishvili on the topic. Avalisvili talked about the ongoing investigation, which has been unable to provide answers to many existing questions. The story was reported by the television company Maestro as well.