IDFI-მ უნივერსიტეტებიდან გამოითხოვა საჯარო ინფორმაცია
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“  ივ.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს  გაუგზავნა წერილები  საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით. გამოთხოვნილ იქნა შემდეგი ინფორმაცია:
1.უნივერსიტეტის რექტორის თანამდებობრივი სარგოს და პრემიის ოდენობა 2009/2010 წლების განმავლობაში თვეების მიხედვით.
2.თანამშრომელთა სია და თითოეული თანამშრომლის ხელფასებზე, პრემიებზე და ჯილდოებზე ბიუჯეტიდან დახარჯული თანხის ოდენობა 2009/2010 წლებში თვეების მიხედვით.
3.თითოეული თანამშრომლის  ქვეყნის შიგნით და ქვეყნის გარეთ მივლინებებზე დახარჯული თანხები თვეების მიხედვით 2009/2010 წლების განმავლობაში ცალ-ცალკე (როგორც საბიუჯეტო ასევე სპეციალური და გრანტული დაფინანსებიდან).
4.ინფორმაცია უნივერსიტეტის ავტოპარკის შესახებ: უნივერსიტეტის ბალანსზე რიცხული ავტომანქანების პერსონალურად გადანაწილება თანამდებობის პირებზე და  სხვა თანამშრომლებზე (მათ შორის ავტომანქანის მოდელი).
5.უნივერსიტეტის რექტორის და სხვა თანამშრომელთა სამსახურებრივი ავრტომანქანებზე გამყოფილი საწვავის ხარჯის ყოველთვიური ზღვრული ლიმიტი (მათ შორის საწვავის ტიპი) 2009/2010 წწ განმავლობაში.
6.უნივერსიტეტის რექტორის და სხვა  თანამშრომელთა მიერ (თითოეულის ცალ-ცალკე) სამსახურის ავტომანქანებით მომსახურებაზე (შეკეთება, ცვეთა) ბიუჯეტიდან დახარჯული თანხის ოდენობა 2009/2010 წწ განმავლობაში.
7.ინფორმაცია სატელეკომუნიკაციო ხარჯების შესახებ: რექტორის და სხვა  თანამშრომელთა (ცალ-ცალკე)  სატელეფონო საუბრებზე (მათ შორის მობილურ  ტელეფონებზე) ბიუჯეტიდან დახარჯული თანხის ოდენობა 2009/2010 წწ განმავლობაში.
8.უნივერსიტეტის თანამშრომელთა მობილური  ტელეფონების შესყიდვაზე უნივერსიტეტის ბიუჯეტიდან დახარჯული თანხების ოდენობა  2009/2010 წლების განმავლობაში.
9.ავტომანქანების შესყიდვაზე უნივერსიტეტის ბიუჯეტიდან დახარჯული თანხების ოდენობა 2009/2010 წწ განმავლობაში.
10.უნივერსიტეტის  2009-2010 წწ. ბიუჯეტი, კვარტლური ხარჯთაღრიცხვით. მ.შ., 2009-2010 წწ. ბიუჯეტში შეტანილი ცვლილებები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
11.2009/2010 წლებში უნივერსიტეტის მიერ  განხორციელებული პროექტებისა და პროგრამების  ჩამონათვალი.
12.დღევანდელი  მდგომარეობით უნივერსიტეტის  ბალანსზე არსებული უძრავი ქონების ჩამონათვალი და თითოეულის  ღირებულება.

IDFI has submitted an official Request of public information to the Universities
The Institute for development of Freedom of Information has submitted to the Iv. Javakhishvili State University and to the Ilia State University an official request for Public Information:
1. The salary of Rector of University paid from the Government Budget during 2009-2010 years (monthly).
2. The list of employees of the University and their Salaries, Bonuses and Rewards paid from the Government Budget during 2009-2010 years.
3. Expenses incurred by the official trips of employees of the University (apart), both domestic and international during the 2009 -2010 years (paid from the Budget, special financing and by grant as well).
4. Information pertaining costs for auto purchases and maintenance expenses during 2009-2010 years: personally allotment of auto vehicles on the employees of the University (also model of auto vehicles).
5. Monthly limit of fuel (type of fuel as well) foreseen for auto vehicles of Rector and other Employees of the University during 2009-2010 years.
6. Costs for auto maintenance (reparation, wear) for auto vehicles of Rector and Employees of the University paid from the Budget.
7. Information pertaining communication costs (conversations over fixed network and mobile phone) of Rector and employees of the University (apart) paid from the Budget of the University during the 2009-2010 years.
8. Costs for purchases of mobile phones paid from the Budget of the University during the 2009-2010 years.
9. Costs for purchases of cars paid from the Budget of the University during the 2009-2010 years
10. 2009-2010 Budget of University and Changes in the Budget with quarterly and monthly breakdown.
11. The list of Projects and Programs carried out within the competence of University during the 2009-2010 years.