IDFI საქართველოს პარლამენტთან აქციების მონაწილეთა დაკავებას ეხმიანება
2021 წლის 19 თებერვალს პოლიციამ საქართველოს პარლამენტთან მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე 25 ადამიანი, მათ შორის, პოლიტიკური პარტიის წევრები დააკავა. აქციის მონაწილეთა მცირე რაოდენობის გათვალისწინებით, ეს ციფრი დაკავებების შემაშფოთებლად მაღალი მაჩვენებელია.
გავრცელებული ინფორმაციით, დღეს, 21 თებერვალს საქართველოს პარლამენტთან მიმდინარე მშვიდობიან საპროტესტო აქციაზე კვლავ დააკავეს აქციის მონაწილეები, ამავე დროს ქვეყანაში არსებული დაძაბული პოლიტიკური ვითარების ფონზე მოსალოდნელია საპროტესტო გამოსვლების კიდევ უფრო გააქტიურება. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ვალდებულია უზრუნველყოს შეკრებებისა და მანიფესტაციების კონსტიტუციური უფლების მშვიდობიან რეჟიმში წარმართვა. სახელმწიფომ თავი უნდა შეიკავოს, იმგვარი ქმედებებისგან, რომელიც კიდევ უფრო გაამწვავებს არსებულ მდგომარეობას და ხელს შეუწყობს საპროტესტო აქციების უმართავ რეჟიმში გადასვლას.
მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, იმოქმედოს განსაკუთრებული სიფრთხილით და მკაცრად დაიცვას კონსტიტუციის და კანონის მოთხოვნები. აღსანიშნავია, რომ „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის მე-3 პუნქტი პოლიციას ავალდებულებს შეკრების თავისუფლების შეზღუდვისკენ მიმართული ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღებისას იხელმძღვანელოს პროპორციულობის პრინციპით. სამართალდამცავ ორგანოთა მიერ აქციის მონაწილეებისადმი არაპროპორციული ან/და უკანონო მოთხოვნების წაყენებით, აგრეთვე ამ მოთხოვნათა აღსრულებით ვითარების ესკალაციისთვის პასუხისმგებლობა სრულად (და)ეკისრება სახელმწიფოს.
მოვუწოდებთ პროცესში ჩართულ მხარეებს, გამოიყენონ ყველა საშუალება და უზრუნველყონ შეკრების უფლების მშვიდობიან გარემოში რეალიზება.

On February 19, 2021, police arrested 25 people, including members of a political party, during a protest rally in front of the Georgian Parliament. Given the small number of protesters, this figure is alarmingly high.
According to the media reports, today, on February 21, the participants of the peaceful protest rally in front of the Parliament of Georgia were detained again. At the same time, amid the tense political situation in the country, the protests are expected to intensify. The Ministry of Internal Affairs is obliged to ensure the peaceful administration of the constitutional right to assemblies and demonstrations. The state should refrain from such actions, which will further aggravate the ongoing situation and stimulate the protests to go out of control.
We call on the Ministry of Internal Affairs to act with extreme caution and strictly adhere to the requirements of the Constitution and the law. It should be stressed that Article 2, Paragraph 3 of the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations obliges the police to be guided by the principle of proportionality when making any decision aimed at restricting the freedom of assembly. The responsibility for the law enforcement agencies' disproportionate and/or illegal demands to the protesters and the escalation of the situation by enforcing these demands lies entirely with the state.
We call on the parties involved in the process to use all means and ensure that the right to assembly is exercised in a peaceful manner.
IDFI Conducted Trainings on Localization of SDGs for Keda, Senaki, Oni and Sagarejo Municipalities
24.05.2022Meeting of the Open Governance Council of the Supreme Council of Ajara and its Consultative Group