IDFI-მ და საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ პირველი სამუშაო შეხვედრა გამართეს
სიახლეები 28 მარტი 2016
25 მარტს, საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) პროექტ „საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების სტანდარტების განვითარება“-ს ფარგლებში სამუშაო ჯგუფის პირველი შეხვედრა გამართეს. პროექტი ხორციელდება შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით მიმდინარე „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა“ (Good Governance Initiative in Georgia) პროგრამის ფარგლებში. პროექტი მიზნად ისახავს სამინისტროში კარგი მმართველობის პრინციპების გაუმჯობესებას და ანგარიშვალდებულების, საჯარო ეთიკის და კორუფციის პრევენციისთვის სტრატეგიული მიმართულებების შემუშავებას.
სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე სეფაშვილი, IDFI-ს დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი და „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა" პროგრამის ხელმძღვანელი დევიდ სმიტი. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დეპარტამენტის ხელმძღვანელები, სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებების ხელმძღვანელები და პროექტის სხვადასხვა მონაწილეები.
შეხვედრისას, პროექტის კოორდინატორმა საბა ბუაძემ სამინისტროს დეპარტამენტისა და სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებების ხელმძღვანელებს წარუდგინა პროექტით გათვალისწინებული მიზნები, აქტივობები და მათი განხორციელების გეგმა. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შექმნილი სამუშაო ჯგუფი შეიმუშავებს პოლიტიკის იმ დოკუმენტებს, რომელიც დაკავშირებულია სამინისტროში გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და კეთილსინდისიერების ამაღლებასა და კორუფციის პრევენციასთან. პროექტის პრეზენტაციის შემდგომ, შეხვედრა-დისკუსია წარიმართა კითხვა-პასუხის რეჟიმში და ჯგუფის წევრებს ჰქონდათ შესაძლებლობა მოესმინათ პასუხი მათთვის საინტერესო შეკითხვებზე.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო აღნიშნული ვალდებულებით ასევე შეუერთდება საქართველოს მთავრობის ღია მმართველობის 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმას, რომელიც ამ საერთაშორისო ინიციატივაში სამინისტროს პირველი ვალდებულება იქნება.

On March 25th, Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) hold the first working group meeting within the framework of Developing Transparency and Integrity Framework for the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia the project. The project is implemented within the framework of the Good Governance Initiative in Georgia Program (GGI) funded by the the United States Agency for International Development (USAID). The project aims to increase acountability and stregthen the principles of good governance in the ministry, as well as create a strategic framework for integrity and anti-corruption.
Deputy Minister of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia Ekaterine Sepashvili, Director of IDFI Giorgi Kldiashvili and the Chief of Party of USAID/Good Governance Initiative in Georgia (GGI) David Smith took part in the first meeting. Heads of different departments of the ministry, as well as other participants of the project also attended the meeting.
During the meeting, the Project Coordinator Saba Buadze presented the goals and planned activities of the project to the heads of departments and subordinate entities of MRDI. The working group established within the framework of the project will create a policy document, which will improve transparency, accountability and integrity in the ministry. After the presentation, the participants of the working group meeting had an opportunity to hear answers to their questions related to specific details of the project.
It is important to note that the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia joined the 2016-2017 Open Government Partnership Action Plan of the Government of Georgia, which is the first commitment of the ministry within the framework of this internatonal initiative.