შპს „რ.ბ.ჯ.“-ს სანქცირების საკითხის განხილვა მარეგულირებელში 19 ნოემბერს დასრულდება
ORT-ს პროგრამების რეტრანსლატორის - შპს „რ.ბ.ჯ.“-ს სანქცირების საკითხის განხილვა მარეგულირებელში 19 ნოემბერს უნდა დასრულდეს.
2 ნოემბერს ა(ა)იპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) განცხადებით მიმართა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას და მოითხოვა შპს „რ.ბ.ჯ.“-ს სანქცირება, „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის და მარეგულირებელი კომისიის გადაწყვეტილებების მოთხოვნათა დარღვევის გამო.
შპს „რ.ბ.ჯ.“-ს მიერ ხორციელდება რუსეთის ფედერაციის საზოგადოებრივი სახელმწიფო ტელევიზიის - ORT-ს პირველი არხის პროგრამების თარგმნა და გავრცელება ღია საეთერო ციფრული ქსელით.
აღნიშნული მაუწყებლის პროგრამები, ციფრული საეთერო მაუწყებლობის ქსელით, რამდენიმე საათით, 2015 წლის ივლისში გავრცელდა, თუმცა, კომისიის ჩარევის შედეგად, მაუწყებლობა შეწყდა. მიუხედავად ამისა, რამდენიმე თვის შემდეგ, ნოემბრის დასაწყისში მაუწყებლობა განახლდა.
კანონის და ავტორიზაციის პირობების დარღვევის გამო, 2015 წლის ივლისში კომისიამ მაუწყებელს სანქციის სახით გაფრთხილება მისცა. აღნიშული კომპანიის სანქცირების საკითხის განხილვისას, მიმდინარე წლის 12 ნოემბერს, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ, შპს „რბჯ“-ს გარკვეული ინფორმაციის წარმოდგენა მოსთხოვა. საბოლოო გადაწყვეტილებას მარეგულირებელი 19 ნოემბერს მიიღებს.

Discussions in the regulatory commission about sanctioning “R.B.G.” LTD for rebroadcasting “ORT” programs will be over on November 19th.
On November 2nd, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) appealed to the Georgian National Communications Commission and requested sanctioning "R.B.G." LTD for violating Georgian law on “public broadcasting".
"R.B.G" LTD, translated and broadcasted programs of a Russian public TV channel - “ORT” through the open digital TV programs network.
Programs of the above-mentioned media outlet were aired for several hours by the digital broadcasting network in July 2015, but due to the intervention of the Commission, the practice was ceased. However, after several months, the broadcasting was resumed.
Due to number of violations of the terms and authorization about the broadcasting, Regulatory Commission filed a warning notice to the broadcaster in July 2015. On November 12th, 2015, during the discussion on sanctioning the broadcaster, the Georgian National Communications Commission requested certain information related to the case. The final decision will be made on November 19th.