საქართველოს 2022 წლის შედეგები Freedom House-ის ინტერნეტის თავისუფლების რეიტინგში
18 ოქტომბერს მსოფლიოში ინტერნეტ თავისუფლების შესახებ Freedom House-ის ყოველწლიური ანგარიში გამოქვეყნდა. 2022 წელს საქართველომ 100-დან 78 ქულა აიღო და ინტერნეტ თავისუფლების მხრივ შეფასდა, როგორც „თავისუფალი“ ქვეყანა. 2021 წელთან შედარებით, ქვეყნის ქულა, საერთო ჯამში, ერთით გაუმჯობესდა. მიზეზი წინა წლებთან შედარებით მასშტაბური კიბერშეტევების ნაკლებობაა.
აღნიშნული დადებითი ტენდენციის მიუხედავად, ანგარიშში გამოყოფილია რამდენიმე გამოწვევა:
- სამოქალაქო საზოგადოების, ჟურნალისტების, სასულიერო პირებისა და ოპოზიციური ლიდერების ფარგული მიყურადების ჩანაწერების გავრცელებამ აჩვენა ხელისუფლების მხრიდან მიყურადების პრაქტიკის მასშტაბურობა;
- საანგარიშო პერიოდში, 2021 წლის ოქტომბრის ადგილობრივი არჩევნების დროს ჟურნალისტები და 2021 წლის ივნისში თბილისი პრაიდის აქტივისტები გახდნენ ფიზიკური თავდასხმის ობიექტები.
ამავდროულად, 2021 ივნისსა და 2022 მაისის პერიოდში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს შორის გამოყოფილია ინფორმაციული უსაფრთხოების კანონში შეტანილი ცვლილებები, რამაც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სსიპ ოპერატიულ-ტექნიკურ სააგენტოს (OTA) გაუზარდა უფლებამოსილებები ქვეყანაში კიბერუსაფრთხოების უზრუნველყოფის კუთხით.
ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს მოქალაქეები ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის კუთხით ინფრასტრუქტურულ დაბრკოლებებს აწყდებიან, თუმცა ინტერნეტის მომხმარებელთა რაოდენობა თანდათან იზრდება. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის 2022 წლის ივლისის მონაცემების მიხედვით, შინამეურნეობების 88.4%-ს ჰქონდა წვდომა ინტერნეტზე. თუმცა, შეინიშნება ე.წ. ციფრული ნაპრალი დიდ ქალაქებსა და სოფლებს, ასევე ასაკობრივ ჯგუფებს შორის. გამოწვევაა ინტერნეტ მომსახურების ხარისხი და სიჩქარეც. კომპანია Ookla-ს მიერ 2022 წლის მაისში ჩატარებული შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ფიქსირებული ინტერნეტის გადმოწერის საშუალო სიჩქარე 19.8 მგ/წმ იყო. მობილური ინტერნეტის გადმოწერის სიჩქარე იმავე პერიოდში კი 32 მგ/წმ-ს შეადგენდა.
Freedom House-ის ანგარიში განიხილავს ინტერნეტ მომსახურების მიმწოდებლებს შორის მომხმარებელთა გადანაწილების საკითხსაც. ნათქვამია, რომ საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო ბაზარზე მხოლოდ რამდენიმე დიდი კომპანია დომინირებს. კერძოდ, ბაზრის ¾-ს ორი მიმწოდებელი აკონტროლებს (საკაბელო ინტერნეტი). მობილური ინტერნეტის ბაზრის დიდი ნაწილი სამ პროვაიდერს უკავია.
საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო სფეროს მთავარი მარეგულირებელი უწყების, კომუნიკაციების კომისიის (ComCom) საქმიანობის შეფასებისას აღნიშნულია, რომ კრიტიკა დაიმსახურა მისი მხიდან ინიცირებულმა საკანონმდებლო ცვლილებებმა სატელეკომუნიკაციო კომპანიებში სპეციალური მმართველის დანიშვნის უფლების შესახებ, რომელიც საბოლოოდ ცალკეული ცვლილებებით იქნა მიღებული.
ქვეყანაში ინტერნეტ თავისუფლების ხარისხის შესახებ ანგარიშში ნათქვამია, რომ ინტერნეტ აქტივისტებს თავისუფლად შეუძლიათ გამოიყენონ სოციალური მედია ინფორმაციის გავრცელების, ხალხის მობილიზებისა და ონლაინ კამპანიების ჩატარების მიზნით.
ქვეყანაში იშვიათია ონლაინ კონტენტის შეზღუდვის ფაქტები. ამ კონტექტში აღნიშნულია, რომ 2021 წლის დეკემბერში ხელისუფლებამ აკრძალა ონლაინ სათამაშო ბიზნესის რეკლამა, და 25 წლამდე გაიზარდა აზარტულ და მომგებიან თამაშებში ონლაინ მონაწილეობისთვის ასაკობრივი ზღვრი. ცვლილებები ძალაში 2022 წლის მარტში შევიდა.
ქვეყნის ერთ-ერთ გამოწვევად დასახელებულია პროსამთავრობო და სხვა ადგილობრივი პოლიტიკური აქტორების მხრიდან ონლაინ კონტენტის მანიპულაციის მცდელობები, განსაკუთრებით პოლიტიკური კრიზისებისა და საარჩევნო კამპანიის დროს. 2020-2021 წლებში Facebook-მა წაშალა ათობით გვერდი და ანგარიში, რომლებიც სოციალურ ქსელში ყალბ ინფორმაციას ავრცელებდნენ. ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ონლაინ აუდიტორიაც გახდა რუსული დეზინფორმაციის კამპანიის ობიექტი, ისეთ საკითხებზე როგორიცაა კოვიდ პანდემია, ვაქცინები, 5G ტექნოლოგია და ა.შ.
ონლაინ პლატფორმები, განსაკუთრებით კი Facebook, აქტიურად გამოიყენება სხვადასხვა საკითხზე დემონსტრაციების ორგანიზებისთვის. სხვა მაგალითებთან ერთად, მოყვანილია რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შემდეგ სოლიდარობის აქციები, რომლის მონაწილეები უკრაინასთან დაკავშირებით ხელისუფლების წარმომადგენლების, მათ შორის პრემიერ-მინისტრის, ორაზროვან განცხადებებს აკრიტიკებდნენ.
ციფრული უფლებების კონტექსტში აღნიშნულია, რომ მართალია არსებობს საკანონმდებლო გარანტიები ამ კუთხით, თუმცა სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის ნაკლებობა ქვეყნის დემოკრატიული კონსოლიდაციის მთავარი დაბრკოლებაა.
წლების მანძილზე პრობლემად რჩება ფარული მიყურადების საკითხიც. 2022 წლის ივნისში, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო საკამათო საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლის თანახმადაც გაიზარდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ვადა და დანაშაულთა ჩამონათვალი, რომელზეც ფარული თვალთვალი შეიძლება განხორციელდეს.
მართალია პრეზიდენტმა კანონპროექტს ვეტო დაადო, თუმცა პარლამენტმა ამავე წლის სექტემბერში ვეტო დაძლია.
ინტერნეტის თავისუფლების კუთხით Freedom House-ის ყოველწლიური შეფასება თითოეული ქვეყნის შემთხვევაში მოიცავს დეტალურ ნარატიულ ანგარიშსა და ქულებს, რომლებიც სამ კატეგორიად იყოფა: 1. ხელმისაწვდომობის დაბრკოლებები; 2. კონტენტის შეზღუდვა; და 3. მომხმარებელთა უფლებების დარღვევა. 2022 წლის ანგარიში 2021 წლის ივნისიდან 2022 წლის მაისამდე პერიოდს მოიცავს.

On October 18, 2022, Freedom House published an annual report on Internet freedom around the world. In 2022, Georgia obtained a score of 78 out of 100 and was assessed as “Free” in terms of Internet freedom. The country’s score improved by 1 point compared to 2021. The major reason for score improvement is a lack of large-scale cyberattacks compared to previous years.
Despite the mentioned improvement, the report highlighted several challenges:
- Leaked files depicting civil society representatives, journalists, clergy, and opposition leaders demonstrated the scope of state surveillance practices;
- During the coverage period, journalists during the October 2021 local elections and Tbilisi Pride activists in June 2021 were subject to physical attacks.
At the same time, among the key developments between June 2019 and May 2020, the adoption of changes to the Law on Information Security is underlined. The changes increased the powers of the Operative Technical Agency (OTA), a branch of the State Security Service, in terms of overseeing the country’s cybersecurity architecture.
According to the report, Georgian citizens face some infrastructural obstacles to accessing the internet, however, internet access grows gradually. Based on the data of the National Statistics Office, about 88.4 percent of households enjoyed access to the internet. However, there is a digital divide between big cities and rural areas, as well as age groups. Another challenge is the quality and speed of internet service. Testing performed by the company Ookla in May 2022 demonstrated that the median download speed for a fixed internet connection was 19.8 megabits per second (Mbps). While the median download speed for a mobile internet connection amounted to 32 Mbps.
Freedom House report also touches upon the issue of the distribution of internet users among several Internet service providers (ISPs). It is argued that the ICT market is dominated by a handful of large companies. Two private ISPs control more than three-fourths of the fixed broadband market, while the mobile Internet market is also dominated by three main providers.
Concerning the performance of the Georgian National Communications Commission (GNCC), the main regulatory body for the telecommunications sector, it is noted that it was criticized for initiation the legislative changes giving itself the power to appoint “special managers” at telecommunications companies, which were eventually adopted with particular modifications.
Regarding the level of internet freedoms in the country, the report argues that online users can freely use social networks for disseminating information, mobilizing people for a common cause, and waging online campaigns.
There are few cases of restrictions on online content in the country. In this context, it is noted that in December 2021, the authorities banned the advertising of online gaming businesses, and the age limit for online participation in gambling and winning games was raised to 25 years. The changes came into force in March 2022.
The use of attempts of online content manipulation from the pro-government and other domestic political actors, especially during political crises and election campaign were regarded as one of the challenges for the country. In 2020-2021, Facebook deleted dozens of pages and accounts disseminating fake and false information. According to the report, the Georgian audience was also a target of Russian information campaigns on the issues such as Covid pandemic, vaccination, 5G technology, etc.
Online platforms, especially Facebook, are actively used to organize demonstrations on various issues. Among other examples, the report mentions solidarity rallies after Russia's invasion of Ukraine, participants of which criticized the ambiguous statements of government officials, including the Prime Minister, regarding Ukraine.
In the context of digital rights, it is noted that although there are legal guarantees in this regard, the lack of independence of the judiciary is the main obstacle to the country's democratic consolidation.
Over the years, the issue of secret surveillance has remained a problem. In June 2022, the Parliament of Georgia adopted controversial legislative amendments, according to which the time limit for covert investigative actions and the list of crimes for which covert surveillance can be carried out were increased.
Although the President vetoed the bill, the parliament overruled the veto in September of the same year.
Evaluation of each country includes a detailed narrative report and a numerical score based on three categories: an obstacle to access, limits on content, and violations of user rights. The 2022 report covers the period between June 2021 and May 2022.