საარჩევნო კამპანიის ხარჯები
საარჩევნო კამპანიის ხარჯები სივილ ჯორჯია, თბილისი 15 ივნ.'10 იმ ხუთი პარტიის და ბლოკის საარჩევნო კამპანიისას გამოყენებული სახსრების მთლიანმა მოცულობამ, რომლებმაც თბილისში 30 მაისის ადგილობრივი არჩევნების დროს 5%–იანი ბარიერი გადალახეს, 16 მილიონ ლარამდე შეადგინა.
ამ მთლიანი დანახარჯების 90%-მდე მმართველ პარტიაზე მოდის.
პოლიტიკური პარტიების მიერ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში წარდგენილი  საარჩევნო ფონდების ხარჯთაღრიცხვების თანახმად, ყველაზე ცოტა დანახარჯი, 136 600 ლარი ალიანსი საქართველოსთვის საარჩევნო ბლოკს ქონდა.
კანონის თანახმად, პარტიას ერთი ფიზიკური პირისგან 30 000 ლარზე მეტის, ხოლო იურიდიული პირისგან 100 000 ლარზე მეტი ფულადი შემოწირულობის მიღება არ შეუძლია. ფინანსური დოკუმენტაცია იმ პირებისა და კომპანიების ჩამონათვალსაც შეიცავს, ვინც პარტიებს, თუ საარჩევნო ბლოკებს დაეხმარა.
პარტიების საარჩევნო კამპანიის ხარჯები არა მხოლოდ ფულად შემოწირულობას ასახავს, არამედ იმ არაფულადი შემოწირულობების საბაზრო ღირებულებას, რომელიც დამფინანსებლებმა გაიღეს სხვადასხვა მომსახურეობის გაწევით, მაგალითად საოფისე ფართის უსასყიდლოდ დათმობით, ან სააგიტაციო მასალის უფასოდ დაბეჭვდით. დაწვრილებით იხილეთ:

Georgian Election Campaign Funds 2010 Civil Georgia, Tbilisi / 15 Jun.'10 – Election campaign of those five parties, which have cleared 5% electoral threshold in the May 30 local elections, was worth of up to GEL 16 million, almost 90% of which is the ruling National Movement's share, according to the campaign financial record submitted by the parties to the Central Election Commission.
Campaign cost of Alliance for Georgia, whose leader Irakli Alasania came second with 19% of votes in the Tbilisi mayoral race after the incumbent Gigi Ugulava, was GEL 136,600 - less than other four parties have spent.
According to the law, a party can raise no more than GEL 30,000 from a single individual and no more than GEL 100,000 from a single company. The financial records include a list of individuals and companies which contributed to the fund.
Parties' campaign expenses include not only the sum spent as a result of donations from contributors, but also market price of non-monetary contributions made by donors in various forms, like providing office space or publishing campaign banners and flayers for free. Full article: