თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების ექსპორტირებული მონაცემები
2024 წლის დეკემბრიდან საზოგადოებას თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების ვებგვერდზე წვდომა აღარ აქვს.  ასევე, ანტიკორუფციული ბიურო არ  გასცემს საჯარო ინფორმაციის სახით მოთხოვნილ თანამდებობის პირთა ქონებრივ დეკლარაციებს.
საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, IDFI აქვეყნებს ანტიკორუფციული ბიუროს ოფიციალური ვებ-გვერდიდან (declaration.acb.gov.ge) ექსპორტირებულ მონაცემთა ბაზებს1,  სადაც თავმოყრილია  2017-2024 წლებში (პორტალზე წვდომის სრულად შეზღუდვამდე) თანამდებობის პირთა მიერ შევსებულ დეკლარაციებში ასახული მონაცემები.
დეკლარაციები 2024 (იანვარი-ნოემბერი)
დეკლარაციები 2023
დეკლარაციები 2022
დეკლარაციები 2021
დეკლარაციები 2020
დეკლარაციები 2019
დეკლარაციები 2018
დეკლარაციები 2017
აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, ანტიკორუფციული ბიუროსთან დეკლარაციების საჯაროობასთან დაკავშირებით წარმოებული კომუნიკაციის ქრონოლოგია გვარწმუნებს, რომ საქართველოში თანამდებობის პირთა დეკლარაციების გამოქვეყნება შეიზღუდა მენეჯერული/პოლიტიკური გადაწყვეტილების  საფუძველზე.
2024 წლის 6 დეკემბერი - IDFI-იმ ანტიკორუფციული ბიუროსგან გამოითხოვა საჯარო ინფორმაცია დეკლარაციებზე წვდომის შეზღუდვასთან დაკავშირებით.
2024 წლის 16 დეკემბერი - ბიურომ IDFI-ს ვერბალურად განუმარტა, რომ შეზღუდვა  გამოწვეული იყო ტექნიკური ხარვეზით.
2024 წლის 17 დეკემბერი - ბიურომ წერილობით განმარტა, რომ მათ აკისრიათ დეკლარაციის საჯაროობის უზრუნველყოფის ამოცანა და დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ მიმართონ საჯარო ინფორმაციის განცხადების მოთხოვნით. მათ მოწოდებულ პასუხში ვებ-გვერდის ტექნიკური ხარვეზი საერთოდ არ იყო ნახსენები.
2024 წლის 18 დეკემბერი - IDFI ბიუროში აგზავნის დამაზუსტებელ წერილს დეკლარაციებზე წვდომის შეზღუდვის მიზეზებთან დაკავშირებით პირდაპირი და ნათელი პასუხის მისაღებად.
2024 წლის 19 დეკემბერი -  IDFI ავრცელებს საჯარო განცხადებას და ბიუროს მოუწოდებს დაუყოვნებლივ  გააკეთოს განმარტება პორტალის ფუნქციონირების შეჩერების რეალურ მიზეზებთან დაკავშირებით და აღადგინოს დეკლარაციების საჯარო პორტალის ხელმისაწვდომობა.
2024 წლის 24 დეკემბერი -  ბიურო IDFI-ს წერილობით განუმარტავს რომ დეკლარაციების პორტალის ტექნიკური ხარვეზი უახლოეს პერიოდში აღმოიფხვრება.
2025 წლის 13 იანვარი -  IDFI ბიუროდან  ითხოვს 2024 წლის დეკემბრის თვეში თანამდებობის პირთა მიერ შევსებული ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების ასლებს.
2025 წლის 24 იანვარი - ბიურო არ ასაჯაროებს მოთხოვნილი  დეკლარაციების ასლებს და პასუხად განმარტავს,რომ დეკლარაციების შინაარსის საჯაროობა უზრუნველყოფილია მათი ვებ-გვერდის მეშვეობით.  თუმცა, როგორც აღვნიშნეთ  პორტალი დღემდე არ ფუნქციონირებს.
IDFI მიიჩნევს რომ თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების საჯაროობის შეზღუდვა,  არსებითად დაბრკოლებას უქმნის  კორუფციასთან ბრძოლის  მიმართულებით ეფექტური საზოგადოებრივი კონტროლის განხორციელებას და რადიკალურად ამცირებს თანამდებობის პირთა ანგარიშვალდებულების ხარისხს.
მონაცემთა ბაზები  ჩამოტვირთულია საქართველოს ანტიკორუფციული ბიუროს ვებ-გვერდიდან. IDFI-ს მიერ გამოქვეყნებულია ექსპორტირებული პირველადი სახით  და მის სისრულეზე და სიზუსტეზე არ იღებს პასუხისმგებლობას.

The public has not had access to the website containing the assets declarations of public officials since December 2024. The Anti-corruption Bureau also does not disclose declarations when requested in the form of public information.
Due to the significance of the issue, IDFI is publishing the databases1 exported from the website of the Anti-corruption Bureau (declaration.acb.gov.ge), containing the data found in the declarations filled out by public officials in 2017-2024 (prior to the restriction of access to the portal).
Declarations 2024 (January-November)
It should be noted here that the chronology of the communications regarding the publicity of declarations from the Anti-corruption Bureau gives us reason to believe that access to the declarations of public officials in Georgia was restricted based on a managerial/political decision.
6 December 2024 - IDFI requests public information regarding the restriction of access to the declarations from the Anti-corruption Bureau.
16 December 2024 - The Bureau verbally explains that the restriction was caused by a technical error.
17 December 2024 - The Bureau explains in writing that it is tasked with ensuring the publicity of the declarations and that stakeholders may address the institution with requests for public information. The technical error of the website is not mentioned in this reply at all.
18 December 2024 - IDFI sends a letter asking for clarifications regarding the restriction of access to declarations in order to receive a direct and clear response.
19 December 2024 - IDFI publishes a public statement and calls on the Bureau to immediately provide an explanation of the real reasons for shutting down the portal and to restore access to the public portal of declarations.
24 December 2024 - Bureau explains to IDFI in writing that the technical error of the portal will be eliminated in the near future.
13 January 2025 - IDFI requests copies of the assets declarations submitted by public officials in December 2024 from the Bureau.
24 January 2025 - The Bureau does not provide the requested copies and in response explains that public access to the contents of the declarations is provided by the agency’s website. As mentioned, however, the portal is not functional to this day.
IDFI believes that restricting access to the assets declarations of public officials creates a substantial barrier to effective public control with regard to the fight against corruption and represents a radical fall in the integrity of public officials.
1The databases were downloaded from the website of the Anti-corruption Bureau. IDFI has published the data in its initial form as exported and is not responsible for its completeness and accuracy