IDFI-ს ექსპერტმა ეუთოს მე-12 სამხრეთ კავკასიური მედია კონფერენციაზე მოხსენება გააკეთა
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | სტატია 30 სექტემბერი 2015
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მედიისა და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა უჩა სეთურმა ეუთოს მე-12 სამხრეთ კავკასიური მედია კონფერენციაზე გააკეთა მოხსენება „ციფრულ მაუწყებლობაზე საქართველოს გადასვლა და მისი გავლენა მედია პლურალიზმზე“.
29-30 სექტემბერს თბილისში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდნენ საერთაშირისო ექსპერტები და მედია ორგანიზაციების, მარეგულირებელი ორგანოების წარმომადგენლები საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან და სომხეთიდან. კონფერენცია სახელწოდებით „გაციფრულება მედიის თავისუფლებისთვის“ მიზნად ისახავდა იმ გამოწვევების ანალიზს, რაც ციფრულ ერაში, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისას წარმოიქმნება რეგიონში.
უჩა სეთურმა შეაჯამა საქართველოში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი და კონფერენციის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია ყველა ეტაპის შესახებ, რომელიც განხორციელდა სახელმწიფო სტრატეგიის შექმნიდან მის სრულ რეალიზაციამდე.
IDFI-ს ექსპერტმა ხაზი გაუსვა სამოქალაქო საზოგადოების ჩართვის მნიშვნელობას ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში. მისი თქმით, მთავრობის მიერ შემუშავებულ თავდაპირველ სტრატეგიაში მულტიპლექსის ოპერატორი სახელმწიფო უნდა გამხდარიყო, არსებობდა რისკები პატარა მაუწყებლების გაქრობის და ზოგადად სამაუწყებლო ბაზრის მონოპოლიზაციის, თუმცა, სწორედ სამოქალაქო საზოგადოების, უმთავრესად კი კოალიციის „მედია ადვოკატირებისთვის“ მუშაობის შედეგად შეიცვალა სტრატეგია, რის შედეგადაც მოხდა მულტიპლექსების კერძო კომპანიებისთვის გადაცემა და უზრუნველყოფილია პლურალისტური გარემო.
საქართველოში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი უჩა სეთურმა საერთო ჯამში წარმატებულად შეაფასა და თქვა, რომ გაიზარდა შესაძლებლობა მედიის კონტენტის მწარმოებელი იმ კომპანიებისთვის, რომელთაც ეთერში გასვლა სურთ, რასაც აქამდე ვერ ახერხებდნენ შეზღუდული რესურსის გამო.
უჩა სეთურმა ამ ეტაპისთვის მთავარ გამოწვევად დაასახელა ციფრულ საეთერო ქსელთან დაშვების რეგულაციები, რაც უახლოეს პერიოდში უნდა შემუშავდეს და დამტკიცდეს.