ადგილობრივი თვითმმართველობების სარეზერვო ფონდების ხარჯვა 2020 წელს
სიახლეები | კვლევები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი | ადგილობრივი მმართველობა 21 ივნისი 2021
საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტი მოიცავს სარეზერვო ფონდებს, რომელთა მიზანს წარმოადგენს წლის განმავლობაში წარმოქმნილი გაუთვალისწინებელი ხარჯების დაფარვა. სახელმწიფო ბიუჯეტის მსგავსად, სარეზერვო ფონდები გათვალისწინებულია ასევე ადგილობრივ თვითმმართველ ერთეულთა ბიუჯეტებში.
ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის სარეზერვო ფონდი წარმოადგენს გაუთვალისწინებელ, საგანგებო და სხვა ადგილობრივი მნიშვნელობის ღონისძიებების დასაფინანსებლად მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტით განსაზღვრულ სახსრებს. შესაბამისად, სარეზერვო ფონდის მიზანია წლის განმავლობაში წარმოქმნილი ისეთი ხარჯების დაფარვა, რომელთა გათვალისწინებაც ობიექტური გარემოებების გამო შეუძლებელი იყო ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესში, მაგალითად, სტიქიური უბედურებები, ეპიდემიები, ეკოლოგიური და სხვა სახის კატასტროფები. შესაბამისად, 2020 წელს კოვიდ-19 ვირუსის პანდემიით შექმნილი მდგომარეობა, წარმოშობდა სარეზერვო ფონდებიდან ვირუსთან ბრძოლისთვის გარკვეული ღონისძიებების დაფინანსების საჭიროებას.
IDFI-მ შეისწავლა 2020 წელს  ადგილობრივ თვითმმართველ ერთეულთა სარეზერვო ფონდების ხარჯვის პრაქტიკა. კვლევაში განხილული სარეზერვო ფონდების ხარჯვის ანალიზი ეყრდნობა მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშებში ასახულ მონაცემებს. კვლევის ფარგლებში ასევე გამოყენებულია 2020 წლის სექტემბრის თვეში მუნიციპალიტეტებიდან სარეზერვო ფონდების მიმდინარე ხარჯების შესახებ მოთხოვნილი ინფორმაცია. 64 მუნიციპალიტეტიდან IDFI-ის მოთხოვნა სარეზერვო ფონდების შესახებ უპასუხოდ დატოვა 9 მუნიციპალიტეტმა.  კერძოდ, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულება დაარღვიეს: ადიგენის, ახალქალაქის, ახმეტის, ბოლნისის, ლანჩხუთის, ლენტეხის, სიღნაღის, შუახევის და ხარაგაულის მუნიციპალიტეტთა მერიებმა.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ 6 მუნიციპალიტეტის შემთხვევაში სარეზერვო ფონდიდან გაწეული ხარჯების შესახებ ინფორმაცია წარმოდგენილი იყო არასრულყოფილად.  მაგალითად, ჩოხატაურისა და წალკის მერიებმა IDFI-ს მიაწოდა მხოლოდ ღონისძიებების ჩამონათვალი, რაზეც მოხდა სარეზერვო ფონდიდან თანხის გამოყოფა, თუმცა არ იქნა მითითებული თითოეულ მათგანზე გაწეული ხარჯების შესახებ ინფორმაცია. სხვა შემთხვევებში მუნიციპალიტეტების მიერ არ ხდებოდა სარეზერვო ფონდებიდან დახარჯული თანხების ზუსტი მიზნობრიობის მითითება.
კვლევის პროცესს ასევე მნიშვნელოვნად ართულებდა ადგილობრივი თვითმმართველობების მიერ 2020 წელს სარეზერვო ფონდებიდან გაწეული ხარჯების აღრიცხვის არაერთგვაროვანი პრაქტიკა. კერძოდ, 2020 წელს პანდემიის ფარგლებში ცალკეული მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტში შეიქმნა საგანგებო მდგომარეობასთან დაკავშირებული ღონისძიებების უზრუნველყოფის პროგრამა, სადაც თანხების გარკვეული ნაწილი მიემართა სარეზერვო ფონდის ასიგნებიდან. შედეგად, ახალი პროგრამის ფარგლებში სარეზერვო ფონდის რესურსით გაწეული ხარჯების შესახებ ინფორმაცია, არაერთგვაროვნად იყო ასახული როგორც ბიუჯეტის შესრულების ნარატიულ ანგარიშებში, ასევე IDFI-სთვის მოწოდებულ ინფორმაციაში.
აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, IDFI-მ კვლევის ფარგლებში გაანალიზა 54 მუნიციპალიტეტის  მიერ სარეზერვო ფონდის რესურსით გაწეული ჯამში 14.7 მილიონი ლარის ოდენობის  ხარჯების შესახებ ინფორმაცია. მათ შორის, 48 მუნიციპალიტეტის შემთხვევაში შესაძლებელი გახდა სარეზერვო ფონდებიდან გაწეული ხარჯების  კატეგორიების მიხედვით  დაყოფა. კერძოდ, ანალიზი მიმოიხილავს ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა: ფინანსური დახმარებისთვის გამოყოფილი თანხები, კოვიდ-19 პანდემიისთვის ბრძოლის თანხები, სტიქიის ან სხვა უბედური შემთხვევების შედეგად მიყენებული ზარალის ასანაზღაურებლად გამოყოფილი თანხები, კაპიტალური სამუშაოებისთვის გამოყოფილი თანხები და სხვა ხარჯები.
- 2020 წელს,  54 მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან გაწეულია 14.7 მილიონი ლარის ხარჯი.
- 2020 წელს, 54 მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან გაწეული ხარჯის 63% (9.26 მილიონი ლარი) 4 ყველაზე დიდი ქალაქის (თბილისი - 6.21 მილიონი ლარი, ბათუმი -1.25 მილიონი ლარი, რუსთავი - 1.18 მილიონი ლარი, ქუთაისი - 620 ათასი ლარი)  სარეზერვო ფონდზე მოდის.
- ქალაქ თბილისის სარეზერვო ფონდიდან ყველაზე დიდი თანხა (2,404,700 ლარი) მოხმარდა კორონა ვირუსით გამოწვეული დაავადებების გავრცელების პრევენციის მიზნით სხვადასხვა ღონისძიებებს. მაგალითად, მერიის სისტემაში დასაქმებული თანამშრომლებისთვის, დაინფიცირებისაგან დამცავი საშუალებების შესაძენად ჯამში 724,064.20 ლარი დაიხარჯა.
- 2020 წელს, წინა წელთან შედარებით თბილისის სარეზერვო ფონდის 1.6 მილიონით ზრდის მიუხედავად, სარეზერვო ფონდიდან მოქალაქეთა სამედიცინო ხარჯების ანაზღაურება 26%-ით შემცირდა, რაც უმეტესწილად განპირობებულია COVID-19 გამოწვეული სხვადასხვა ტიპის ღონისძიებებზე მნიშვნელოვანი თანხის მიმართვით.
- ბათუმის მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან გაწეული ხარჯებიდან 1.09 მილიონი ლარი მოხმარდა მოქალაქეთა მატერიალურ დახმარებებს, ხოლო  151.5 ათასი ლარისაკარანტინე სივრცეებიდან მოქალაქეთა ტრანსპორტირებას.
- 2020 წელს, რუსთავის მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდი წინა წელთან შედარებით, 836 ათასი ლარით გაიზარდა, რაც უმეტესწილად კორონავირუსის პანდემიის ფარგლებში  განხორციელებულ ღონისძიებებზე დაიხარჯა.
- 2020 წელს ქუთაისის მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდის დაახლოებით 90% (555.9 ათასი ლარი) მოხმარდა მოქალაქეთა მატერიალურ დახმარებას.
- დანარჩენი 50 მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან 2020 წელს გაწეული ხარჯებიდან 28% (1.54 მილიონი ლარი) მოხმარდა პანდემიის ბრძოლის ფარგლებში სხვადასხვა ღონისძიებების დაფინანსებას, 23% (1.24 მილიონი ლარი) მოქალაქეთა მატერიალურ დახმარებას, 14% (744.2 ათასი ლარი) - სტიქიის ან სხვა უბედური შემთხვევების შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურებას, 8% (425.4 ათასი ლარი) სხვადასხვა კაპიტალურ ხარჯს, ხოლო დანარჩენი 27%-ის შემთხვევაში მიზნობრიობა სრულიად უცნობია.
- კორონავირუსის პანდემიის პირობებში, მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს მთელი რიგი მუნიციპალიტეტების სარეზერვო ფონდების ათვისების დაბალი მაჩვენებლები. მაგალითად, მცხეთის მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან ხარჯი საერთოდ არ გაწეულა.
- 2020 წელს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდიდან დაფინანსებულია კაპიტალური პროექტები, რომლებზეც მითითებული მიზნობრიობიდან არ იკვეთება ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესში მისი გათვალისწინების შეუძლებლობა და შესაბამისად სარეზერვო ფონდიდან მისი დაფინანსების აუცილებლობა.
- მუნიციპალიტეტების მიერ  სარეზერვო ფონდების განკარგვის შესახებ ინფორმაცია საბიუჯეტო დოკუმენტაციაში არაერთგვაროვნად აღირიცხება, რაც უმეტესწილად  ბიუჯეტის სარეზერვო ფონდის ასიგნებიდან, სხვა  პროგრამულ კოდებზე თანხის გადატანის შემთხვევებს უკავშირდება.
- ცალკეული მუნიციპალიტეტების მიერ გასაჯაროებულია სარეზერვო ფონდების განკარგვის შესახებ ურთიერთგამომრიცხავი მონაცემები.
- მოქმედი კანონმდებლობა არ მოიცავს სარეზერვო ფონდების განკარგვასთან დაკავშირებულ მნიშნელოვან რეგულაციებს. აღნიშნული კი ქმნის ფინანსების არამიზნობრივი გამოყენებისა და საბიუჯეტო სახსრების დაუსაბუთებელი ხარჯვის რისკებს.
2020 წელს მუნიციპალიტეტების მიერ სარეზერვო ფონდებიდან გაწეული ხარჯების ანალიზმა აჩვენა, რომ სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში, სარეზერვო ფონდების ოდენობის განსაზღვრის და მისი ათვისების პრაქტიკა განსხვავებულია.
ცალკეული მუნიციპალიტეტები გაწევენ ისეთ ხარჯებს, რომელთა სარეზერვო ფონდიდან დაფინანსების აუცილებლობა კითხვის ნიშნებს აჩენს, ხოლო ცალკეული მუნიციპალიტეტები საერთოდ ვერ ახდენენ სარეზერვო ფონდში გათვალისწინებული სახსრების ათვისებას. სარეზერვო ფონდის მინიმალური ათვისება, განსაკუთრებით პრობლემურად შესაძლებელია შეფასდეს 2020 წელს, კორონავირუსის პანდემიით შექმნილი მდგომარეობის პირობებში.
მუნიციპალიტეტების მიერ სარეზერვო ფონდების განკარგვის არაერთგვაროვან პრაქტიკაზე ნათლად მეტყველებს, 2020 წელს პანდემიასთან საბრძოლველად თანხების გამოყოფის პრაქტიკა. მაგალითად, უშუალოდ პანდემიის ბრძოლის ფარგლებში სარეზერვო ფონდიდან თანხა მხოლოდ 26-მა მერიამ გამოყო. ამასთან, მუნიციპალიტეტების მიერ თანხის გამოყოფის პრაქტიკა ნაკლებად კავშირშია კონკრეტული მუნიციპალიტეტში არსებულ ეპიდემიოლოგიურ სიტუაციასთან. მაგალითად, ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერიამ, სადაც  ყველაზე მეტად იყო გართულებული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა 2020 წელს წინა წელთან შედარებით შეამცირა სარეზერვო ფონდიდან გაწეული ხარჯები. ონის მუნიციპალიტეტის მერიამ, სადაც ვირუსის გავრცელების მხრივ მნიშვნელოვანი სირთულეები არ შეინიშნებოდა, სარეზერვო ფონდიდან თანხა გამოყო ცენტრალური ქუჩებისა და მოედნების სადეზინფექციო სამუშაოების ჩატარების მიზნით.
მნიშვნელოვან პრობლემად შესაძლებელია შეფასდეს სარეზერვო ფონდის განკარგვასთან დაკავშირებული მოქმედი კანონმდებლობის არასრულფასოვანი რეგულაციები, რაც ქმნის ფინანსების არამიზნობრივი გამოყენებისა და საბიუჯეტო სახსრების დაუსაბუთებელი ხარჯვის რისკებს. ასევე, განსაკუთრებით პრობლემურია მთელი რიგი მუნიციპალიტეტების მიერ სარეზერვო ფონდიდან გაწეული ხარჯების შესახებ ინფორმაციის საბიუჯეტო დოკუმენტაციაში არაერთგვაროვანი აღრიცხვის პრაქტიკა და ცალკეული მუნიციპალიტეტების მიერ სარეზერვო ფონდების განკარგვის შესახებ ურთიერთგამომრიცხავი მონაცემების გასაჯაროება.
სარეზერვო ფონდების განკარგვის გამჭვირვალე პროცესს, ასევე მნიშვნელოვნად აფერხებს  მთელი რიგი მუნიციპალიტეტების მიერ სარეზერვო ფონდიდან გაწეული ხარჯების შესახებ დეტალური ინფორმაციის გასაჯაროებისგან თავის შეკავება. მაგალითად, სარეზერვო ფონდებიდან გამოყოფილი თანხების უდიდესი ნაწილი მიმართულია მოქალაქეთა ფინანსურ დახმარებებზე. აღნიშნული პროცესის გაუმჭვირვალე წარმართვა, მნიშვნელოვან რისკებს აჩენს საბიუჯეტო სახსრების არასამართლიანი განაწილების თვალსაზრისით.
/public/upload/Analysis/Expenditures of Contingency Funds of Local Municipalities in 2020.pdf
კვლევა მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია Luminate-ის ფინანსური მხარდაჭერით. მის შინაარსზე პასუხისმგებელია IDFI და კვლევაში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს Luminate-ის პოზიციას.

The state budget of Georgia includes reserve funds, the purpose of which is to cover unforeseen expenses incurred during the year. As with the state budget, reserve funds are also included as part of the budgets of local self-government units.
The reserve fund of a local self-government unit encompasses the funds allocated by the municipal budget for the purposes of financing unforeseen, emergency, and other events of local importance.Therefore, the purpose of the reserve fund is to cover expenses incurred during the year that could not be taken into account due to objective circumstances in the budget planning process, such as natural disasters, epidemics, environmental and other disasters. Consequently, the situation created by the Covid-19 virus pandemic in 2020 necessitated the financing of certain measures to fight the virus from the reserve funds.
IDFI studied the practice of spending the reserve funds of local self-government units in 2020. The analysis of the expenditure of the reserve funds discussed in the study is based on the data reflected in the budget spending reports of the municipalities. The study also utilized information on current expenditures from reserve funds that had been requested from municipalities in September 2020. Out of 64 municipalities, 9 municipalities left IDFI's request regarding the reserve funds unanswered. Specifically, the city halls of the municipalities of Adigeni, Akhalkalaki, Akhmeta, Akhmeta, Bolnisi, Lanchkhuti, Lentekhi, Sighnaghi, Shuakhevi, and Kharagauli neglected the obligation to provide public information as prescribed by the legislation of Georgia.
It should also be noted that, in the case of 6 municipalities, the information provided to IDFI regarding the expenditures from the reserve funds was incomplete.For example, the mayors of Chokhatauri and Tsalka provided IDFI with only a list of measures for which funds were allocated from the reserve fund, although no information was provided on the precise allocation of funds for each of these.In other cases, the municipalities did not indicate the exact purpose of the funds spent from the reserve funds.
The research process was also significantly complicated by the inconsistent practice of accounting for expenditures from reserve funds by local governments in 2020.In particular, within the context of the pandemic, a program of emergency measures was created in the budgets of individual municipalities, where a certain part of the funds was allocated from the reserve funds. As a result, the information on the expenditures from the reserve funds under the new program were inconsistently reflected in the narrative of the budget spending reports as well as in the information provided to IDFI.
Given these circumstances, IDFI analyzed information on expenditures totaling GEL 14.7 million from the reserve funds of 54 municipalities.Among them, in the case of 48 municipalities, it was possible to break down the expenditures from the reserve funds into specific categories.Namely, the analysis covers issues such as: funds allocated for financial assistance, funds for the fight against the Covid-19 pandemic, funds allocated to compensate for damage caused by natural disasters or other accidents, funds allocated for capital works, and other costs.
- In 2020, GEL 14.7 million were spent from the reserve funds of 54 municipalities.
- In 2020, 63% (9.26 million GEL) of the expenditures from the reserve funds of 54 municipalities where from the reserve funds of the 4 largest cities (Tbilisi - 6.21 million GEL, Batumi - 1.25 million GEL, Rustavi - 1.18 million GEL, Kutaisi - 620 thousand GEL).
- The largest amount of expenditures from the Tbilisi Reserve Fund (GEL 2,404,700) was spent on various measures aimed at preventing the spread of the novel coronavirus.For example, a total of GEL 724,064.20 was spent to purchase anti-infectives for the protection of City Hall employees.
- In 2020, despite an increase 1.6 million in the Tbilisi Reserve Fund compared to the previous year, the reimbursement of medical expenses of citizens from the Reserve Fund was reduced by 26%, largely due to the significant amount of money being spent on various types of measures directed against COVID-19.
- 1.09 million GEL was spent on material assistance for citizens from the reserve fund of Batumi Municipality, and 151.5 thousand GEL was spent on transportation of citizens from quarantine areas.
- In 2020, the reserve fund of Rustavi Municipality grew by 836 thousand GEL compared to the previous year, which was then spent, for the most part, on activities carried out within the context of the Coronavirus pandemic.
- In 2020, about 90% (555.9 thousand GEL) of the Kutaisi Municipality Reserve Fund was spent on material assistance to citizens.
- Of the other 50 municipalities' reserve funds, 28% (GEL 1.54 million) was spent in 2020 to fund various activities aimed at combating the pandemic, 23% (GEL 1.24 million) on material assistance for citizens, and 14% (GEL 744.2 thousand) on the reimbursement for losses caused disasters or other accidents, 8% (425.4 thousand GEL) on various capital expenditures, and in the case of the remaining 27%, the purpose of the expenditures is completely unknown.
- The low utilization rates of reserve funds in a number of municipalities were a significant problem in the context of the coronavirus pandemic.For instance, no expenditures were made from the Mtskheta Municipality Reserve Fund.
- In 2020, capital projects, the purposes of which did not entail an inability to take them into account in the budget planning process and, consequently, the need to finance them from the reserve, were financed from the reserve funds of various municipalities.
- Information on the management of reserve funds by municipalities is recorded inconsistently in the budget documentation, which is mostly related to the cases of transferring funds from the budget reserve fund allocations to other program codes.
- Conflicting data on the management of reserve funds have been publicly disclosed by individual municipalities.
- The current legislation does not include important regulations pertaining to the management of reserve funds.This creates risks of misuse of finances and unsubstantiated spending of budget funds.
The analysis of the expenditures incurred from the reserve funds of various municipalities in 2020 showed that in different municipalities, the practice of determining the amount of reserve funds and their uses is significantly different.
Some municipalities incur expenditures, the need for funding from the reserve funds of which is questionable, while individual municipalities are unable to utilize the funds provided for in the reserve fund at all.The minimal utilization of the reserve fund should be assessed as particularly problematic in 2020, given the background conditions created by the coronavirus pandemic.
The inconsistent and heterogeneous practice of managing reserve funds by municipalities is clearly evidenced by the practice of allocating funds to fight the pandemic in 2020.For instance, during the fight against the pandemic, only 26 city halls expended resources from their reserve funds.At the same time, the practice of allocating funds by municipalities has little to do with the epidemiological situation in the given municipality.For example, the Batumi Municipality, where the epidemiological situation was most complicated, reduced the expenses from the reserve fund in 2020 compared to the previous year.The Oni Municipality, where no significant difficulties were observed in terms of the spread of the virus, expended resources from the reserve fund for disinfection of central streets and squares.
Incomplete regulations of the current legislation related to the management of the reserve funds can be considered a significant problem, as they createrisks of misuse of finances and unjustified spending of budget resources.Also problematic is the practice of inconsistent recording of information on expenditures from the reserve fund in the budget documentation made by a number of municipalities and the disclosure of conflicting data regarding the management of reserve funds by individual municipalities.
The transparent process of managing reserve funds is also significantly hampered by a number of municipalities refraining from disclosing detailed information on expenditures from their reserve funds. For example, most of the resources allocated from the reserve funds are directed to financial assistance to citizens. The opaque nature of this process poses significant risks in terms of unfair distribution of budget funds.
/public/upload/Analysis/ENG Spending of Reserve Funds of Local-Self Governments in 2020.pdf
The study was prepared within the grant for Good Governance for Georgia (3G) project from the global philanthropic organization, Luminate. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is responsible for the content of this analysis. Views expressed in therein do not reflect the position of Luminate.