IDFI-ისა და DVV International-ის დისკუსია თემაზე „თაობა 1989“
11 ნოემბერს გერმანიის სახალხო უნივერსიტეტთა ასოციაციის საერთაშორისო თანამშრომლობის ინსტიტუტის (DVV International) ოფისმა უმასპინძლა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და DVV International-ის ერთობლივ დისკუსიას თემაზე „თაობა 1989“.
შეხვედრის მიზანი იყო, ხელი შეეწყო საზოგადოების მხრიდან ამ თემისადმი ინტერესის ზრდისთვის და ამ პერიოდისთვის მიმდინარე მოვლენების გაანალიზების დაწყებისთვის.
მომხსენებლებად მოწვეულები იყვნენ კინომცოდნე გოგი გვახარია და „ახალი მემარჯვენეების“ წევრი ფიქრია ჩიხრაძე. შეხვედრის მოდერატორი იყო ისტორიკოსი დავით ჯიშკარიანი. მომხსენებლებმა პირადი გამოცდილებიდან ისაუბრეს, თუ რით განსხვავდებოდა თაობა 1989 სხვა თაობებისგან და შეაფასეს ზოგადად 80-იანი წლები თითქმის 25 წლის შემდეგ. დარბაზის შეკითხვებიდან გამომდინარე, მომხსენებლები სტალინიზმსაც შეეხნენ, კონფორმიზმზეც ისაუბრეს, შეაფასეს ახალი თაობის ქმედებები, საკუთარი გამოცდილებიდან გამომდინარე, რეკომენდაციებიც მისცეს ახალ თაობას და გაიხსენეს საინტერესო ისტორიები საბჭოთა საქართველოდან.
დისკუსია გაიმართა პროექტის - „ახალი სახელმწიფოს წარსული მემკვიდრეობა“- ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი გერმანიის სახალხო უნივერსიტეტთა ასოციაციის საერთაშორისო თანამშრომლობის ინსტიტუტის (DVV International) ფინანსური მხარდაჭერით.

On November 11, office of dvv International hosted the discussion “Generation 1989”. The meeting was a joint endeavor of the Institute for Development of Freedom of Information and dvv International.
The discussion aimed at enhancing the public interest towards this issue and supporting the start of analysis of the events taking place back then.
Speakers of the discussion were film critic Gogi Gvakharia and Philologist, member of New Rights party Pikria Chikhradze. The historian Davit Jishkariani moderated the meeting. Based on personal experience, speakers talked about the difference between the 1989 and new generations and in general, evaluated the 80s almost 25 years later. Based on the questions from the audience, speakers also talked about Stalinism, concerned the issue of conformism, evaluated the new generation and their activities, considering their own experience, gave several recommendations to the youth and recalled interesting stories from the Soviet Georgia.
Discussion was organized within the frames of the project “Past Heritage of the New State” with the financial support of dvv international.