საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდის ხარჯვის მიმოხილვა: 2013-2017 წლებში
ყოველწლიურად, საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის ფარგლებში იქმნება სარეზერვო ფონდები, რომლებიც გაუთვალისწინებელი ხარჯების დასაფარად გამოიყენება.
თავისი არსიდან გამომდინარე, სარეზერვო ფონდების რესურსები ძირითადად ფორს-მაჟორულ სიტუაციებზე უნდა იხარჯებოდეს, მაგალითად, სტიქიური უბედურებები, ეპიდემიები, ეკოლოგიური და სხვა სახის კატასტროფები.
თუმცა, საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდის შემთხვევაში, 2013-2017 წლებში, იგივე მოცულობის თანხა დაიხარჯა ღონისძიებების ჩატარებაზე, რაც ფორს-მაჟორულ ან გაუთვალისწინებელ სიტუაციებზე.
ასევე, მთავრობის განკარგულებების საფუძველზე, სარეზერვო ფონდიდან ხშირად თანხები გამოიყოფა საბიუჯეტო ორგანიზაციების შეუფერხებელი ფუნქციონირებისთვის ან ცალკეული მიმდინარე ხარჯების დასაფარად კონკრეტული მიზეზის მითითების გარეშე, რაც ეჭვქვეშ აყენებს აღნიშნული ხარჯების სარეზერვო ფონდიდან დაფინანსების აუცილებლობას.
IDFI-მ შეისწავლა [1] საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდის ხარჯვის პრაქტიკა (2013 წლიდან) და გამოავლინა რიგი პრობლემები - კანონმდებლობაში არსებული ჩანაწერები შეუზღუდავ საშუალებას აძლევს ხელისუფლებას სარეზერვო ფონდების განკარგვისთვის, ბიუჯეტის დაგეგმვის პრობლემა და გაუმჭვირვალე ხარჯვის რისკები.
რა უნდა ვიცოდეთ სარეზერვო ფონდების შესახებ?
- საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში გათვალისწინებულია მთავრობის და პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდები. ორივე ფონდის მოცულობა, ერთად აღებული, არ უნდა აღემატებოდეს წლიური ბიუჯეტით გათვალისწინებული ასიგნებების (გამოყოფილი თანხების) მთლიანი ოდენობის 2%-ს. ამ ორი ფონდის გარდა ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტში იქმნება თვითმმართველი ერთეულის სარეზერვო ფონდები, ისევე როგორც ავტონომიური რესპუბლიკის რესპუბლიკური ბიუჯეტის სარეზერვო ფონდი;
- მთავრობის სარეზერვო ფონდი გათვლილია ისეთი გადასახდელების დასაფინანსებლად, რომელთა გათვალისწინებაც შეუძლებელია ბიუჯეტის დაგეგმვის ეტაპზე, ობიექტური გარემოებების გამო;
- მოცულობით ყველაზე დიდი საქართველოს მთავრობისა სარეზერვო ფონდია;
- თუ საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გამოსაყოფი თანხა არ აღემატება 100,000 ლარს, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის წარდგინებით საქართველოს პრემიერმინისტრი უფლებამოსილია მიიღოს გადაწყვეტილება თანხის გამოყოფის თაობაზე;
- სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონი არ ვრცელდება საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გამოყოფილი თანხებით განსახორციელებელ სახელმწიფო შესყიდვებზე. შესაბამისად, ამ სახელმწიფო შესყიდვების განხორციელებისას არაა სავალდებულო კონკურენციის უზრუნველყოფა. ასევე არაა სავალდებულო გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა შესყიდვის განხორციელებისას [2].
2013 წლიდან 2017 წლამდე, ჯამში საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გაიცა 595 მლნ ლარზე მეტი [3]. ამ პერიოდში, ყველაზე მეტი თანხა გაიცა 2016 წელს - 172 მლნ ლარზე მეტი (იხ. გრაფიკი #1).
ამასთანავე, ყოველწლიურად სახელმწიფო ბიუჯეტით გათვალისწინებული მთავრობის სარეზერვო ფონდის მოცულობა დაგეგმილთან შედარებით იზრდებოდა მინიმუმ 80%-ით (იხ. გრაფიკი #2). მთავრობის სარეზერვო ფონდის შევსება ხდებოდა სხვადასხვა გზით, მათ შორის:
- საგარეო სახელმწიფო ვალდებულებების მომსახურებისა და დაფარვისთვის გათვალისწინებული ასიგნებების შემცირების ხარჯზე;
- ტენდერებიდან წარმოქმნილი ეკონომიის ხარჯზე;
- საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობიდან გამომდინარე ვალდებულებებისთვის გათვალისწინებული ასიგნებების შემცირების ხარჯზე;
- ბიუჯეტში სხვადასხვა კატეგორიის ასიგნებების შემცირების ხარჯზე.
მონაცემების დამუშავების შედეგად ჩანს, რომ წლების განმავლობაში მთავრობის სარეზერვო ფონდის საგრძნობი ნაწილი იხარჯებოდა არა ფორს-მაჟორულ ან გაუთვალისწინებელ სიტუაციებზე არამედ საერთო სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ღონისძიებების ჩატარებაზე, ისევე როგორც საბიუჯეტო ორგანიზაციების შეუფერხებელ ფუნქციონირებაზე ან ცალკეული მიმდინარე ხარჯების დაფარვაზე.
თემატური თვალსაზრისით, ყველაზე მეტი თანხა გაიცა გაუთვალისწინებელი ხარჯების დასაფარად - 155 მლნ ლარზე მეტი (ჯამურად გაცემული თანხის 26,17%). თუმცა, ამ კატეგორიას მცირედით ჩამორჩება ღონისძიებების ორგანიზება - 150 მლნ ლარზე მეტი (ჯამურად გაცემული თანხის 25,2%) (იხ. გრაფიკი # 3). რიგ შემთხვევებში, თანხა გაიცემოდა ღონისძიებებისთვის, რომელიც ყოველწლიურად აღინიშნება. მაგალითისთვის, საანგარიშო პერიოდის ყოველ წელს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან თანხა გაიცემოდა საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის - 26 მაისის ღონისძიების ნაწილობრივი დაფინანსების მიზნით. ჯამში 26 მაისის ღონისძიებაზე მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გაიცა 5,162,626.80 ლარი.
მთავრობის სარეზერვო ფონდის ფაქტობრივ ხარჯში ასევე მნიშვნელოვანი ნაწილი უკავია სახელმწიფო სტრუქტურების ფუნქციონირებისთვის საჭირო თანხებს (9%) და სოციალურ ხარჯებს (ჯამურად გაცემული თანხის 7%) (იხ. გრაფიკი #3).
სოციალურ კატეგორიაში მოიაზრება ელექტროენერგიის სუბსიდიები, მოქალაქეების ერთჯერადი ფულადი და მატერიალური დახმარება, დევნილი ოჯახებისთვის დახმარების სხვადასხვა ფორმით გაწევა, ოკუპირებული ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ოჯახებისთვის ფინანსური და მატერიალური დახმარების გაწევა და სხვა.
რაც შეეხება კატეგორიას - „სახელმწიფო სტრუქტურის ფუნქციონირებისთვის საჭირო“, ის სხვადასხვა ხარჯებს აერთიანებს. თუმცა, საქართველოს მთავრობის შესაბამისი განკარგულებების დამუშავების შედეგად გამოვლინდა, რომ ამ კატეგორიის თანხები ძირითადად მომსახურების, საქონლის ან სამუშაოს შეძენისთვის გამოიყენებოდა.
თავად ღონისძიებების კატეგორიების მხრივ ყველაზე მეტი თანხა საანგარიშო პერიოდში გამოიყო ერთ კონკრეტულ სასოფლო სამეურნეო ღონისძიებაზე - 48 მლნ ლარი („2015 წლის რთველის ღონისძიებების ეფექტურად განხორციელების მიზნით“) [4], ასევე სპორტული ღონისძიებების - 32 მლნ ლარი, და სახელმწიფო მნიშვნელობის ღონისძიებების დაფინანსებაზე - 9.6 მლნ ლარი (იხ. გრაფიკი #4). ამ უკანასკნელის შემთხვევაში, ნახევარზე მეტი თანხა 26 მაისის ღონისძიებას მოხმარდა.
ამასთანავე, ის ღონისძიებები, რომლებისთვისაც საჭირო იქნებოდა საქონლის, მომსახურების ან სამუშაოს შესყიდვა კონკურენციის გარეშე შეიძლება ყოფილიყო შეძენილი რაც აჩენს ბიუჯეტის არაეფექტიანი ხარჯვის რისკებს. გრაფიკი #4: სარეზერვო ფონდიდან ღონისძიებებზე გამოყოფილი თანხების ძირითადი მიმართულებები (2013-2017 წლის 9 თვე).
რიგი სახელმწიფო უწყებები ყოველ წელს ითხოვდნენ თანხებს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან, რაც ბიუჯეტის დაგეგმვის პრობლემაზე მიუთითებს. ამ მხრივ ყველაზე თვალსაჩინო მაგალითია სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო, რომელსაც ჯამში 2013 წლიდან 2017 წლის განმავლობაში გამოეყო 100 მლნ ლარზე მეტი (იხ. ცხრილი #1), ისევე როგორც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინსიტრო - 40 მლნ ლარზე მეტი.
სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთვის თანხების გამოყოფა ძირითადად ხდებოდა სპორტული ღონისძიებების ორგანიზებისთვის, ქართველი სპორტსმენების საერთაშორისო შეჯიბრებებში მონაწილეობისთვის (საწევრო, მგზავრობა, საცხოვრებელი და სხვა), ასევე, საქართველოს ნაკრები გუნდების წევრთა, მწვრთნელთა, საექიმო და ადმინისტრაციული პერსონალის წახალისების მიზნით.
რაც შეეხება საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინსიტროს, სარეზერვო ფონდიდან თანხები ძირითადად გამოიყო სხვადასხვა შესყიდვების განსახორციელებლად, ღონისძიებების ჩასატარებლად, შრომის ანაზღაურებისთვის საჭირო ხარჯების დასაფარად, სამინისტროს დაქვემდებარებაში მყოფი სსიპ-ების დასაფინანსებლად.
როგორც აღინიშნა, წლების განმავლობაში მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან სახსრები გამოიყოფოდა ისეთი ხარჯების დასაფარად, რომლებიც ყოველწლიურია და დაგეგმვის ეტაპზე შესაძლებელია მათი გათვალისწინება სახელმწიფო უწყებების ბიუჯეტებში.
26 მაისის ღონისძიება
ვინაიდან 26 მაისის ღონისძიება ყოველწლიურ ხასიათს ატარებს, შესაძლებელი იყო შესაბამისი მხარჯავი დაწესებულების მიერ აღნიშნული ხარჯების გათვალისწინება ბიუჯეტის დაგეგმვის ეტაპზე. ჯამში, საქართველოს დამოუკიდებლობისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან დაიხარჯა 5,162,626.80 ლარი (იხ. ცხრილი #2).
საქართველოს პროკურატურის ყოველწლიური ხარჯი
ყოველწლიურად, მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გამოიყოფა თანხა პროკურატურის საქმიანობის ეფექტურად წარმართვის მიზნით - იურიდიული კომპანიებისა და სისხლის სამართლის დარგის სპეციალისტებისაგან იურიდიული მომსახურების შესყიდვის, სათანადო ცოდნის მქონე ექსპერტების მიერ საქართველოსა და უცხო სახელმწიფოს საექსპერტო დაწესებულებებში შესაბამისი კვლევების ჩატარების, მათ ვიზიტთან დაკავშირებული ხარჯებისა და საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული შესაბამისი გადასახადების დასაფინანსებლად. ჯამში, ამ მიზნით მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან დაიხარჯა 3,325,310.90 ლარი (იხ. ცხრილი #3).
საერთაშორისო კონფერენცია „საქართველოს ევროპული გზა“
ასევე ყოველწლიურად ტარდებოდა საერთაშორისო კონფერენცია „საქართველოს ევროპული გზა“, რომლის ორგანიზებას უზრუნველყოფდა ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი [5]. ჯამში, ამ ღონისძიებაზე დაიხარჯა 998,169.3 ლარი (იხ. ცხრილი #4).
ყოველწლიური იდენტური ხარჯების გარდა, წლების განმავლობაში მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან თანხები გამოიყოფა ისეთი ხარჯების დასაფარად, რომლებიც არ ატარებენ სისტემატურ ხასიათს, თუმცა მათი შინაარსიდან გამომდინარე ეს ხარჯები რთულია მიეკუთვნოს გაუთვალისწინებელ ხარჯების კატეგორიას. ამ და ზემოთ მოყვანილ სხვა ხარვეზებზე ასევე მიუთითებს სახელმწიფო აუდიტის სამსახური საქართველოს 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების წლიურ ანგარიშში [6].
აქვე გთავაზობთ მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან არა ფორს-მაჟორული ხარჯების 5 თვალსაჩინო მაგალითს წლების მიხედვით:
2013 წელი
1. 2013 წელს, მთავრობის ადმინისტრაციამ გახარჯა 1,290,323.7 ლარი საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ფუნქციებისა და მოვალეობების შეუფერხებელი განხორციელების მიზნით, ასევე მისთვის სარგებლობაში გადაცემული შენობის რეაბილიტაციისთვის საჭირო საპროექტო დოკუმენტაციის შესყიდვისთვის;
2. მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან ასევე საერთო სასამართლოებმა გახარჯეს 3,220,000 ლარი საერთო სასამართლოების სისტემაში შემავალი სასამართლო დარბაზების ვიდეოჩამწერი სისტემით აღჭურვასთან დაკავშირებული ხარჯების დასაფარად;
3. თავდაცვის სამინისტრომ მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გახარჯა 5,000,000 ლარი ოპტიკური ხაზისა და მის შესაერთებლად საჭირო აპარატურის შესყიდვასთან დაკავშირებული ხარჯების დასაფარად;
4. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიმდინარე ინფრასტრუქტურული პროექტების განსახორციელებლად, მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის განახლებისა და სამინისტროს სისტემის შეუფერხებელი ფუნქციონირების მიზნით შესაბამისი ღონისძიებების დასაფინანსებლად - 13,916,822.4 ლარი;
5. კულტურის სამინისტრომ ხელოვნების საერთაშორისო ფესტივალ „საჩუქარისა“ და ყოველწლიური მუსიკალური ფესტივალის „ღამის სერენადების“ ჩასატარებლად მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან 200,000 და 68,282 ლარი გახარჯა.
2014 წელი
1. 2014 წელს, მთავრობის ადმინისტრაციამ მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გახარჯა 486,561.6 ლარი საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების საკომუნიკაციო სტრატეგიის განვითარების ხელშეწყობისთვის, კომპანია „თჰე Hარბოურ Gრუპ“-ისგან საჯარო მოსამსახურეთა ტრენინგების ჩატარებისა და დისტანციური საკონსულტაციო მომსახურებების შესყიდვისთვის საჭირო ხარჯების დაფარვის მიზნით;
2. ასევე 332,320 ლარი საქართველოს მთავრობის ორწლიანი მუშაობის შეჯამების ამსახველი ანგარიშის საზოგადოებისთვის გასაცნობად საჭირო ხარჯების დაფარვის მიზნით;
3. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ გახარჯა 993,400 ლარი საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტისთვის გადასაცემად, მის მიერ სწავლებისა და კვლევითი ხარისხის განვითარების დაფინანსების მიზნით;
4. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ 450,000 ლარი გახარჯა სსიპ - მიხეილ თუმანიშვილის სახელობის კინომსახიობთა პროფესიულ სახელმწიფო თეატრს - ხელოვნების საერთაშორისო ფესტივალ „საჩუქარის“ ჩატარებასთან დაკავშირებული ხარჯების ნაწილობრივი დაფინანსების მიზნით;
5. ისევე როგორც 951,789.7 ლარი თბილისში, ახალი წლის ღამეს, ჯგუფების „Parove Stelas Rand“ და „Groovesonix Band“კონცერტის ჩატარებასთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის მიზნით.
2015 წელი
1. 2015 წელს, საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ 21,853,473.6 ლარად მთავრობის სარეზერვო ფონდის ხარჯზე შეიძინა კომპანია „Microsoft“-ის  ლიცენზიები;
2. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ გახარჯა 466,886.1 ლარი სსიპ - ზ. ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის პროფესიული სახელმწიფო თეატრის გახსნასთან დაკავშირებით, ჯორჯ ბალანჩინის საბალეტო სპექტაკლ „სიმფონი ინ სის“, ზაქარია ფალიაშვილის ოპერა „აბესალომ და ეთერისა“ და საზეიმო გალა კონცერტის დადგმასთან დაკავშირებული ხარჯების ნაწილობრივი დაფინანსების მიზნით;
3. ასევე, 451,357 ლარი საქართველოს 11 თვითმმართველ ქალაქში (თელავი, მცხეთა, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ქუთაისი, ოზურგეთი, ამბროლაური, ზუგდიდი, ფოთი, ბათუმი) დაგეგმილი საახალწლო ღონისძიებების ხარჯების დაფარვის მიზნით;
4. 830,600 ლარი გაიხარჯა ქალაქ ქუთაისის მუნიციპალიტეტის შპს „საფეხბურთო კლუბი ტორპედო ქუთაისის“ შეუფერხებელი ფუნქციონირების დაფინანსების მიზნით, როგორც საერთო სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გადასახდელები;
5. ისევე როგორც, 5,190,000 ლარი ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტში ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალის - „თბილისი 2015“-ის ორგანიზებასთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის მიზნით.
2016 წელი
1. 2016 წელს, ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა გახარჯა 59,773.7 ლარი 8-24 მაისს ევროპის კვირეულის ჩატარებასთან დაკავშირებული ხარჯის დაფარვის მიზნით;
2. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ გახარჯა 8,799,932.3 ლარი „აწარმოე საქართველოში“ სახელმწიფო პროგრამის შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით;
3. ისევე როგორც, 5,499,999.8 ლარი სსიპ - ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მიერ საქართველოს შემოდგომისა და ზამთრის კომპლექსური მარკეტინგული და სარეკლამო კამპანიების წარმოების მიზნით;
4. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ 27,970,212.4 ლარი გახარჯა 2016 წლის კულტურულ ღონისძიებათა გეგმის განხორციელების, ამ ღონისძიებებთან დაკავშირებით საზოგადოების ინფორმირებისა და სარეკლამო კამპანიისთვის საჭირო ხარჯების დაფარვის მიზნით;
5. ისევე როგორც 244,000 ლარი წიგნის - „საუკუნის ტრილოგია - ნათელი ქრისტესი საქართველოს“ მე-3 ტომის - „მზიანი ღამე პატრიარქი“ გამოცემასთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის მიზნით.
2017 წელი
1. 2017 წელს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან გახარჯა 419,977 ლარი თბილისში, ლეონიძის ქ. N3-ში მდებარე შენობა-ნაგებობების საპროექტო, საექსპერტიზო სამუშაოებთან და მდგრადობის კვლევასთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის მიზნით;
2. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ ფრანკფურტის წიგნის საერთაშორისო ბაზრობაზე საქართველოს წარდგენასთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის მიზნით 496,943.1 ლარი გახარჯა;
3. ისევე როგორც, დოკუმენტურ ფილმ „აწყურისა და ივერიის ღვთისმშობლის ხატების მოგზაურობის“ გადაღებასთან დაკავშირებული ხარჯების დაფარვის მიზნით - 49,629 ლარი;
4. საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრომ 6,999,936.3 ლარი გახარჯა საქართველოში ფეხბურთის განვითარების სახელმწიფო პროგრამის 2017 წლის ხარჯების დაფარვის მიზნით;
5. ისევე როგორც, 1,999,341 ლარი 2017 წლის ბოლომდე „კალათბურთის სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამის“ ფარგლებში სხვადასხვა ღონისძიებისა და ხარჯების დაფარვის მიზნით.
საბიუჯეტო კოდექსში სარეზერვო ფონდებზე არსებული ჩანაწერი არის ზედმეტად ფართო, რის გამოც მარტივად შეიძლება მთავრობის სარეზერვო ფონდის არაფორსმაჟორული სიტუაციებისთვის გამოყენება.
2013-2017 წლებში, მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან იგივე თანხა დაიხარჯა ღონისძიებების ჩატარებაზე, რაც ფორს-მაჟორულ ან გაუთვალისწინებელ სიტუაციებზე, მაშინ, როდესაც სარეზერვო ფონდი, თავისი არსით, ამ უკანასკნელს უნდა მოხმარდეს.
ამ პერიოდის განმავლობაში, 10 სახელმწიფო უწყება მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან ყოველწლიურად ითხოვდა თანხას, რაც პოტენციურად ბიუჯეტის დაგეგმვის ნაკლოვანებებზე მიუთითებს.
ვინაიდან, სახელმწიფო შესყიდვების კანონი არ ვრცელდება მთავრობის სარეზერვო ფონდზე, უწყებები არ არიან ვალდებულნი გამოიყენონ შესყიდვის კონკურენტული პროცედურები და პროაქტიულად გამოაქვეყნონ შესყიდვების შესახებ ინფორმაცია. შესაბამისად, ასეთ შესყიდვებში არსებობს საბიუჯეტო სახსრების არაეფექტიანი განკარგვის რისკი, ისევე როგორც გამჭვირვალობის დაბალი ხარისხი.
[1]   სტატიისთვის მოხდა სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშებში საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდის საკასო ხარჯების და საქართველოს მთავრობის განკარგულებების დამუშავება 2013 წლიდან 2017 წლის ჩათვლით. მონაცემთა დაჯგუფება მოხდა მიმართულებებისა და მხარჯავი სახელმწიფო ინსტიტუტების მიხედვით.
[2] სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ საქართველოს კანონი ასევე არ ვრცელდება საქართველოს პრეზიდენტის და ქ. თბილისის მერიის სარეზერვო ფონდებიდან გამოყოფილი თანხებით განსახორციელებელ სახელმწიფო შესყიდვებზე.
[3] ზუსტი საკასო ხარჯი საანგარიშო პერიოდში - 595,258,484.7 ლარი.
[4] 2015 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიში, საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, გვ 32.
[5]  2017 წლის ნოემბრიდან ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი გაუქმდა და შეუერთდა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს.

Every year contingency funds are created to cover unforeseen expenses within the framework of the national budget of Georgia.
Given its nature, the resources of the contingency funds should be used in emergency situations, such as natural, epidemic, ecological and other kinds of disasters.
However, in 2013-2017, when it came to the contingency fund of the Government of Georgia (GoG), as much funds were allocated to holding various events as on emergency or unforeseen situations.
Additionally, funds from the contingency fund are often allocated to foster unhindered functioning of budgetary institutions or to cover a variety of ongoing expenses without indicating underlying reasons, which raises questions about the necessity of these expenses being covered from the contingency fund.
IDFI studied the practice of spending funds from the contingency fund of GoG (starting with 2013) and revealed a number of problems – the provisions of the legislation provide boundless possibility to the authorities to disburse resources from the contingency fund, possible problem of budget planning and opaque spending practices.
What Should Be Known about the Contingency Funds?
- The state budget of Georgia envisages the contingency fund of the GoG and the Presidential contingency fund. The combined amount of both funds should not exceed 2% of the total amount of budget allocations envisaged by the annual budget. Besides these two funds, contingency funds of self-governing entities are created in the local self-government budgets, as well as the contingency fund of the Republican Budget of the Autonomous Republic of Adjara;
- The contingency fund of GoG is meant to cover expenses that are impossible to anticipate during the budget planning phase for objective reasons;
- The contingency fund of the GoG is the largest in terms of available funds;
- If the funds requested from the contingency fund do not exceed 100,000 GEL, the Prime Minister of Georgia has the capacity to make a decision regarding the allocation of the funds with the recommendation of the Minister of Finance of Georgia;
The Law of Georgia on Public Procurement does not cover procurement made through the funds from the contingency fund of GoG. Therefore, the law does not guarantee competitiveness of these procurement. There is also no transparency obligation for such procurement. [1]
From 2013 to 2017, a total of more than 595 million GEL [2] was spent from the contingency fund of GoG. In this period, the most funds were spent in 2016 – more than 172 million GEL (see Figure #1).
At the same time, the size of the contingency fund increased by a minimum of 80% on an annual basis when compared to the planned budget (see Figure #2). The contingency fund was filled through a variety of ways, including:
- Through the reduction of the allocations provided for the repayment of state foreign debt;
- Via the economy generated through public tenders;
- Through the reduction of allocations provided for the obligations stemming from cooperation with international financial institutions;
- Through the reduction of allocations of a variety of categories in the budget.
The analysis of the data reveals that over the years, a substantial portion of the contingency fund was spent on organizing, what can be labelled as events of general state significance rather than on emergency or unforeseen situations, as well as the unimpeded functioning of budgetary institutions or on covering separate instances of ongoing expenses.
From the thematic standpoint, the most funds were allocated for covering unforeseen expenses – more than 155 million GEL (26,17% of the allocated funds). However, this category is closely followed by funds spent on various events and activities – more than 150 million GEL (25,2% of the allocated funds) (see Figure #3). In several cases, funds were allocated to events that are held annually. For instance, every year during the reporting period funds were allocated from the contingency fund to partially finance the event commemorating the Independence Day of Georgia – 26 May. In sum, 5,162,626.80 GEL was spent on 26 May from the contingency fund.
A substantial part of the resources of the contingency ფund were also allocated to fostering the functioning of various state agencies (9%) and social spending (7%) (see Figure #3).
The social category includes subsidies for electricity, one time financial and material assistance for citizens, assistance of various forms extended to internally displaced families, financial and material assistance extended to the families living near the border of occupied territories of Georgia, etc.
As to the category – “Necessary for the Functioning of State Institutions”, this category unites a variety of expenses. However, the analysis of the relevant decree of the Government of Georgia revealed that the funds in this category were mainly allocated for the procurement of services, goods or labor.
Within the framework of the funds spent on events, in the reporting period, the largest portion of the funds was allocated to one specific agricultural activity – 48 million GEL (“for the effective implementation of the 2015 Rtveli (vintage)) [3], as well as sports activities – 32 million GEL, events and activities of national significance – 9.6 million GEL (see Figure #4). In this last case, more than half of the funds were spent on the 26 May celebrations.
At the same time, the activities that necessitated the procurement of services, goods or labor could have been procured without competition, which creates risks inefficient spending of the budget resources.
As mentioned previously, over the years, resources from the contingency fund were allocated to cover a variety of expenses that are annual in nature and can be included in budgets of the state institutions.
26 May Celebration
Since the 26 May event is held annually, it is possible to include the associated expenses during the budget planning stage by the relevant state institutions. In sum, 5,162,626.80 GEL was allocated to the event commemorating the independence of Georgia (see List #2).
Annual Expenses of the Prosecutor’s Office of Georgia
Annually, resources from the contingency fund are allocated to foster the effective functioning of the Prosecutor’s Office of Georgia – procurement of legal services from law firms and criminal law specialists, conducting relevant studies by the experts possessing relevant knowledge in Georgian and foreign institutions, expenses related to their visits and the financing of related expenses envisaged by the Georgian legislation. In sum, 3,325,310.90 GEL was allocated for these activities from the contingency fund (see List #3).
International Conference “Georgia’s European Way”
The international conference “Georgia’s European Way” is also held annually, organized by the Office of the State Minister for Euro-Atlantic Integration of Georgia [4]. In sum, 998,169.3 GEL was spent on this event (see List #4).
Apart from the identical annual expenses, over the years, funds from the fund were allocated to cover expenses that did not carry a systematic character, although they cannot be considered to have been unforeseen based on the context. This and abovementioned problems were also indicated in the 2016 annual budget performance report assessment of the State Audit Office of Georgia [5].
Below, we also present five visible examples of expenses allocated to non-emergency situations from the contingency fund of GoG:
2013
- In 2013, the State Administration spent 1,290,323.7 GEL on the unimpeded implementation of the functions and obligations of the Georgian Chamber of Commerce and Industry, as well as the procurement of the project documentation necessary for the renovation of the building transferred to it;
- Common courts spent 3,220,000 GEL on equipping courtrooms included in the system of common courts of Georgia with video systems;
- The Ministry of Defense spent 5,000,000 GEL to cover the costs associated with the purchase of the optical line and the equipment necessary to connect it;
- The Ministry of Internal Affairs spent a total of 13,916,822.4 GEL on the implementation of ongoing infrastructure projects, renewal of material-technical base and activities meant to foster unimpeded functioning of the ministerial system.
- The Ministry of Culture spent 200,000 GEL and 68,282 GEL on the implementation of the international arts festival “Gift” and annual music festival “Night Serenade”, respectively, from the contingency fund.
2014
- In 2014, the State Administration spent 486,561.6 GEL from the contingency fund to cover the expenses associated with the development of the communication strategy of the executive branch of the Government of Georgia, implementation of trainings of public servants by “The Harbour Group” company and the procurement of remote consulting services;
- Additionally, 332,320 GEL was spent to cover the expenses needed to introduce the report summarizing the two-year activities of the Government of Georgia to the general public;
- The Ministry of Education and Science of Georgia spent 993,400 GEL to increase the quality of education at St. Andrew the First-Called Georgian University of the Patriarchate of Georgia;
- The ministry of culture spent 450,000 GEL for the LEPL Mikheil Tumanishvili Film Actors Theatre to partially cover expenses associated with the international arts festival “Gift”;
- Additionally, 951,789.7 GEL was used to cover the expenses associated with the concert of the bands “Parove Stelas Rand” and Groovesonix Band” on New Year’s Eve in Tbilisi.
2015
- In 2015, the Ministry of Finance of Georgia spent 21,853,473.6 GEL from the contingency fund on the procurement of Microsoft licenses;
- The Ministry of Culture spent a totalof 466,886.1 GEL to partially cover the expenses associated with the opening of the Tbilisi Z. Paliashvili Opera and Ballet State Theatre, as well as staging the George Balanchine's Ballet Performance "Symphony Ini", Zakaria Paliashvili's Opera "Abesalom and Eteri" and a celebratory Gala Concert;
- Additionally, 451,357 GEL was spent to cover the expenses associated with New Year’s celebration activities planned in the 11 self-governing cities of Georgia (Telavi, Mtskheta, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Ozurgeti, Ambrolauri, Zugdidi, Poti, Batumi);
- 830,600 GEL was spent to finance the unimpeded functioning of the Kutaisi Municipality LLC "Soccer Club Torpedo Kutaisi", in the form of expenses of overall national significance;
- As well, 5,190,000 GEL was spent to cover the expenses associated with organizing the European youth Olympic festival – “Tbilisi 2015” – in the Municipality of Tbilisi.
2016
- In 2015, the Office of the State Minister for Euro-Atlantic Integration of Georgia spent 59,773.7 GEL to cover the expenses associated with the implementation of the Europe Week of May 8-24;
- The Ministry of Economy and Sustainable Development spent 8,799,932.3 GEL on the unhindered implementation of the “Produce in Georgia” national program;
- As well, 5,499,999.8 GEL on the implementation of Georgia’s autumn and winter marketing and advertising campaigns for the LEPL National Tourism Administration.
- The Ministry of Culture spent 27,970,212.4 GEL on the implementation of the cultural activities plan, as well as to cover the expenses necessary to inform the public on these activities and implement an advertising campaign;
- Additionally, 244,000 GEL was allocated to cover the expenses associated with the publication of the book – “Trilogy of the Century – Light of Christ for Georgia” Volume 3 – “Sunny Night Patriarch”.
2017
- In 2017, the Ministry of Foreign Affairs spent 419,977 GEL from the contingency fund in order to cover the costs associated with the design projects, expert work and sustainability research of the buildings at Leonidze street N3 in Tbilisi.
- The Ministry of Culture of Georgia used 496,943.1 GEL to cover the expenses related to the introduction of Georgia to the Frankfurt International Book Market;
- As well, 49,629 GEL to cover the expenses associated with filming the documentary film “The Journey of Atskuri and Iveria Mother of God Icons”;
- The Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia spent a total of 6,999,936.3 GEL to cover the 2017 expenses of the National Soccer Development Program in Georgia;
- Additionally, 1,999,341 GEL was spent to finance the expenses within the framework of the National Basketball Support Program until the end of 2017.
The provisions on the contingency funds in the Budget Code of Georgia is broad, which is why the contingency fund of GoG can easily be used in situations, which cannot be considered emergencies.
In 2013-2017, when it came to the contingency fund of GoG, as many funds were allocated to holding various events and activities as on emergency or unforeseen situations, despite the fact that the contingency fund, should be used primarily in the latter circumstances.
In this period, 10 state institutions requested funds from the contingency fund annually, which potentially indicates deficiencies in the budget planning process.
Because the Law of Georgia on Public Procurements does not cover contingency fund of GoG, state institutions are not obligated to use competitive procedures for procurement and proactively publish information about procurements conducted through these resources. Therefore, there is a risk for mismanagement of budgetary resources, as well as an overall low degree of transparency.
[1] The Law of Georgia on Public Procurement also does not include the procurements made with funds from the contingency funds of the President of Georgia and City Hall of Tbilisi.
[2] Precise expenditures in the reporting period - 595,258,484.7 GEL.
[3] Budget Report of 2015, Ministry of Finance of Georgia, p. 32.
[4] In November 2017, the Office of the State Minister for Euro-Atlantic Integration of Georgia was dissolved and became part of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
[5] The in-depth reports on the deficiencies discovered by the State Audit Office of Georgia regarding the allocation of the resources from contingency funds see the link - https://sao.ge/files/auditi/moxseneba-2016-biujetis-shesrulebis-cliuri-angarishis-shesaxeb.pdf, pp. 169 – 179.