რუსეთის მოქალაქეების მიერ დაფუძნებული კომპანიები საქართველოში - კავშირები და რეგისტრაციის თავისებურებები
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | ანალიზი 17 სექტემბერი 2024
საქართველოში რუსული კომპანიების რაოდენობა ისტორიულ მაქსიმუმს აღწევს. რუსეთის მოქალაქეების მიერ დაფუძნებული კომპანიების რაოდენობის ზრდა რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყების და საქართველოში რუსი მიგრანტების შემოსვლის შემდეგ დაიწყო. რუსული მსხვილი კომპანიები ქართულ ეკონომიკაში ხშირ შემთხვევაში ოფშორული ან შუამავალი კომპანიების მეშვეობით ხვდება, რაც ართულებს იმის დაზუსტებას თუ კონკრეტულად ვინ დგას ამა თუ იმ კომპანიის უკან. ამასთან, არის შემთხვევები, როდესაც საქართველო-რუსეთის ორმაგი მოქალაქეობის, ან მხოლოდ რუსეთის მოქალაქეობის მქონე პირების მფლობელობაში არსებული კომპანიები სტატისტიკის სამსახურის ოფიციალურ მონაცემებში აღრიცხული არ არის, - რაც ასევე იწვევს უზუსტობას იმასთან დაკავშირებით, თუ რა რაოდენობის რუსული კომპანია ოპერირებს საქართველოში და როგორია მათი საქმიანობის სფერო. ამასთან, ათასობით რუსული შპს-სა და ინდ.მეწარმის როგორც იურიდიული, ასევე ფაქტობრივი მისამართის მიკვლევადობა შეუძლებელია, რადგან რეგისტრაციისას ისინი ერთსა და იმავე იურიდიულ მისამართებს იყენებენ, რომლებზეც შენობა-ნაგებობა ან საერთოდ არ არის განთავსებული, ან ტერიტორია მხოლოდ რამდენიმე კვ.მ-ია.
რუსული მსხვილი კომპანიები გვხვდება ეკონომიკის თითქმის ყველა სექტორში, მათ შორის, ენერგეტიკაში, ტელეკომუნიკაციებში, მრეწვლობაში, სათამაშო ბიზნესში, და ა.შ.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, 2024 წლის 1-ლი ივნისის მდგომარეობით, საქართველოში რუსეთის მოქალაქეების მფლობელობაშია  37,400 -მდე კომპანია (მათ შორის, 494 საქართველო-რუსეთის ორმაგი მოქალაქე), საიდანაც 30,000-ზე მეტი კომპანია  2022 წლის შემდგომ არის დარეგისტრირებული.  რეგისტრირებული კომპანიებიდან აქტიური სტატუსი 20,885-ს აქვს.  საქართველოში ჯამში აქტიური სტატუსის მქონე კომპანიების რაოდენობა 257 245-ია, გამოდის რომ მათგან 8.1% რუსეთთან არის დაკავშირებული.
რუსეთის მოქალაქეების მიერ რეგისტრირებული კომპანიების მონაცმეთა ბაზა, ასევე ნაწილობრივ ფარავს საქართველო/რუსეთის ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირების მიერ დაფუძნებულ კომპანიებს. კერძოდ, ამ კომპანიებიდან ჯამში 494 საქართველო-რუსეთის ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირების მიერ არის დაფუძნებული, აქტიური სტატუსის მქონე კომპანიებიდან კი 100. მათ შორის, მაგალითად გვხვდება შპს “ქართული ოცნება”, რომლის საქმიანობაა ხმის ჩაწერის და მუსიკალური ჩანაწერების საგამომცემლო საქმიანობები. კომპანიის 100%-ს ბიძინა ივანიშვილის შვილი, ბერა ივანიშვილი ფლობს და საჯარო რეესტრის ბოლო ამონაწერით, რომელიც 2018 წლით თარიღდება, ბერა ივანიშვილი საქართველო-რუსეთის ორმაგ მოქალაქედ არის რეგისტრირებული.
ორმაგი მოქალაქეების თანამონაწილეობით დაფუძნებული კომპანიების შესახებ ინფორმაცია, მონაცემთა ბაზაში სრულყოფილად არ არის წარმოდგენილი. მაგალითად,  მსხვილ კომპანიებს შორისაა უკრაინის მთავრობის მიერ სანქცირებული - საქართველო-რუსეთის ორმაგი მოქალაქეობის მქონე ვახტანგ კარიჭაშვილის კომპანია შპს „კ და ქართული სპირტი“.  თუმცა, სამეწარმეო რეესტრის მონაცემებით  მის მფლობელობაში სხვა არაერთი კომპანიაა, რომელიც არ არის ასახული ბაზაში. მაგალითად, ის არის საქართველოს ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ჯგუფის Bolero & Company-ის დამფუძნებელი, ასევე, შპს GVMT Group-ის 100%-ის  და  შპს „ალიანსი და კომპანია”-ს 50%-ის მფლობელი.
ვახტანგ კარიჭაშვილთან დაკავშირებული კომპანიების მენეჯმენტში აქტიურად გვხდებიან „ქართული ოცნების“ დამფინანსებლები. მიკვლეული კომპანიების მენეჯმენტს მმართველი პარტიისთვის ჯამურად 556 000 ლარი აქვთ შეწირული.  ამასთან, კომპანიის შვილობილი საწარმოები მილიონობით ლარს იღებენ სახელმწიფოსგან გამარტივებული შესყიდვების სახით - შესყიდვები ძირითადად რთველის სუბსიდირების ფარგლებში ხდება. ჯამში კომპანიასთან დაკავშირებულ მიკვლეულ შპს-ებს 30 მლნ-ის ღირებულების გამარტივებული შესყიდვა უფიქსირდებათ.
კარიჭაშვილი უკრაინამ სანქცირებულ პირთა სიაში 2023 წელს შეიყვანა. სანქცირება მასსა და ბიძინა ივანიშვილის დეიდაშვილის, უჩა მამაცაშვილის ბიზნეს კავშირების მოტივით მოხდა. უჩა მამაცაშვილი უკრაინაში ასევე სანქცირებულთა სიაშია, ვახტანგ კარიჭაშვილი კი მასთან ერთად (50%-50%) ფლობს შპს “მელიქიშვილი ინნს”. კომპანია თბილისში, მელიქიშვილის გამზირზე 10-სართულიან სასტუმროს აშენებს. კარიჭაშვილი უჩა მამაცაშვილთან ერთად ფლობს ბრიტანეთში დაფუძნებულ კომპანიას – GWP Wines and spirits limited-საც.
ორმაგი მოქალაქეების გარდა, საქართველოში რუსეთის მოქალაქეების მიერ რეგისტრირებული კომპანიების 6%-ის (2,041 კომპანია) თანადამფუძნებელი არის საქართველოს მოქალაქე. მაგალითად, შპს ზუგდიდის საგზაო სამმართველოს 51%-ს ფლობს რუსეთის მოქალაქე  ალექსანდრე ივანოვი, 25% -ს საქართველოს მოქალაქე სოსო საჯაია, ხოლო 24%-ს საქართველოს-რუსეთის ორმაგი მოქალაქე ზურაბ ჭანტურია.
რუსეთის მოქალაქეების მიერ დაფუძნებულ 34,857 კომპანიის შემთხვევაში არ იკვეთება საქართველოს მოქალაქეებთან კავშირი (მფლობელი არ არის ორმაგი მოქალაქე ან თანადამფუძნებელი საქართველოს მოქალაქე). კვლევის ფარგლებში დამატებით გადამოწმდა  რამდენად დიდია აღნიშნულ კომპანიების დამფუძნებელ რუსეთის მოქალაქეებში ეთნიკურად ქართველების  წილი. IDFI-ს შეფასებით ამ კომპანიებიდან  მხოლოდ  4%-ის ( 1,209 კომპანია) დამფუძნებელი რუსეთის მოქალაქის გვარი  არის ქართული წარმომავლობის.
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური - 2024 წლის 1 ივნისის მდგომარეობით
რეგისტრირებული აქტიური სტატუსის კომპანიების 89% მცირე ზომისაა, საშუალო და მსხვილი კომპანიების რაოდენობა ჯამში მხოლოდ 0.5%-ია, ხოლო 10.6%-ის შემთხვევაში ეკონომიკური ზომა ჯერ-ჯერობით უცნობია. კომპანიების 93% ინდივიდუალური მეწარმეების მიერ არის დაფუძნებული.
საქართველოში რეგისტრირებული  მსხვილი ზომის რუსული კავშირის მქონე კომპანიები სხვადასხვა სფეროებში არიან წარმოდგენილი. მაგალითად, ფინანსურ სექტორს მიეკუთვნება  VTB ბანკი, რომლის პორტფელიც უკრაინაში ომის დაწყებისთანავე, მოსალოდნელი სანქციებისგან მომხმარებლების დაცვის მიზნით, სხვა ბანკებზე გასხვისდა.
შპს ჯეთთიქლაუდი IT სფეროში საქმიანობს. კომპანიის 100%-ის მფლობელი რუსეთის მოქალაქე დავიდ სლონიმსკია, რომელმაც საქართველოში კომპანია უკრაინაში ომის დაწყებიდან ორ კვირაში - 2022 წლის 10 მარტს დაარეგისტრირა. კომპანიის წლიურმა მოგებამ 2022 წელს 14.6 მლნ ლარი შეადგინა.
ქართულ ენერგობაზარზე მნიშვნელოვანი მოთამაშეა სს გაერთიანებული ენერგეტიკული სისტემა საქრუსენერგო.  კომპანია ფლობს და აკონტროლებს ელექტროგადამცემ ხაზებს, მათ შორის, იმ ხაზებს, რომლითაც საქართველო ელექტროენერგიას რუსეთიდან იღებს/ან ატარებს.  სააქციო საზოგადოება „საქრუსენერგოს“ 50% საქართველოს სახელმწიფოს ეკუთვნის, 50% კი რუსულ კომპანიას - Federal Grid Company of United Energy System.
საქართველოში სხვადასხვა საკვები პროდუქტების იმპორტს და დისტრიბუციას ეწევა შპს კადევე საქართველო, რომლის 100%-ის მფლობელი რუსეთში რეგისტრირებული სააქციო საზოგადოება კადევეა. კომპანიის ანგარიშის მიხედვით, ის პროდუქციას აწვდის 7500-ზე მეტ მაღაზიას, რომელთაგან ყველაზე მსხვილი სავაჭრო ქსელებია - „ნიკორა“; „კარფური“; „დეილი“. შპს „კადევე საქართველო“ მომხმარებლებს ამარაგებს 700-მდე დასახელების საკვები პროდუქტით, რომელთა 100%-ის მომწოდებელი არის რუსული სათაო კომპანია სს „კადევე“ .
მსხვილ კომპანიებს შორის გვხვდება შპს ვივამედი, რომლის 100%-ის მფლობელი რუსეთის მოქალაქე ალი თანრივერდიევია, კომპანია 2010 წელს დაფუძნდა და ქვეყნის მასშტაბით სამედიცინო ცენტრებს და საავადმყოფოებს ფლობს - ვივამედს სახელმწიფოსგან გამარტივებული შესყიდვის გზით 25.5 მლნ ლარზე მეტი აქვს მიღებული.  აქედან ყველაზე მსხვილი შესყიდვები სპეციალური პენიტენციური სამსახურისგან ფიქსირდება, რადგან უწყებას პატიმრები სამკურნალოდ ძირითადად სწორედ “ვივამედში” გადაჰყავს. ყველაზე მასშტაბური შესყიდვები ბოლო სამი წლის განმავლობაში განხრციელდა -  უწყებამ ვივამედს სხვადასხვა მომსახურებებში 2022 წლიდან, 2024 წლის ივნისის ჩათვლით, 8 მლნ ლარი გადაუხადა. ალი თანრივერდიევი "ვივამედის" 100%-ის მფლობელი 2022 წელს გახდა. თანრივერდიევი სამედიცინო ცენტრის 50%-იანი მეწილე 2012 წლიდან იყო.
3 მსხვილი კომპანია აზარტული თამაშების საქმიანობით არის დაკავებული: შპს მარლო (კომპანიის 18%-ს რუსეთის მოქალაქე სამირ მუდუგოვი ფლობს). კომპანია მართავს კაზინო „ბლექ ოპალს“; შპს ქართული კაპიტალ ჯუფი (კომპანიის 40%-ს რუსეთის მოქალაქეები ფლობენ: 13%-ს ეკატერინა ოგოროდნიკოვა ფლობს, 13%-ს ასევე რუსეთის მოქალაქე ოლეგ ანდრეევი, 14%-ს კი ალექსანდ დოროგოვი) კომპანია მართავს კაზინო შანგრილას; შპს როიალ გემბლინგი (კომპანიის 100%-ს რუსეთის მოქალაქე ომარ ალიევი ფლობს, რომელიც ასევე ფლობს კომპანია შპს 8 მაქს გრუპის 47%-ს, რომელიც ასევე აზარტული თამაშების საქმიანობით არის დაკავებული.) კომპანიის 2022 წლის ანგარიშის მიხედვით მისმა წლიურმა მოგებამ 2.8 მლნ ლარი შეადგინა.
რუსეთის მოქალაქეები ყველაზე ხშირად კომპანიების დასარეგისტრირებლად თბილისს ირჩევენ - აქტიური სტატუსის მქონე იურიდიული კომპანიებისა და ინდივიდუალური მეწარმეების თითქმის ნახევარი სწორედ თბილისშია რეგისტრირებული. რაც შეეხება საქმიანობის სფეროს, - ყველაზე მეტი კომპანია IT მიმართულებით არის დაკავებული. რუსეთისთვის სანქციების დაწყებისა და სხვადასხვა სერვისებისა და ტექნოლოგიების შეზღუდვის ფონზე,  ქვეყანა ინფორმაციული ტექნოლოგიების დარგის წარმომადგენლების დიდმა დაწილმა დატოვა, - მათმა ნაწილმა კი საქმიანობის გასაგრძელებლად საქართველო აირჩია.
რუსი მეწარმეების ინტერესშია უძრავ ქონებასთან და მშენებლობასთან დაკავშირებული საქმიანობებიც. კერძოდ, 2022 წლიდან მათ 134 უძრავი ქონების სააგენტო დაარეგისტრირეს, საცხოვრებელი და არასაცხოვრებელი შენობების ყიდვა-გაყიდვისა და მომსახურების სფეროში კი დამატებით რუსეთის მოქალაქეების მიერ დაფუძნებული 213 კომპანია ოპერირებს. სამშენებლო მასალების მოპოვების/რეალიზაციისა და სამშენებლო სამუშაოების ჩატარების საქმიანობის მიმართულებით 253 კომპანია ფიქსირდება რუსული კაპიტალის მონაწილეობით. მათი ნაწილი აქტიურად იღებს მონაწილეობას სახელმწიფო ტენდერებშიც. კერძოდ, რუსული კომპანიები გვხვდება გზების და ავტობანების მშენებლობის მიმართულებით -  მაგალითად - შპს “ზუგდიდის საგზაო სამმართველოს”, რომლის 51%-ს რუსეთის მოქალაქე ალექსანდრ ივანოვი ფლობს, 56 ტენდერი აქვს მოგეული, და ჯამში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 20,725,249 მლნ აქვს მიღებული.  18 სახელმწიფო ტენდერი აქვს მოგებული სამშენებლო კომპანია “პასაჟი-საქართველოს”, რომელიც რუსულ შპს პასაჟს ეკუთვნის და რომელმაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ჯამში 15 მლნ ლარზე მეტი მიიღო. 188,460 ლარი აქვს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მიღებული შპს "ლამრო ინდუსტრის", რომლის 100%-იანი წილის მფლობელი რუსეთის მოქალაქე იბრაგიმ შამაევია. აქედან 86 400 ლარი კომპანიამ პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის სამშენებლო სამუშაოებისთვის მიიღო.
რუსული კავშირის მქონე კომპანიები მონაწილეობას იღებენ სახელმწიფო პრივატიზების პროცესშიც. ასე მაგალითად მიმდინარე წლის ერთ-ერთ ყველაზე მსხვილ აუქციონში კომპანია “ტიბინი ჯგუფმა” გაიმარჯვა. კომპანიას თბილისში, ქეთევან დედოფლის გამზირზე მდებარე 3 299 კვ.მ. არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული შენობა-ნაგებობები 6.5 მლნ ლარად გადაეცა. კომპანიის 50%-ს რუსეთის მოქალაქე იაჰია აუდახი ფლობს, 50%-ს კი საქართველოსა და რუსეთის ორმაგი მოქალაქეობის მქონე ზურაბ ახალაია.
ასობით კომპანია ერთსა და იმავე იურიდიულ მისამართზე და კანონის ფიქტიური შესრულება
რუსეთის მოქალაქეების მიერ რეგისტრირებული კომპანიებისა და ინდ. მეწარმეების რეგისტრაცია საქართველოში უმეტესად ფიქტიური მისამართის მითითებით ხდება. საქართველოში გვხვდება ათობით იურიდიული მისამართი სადაც ერთდროულად ასობით შპს და ინდივიდუალური მეწარმეა რეგისტრირებული. არის შემთხვევები, როდესაც ერთ იურიდიულ მისამართზე 1500-მდე პირია რეგისტრირებული. აღნიშნული მისამართების უმეტესობაზე შენობა-ნაგებობაც კი არ დგას, ტერიტორიების უმეტესობა დაუსახლებელი მიწებია, რომლის კანონიერი მფლობელები ძირითადად საქართველოს მოქალაქეები არიან. ფონიჭალის დასახლებაში მდებარე ერთ-ერთი იურიდიული მისამართის ზუსტი დასახელება (სადაც 1467 ინდ. მეწარმეა რეგისტრირებული), საცხოვრებელ კორპუსის “გაუქმებული ნაგვის ბუნკერია”, - ამავე მისამართზე ასობით ინდ. მეწარმე 2.7 კვ.მ. ტერიტორიაზეა რეგისტრირებული.
რას გვეუბნება კანონი?
საქართველოში შპს-ს და ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია რთულ პროცედურებთან დაკავშირებული არ არის, თუმცა პირს რომელსაც სურს დაიწყოს ეკონომიკური საქმიანობა რეგისტრაციისთვის იურიდიული მისამართი სჭირდება. კერძოდ, თუკი პირი საკუთრებაში ფლობს უძრავ ქონებას, იურიდიული მისამართის განსაზღვრისთვის დამატებითი დოკუმენტის წარდგენა სავალდებულო არ არის. თუმცა თუკი პირს მფლობელობაში არ აქვს უძრავი ქონება, მან მარეგისტრირებელ ორგანოს დამატებით სავალდებულოდ უნდა წარუდგინოს სხვა უძრავი ქონების მესაკუთრის (მაგ. მეიჯარის) სათანადო ფორმით შედგენილი თანხმობა ან უძრავი ქონებით სარგებლობის უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
საქართველოში რუსეთის მოქალაქეები ეკონომიკური საქმიანობის დასაწყებად ძირითადად ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსს ირჩევენ. ინდივიდუალური მეწარმე არ არის იურიდიული პირი და ის საქმიან ურთიერთობებში თავის უფლება-მოვალეობებს ასრულებს, როგორც ფიზიკური პირი. საგადასახადო ვალდებულებების ნაწილშიც ინდივიდუალური მეწარმე პასუხს აგებს პერსონალურად, მთელი თავისი ქონებით. აღნიშნული პასუხისმგებლობა ვრცელდება ინდ. მეწარმედ რეგისტრაციამდე/რეგისტრაციის შემდგომ სამეწარმეო საქმიანობის ფარგლებში წარმოშობილ ვალდებულებაზეც. სტანდარტულ შემთხვევაში, ინდივიდუალური მეწარმის შემოსავალი 20%-ით იბეგრება, თუმცა საქართველოში ინდ. მეწარმეები სხვადასხვა შეღავათით სარგებლობენ, რომელიც მცირე ბიზნესის სტატუსს უკავშირდება. მცირე ბიზნესის სტატუსის მქონე პირის მიერ მიღებული შემოსავალი მხოლოდ 1%-ით იბეგრება, თუკი ერთი წლის განმავლობაში შემოსავალი 500 000 ლარს არ გადააჭარბა. თუკი დასაბეგრი შემოსავალი წლიურად 500 000 ლარს გადააჭარბებს შემოსავალი 3%-ით იბეგრება.
პიზიკურ პირს საკუთარ უძრავ ქონებაზე სხვა პირის შპს-ს ან ინდივიდუალური მეწარმეების დარეგისტრირებას კანონი არ უკრძალავს. თუმცა, ერთსა და იმავე მისამართზე რეგისტრირებული ასობით მეწარმე მიანიშნებს, რომ რუსეთის მოქალაქეები იურიდიულ სტატუსს ფიქტიურად იღებენ - სავარაუდოდ ქონების მფლობელისთვის კონკრეტული საფასურის გადახდის სანაცვლოდ. აღნიშნული კი ართულებს საქართველოში რუსული კომპანიების მიკვლევადობას. აღსანიშნავია რომ სტატისტიკურ ინფორმაციაში ძირითადად არ არის მითითებული კონკრეტული ინდ. მეწარმეების ფიზიკური მისამართი. იურიდიულ მისამართად კი მათ უმეტესობას ფიქტიური ტერიტორიები აქვთ რეგისტრირებული. თუმცა არის შემთხვევები, როდესაც კონკრეტულ ინდ. მეწარმეებს იურიდიულ და ფაქტობრივ მისამართად ერთი და იმავე ტერიტორია აქვთ რეგისტრირებული, მაშინ როდესაც აღნიშნულ მისამართზე ასობით სხვა პირიცაა რეგისტრირებული.  ჯამში საქართველოში რუსეთის მოქალაქეების მიერ რეგისტრირებული აქტიური სტატუსის მქონე 20 886 კომპანიიდან, ფაქტობრივი მისამართი მითითებული მხოლოდ 20%-ს (1664-ს) აქვს.
მიკვლეულ იურიდიულ მისამართებზე დაყრდნობით შეგვიძლია ვივარაუდოთ რომ ქვეყანაში რეგისტრირებული რუსი მეწარმეებიდან მინიმუმ ყოველ მეორეს იურიდიული მისამართი ფიქტიურად აქვს მითითებული.
ათასობით რუსულ კომპანიას იურიდიული მისამართი ფიქტიურად აქვს მითითებული
(იურიდიული მისამართები და მასზე რეგისტრირებული რუსული შპს-ები და ინდ. მეწარმეები)
- თბილისი, დასახლება ფონიჭალა 3, კორპუსი 5, დამხმარე სათავსო – 1467
- თბილისი, სამგორის რაიონი, პოლიციის I ჩიხი, N5, N4ა - 1381
- ქალაქი ბორჯომი, მესხეთის ქუჩა, N 31გ, საოფისე ფართი N3 - 850
- თბილისი, ჩუღურეთის რაიონი, ივ. ჯავახიშვილის ქუჩა , N91 – 776
- ახალციხის რაიონი, აბი, (ტბის ქვემოთ) – 744
- ამბროლაური, სოფელი ხვანჭკარა - 451
- თბილისი, ჩუღურეთის რაიონი, ჩიტაიას ქუჩა, N38, ბინა N1 – 402
- ადიგენის რაიონი, სოფელი ვარხანი, ქუჩა 07, საცხოვრებელი სახლი N07 – 411
- ქალაქი რუსთავი, მიკრო/რაიონი VIII, N 5ა, სარდაფი - 283
- აბაშა, სოფელი ქოლობანი - 274
- დმანისი, სოფელი მაშავერა - 266
- დედოფლისწყაროს რაიონი, სოფ. ოზაანი - 244
- თბილისი, გლდანის მასივი, III მიკრო/რაიონი, კორპუსი 80, ბინა 4 – 208
- თბილისი, სამგორის რაიონი, მიხეილ გახოკიძის ქუჩა, N 49 – 126
- სოფელი ცხვარიჭამია - 224
- საქართველო, ადიგენის რაიონი, სოფელი უნწა "ბაღები" – 214
- თბილისი, საბურთალოს რაიონი, ბახტრიონის ქ., N22, ბ. 75 – 206
- თბილისი, დიდუბის რაიონი, მურმან ლებანიძის ქუჩა, N10, სართული N1, ბინა N3 – 212
- საქართველო, ადიგენის რაიონი, სოფელი უნწა, სახლთან - 205
- დუშეთის რაიონი, სოფელი გრიგოლაანთკარი - 181
- ვაკის რაიონი, გამზირი ი.ჭავჭავაძე, N 37, კორპუსი 3ა, ბინა N54 – 104
- ზუგდიდის რაიონი, სოფელი ნარაზენი, კონდრატე თათარიშვილის ქუჩა, N18 – 96
- ქალაქი მცხეთა, ანტიოქიას ქუჩა, N 12 – 70
- ხარაგაულის რაიონი, სოფელი ახალსოფელი - 66
მოცემული იურიდიული მისამართები, რომ ფიქტიურად არის მითითებული ამას მოწმობს საქმიანობის სფეროებიც, რომლითაც კონკრეტულ მისამართზე რეგისტრირებული პირები არიან დაკავებული. ასე მაგალითად,  მთლიან ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში რეგისტრირებული რუსული კომპანიებისა და ინდივიდუალური მეწარმეებიიდან ყველა - 451-ე სოფელ ხვანჭკარაშია რეგისტრირებული. ყველა მათგანი 2022 წლიდან დარეგისტრირდა, აქედან შპს-ს სტატუსი მხოლოდ 9 აქვს, დანარჩენი 437 კი ინდივიდუალური მეწარმეა.  ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში 2024 წლის 1 აგვისტოს მონაცემებით, ჯამში 1355 ბიზნეს სუბიექტია აქტიური სტატუსით, გამოდის რომ მათგან თითქმის ყოველი მესამე რუსულია. რეგისტრირებული რუსული კომპანიების საქმიანობის სფერო მრავალფეროვანია - იდივიდუალური მეწარმეებიდან ყველაზე მეტის, თითქმის 70%-ის საქმიანობის სფერო IT მიმართულებაა. ეს მაშინ როდესაც საჯარო რეესტრის მონაცემებით, მითითებულ იურიდიულ მისამართზე შენობაც კი არ დგას.
რას საქმიანობენ რუსეთის მოქალაქეების მიერ ხვანჭკარაში რეგისტრირებული კომპანიები:
- კომპიუტერული დაპროგრამების საქმიანობები - 168
- საინფორმაციო ტექნოლოგიების და კომპიუტერული მომსახურების სხვა საქმიანობები - 96
- სხვა პროგრამული უზრუნველყოფის გამოცემა - 28
- სარეკლამო სააგენტოების საქმიანობა - 15
- სპეციალიზებული დიზაინერული საქმიანობები - 9
- საცალო და საბითუმო ვაჭრობა -
- რესტორნები და კვების ობიექტები - 5
- ვებ-პორტალები -
- ხმის ჩაწერის და მუსიკალური ჩანაწერების საგამომცემლო საქმიანობები -
- სხვა - 115
რუსეთის მოქალაქეების მიერ საქართველოში დაფუძნებული კომპანიების გამჭვირვალობა  საქართველოსთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით იმ ფონზე რომ რუსეთი საერთაშორისო საზოგადოების მიერ სანქცირებული ქვეყანაა.
საქართველოში რუსეთთან დაკავშირებული კომპანიების მიკვლევადობას არაერთი ფაქტორი ართულებს - ერთსა და იმავე იურიდიულ მისამართზე რეგისტრირებული ასობით შპს და ინდ. მეწარმე, ფაქტიური მისამართის არარსებობა, ოფიციალურ სტატისტიკაში არ ასახული რუსეთის მოქალაქეების კომპანიები და შუამავალი კომპანიები. ამასთან, იმის თქმა თუ რეალურად რამდენი კომპანია ოპერირებს საქართველოში რუსული კაპიტალის მონაწილეობით, ოფიციალურ სტატისტიკაზე დაყრდნობით შეუძლებელია.
აღნიშნული კომპანიები აქტიურად არიან ჩართული ეკონომიკურ საქმიანობაში - მონაწილეობენ სახელმწიფო პრივატიზების პროცესში, სახელმწიფო ტენდერებსა და გამარტივებულ შესყიდვებში - რისთვისაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ათობით მილიონ ლარს იღებენ. მხოლოდ აღნიშნული კვლევის ფარგლებში მიკვლეულ კომპანიებსა და მათთან დაკავშირებულ შვილობილ კომპანიებს, ტენდერებისა და გამარტივებული შესყიდვების გზით, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 90 მლნ ლარზე მეტი აქვთ მიღებული.
ბოლო წლებში რუსეთთან გაზრდილი საგარეო ვაჭრობა და რუსული კომპანიების შემოდინება  განაპირობებს ქვეყნის ეკონომიკის რუსეთზე დამოკიდებულების ზრდას, რაც საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი რისკის მატარებელია. ტრადიციულად რუსეთი ეკონომიკურ დამოკიდებულებას პოლიტიკურ იარაღად იყენებს. ამას მოწმობს რუსეთთან ეკონომიკური კავშირების ისტორიაც და დაწესებული ემბარგოებიც.

The number of Russian companies in Georgia has reached a historical peak. The increase in the number of companies founded by Russian citizens began after the start of the Russia-Ukraine war and the arrival of Russian migrants in Georgia. In many cases, large Russian companies enter the Georgian economy through offshore or intermediary companies, making it difficult to determine who exactly is behind a specific company. In addition, there are cases when companies owned by persons with dual Georgian-Russian citizenship, or only Russian citizenship, are not entered into the official data of the National Statistics Office, which also leads to inaccuracies when trying to see the number of Russian companies operating in Georgia and their fields of activity. Because companies use the same legal addresses during registration where a building is either not located at all, or the area is only a few square meters, it is also impossible to trace both the legal and actual addresses of thousands of Russian LLCs and individual enterprises.
Large Russian companies are found in almost all sectors of the economy, including energy, telecommunications, industry, gaming, etc.
According to the data provided by the National Statistics Office, as of June 1, 2024, about 37,400 companies in Georgia were owned by Russian citizens (including 494 persons with dual Georgian-Russian citizenships), of which more than 30,000 companies were registered after 2022. 20,885 of the registered companies have an active status. The total number of companies with an active status in Georgia is 257,245, with 8.1% of them turning out to be related to Russia.
The database of companies registered by Russian citizens also partially covers companies founded by persons with dual Georgian/Russian citizenships. Specifically, a total of 494 of these companies were founded by persons with dual Georgian-Russian citizenships, with 100 of the companies having an active status. Among them, for instance, is "Georgian Dream" LLC, the activities of which are sound recording and music recording publishing activities. 100% of the company is owned by Bidzina Ivanishvili's son, Bera Ivanishvili, and according to the latest data from the public registry, dated 2018, Bera Ivanishvili is registered as a dual citizen of Georgia and Russia.
Information about companies established with the participation of dual citizens is not fully represented in the database. For example, among the large companies is the company "K and Georgian Spirit" LLC belonging to Vakhtang Karichashvili, who has been sanctioned by the government of Ukraine and who has a dual citizenship of Georgia and Russia. However, according to the data from the business registry, he owns a number of other companies that are not reflected in the database. For example, he is the founder of Bolero & Company, one of the largest groups producing alcoholic beverages in Georgia, as well as the owner of 100% of GVMT Group LLC and 50% of Alliance and Company LLC.
Financiers of "Georgian Dream" can be readily found among the management of the companies related to Vakhtang Karichashvili. The management of the observed companies donated a total of 556,000 GEL to the ruling party. In addition, the company's subsidiaries receive millions of GEL from the state in the form of simplified procurements; procurements are mainly made within the framework of rtveli subsidies. In total, the LLCs related to the company have received simplified procurements worth 30 million.
Ukraine added Karichashvili to the list of sanctioned persons in 2023. He was sanctioned on the basis of business ties between him and Bidzina Ivanishvili's cousin, Ucha Mamatsashvili. Ucha Mamatsashvili is also on the sanctioned list in Ukraine, and Vakhtang Karichashvili owns "Melikishvili Inns" LLC together with him (50%-50%). The company is building a 10-story hotel on Melikishvili Avenue in Tbilisi. Together with Ucha Mamatsashvili, Karichashvili also owns a company based in Britain - GWP Wines and Spirits Limited.
In addition to dual citizens, the co-founders of 6% (2,041) of companies registered in Georgia by Russian citizens are Georgian citizens. For example, 51% of the Zugdidi Road Management LLC is owned by Russian citizen Alexander Ivanov, 25% by Georgian citizen Soso Sajaia, and 24% by Georgian-Russian dual citizen Zurab Chanturia.
There was no connection with Georgian citizens (the owner is not a dual citizen, or there is no co-founder who is a Georgian citizen) in the case of 34,857 companies founded by Russian citizens. Within the framework of the study, authors additionally examined the size of the share of ethnic Georgians among Russian citizens who are the founders of the mentioned companies. According to IDFI's assessment, only 4% of these companies (1,209 companies) have a founder who is a Russian citizen with a surname of Georgian origin.
Source: National Statistics Office - as of June 1, 2024
89% of the registered companies with an active status are small in size, with the number of medium and large companies being only 0.5% in total. The economic size of 10.6% of the companies is still unknown. 93% of companies were founded by individual entrepreneurs.
Large companies with links to Russia registered in Georgia are represented in various fields. For example, VTB Bank belongs to the financial sector. Its portfolio was sold to other banks immediately after the start of the war in Ukraine in order to protect customers from the anticipated sanctions.
Jettycloud LLC operates in the IT field. The owner of 100% of the company is Russian citizen David Slonimsky, who registered the company in Georgia two weeks after the start of the war in Ukraine – on March 10, 2022. The annual profit of the company in 2022 amounted to 14.6 million GEL.
JSC United Energy System Sakrusenergo is an important player on the Georgian energy market. The company owns and controls power transmission lines, including the lines through which Georgia transmits or receives electricity to and from Russia. 50% of the joint-stock company "Sakrusenergo" belongs to the state of Georgia, and 50% to the Russian company "Federal Grid Company of United Energy System".
KDV Georgia LLC is engaged in the import and distribution of various food products in Georgia; 100% of the company is owned by KDV joint-stock company registered in Russia. According to the company's report, it supplies products to more than 7,500 stores, the largest of which are chains "Nikora"; "Carrefour"; "Dale". KDV Georgia LLC supplies consumers with up to 700 brands of food products, 100% of which are supplied by the Russian head company JSC KDV.
Among the large companies is also Vivamed LLC, whose 100% owner is Russian citizen Ali Thanriverdiyev. The company was founded in 2010 and owns medical centers and hospitals across the country. "Vivamed" has received more than 25.5 million GEL from the state through simplified procurement. Of these, the largest procurements were seen from the Special Penitentiary Service, as the agency takes prisoners primarily to "Vivamed" for treatment. The largest procurements were made in the last three years - the agency paid Vivamed 8 million GEL for various services from 2022 to June 2024. Ali Thanriverdiyev became the owner of 100% of "Vivamed" in 2022. He was a 50% shareholder of Thanriverdiyev Medical Center since 2012.
3 large companies are engaged in gambling activities: LLC Marlo (18% of the company is owned by Russian citizen Samir Mudugov), with the company operating the casino "Black Opal"; Georgian Capital Group LLC (40% of the company is owned by Russian citizens: 13% is owned by Ekaterina Ogorodnikova, 13% is also owned by Russian citizen Oleg Andreev, and 14% by Alexander Dorogov), which manages Shangri-La Casino; Royal Gambling LLC (100% of the company is owned by Russian citizen Omar Aliyev, who also owns 47% of the company 8 Max Group LLC, which is also engaged in gambling activities). According to the company's 2022 report, its annual profit reached 2.8 million GEL.
Russian citizens most often choose Tbilisi to register their companies. Almost half of companies and individual entrepreneurs with an active status are registered in Tbilisi. As for the field of activity, most companies are engaged in IT. As sanctions began to be imposed on Russia and against the backdrop of the restriction of various services and technologies, a large number of representatives of the field of information technology left the country, and some of them chose Georgia to continue their activities.
Activities related to real estate and construction are also of interest to Russian entrepreneurs. More specifically, since 2022, they have registered 134 real estate agencies, and an additional 213 companies founded by Russian citizens operate in the field of buying and selling of residential and non-residential buildings and related services. 253 companies with the participation of Russian capital are registered in the field of acquisition/sale of construction materials and construction works. Some of them actively participate in state tenders. As such, Russian companies are found in the field of construction of roads and highways. For example, "Zugdidi Road Management" LLC, 51% of which is owned by Russian citizen Alexander Ivanov, has won 56 tenders and received 20,725,249 million from the state budget. 18 state tenders have been won by the Construction company "Passage-Georgia", which belongs to the Russian company Passage Ltd. and which received more than 15 million GEL from the state budget, has won 18 state tenders. "Lamro Industry" LLC has received 188,460 GEL from the state budget; 100% share of the company is owned by Russian citizen Ibragim Shamaev. Of this number, the company received 86,400 GEL for the construction works of the National Library of the Parliament.
Companies with Russian connections also participate in the process of state privatization. For example, the company "TBN Group" won in one of the biggest auctions of the current year. The company received a non-agricultural plot of land of 3,299 square meters located on Ketevan Dedofali avenue in Tbilisi and the buildings on it for 6.5 million GEL. 50% of the company is owned by Russian citizen Yahya Audakh, and 50% by Zurab Akhalaia, a dual citizen of Georgia and Russia.
Companies and individual entrepreneurs registered in Georgia by Russian citizens are usually registered by specifying a fictitious address. One encounters dozens of legal addresses in Georgia where hundreds of LLCs and individual entrepreneurs are registered at the same time. There are cases where up to 1500 persons are registered at one legal address. Most of the mentioned addresses do not even have buildings, most of the territories comprising uninhabited lands, the legal owners of which are for the most part citizens of Georgia. The exact name of one of the legal addresses located in Ponichala (where 1467 private entrepreneurs are registered) is the "discontinued garbage disposal unit" of a residential building; hundreds of private businesses are located at this very address with a territory of 2.7 sq.m.
What does the law have to say?
Registration of an LLC or an individual entrepreneur in Georgia does not involve complicated procedures, although a person who wants to engage in economic activity needs a legal address for registration. Specifically, if a person owns real estate, it is not mandatory to submit an additional document to determine the legal address. However, if a person does not own real estate, he must additionally submit to the registration authority the consent of another real estate owner (e.g., a leaser) drawn up in a proper form or a document confirming the right to use the real estate.
Russian citizens generally choose the status of an individual entrepreneur to initiate their economic activities in Georgia. An individual entrepreneur is not a legal entity and performs his/her rights and duties in business relations as a natural person. In terms of tax obligations as well, the individual entrepreneur is personally responsible, with all their assets. Said responsibility also applies to the obligations arising within the scope of entrepreneurial activity before/after registration as an individual entrepreneur. In a standard case, the income of an individual entrepreneur is taxed at 20%, although entrepreneurs in Georgia enjoy various benefits in relation to the small business status. Income received by a person with small business status is taxed only at 1% if the income does not exceed 500,000 GEL in a single year. If the taxable income exceeds 500,000 GEL annually, the income is taxed at 3%.
The law does not prohibit a natural person from registering another person's LLC or individual entrepreneurs on their own real estate. Nevertheless, hundreds of entrepreneurs getting registered at the same address indicates that Russian citizens obtain legal status fictitiously – presumably in return for paying a specific fee to the owner of the property. This makes it difficult to trace Russian companies in Georgia. It should be noted that the physical addresses of specific individual entrepreneurs are usually not indicated in the statistical data. Most of them have fictitious addresses registered as their legal address. There are cases, however, when specific individual entrepreneurs have the same spot registered as their legal and actual address, all while hundreds of other persons are also registered at said address. In total, out of 20,886 companies with active status registered in Georgia by Russian citizens, only 20% (1,664) have an actual address.
Based on the observed legal addresses, it can be assumed that at least every second Russian entrepreneur registered in the country has a fictitious legal address.
Thousands of Russian companies have fictitious legal addresses (legal addresses and Russian LLCs and individual entrepreneurs registered on them).
- Tbilisi, Ponichala settlement 3, building 5, auxiliary storage room - 1467
- Tbilisi, Samgori district, police lane I, N5, N4a - 1381
- Borjomi City, Meskheti Street, N31c, office space N3 - 850
- Tbilisi, Chugureti district, Ivane Javakhishvili Street, N91 - 776
- Akhaltsikhe municipality, Abi, (below the lake) – 744
- Ambrolauri, Khvanchkara village - 451
- Tbilisi, Chugureti district, Chitaia Street N38, apartment N1 - 402
- Adigeni municipality, Varkhani village, Street 07, house N07 - 411
- Rustavi City, VIII micro-district, N 5a, basement - 283
- Abasha, Cholobani village - 274
- Dmanisi, Mashavera village - 266
- Dedoplistskaro municipality, Ozaani village - 244
- Tbilisi, Gldani massif, III micro-district, building 80, apartment 4 - 208
- Tbilisi, Samgori District, Mikheil Gakhokidze Street, N 49 -126
- Tskhvarichamia village - 224
- Georgia, Adigeni municipality, Untsa "Baghebi" village - 214
- Tbilisi, Saburtalo District, Bakhtrioni Street N22, b. 75 – 206
- Tbilisi, Didube District, Murman Lebanidze Street, N10, Floor N1, Apartment N3 - 212
- Georgia, Adigeni municipality, Untsa village, at the house - 205
- Dusheti municipality, Grigolaantkari village - 181
- Vake district, Ilia Chavchavadze Avenue, N37, building 3a, apartment N54 - 104
- Zugdidi municipality, Narazeni village, Kondrate Tatarishvili street, N18 – 96
- Mtskheta city, Antioch Street, N12 - 70
- Kharagauli municipality, Akhalsopeli village - 66
That the given legal addresses are fictitious is evidenced by the fields of activity in which the persons registered at a specific address are engaged. For example, all of the Russian companies and individual entrepreneurs registered in the entire Ambrolauri municipality are registered in the 451st village of Khvanchkara. All of them have been registered since 2022, with only 9 having the status of an LLC, with the remaining 437 being individual entrepreneurs. As of August 1, 2024, there are a total of 1,355 business entities with active status in Ambrolauri municipality, almost every third of these turning out to be Russian. The field of activity of registered Russian companies is diverse, with the field of activity of most of the individual entrepreneurs, almost 70%, being IT. This while, according to the data of the public registry, there is not even a building at the indicated legal address.
What are the fields of activity of the companies registered in Khvanchkara by Russian citizens?
- Computer programming activities - 168
- Other activities of information technologies and computer services - 96
- Other software provision - 28
- Activities of advertising agencies - 15
- Specialized design activities - 9
- Retail and wholesale trade - 8
- Restaurants and catering facilities - 5
- Web portals - 4
- Sound recording and music recording publishing activities - 3
- Other - 115
Transparency of companies registered in Georgia by Russian citizens is strategically important for Georgia, especially considering the fact that Russia is a country sanctioned by the international community.
A number of factors complicate examination of companies linked to Russia in Georgia: hundreds of LLCs and individual entrepreneurs being registered at the same legal address, lack of actual addresses, companies of Russian citizens not reflected in official statistics, and the use of intermediary companies. In addition, it is impossible to say how many companies are actually operating in Georgia with the participation of Russian capital based on official statistical data.
These companies are actively involved in economic activities—they participate in the state privatization process, state tenders, and simplified procurements–for which they receive tens of millions of GEL from the state budget. Just the companies examined within the present study and their affiliates have received more than 90 million GEL from the state budget through tenders and simplified procurement.
In recent years, the increased foreign trade with Russia and the influx of Russian companies has led to an increase in the dependence of the country's economy on Russia, which is a significant risk for Georgia. Traditionally, Russia uses economic dependence as a political weapon. This is evidenced by the history of economic relations with Russia and the imposed embargoes.