ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის 2020 წლის მაჩვენებლები
Trace International-მა[1] 19 ნოემბერს ბიზნესში კორუფციის რისკის შესახებ ახალი მაჩვენებლები გამოაქვეყნა. ორგანიზაციამ ბიზნესის კორუფციის რისკი 194 ქვეყანაში შეაფასა და ისინი 100 ქულიანი სისტემით შეაფასა, სადაც 100 ქულა კორუფციის მაღალ, ხოლო 0 ქულა კორუფციის დაბალ რისკზე მიუთითებს. 2020 წლის მონაცემების მიხედვით საქართველო 194 ქვეყანას შორის 28-ე ადგილზეა ბიზნესის კორუფციის რისკის 25 ქულით. 2019 წლის მონაცემებით 200 ქვეყანას შორის საქართველო 27-ე ადგილს იკავებდა 26 ქულით, რაც 2018 წლის მაჩვენებლების იდენტურია და გაუარესებულია 2017 წლის მონაცემებთან შედარებით, როცა საქართველო 200 ქვეყანას შორის 25-ე ადგილს იკავებდა 23 ქულით. ამ მონაცემებიდან ჩანს, ბოლო წლების განმავლობაში ბიზნესის კორუფციის რისკი ეტაპობრივად იმატებს. მართალია, ბოლო წელს აღნიშნული რისკი ერთი ქულით შემცირდა, მაგრამ საერთაშორისო რეიტინგში საქართველომ მაინც ერთი ადგილით უკან გადაინაცვლა.
საერთაშორისო დონეზე ბიზნესის კორუფციული რისკების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დანიაში აღინიშნა, შესაბამისად რეიტინგში ის პირველ ადგილზეა. ბიზნესის კორუფციის ყველაზე მაღალი რისკი კი ჩრდილოეთ კორეაში დაფიქსირდა, რომელიც 93 ქულით ბოლო - 194-ე ადგილს იკავებს.
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის მატრიცა კორუფციის ბუნებას შეისწავლის შემდეგი  ოთხი მიმართულებით:
1. კორუფციის შესაძლებლობის რისკი - საქართველოს ამ მიმართულებაში 17 ქულა აქვს და მასში მოიაზრება ბიზნესის ურთიერთობა ხელისუფლებასთან, ხელისუფლებისთვის ქრთამის გადახდის მოლოდინი და რეგულირების ტვირთი. შეფასებული ოთხი მიმართულებიდან საქართველოში ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკი სწორედ კორუფციის შესაძლებლობაში დაფიქსირდა.
2. კორუფციული რისკების აღკვეთა გულისხმობს ხელისუფლების მიერ ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარებას და საზოგადოების დამოკიდებულებას კორუფციის მიმართ. ამ მიმართულებაში საქართველოს კორუფციული რისკის მაჩვენებელი ოთხ მიმართულებას შორის ყველაზე მაღალია და 39 ქულით ფასდება.
3. გამჭირვალობის მიმართულებაში საქართველოს 26 ქულა აქვს მინიჭებული. ამ მიმართულებაში მოაზრება ხელისუფლების მმართველობითი ფუნქციების ღიაობის ხარისხი, სამოქალაქო სექტორის გამჭვირვალობა და სიჯანსაღე.
4.  ზედამხედველობა მოიაზრებს მედიის ხარისხს და მის თავისუფლებას ისევე, როგორც საზოგადოების ჩართულობას. საქართველოს ამ სფეროში 28 ქულა აქვს.
განხილული მიმართულებიდან კორუფციის ყველაზე დაბალი რისკით შეფასდა და შესაბამისად, საქართველომ ყველაზე დაბალი შეფასება კორუფციის შესაძლებლობაში აიღო. კორუფციის ყველაზე მაღალი რისკის მქონედ შეფასდა და შესაბამისად, ყველაზე მაღალი ქულა კი კორუფციული რისკების აღკვეთაში დაფიქსირდა. რაც შეეხება გამჭირვალეობასა და ზედამხედველობას, აქ საქართველომ თითქმის თანაბარი ქულები აიღო(26-28 ქულა).
Trace International-ის ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით ყველაზე დაბალი კორუფციული რისკის ქვეყნებია: დანია, ნორვეგია, ფინეთი, შვედეთი, ახალი ზელანდია, ნიდერლანდები, შვეიცარია, გერმანია, გაერთიანებული სამეფო, ისლანდია. შესაბამისად, ეს ქვეყნები პირველ ათეულში შედიან. რაც შეეხება საქართველოს მეზობელ ქვეყნებსა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონს, საუკეთესო ქულა ჩეხეთის რესპუბლიკამ მიიღო და დაიკავა 38-ე ადგილი, ყველაზე მაღალი რისკი კი აზერბაიჯანში დაფიქსირდა და ის საერთაშორისო რეიტინგში 136-ე ადგილს იკავებს.
[1] Trace International არაკომერციული/არამომგებიანი ბიზნეს-ასოციაციაა, რომელიც 2001 წელს შეიქმნა ამერიკის შეერთებულ შტატებში იმ მიზნით, რომ დახმარება გაუწიოს კერძო სექტორს (ბიზნეს კომპანიებს და დაკავშირებულ პირებს) ანტიკორუფციული პოლიტიკის გატარებაში https://www.traceinternational.org/.

Trace International[1] released new indicators about the risk of corruption in business on November 19th. The organization assessed the risk of business corruption in 194 countries. They used a 100-point system where 100 points indicates a high and 0 points - low risk of corruption. According to 2020 data, Georgia ranks 28th among 194 countries with 25 points of risk of business corruption. Georgia ranked 27th among 200 countries with the score of 26 in 2019. The country’s results were identical in 2018. However, Georgia’s ranking deteriorated compared to 2017, when Georgia was ranked 25th among 200 countries with 23 points. These data shows that the risk of business corruption is increasing gradually. Nevertheless, this risk has been reduced by one point in the last year, but in the international ranking, Georgia has moved back one place.
The lowest risk of corruption in business at the international level is in Denmark, so it stands first in the ranking. The highest risk of business corruption was proved in North Korea, which ranks 194th with 93 points.
The TRACE Bribery Risk Matrix examines the nature of corruption in the following four areas:
DOMAIN 1: OPPORTUNITY - Georgia has 17 points in this domain. It considers the business relationship with the government, the expectation of paying a bribe to the government and the burden of regulation. Out of the four assessed directions, in Georgia the lowest corruption risk was observed in this domain.
DOMAIN 2: DETERRENCE - It refers to the anti-corruption policy pursued by the government and the public's attitude towards bribery. In this direction, Georgia's corruption risk index is the highest among the four directions and is evaluated with 39 points.
DOMAIN 3: TRANSPARENCY – in this domain examins good governmental and financial transparency and Georgia receives 26 points.
DOMAIN 4: OVERSIGHT - considers the quality of media and its freedom as well as the involvement of the public. Georgia has 28 points in this field.
Out of these four domains Georgia has the lowest score in terms of OPPORTUNITY and consequently the lowest risk is noted in this area. The highest risk and, consequently, the highest score was observed in the direction of DETTERENCE. As for TRANSPARENCY and OVERSIGHT, Georgia got almost equal points (26-28 points).
According to the Business Bribery Risk Index by Trace International, the countries with the lowest corruption risks are: Denmark, Norway, Finland, Sweden, New Zealand, Netherlands, Switzerland, Germany, United Kingdom, and Iceland. Consequently, these countries are in the top ten.
As for Georgia's neighbouring countries and the region of Eastern Europe, the Czech Republic received the best score and took the 38th place, while the highest risk was observed in Azerbaijan and it ranks 136th in the international ranking.
_____
[1]Trace international is a non-profit business association established in 2001 in the United States to assist the private sector (business companies and related parties) in pursuing anti-corruption policies.https://www.traceinternational.org/