სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ანგარიში 5 მაისი 2025
მართლმსაჯულების მიმართ საზოგადოებრივი ნდობა არსებითია სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების ნებაყოფლობითი მიმღებლობისთვის. სასამართლო სისტემა არა მხოლოდ დამოუკიდებლობის გარანტიებით უნდა იყოს აღჭურვილი, არამედ საკუთარი ქმედებით მოიპოვებდეს და ინარჩუნებდეს დამოუკიდებლობის აღქმას ფართო საზოგადოებაში. ის, რასაც მოსამართლეები ახორციელებენ – მართლმსაჯულების პროცესი და მისი შედეგი – უნდა იყოს ფართოდ ხელმისაწვდომი საზოგადოებრივი დაკვირვებისთვის, რამაც უნდა შეასრულოს სასიცოცხლო ფუნქცია სასამართლოს მიუკერძოებლობის და პოლიტიკური მოტივაციის არარსებობის შესახებ პოზიტიური აღქმის ჩამოყალიბებისთვის. მართლმსაჯულების გამჭვირვალობისა და სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობა შერჩევითი და მიკერძოებული მართლმსაჯულების გამოსარიცხად და სასამართლოსადმი საზოგადოების ნდობის ჩამოსაყალიბებლად დადასტურებულია საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ.
ბოლო ათწლეულში გატარებული არაერთი რეფორმის მიუხედავად, საქართველოს სასამართლო სისტემა ფუნდამენტური გამოწვევების წინაშეა და ნდობის მნიშვნელოვან კრიზისს განიცდის. ევროპული კომისიის ბოლო ანგარიშის მიხედვით, მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმირება საქართველოში რეგრესს განიცდის, დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის მიმართულებით არსებული სისტემური გამოწვევები გადაუჭრელია, ხოლო მოსამართლეთა კეთილსინდისიერების ექსტრაორდინარული შემოწმების განხორციელების საჭიროება კვლავ დღის წესრიგში დგას.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის გადაწყვეტილების კანონმდებლობაში იმპლემენტაციას პოლიტიკური შეთანხმება, ევროკავშირისა და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები და ერთის ნაცვლად 5 წელი დასჭირდა. 2024 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდა ცვლილებები, რომელმაც არსებითად გააუმჯობესა სასამართლო აქტებზე ხელმისაწვდომობის ნორმატიული გარანტიები, თუმცა ამ უფლების პრაქტიკული რეალიზება კვლავ ვერ ხერხდება.
სხვადასხვა საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციის შეფასებით, სასამართლო სისტემაში არაფორმალური გავლენები მთავარ პრობლემად, ხოლო  შერჩევითი მართლმსაჯულება ამგვარი არაფორმალური გავლენების არსებობის ერთ-ერთ მტკიცებულებად სახელდება. ამ ფონზე, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის საქმეებზე მიღებული სასამართლო აქტების  ხელმისაწვდომობა კრიტიკულ მნიშვნელობას იძენს.
ანგარიში მიმოიხილავს სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის კონსტიტუციურ და საკანონმდებლო სტანდარტებსა და პრაქტიკულ გამოწვევებს. ანგარიშის მიზანია, იმ კონტრასტის შეფასება, რომელიც ნორმატიულ მოთხოვნებსა და რეალურ მდგომარეობას შორის არსებობს. კანონმდებლობასა და რეალობას შორის აცდენა სხვადასხვა მიმართულებით ვლინდება, თუმცა წინამდებარე ანგარიშის მიზნებისთვის იგი კონცენტრირდება მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საქმეებზე.
საერთო სასამართლოების სისტემა განაგრძობს საქართველოს კონსტიტუციისა და „საერთო სასამართლოების შესახებ” ორგანული კანონის დარღვევას. მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საქმეებზე სასამართლო აქტები საზოგადოებისთვის კვლავ არ არის ხელმისაწვდომი;
IDFI-მ შვიდი სხვადასხვა კატეგორიის ფარგლებში გამოვლენილ საქმეებზე, 2024 წლის 1 იანვრიდან 2025 წლის 5 მარტის ჩათვლით, საერთო სასამართლოებში 111 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა წარადგინა. სასამართლო აქტის ასლის გადმოცემის თაობაზე წარდგენილი მოთხოვნების დაახლოებით 90% სასამართლოების მხრიდან ყოველგვარი რეაგირების გარეშე დარჩა,  დანარჩენ შემთხვევაში IDFI-ს უარი ეთქვა საჯარო ინფორმაციის განცხადების პასუხად სასამართლო აქტის გაცემაზე:
- პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეების კატეგორიის ფარგლებში გაგზავნილი 50 მოთხოვნიდან, უპასუხოდ დარჩა 48;
- ოლიგარქიული ინტერესით და გავლენებით მიმდინარე სასამართლო დავების კატეგორიის ფარგლებში წარდგენილი 8 მოთხოვნიდან, რეაგირების გარეშე დარჩა რვავე მოთხოვნა;
- მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის დაინტერესებით მიმდინარე სასამართლო დავების კატეგორიის ფარგლებში გაგზავნილი 18 მოთხოვნიდან, ყოველგვარი რეაგირების გარეშე დარჩა 13;
- მრავალმილიონიანი დავების კატეგორიის ფარგლებში წარდგენილი 5 მოთხოვნიდან, რეაგირების გარეშე დარჩა ხუთივე მოთხოვნა;
- მაღალი თანამდებობის პირების და მათი ოჯახის წევრების პირადი თუ ფინანსური დაინტერესებით მიმდინარე დავების კატეგორიის ფარგლებში წარდგენილი 9 მოთხოვნიდან, უპასუხოდ დარჩა 8;
- გახმაურებული საქმეების კატეგორიის ფარგლებში გაგზავნილი 15 მოთხოვნიდან, თხუთმეტივე მოთხოვნა დარჩა ყოველგვარი რეაგირების გარეშე;
- ყოფილი მაღალი თანამდებობის პირების მიმართ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეების კატეგორიის ფარგლებში გაგზავნილი 6 მოთხოვნიდან, ყოველგვარი რეაგირების გარეშე დარჩა 3.
საანგარიშო პერიოდში, IDFI-ს, საჯარო ინფორმაციის განცხადებაზე პასუხად, სასამართლო აქტის ასლი არც ერთ შემთხვევაში არ მიეწოდა;
იმ საგამონაკლისო შემთხვევებში, როდესაც სასამართლო რეაგირებს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის განცხადებაზე, სასამართლო აქტის გაცემაზე უარის თქმის საფუძვლად უთითებს მიზეზებს, რომლებიც ეწინააღმდეგება მოქმედ კანონმდებლობას:
- სასამართლო აგრძელებს კანონმდებლობის ცხადი მოთხოვნის დარღვევას და პერსონალურ მონაცემთა დაცვაზე ფორმალური მითითებით, ხშირად, უარს ამბობს ღია სხდომაზე მიღებული სასამართლო აქტის ასლის განმცხადებლისთვის გაცემაზე;
- ცხადი და არაორაზროვანი ნიშნებით (მათ შორის დავის მხარეები, დავის საგანი, განმხილველი მოსამართლე და სხვა) სასამართლო აქტის ასლის მოთხოვნისას, ხშირია მითითება, რომ აღნიშნული კრიტერიუმების მიხედვით სასამართლო საქმეებს არ ამუშავებს.
ანგარიშის მომზადებისას ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) დაეყრდნო სამეცნიერო ლიტერატურას, ადგილობრივი და საერთაშორისო ავტორიტეტული ინსტიტუტების შეფასებებს, სასამართლო გადაწყვეტილებების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით IDFI-ს წინარე ანგარიშებსა და შეფასებებს, საკანონმდებლო ბაზის ანალიზს, სასამართლო პრაქტიკას და საჯარო ინფორმაციის სახით პრაქტიკაში სასამართლო აქტების გამოთხოვას.
ვინაიდან ანგარიშის მიზნებისთვის, შეფასებას დაექვემდებარა მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საქმეებზე სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობა, IDFI-მ ამ მიზნებისთვის გამოჰყო რამდენიმე მაკვალიფიცირებელი გარემოება (ინდიკატორი), რომლებიც არსებითად ზრდის მართლმსაჯულების გამჭვირვალობისა და შესაბამის საქმეებზე მიღებული სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის საზოგადოებრივ ინტერესს. ამ ტიპის საქმეები გამოიყო საქმეთა რელევანტურობის გათვალისწინებით, შერჩევითი/სელექციური მართლმსაჯულების, მართლმსაჯულების პირადი, პოლიტიკური გამოყენების ისევე, როგორც კორუფციის რისკებისა და მართლმსაჯულების პოლიტიკური მედეგობის შესაფასებლად. IDFI-მ აღნიშნული ნიშნების მიხედვით გამოყო მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე შვიდი კატეგორია და ცალ-ცალკე შეაფასა თითოეული კატეგორიის ქვეშ გაერთიანებული სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი.
ამ მიზნით, წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილი პრაქტიკული მიგნებები ეყრდნობა 2024 წლის 1 იანვრის შემდგომ IDFI-ს მიერ საქართველოს საერთო სასამართლოებში წარდგენილ 111 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნაზე დაგროვებულ პრაქტიკას, 2025 წლის 31 მარტის მდგომარეობით. კერძოდ, შეფასებას დაექვემდებარა მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე თითოეული კატეგორიის ქვეშ გაერთიანებულ მოთხოვნებთან დაკავშირებით სასამართლოების რეაგირება, მათ მიერ გაკეთებული განმარტებები და სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობისას გამოვლენილი პრაქტიკული დაბრკოლებები.
შინაარსობრივი თვალსაზრისით,  წინამდებარე ანგარიში აფასებს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობას საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის განცხადების პასუხად. შესაბამისად, მის მიზანს არ წარმოადგენს იმის შეფასება, თუ რამდენად ეფექტიანია ადმინისტრაციული საჩივრის მექანიზმი. მიუხედავად ამისა, იმ მოთხოვნებთან მიმართებით, რომლებზედაც IDFI-მ წარადგინა ადმინისტრაციული საჩივარი, დოკუმენტში ასახულია შესაბამისი შედეგი.
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საქმეებზე მიღებული სასამართლო აქტები საზოგადოებისთვის კვლავ არ არის ხელმისაწვდომი. საერთო სასამართლოების სისტემა არღვევს საქართველოს კონსტიტუციასა და „საერთო სასამართლოების შესახებ” ორგანულ კანონს.
წლების შემდეგ, საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების საპასუხოდ, სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო სტანდარტის არსებითად გაუმჯობესებამ პრაქტიკაში არსებული სისტემური გამოწვევები დიდწილად უცვლელი დატოვა.
საერთო სასამართლოების სისტემა არა მხოლოდ უგულებელყოფს სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის თაობაზე არსებული საკანონმდებლო მოწესრიგების შინაარსობრივ მხარეს, არამედ არღვევს  კანონმდებლობის საბაზისო ფორმალურ მოთხოვნებსაც.
კანონმდებლობის განგრძობითი დარღვევა ადასტურებს, რომ არაფორმალური გავლენებით მართული სისტემა განზრახ არიდებს თავს საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდას, რაც თავის მხრივ არსებითად ზღუდავს სასამართლო სისტემის მიმართ საზოგადოებრივ ზედამხედველობას.
/public/upload/0IDFI/IDFI_Publication_GEO.pdf
ეს პუბლიკაცია მომზადებულია ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტის „სასამართლო რეფორმების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებისა და ჩართულობის ხელშეწყობა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მრავალმხრივი ქმედებით ფასილიტაცია“ ფარგლებში. მის შინაარსზე სრულად არის პასუხისმგებელი ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.

Public trust in the judiciary is essential for voluntary acceptance of court decisions. The judicial system should not only be equipped with guarantees of independence but also acquire and maintain the perception of independence in the broader society through its actions. Activities of the judges - the judicial process and its results - must be widely accessible for public observation, as this plays a crucial function in forming a positive perception of the impartiality and lack of political motivations within the judiciary. The importance of transparency in justice and accessibility of judicial acts for excluding selective and biased justice and for establishing public trust toward the court has been confirmed by the Constitutional Court of Georgia.
Despite several reforms implemented in the past decade, Georgia’s judiciary faces fundamental challenges and a significant crisis of trust. According to the latest report of the European Commission, the reform of the justice system in Georgia is experiencing regression, systemic challenges in terms of independence and impartiality remain unresolved, and the need for the implementation of the extraordinary integrity checks of judges remains on the agenda.
Implementing the 2019 judgment of the Constitutional Court of Georgia into legislation ultimately required a political agreement, recommendations from the EU and the Venice Commission, and five years instead of one. On January 1, 2024, amendments entered into force that substantially improved normative guarantees of accessibility to judicial acts, although the practical realization of this right still cannot be achieved.
According to assessments from various international and local organizations, informal influences remain the main problem in the judiciary, while selective justice is cited as one of the main evidence of such informal influences. Against this background, the accessibility of judicial acts in cases of high public interest acquires critical importance.
The report reviews the constitutional and legislative standards and practical challenges of accessibility to judicial acts. The report aims to assess the contrast that exists between normative requirements and the actual situation. The discrepancy between legislation and reality manifests in various directions; however, for the purposes of this report, it focuses on cases of high public interest.
The system of common courts continues to violate the Constitution of Georgia and the Organic Law “On Common Courts.” Judicial acts in cases of high public interest remain inaccessible to the public;
IDFI submitted 111 public information requests in the common courts between January 1, 2024, and March 5, 2025, for cases identified under seven different categories. Approximately 90% of the requests were left without any response from the courts, while in the remaining cases, IDFI was refused the issuance of judicial acts in response to public information requests:
- 48 out of the 50 requests under the category of politically motivated cases remained unanswered;
- Out of 8 requests submitted within the category of court cases involving oligarchic interests and influences, all eight requests remained without any response;
- Out of 18 requests sent within the category of court cases involving the interests of the influential group of judges, 13 remained without any response;
- Out of 5 requests submitted within the category of multi-million disputes, all five requests remained without response;
- Out of 9 requests submitted within the category of disputes involving personal or financial interests of high-ranking officials and their family members, 8 remained unanswered;
- Out of 15 requests sent within the category of high-profile cases, all 15 requests remained without any response;
- Out of 6 requests sent within the category of criminal cases against former high-ranking officials, 3 remained without any response.
In no case was a copy of the judicial act provided to IDFI in response to a public information request during the reporting period;
In those exceptional cases when the court responds to a public information request, it cites reasons for refusing to issue judicial acts that contradict the legislation in force:
- The court continues to violate the clear requirements of the legislation and, with formal reference to personal data protection, often refuses to provide the applicant with a copy of the judicial act adopted in an open session;
- When requesting a copy of a judicial act with clear and unambiguous identifiers (including parties to the dispute, subject of the dispute, presiding judge, etc.), it is frequently indicated that the court does not process cases according to these criteria.
Methodology
During the preparation of the report, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) relied on academic literature, assessments by authoritative local and international institutions, IDFI's previous reports and assessments regarding the accessibility of court decisions, analysis of the legislative framework, court practice, and requests for judicial acts as public information in practice.
Since the report aimed to assess the accessibility of judicial acts in cases of high public interest, IDFI identified several qualifying circumstances (indicators) that significantly increase the public interest in judicial transparency and accessibility of court decisions in relevant cases. These types of cases were selected considering their relevance for evaluating selective justice, personal and political use of justice, as well as corruption risks and political resilience of the judiciary. Based on these characteristics, IDFI identified seven categories of high public interest and separately assessed the accessibility indicator of judicial acts under each category.
To this purpose, the practical findings presented in this report are based on accumulated practice in 111 public information requests filed with the common courts of Georgia by IDFI since January 1, 2024 as of March 31, 2025. Specifically, the assessment examined the courts' responses regarding requests under each category of high public interest, the explanations provided by them, and the practical obstacles identified in accessing judicial acts.
In terms of content, this report evaluates the accessibility of judicial acts of high public interest in response to public information requests. Therefore, its purpose is not to assess the effectiveness of the administrative complaint mechanism. Nevertheless, regarding the requests for which IDFI filed an administrative complaint, the document reflects the relevant outcome.
Judicial acts on cases of high public interest remain inaccessible to the public. The common courts system violates the Constitution of Georgia and the Organic Law "On Common Courts."
The substantial improvement of the legislative standard for accessibility of judicial acts years later, in response to the Constitutional Court's judgment, has largely left systemic challenges in practice unchanged.
The common courts system not only disregards the substantive aspects of the existing legislative regulation on the accessibility of judicial acts but also violates the basic formal requirements of the legislation.
The continuous violation of legislation reveals that the system, governed by informal influences, deliberately avoids increasing public awareness, significantly restricting public oversight of the judiciary.
/public/upload/0IDFI/Accessibility of Judicial Acts in cases of high public interest.pdf
This publication has been produced with the assistance of the European Union, within the framework of the project "Promoting greater civic awareness and engagement in judicial reforms and facilitating increased access to justice through holistic multi-agency action". Its contents are the sole responsibility of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and do not necessarily reflect the views of the European Union.