1921 წლის 25 თებერვალი საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ოკუპაციის დღეა
25 თებერვალს, 11:00 საათიდან 16:00 საათამდე პარლამენტის შენობის წინ - საზოგადოება „მემორიალმა“ და IDFI-მ  რუსთაველის გამზირზე გამართეს გამოფენა თემაზე: „გასაბჭოების შედეგები საქართველოში რეპრესირებულთა ფოტოებისა და სიების  სახით“.
გამოფენა ეძღვნებოდა ოკუპაციის პირველ წლებში პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულ და დახვრეტილ პატრიოტთა ხსოვნას. გამოფენის მოწყობის მიზანს წარმოადგენდა ანტიჰუმანური რეჟიმის, ბოლშევიზმის, ქმედებათა შეხსენება მოსახლეობისათვის, რომლის 62% თურმე, სტალინელთა აზრით, მისტირის საბჭოთა კავშირს.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო 1921-1924 წლებში დახვრეტილთა (1350 ადამიანი) და 1921-1922 წლებში „ჩეკას“ მიერ დაპატიმრებულთა (2734 ადამიანი) სიები; სტენდებში განთავსდა გადასახლებიდან გამოგზავნილი წერილები, ჯგუფური ფოტოები, პატიმრების მიერ გამოშვებული გაზეთი და საბუნებისმეტყველო ჟურნალი, პოლიტრეპრესირებულების კონსპექტები, ლექსიკონები და სხვა. სურათების გადაღება მათ შეეძლოთ მხოლოდ  ციხეებში 2-3 წლიანი პატიმრობის მოხდის შემდეგ, როდესაც მათ მიმაგრებაში განამწესებდნენ. ამიტომაა რეპრესირებულთა ჯგუფური სურათები დათარიღებული 1926 წლიდან მოყოლებული. სურათებზე წარმოდგენილი პატრიოტები დაპატიმრებულნი იყვნენ ოკუპაციის დასაწყის 1921-1925წლებში.
ჯგუფურ სურათებში ღირსეული ადამიანები არიან წარმოდგენილი: კანდო (ლეონიდე) ხუბულავა 1925 წლის დასაწყისში მოხვდა სოლოვკებზე. ის დიდი პატივისცემითა და სიყვარულით სარგებლობდა პატიმრებში. 1930 წლის ნოემბერში დაბრუნებულ კანდოს დასახვედრად მთელი ზუგდიდი წასულა სადგურში, ისე რომ ზუგდიდში ფაიტონი აღარ დარჩენილა თურმე. იგი 37-ში დახვრიტეს; ასევე დიდი პატივისცემითა და სიყვარულით სარგებლობდა პატიმრებში ვერა ასათიანი, ისიც 37-ში დახვრიტეს; პეტრე კურცხალია სასჯელს იხდიდა ჯერ სოლოვკებზე, შემდეგ ვიატკაში. დაბრუნდა, მუშაობდა ეკონომისტად.ვახტანგ ბარათაშვილი, მარიკა ბარათაშვილის ძმა, ახალგაზრდა სოციალ-ფედერალისტთა კომიტეტის მდივანი, 24 წლის აჯანყების დამარცხებით იმედგაცრუებული, 50 კაციან ჯგუფთან ერთად საზღვარგარეთ გაქცევის მცდელობის გამო დააპატიმრეს 1925 წელს. მოხვდა სოლოვკებზე, იქიდან კი თავისუფალ გადასახლებაში ჯერ სარატოვში, შემდეგ ჩებოქსარსა და ურალში. მძიმედ დაავადდა თირკმელების უკმარისობით და დაბრუნებული გარდაიცვალა 1938 წლის 28 მაისს; ვანო ხელაძე სწავლობდა ავსტრიის ქალაქ გრაცში, გადმოვიდა სასწავლებლად ქ. ხარკოვში და დაამთავრა საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტი. 1925 წელს მიუსაჯეს 3 წელი საკონცენტრაციო ბანაკში მოხდით. სასჯელი მოიხადა სოლოვკებზე. იყო სოლოვკების საბუნებისმეტყველო ჟურნალის რედკოლეგიის წევრი, ამ ჟურნალში გამოქვეყნებული აქვს სტატია.
დაბრუნების შემდეგ, 1927 წლიდან, გააგრძელა პედაგოგიური საქმიანობა თბილისის ტრანსპორტის საინჟინრო ინსტიტუტში ლექტორად. გარდაიცვალა 1965 წელს; სევერიანე აროშიძე 1924 წელს დააპატიმრეს, მიესაჯა 3 წელი საკონცენტრაციო ბანაკში მოხდით. სასჯელს იხდიდა ჯერ სოლოვკებზე, შემდეგ ყაზახეთში, შემდეგ კი ციმბირში, ირკუტსკში. გადასახლებიდან დაბრუნდა 1933 წელს და მუშაობდა ბუღალტრად რაიონებში, ვინაიდან თბილისში ცხოვრების უფლება არ ჰქონდა, გარდაიცვალა 1956 წელს; ლევან გოთუა 22 წელი იყო თავისუფლებააღკვეთილი. იყო წლები, როდესაც ის ყველაზე პოპულარული მწერალი იყო საქართველოში, თბილისის თეატრებში ერთდროულად მისი ოთხი პიესა იდგმებოდა. იყო მთამსვლელი და მღვიმეების მკვლევარი, მოგზაური და ქართული ძეგლების დამცველი, სანიმუშო ჟურნალის „ძეგლის მეგობრის“ ერთ-ერთი დამაარსებელი, მისი სახელის ავტორი და პირველი კრებულის რედაქტორი. მან ჩაუყარა საფუძველი „გრემქალაქობას“, რაც, ზოგადად, „ქალაქობის“ შემოღების საფუძველი გახდა; აკაკი ოსიძე სოლოვკებში ჩაიყვანეს 1923 წლის დეკემბერში, სოლოვკების ერთ-ერთი პირველი პატიმარი იყო, ვინაიდან ეს ერთ–ერთი [მოწინავე საკონცენტრაციო ბანაკი 1923 წლის ოქტომბერში გაიხსნა. აკაკი ოსიძე პატიმრობაში გარდაიცვალა 1926 წლის 12 თებერვალს.
გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო მისი დაკრძალვის ფოტო სოლოვკების სასაფლაო „გოლგოთაზე“; შოთა აბესაძეც ვერ დაბრუნდა ცოცხალი გადასახლებიდან, ის ჯერ სოლოვკების საკონცენტრაციო ბანაკში იხდიდა სასჯელს, შემდეგ ვორონეჟში, სადაც გარდაიცვალა; ვორონეჟში  გარდაიცვალა ასევე ალექსანდრე დგებუაძე, შიმშილისგან გამოფიტული.
გამოფენაზე წარმოდგენილ ქართველ პოლიტპატიმრებს გამოვლილი აქვთ ურთულესი საკონცენტრაციო ბანაკები და გადასახლების ადგილები: სოლოვკები, მარის ოლქი, ნარიმი (ჩრდილოეთის მხარე, კარგასოკი, პოდგორნოე. აქ მოიხადეს სასჯელი მეფის რუსეთის მიერ გადასახლებულმა დეკაბრისტებმა, ნაროდნიკებმა, პოლონეთის აჯანყებების (1830-1831, 1863-1864წწ.) მონაწილეებმა), პენზა, იოშქარ-ოლა, სიმფეროპოლი, ვოლოგდა, ვორონეჟი, ასტრახანი, ტომსკი და სხვა.

On February 25, IDFI and Society Memorial held an exhibition titled the Results of Georgia’s Sovietization: Photos and Lists of Victims in front of the Parliament building on Rustaveli Avenue.
The exhibition was dedicated to the memory of patriots arrested and executed in the first years of Georgia’s Soviet occupation. The purpose of the exhibition was to raise awareness about the actions of the Bolshevik regime, which, according to Stalinists, is still supported by 62% of the population.
The exhibition presented lists of people shot in 1921-1924 (1,350 individuals) and people arrested in 1921-1922 by the Secret Police (2,734 individuals). The exhibition contained letters sent from exile, group photos, scientific journals and newspapers published by prisoners, notes of political prisoners, dictionaries etc.
Group photos of the exiled include notable persons such as:
- Kando (Leonide) Khubulava, who was sent to Solovki in 1925. He was highly regarded by other prisoners. After his return in November 1930, the whole of Zugdidi gathered around the train station to meet him. He was shot in 1937.
- Vera Asatiani was also a respected person among the prisoners; she also was executed in 1937.
- Petre Kurtskhalia served his sentence first in Solovki and then in Vyatka. He returned and worked as an economist;
- Vakhtang Baratashvili, brother of Marika Baratashvili, secretary of the Committee of Young Social Federalists, tried to flee the country with a group of 50 persons after the failure of the 1924 uprising. He was arrested in 1925, sent to Solovki, then to Saratov, Cheboksary and Ural. He suffered from kidney insufficiency, and died after returning to Georgia on May 28, 1938.
- Vano Kheladze studied in Gratz, Austria, then moved to Kharkov and graduated from science faculty. In 1925, he was sentence to three years of concentration camps. Served his sentence in Solovki, where he was a member of science journal’s editorial team. After his return in 1927, he continued to be a lecturer at Tbilisi Engineering Institute until he passed away in 1965.
- Severiane Aroshidze was arrested in 1924 and sentenced to three years in concentration camp. He served his prison term in Solovki, then in Kazakhstan, Siberia, and Irkutsk. After return from exile in 1933, he worked as an accountant in the regions because he was prohibited to live in Tbilisi. He died in 1956;
- Levan Gotua spent 22 years in imprisonment. There was a time he was the most popular writer in Georgia - four of his plays were simultaneously premiered in Tbilisi theaters. He was a mountain climber, cavern researcher, traveler, defender of Georgian monuments, and one of the founders and editor of the journal Dzeglis Megobari. He established the celebration Gremkalakoba, which served as the precursor of other city celebrations.
- Akaki Osidze was one of the first prisoners of Solovki camp in 1923 (the camp opened in October 1923). He died in prison on February 12, 1926. The exhibition included the photos of his funeral on Solovki cemetery called Golgotha.
- Shota Abesadze and Aleksandre Dgebuadze also did not return to Georgia. Both of them died in a prison camp in Voronezh.
Georgian political prisoners displayed at the exhibition were sent to the most severe concentration camps and places of exile: Solovki, Mari district, Narym (Northern Krai, Kargasok, Podgornoe – this is also the place where the Dekabrists, Narodniks, and participants of the Polish rebellion (1830-1831, 1863-1864) served their sentences under the Tsar), Penza, Yoshkar-Ola, Simferopol, Vologda, Voronezh, Astrakhan, Tomsk, etc.