საქართველოს პარლამენტმა დაასრულა „ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაზე“ მუშაობა
2015 წლის 10 ივლისს საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა დაამტკიცა „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა“. „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ მიზანია უზრუნველყოს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) და საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციის პრინციპების შესაბამისად საქართველოს პარლამენტის ღიაობა, საპარლამენტო ინფორმაციის გამჭვირვალობა და ხელი შეუწყოს საპარლამენტო საქმიანობაში და საკანონმდებლო პროცესებში საქართველოს მოქალაქეების ჩართულობის გაზრდას.
„საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმისთვის“ მუშაობა თითქმის ნახევარი წლის განმავლობაში ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობდა. ამავდროულად, უნდა აღინიშნოს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციები საპარლამენტო ღიაობის ვალდებულებებს ადვოკატირებას უწევდნენ 2014-2015 წლების სახელმწიფო სამოქმედო გეგმის შედგენის დროსაც, თუმცა ეს პოზიცია დასახელებული სამოქმედო გეგმის შედგენის დროს არ იქნა გათვალისწინებული.
„საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ შემუშავებაში მონაწილეობას იღებდა საქართველოს პარლამენტი, რომელიც წარმოდგენილი იყო ინტერფრაქციული ჯგუფის სახით და არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები, რომლებიც წარმოდგენილი იყვნენ „ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის“ სახით. „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ შემუშავების კოორდინირებას და ინტერფრაქციული ჯგუფის და „ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის“ მუშაობის ორგანიზებას ახორციელებს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI).
ინტერფრაქციული ჯგუფი შეიქმნა 2015 წლის 12 თებერვალს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით განისაზღვრა, რომ ინტერფრაქციული ჯგუფის მიზანია შეიმუშავოს „საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის“ და ხელი შეუწყოს საქართველოს პარლამენტის ჩართულობას „ღია მმართველობის პარტნიორობის” (OGP) ინიციატივაში.
ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში ჩართულები იყვნენ შემდეგი საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები: ევროკავშირი (EU), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI), ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ეროვნული პლატფორმა, სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი, ჯამპსტარტ საქართველო, ევროპის საბჭო და ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი.
საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის საქმიანობას მხარს უჭერს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) პროექტი „ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა“, რომელიც ხორციელდება ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტ „საქართველოში საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება“ ფარგლებში.
IDFI-ის პროექტის მხარდაჭერით და ორგანიზებით, იმისათვის, რომ გამყარებულიყო სამართლებრივი ურთიერთობა „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაზე“ მომუშავე საქართველოს პარლამენტის წევრებსა და არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შორის, 30 აპრილს გაფორმდა მემორანდუმი, რომელიც ითვალისწინებს, რომ ინტერფრაქციული ჯგუფი ითანამშრომლებს არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და სამოქალაქო საზოგადოების სხვა წარმომადგენლებთან „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ შემუშავების მიზნით. ასევე, მემორანდუმში აღნიშნულია, რომ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები გამოხატავენ მზადყოფნას დაეხმარონ ინტერფრაქციულ ჯგუფს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში საქართველოს პარლამენტის როლის გაზრდასა და ,,საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის“ შემუშავების პროცესში.
იმისათვის, რომ უფრო ეფექტური გამხდარიყო ინტერფრაქციული ჯგუფის მუშაობა, ინტერფრაქციული ჯგუფმა შექმნა ე. წ. „სარედაქციო საბჭო”, რომელშიც შევიდნენ ინტერფრაქციული ჯგუფის რამდენიმე წევრი.
IDFI-ის მხარდაჭრითა და ორგანიზებით, რომელიც წარმოადგენს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის სამდივნოს, 2015 წლის მარტიდან დღემდე ჩატარდა 5 გაერთიანებული შეხვედრა ინტერფრაქციულ ჯგუფსა და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფს შორის. ასევე, ჩატარდა შეხვედრები საკუთრივ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის, რომლის მიზანი იყო სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან საერთო პოზიციის შემუშავება საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმასთან მიმართებაში. აღნიშნული შეხვედრების შედეგად, შემუშავდა რეკომენდაციები საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმისათვის გათვალისწინებული ვალდებულებებისთვის. რეკომენდაციები წარმოადგინეს სამუშაო ჯგუფში შემავალმა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო გასვლითი შეხვედრა ყაზბეგში, სადაც 23 მაისს, თითქმის 11 საათიანი მსჯელობის შემდეგ შეჯერებულ იქნა საერთო პოზიცია საქართველოს პარლამენტსა და არასამთავრობო სექტორს შორის. ამავდროულად უნდა აღინიშნოს, რომ ვალდებულებების შემუშავების პროცესში აქტიურ მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლები, კერძოდ, პარლამენტის აპარატის უფროსი, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი და აპარატის უფროსის მოადგილე, ინფორმაციული ტექნოლოგიების დეპარტამენტის უფროსი და საზოგადოებასთან ურთიერთობის და ინფორმაციის დეპარტამენტის უფროსი. ასევე, პროცესში ჩართული იყო პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი.
აღსანიშნავია, რომ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) ჩაატარა კვლევა - „საპარლამენტო ღიაობის საკითხები „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ წევრ ქვეყნებში“. კვლევამ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საპარლამენტო ღიაობის რეკომენდაციების შემუშავების პროცესში, რადგან ერთის მხრივ გაანალიზდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) წევრი ქვეყნების საპარლამენტო ღიაობის ვალდებულებები, ხოლო მეორეს მხრივ შესწავლილი იქნა ღია მმართველობის გზამკვლევის სარეკომენდაციო ვალდებულებები. შესაბამისად, საპარლამენტო ღიაობის ქართული ვალდებულებანი შემუშავებულია საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების საფუძველზე.
ინტერფრაქციული ჯგუფისა და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის ერთ-ერთ დასკვნით შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო ასევე საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, რომელმაც სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით განაცხადა:
„მე მგონია, რომ ის არის საკმაოდ ამბიციური და ერთი შეხედვით, პირველი წაკითხვისას, გამიჩნდა განცდა, რომ ცოტა ხომ არ შევამციროთ ან ტემპი, ან მოცულობა და უფრო რეალისტები ვიყოთ, მაგრამ როგორც კი ეს განცდა დამეუფლა, მერე, მეორე კითხვაც გამიჩნდა, რომ - თუ ასე მოვიქცევით ამ საკითხშიც და ყველა სხვა საკითხშიც, მაშინ ჩვენ მიერ ევროპული ოჯახის სრულფასოვანი წევრობის დასახული ამოცანა უნდა გადავდოთ ათწლეულობით, ალბათ. თუ ჩვენ, სწორედ ასეთი დაძაბული მუშაობით, მათ შორის, მჭიდრო ვადებში, დიდი მოცულობის სამუშაოს შესრულების პირობებში არ ვიმუშავეთ, მაშინ უბრალოდ ვერ შევძლებთ დასახული ამოცანების მიღწევას. ამიტომ, მივედი იმ დასკვნამდე, რომ ჯობია ჩავაყენოთ თავი საკმაოდ მძიმე მდგომარეობაში იმ თვალსაზრისით, რომ მეტი შრომაა საჭირო მოკლე პერიოდში, ვიდრე ვიფიქროთ იმაზე, რომ - ხომ არ შეგვემცირებინა რაიმე. ასე რომ, პირადად ჩემი, ერთი პარლამეტის წევრის პოზიციით და ხმით, ვუერთდები წარმოდგენილი საქმის მოცულობას. თვრამეტივე კომპონენტის ცალკე შესრულება თავისთავად პრობლემა არ არის. აი, ყველას ერთად მოვახერხებთ თუ ვერა, ეს კითხვა არის, მაგრამ ჩემი პასუხია, რომ უნდა მოვახერხოთ. ამისთვის ჩვენ გვაქვს დაახლოებით წელიწადნახევარი“. დავით უსუფაშვილმა აღნიშნა, რომ სამოქმედო გეგმის განხორციელებისას საუბარია პარლამენტზე, როგორც ინსტიტუტზე და ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანია პარლამენტის აპარატის და სხვადასხვა დეპარტამენტების ჩართულობა. „მათ, პირველ რიგში, უნდა მოახერხონ, რომ ეს თემა გახდეს მათი სამოქმედო პრიორიტეტი და პარლამენტის პოლიტიკურმა შემადგენელმა, რა თქმა უნდა, დიდი წვლილი უნდა შევიტანოთ, მაგრამ ეს არ უნდა იყოს დამოკიდებული ჩვენს განწყობებზე. აქ ლაპარაკია იმ ტიპის ინსტრუმენტების და მექანიზმების დანერგვაზე, რომელმაც მერე უნდა გააგრძელოს მუშაობა“, - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.
„საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა“ 18 ვალდებულებისგან შედგება, რომელიც შესაბამისობაშია „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, მოქალაქეთა ჩართულობის, ანგარიშვალდებულების და ტექნოლოგიებისა და ინოვაციის პრინციპებთან, კერძოდ, ეს რეკომენდაციებია:
1. მოქალაქეთა ჩართულობა
1.1. კანონპროექტებზე კომენტარის (ელექტრონულად და/ან წერილობით) დატოვების შესაძლებლობა;
1.2. საქართველოს პარლამენტისთვის საკანონმდებლო წინადადებისა და საკანონმდებლო ინიციატივის ელექტრონული სახით წარდგენის და მოქალაქეთა მხრიდან მხარდაჭერის მექანიზმის დანერგვა პარლამენტის ვებ-გვერდის მეშვეობით;
1.3. მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა საკანონმდებლო პროცესში;
1.4. ფიზიკური დასწრების უზრუნველყოფა;
1.5. დღის წესრიგში ცვლილებების შეტანის დასაბუთების ვალდებულების განსაზღვრა;
1.6. საზოგადოებრივი განათლების და ცნობიერების ამაღლება საქართველოს პარლამენტის საქმიანობაზე, მის როლსა და მისიაზე, პარლამენტის ინსტიტუციონალური იმიჯის და როლის გაძლიერება;
2. ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა;
2.1. შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივება;
2.2. საპარლამენტო კომიტეტების წლიური ანგარიშებისა და დასკვნების პროაქტიული გამოქვეყნება;
2.3. კანონშემოქმედებით პროცესში კონსულტაციების ჩატარების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ჩარჩოს შემუშავება და მიღება;
2.4. კანონპროექტის განხილვისას, პირველად ტექსტში შეტანილი ცვლილებების ხილვად ფორმატში ასახვა და მათი დროული გამოქვეყნება საკანონმდებლო ორგანოს ვებ-გვერდზე;
2.5. პარლამენტის მიერ პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხის განახლება;
2.6. განმარტებითი ბარათის შინაარსობრივი მხარის გაუმჯობესება;
3. ტექნოლოგიები და ინოვაცია
3.1. პარლამენტის ვებ-გვერდზე დოკუმენტების ადვილად დამუშავებად ფორმატში განთავსება;
3.2. ახალი ტექნოლოგიებისა და ინოვაციური მიდგომების დანერგვა, ახალგაზრდების, ეთნიკური უმცირესობების და სხვა ინტერეს-ჯგუფების საპარლამენტო საქმიანობაში ჩართულობის გაზრდა, საზოგადოებასთან ორმხრივი კომუნიკაციის გაძლიერება;
4. ანგარიშვალდებულება
4.1. ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნა;
4.2. საქართველოს პარლამენტის და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ყოველწლიური შეხვედრის ორგანიზება;
4.3. „საზოგადოებრივი ორგანიზაციების განვითარების სახელმწიფო კონცეფციის“ შემუშავება და მიღება;
4.4. საქართველოს პარლამენტის წევრთა ეთიკის კოდექსის შემუშავება.
„ღია პარლამენტი საქართველოს“ სამოქმედო გეგმის 18 ვალდებულებიდან, 16 უშუალოდ სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციების მიხედვით შემუშავდა, ხოლო 2 რეკომენდაცია პარლამენტის აპარატმა წარმოადგინა.
2015 წლის 10 ივლისის ინტერფრაქციული ჯგუფის შეხვედრაში 8 დეპუტატმა მიიღო მონაწილეობა.
აღსანიშნავია, რომ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) მხოლოდ რამდენიმე წევრ სახელმწიფოს აქვს საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმა მიღებული. ამ სამოქმედო გეგმის დამტკიცებით საქართველო საპარლამენტო ღიაობის მიმართულებით OGP-ის ერთ-ერთი ლიდერი სახელმწიფო გახდება.
ინტერფრაქციული ჯგუფის მიერ „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის“ მიღების შემდეგ, სამოქმედო გეგმა გაეგზავნა საქართველოს პარლამენტის ბიუროს შემდგომი დამტკიცების მიზნით.
27.03.2025
ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის მემორანდუმის მიმოხილვა საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ

On July the 10th, 2015, Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia adopted the Open Parliament Georgia Action Plan. The main purpose of the Action Plan is to ensure the openness of the Parliament in accordance to the principles of Open Governance Partnership (OGP) and Declaration on Parliamentary Openness, transparency of the information provided by the Parliament and to support the increase of citizen’s engagement in parliamentary activities and in the legislative process.
Intensive work on the Open Parliament Georgia Action Plan has lasted almost for half a year. At the same time, it is worth mentioning that the non-governmental organizations advocated the commitments to the Parliamentary Openness but these recommendations were not taken into consideration while the National Action Plan for the years of 2014-2015 was elaborated.
Parliament of Georgia was presented in elaboration of Open Parliament Georgia Action Plan, with the Inter-Factional Group and International and Non-Governmental Organizations participated in the process of elaboration with the Open Parliament Georgia Working Group. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was a coordinator of the working process on the Open Parliament Georgia Action Plan that was conducted by the Inter-Factional Group and by the Open Parliament Georgia Working Group.
The Inter-Factional Group was established by the, February 12, 2015, order of the Chair of the Parliament of Georgia . Decree of the Chair of the Parliament of Georgia defined that the purpose of the Inter-Factional Group is to elaborate Open Parliament Georgia Action Plan and to support the participation of the Parliament of Georgia in “Open Government Partnership” (OGP) initiative.
The following International and Non-Governmental Organizations participated in the Open Parliament Georgia Working Group: European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), USAID, Transparency International Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association, NDI, Open Society Georgia Foundation, Civil Society Institute, GIZ, Eastern Partnership Civil Society Platform, CiDA, JumpStart Georgia, Council of Europe and Economic Policy Research Center.
The activities of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group are supported by the project – “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”. The project is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with the Parliament of Georgia within the joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia”.
With the support of the IDFI’s project and in order to improve the partnership of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group, Memorandum was signed between the Parliament of Georgia and International and Non-Governmental Organizations, on April 30th, that designates the cooperation of the Inter-Factional Group with the International and Non-Governmental Organizations regarding the elaboration of the Open Parliament Georgia Working Plan. The Memorandum also envisages that International and Non-Governmental Organizations express their readiness to assist Inter-Factional Group in frameworks of OGP and elaboration of Open Parliament Georgia Action Plan.
For more efficiency of the Inter-Factional Group, members created the Editorial Group comprising of several MPs of the Inter-Factional Group who were most actively involved in the process of consultation with the International and Non-Governmental Organizations.
With the support and arrangement of IDFI, which is the secretary of the Open Parliament Georgia Working Group, 5 meetings were held among the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group since March 5, 2015. Meetings were also held among the International and Non-Governmental Organizations which aimed at working out the unified position of Civil Society regarding the action plan. During these meetings the recommendations for the Open Parliament Georgia Action Plan were drawn out. Recommendations were presented by the International and Non-Governmental Organizations participating in the Open Parliament Georgia Working Group.
One of the most important was the field meeting in Kazbegi, on May 23, where the final commitments were agreed among the Parliament and the Civil Society sector after almost 11 hours of discussion. The representatives of the Staff of the Parliament of Georgia also took an active part in the elaboration of the Open Parliament Georgia Action Plan, particularly, Secretary General of the Parliament of Georgia, Deputy Secretary General and Head of the Legal Department of the Parliament of Georgia, Head of the Informational Technologies Department of the Parliament of Georgia, and Head of the Public Relations and Information Department of the Parliament of Georgia. At the same time, Head of Cabinet of Chair of the Parliament of Georgia was also involved in the process of elaboration of the Open Parliament Georgia Action Plan.
Furthermore, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) also conducted the research – Issues of Parliamentary Openness in Open Government Partnership (OGP) Member Countries. Research proved to be an essential asset to the process of elaboration of the Open Parliament Georgia Action Plan because on the one hand the commitments on Parliamentary Openness of OGP members countries’ were analyzed and on the other hand the recommendatory commitments of the Open Government Guide were studied. Therefore, the Georgian Commitments on the Parliamentary Openness are drawn out on the best international experience.
The Chair of the Parliament of Georgia also participated in one of the final joint meetings of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group and stated the following regarding the action plan:
“I think it is very ambitious action plan and when I read it for the first time, I thought to reduce the rate or size, to make it more realistic but then I thought – if we do this, the task of the valuable membership of the European Family should be postponed by decades as well. If we do not do the strenuous work, including meeting with the tight deadlines and large volumes of the performance conditions, we just will not be able to achieve the goals we have aimed. Thus, I concluded that it is better to put ourselves in the tough situation and work more in the short period of time, rather than to think of reducing something. So, I join the present case volume. There is a doubt of implementation of all the commitments, but we have about a year and half for doing this.“ Davit Usupashvili mentioned that involvement of various Departments was very important in the implementation process of the action plan. “They should be able to make the action plan as their priority and the political members of the Parliament should make a great contribution in this way, but it does not have to dependent on our political attitudes. We are talking about the Parliamentary Instruments and Mechanisms that have to continue work in the future as well“, said Davit Usupashvili.
The Open Parliament Georgia Action Plan consists of 18 commitments that are in accordance to the OGP principles of Public Involvement, Access to Information, Technologies and Innovation and Accountability:
1. Public Involvement
1.1. The Possibility of Commenting the Draft Bills (electronically and/or in a written format);
1.2. Presenting the Legislative Proposals and Legislative Initiatives to the Parliament of Georgia via Electronic Way and Implementing Its Supporting Mechanism through the Official Web-Page of the Parliament of Georgia;
1.3. Enabling the Civic Engagement in the Legislative Process (regarding the proposed amendments to the constitution);
1.4. Providing the Easy Attendance to the citizens on the Plenary Sessions and Committee Meetings;
1.5. Underlining the Obligation to Present the Substantiations for the Anticipated Amendment of the Agenda of the Committee Hearing;
1.6. Raising the educational and awareness level about the activities, role and mission of the Parliament of Georgia; strengthening the institutional image and the role of the Parliament of Georgia;
2. Access to Information
2.1. Easing Access for the People with Disabilities to the Parliamentary Documents;
2.2. Proactive Publishing of the Annual Reports and Conclusions of the Committees of the Parliament of Georgia;
2.3. Enacting the Legislative Frame of Consultations during the Legislative Process;
2.4. On time Publishing of the Amendments to the Initial Draft Bill, altered during its Discussion, on the Web-Page of the Parliament of Georgia;
2.5. Renewing the list of the proactively published public information;
2.6. Updating the Internal Part of the Explanatory Cards of the Draft Bills;
3. Technologies and Innovation
3.1. Placing the Documents on the Web-Page of the Parliament of Georgia in a Raw Format;
3.2. Implementation of the new technologies and innovative approaches; increasing the level of involvement of youth, ethnical minorities and other stakeholders in the activities of the Parliament of Georgia; strengthening the bilateral communication with the society;
4. Accountability
4.1. Creating the Permanent Parliamentary Council on Openness and Transparency;
4.2. Enabling the Obligation to Hold the Annual Meeting of the Parliament of Georgia with the Civil Society Organizations;
4.3. Developing and Adopting the State Concept regarding the Development of Civil Society Organizations;
4.4. Elaborating the Ethical Code for the Members of the Parliament of Georgia.
It should be noted that among these commitments 16 of them were elaborated according to the recommendations of the civil society organizations and the two commitments were initiated by the Staff of the Parliament of Georgia.
8 MPs participated in the Inter-Factional Group Meeting, which adopted the Open Parliament Georgia Action Plan, on July 10, 2015.
Only small number of OGP member states have obtained the action plan on the Parliamentary Openness. By approving this plan, Georgia moved forward to become one of the leader countries of Parliamentary Openness with the OGP.
After the adoption, the Action Plan was sent to the Bureau of the Parliament of Georgia for the further approval.