სიახლეები | განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 27 მარტი 2025
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გვაცნობა, რომ დაიწყო ,,რუსული კანონის” წინააღმდეგ წარდგენილი საჩივრის განხილვა და სახელმწიფოს შესაბამისი კითხვები დაუსვა. სასამართლომ საქმე წარმოებაში ყველა მუხლთან მიმართებით მიიღო.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2024 წლის 17 ოქტომბერს, “რუსული კანონსა” და მის მიერ გამოწვეულ მძიმე შედეგებზე საჩივრით ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს 16 მედია ორგანიზაციამ, 120 არასამთავრობო ორგანიზაციამ და 4 ფიზიკურმა პირმა მივმართეთ.
საჩივარში აღნიშნულია, რომ ,,რუსული კანონი” არღვევს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცულ გაერთიანების თავისუფლებას (მე-11 მუხლი), გამოხატვის თავისუფლებას (მე-10 მუხლი), პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობის უფლებას (მე-8 მუხლი), დისკრიმინაციის აკრძალვის (მე-14 მუხლი), სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალებების უფლებას (მე-13 მუხლი) და უფლებების შეზღუდვათა გამოყენების ფარგლებს (მე-18 მუხლი).
როგორც სასამართლოს მიერ გამოგზავნილ კორესპონდენციაშია მითითებული, სასამართლომ საქმეს მნიშვნელოვანი ზეგავლენის მქონე საქმის სტატუსი შეიძლება მიანიჭოს. მსგავსი სტატუსი ენიჭება ისეთ საქმეებს, რომელიც ადამიანის უფლებათა დაცვის გამორჩეულად მნიშვნელოვან საკითხებს ეხება.
აღსანიშნავია, რომ საჩივრის გაგზავნის შემდგომ გაგრძელდა და გაძლიერდა სამოქალაქო საზოგადოების დევნა. ,,ქართული ოცნების” განგრძობადი პოლიტიკის ნაწილია FARA-ს თარგმანის ხელახალი ინიციირებაც. აშშ-ში მოქმედი კანონი დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და თავისუფალი მედიის საქმიანობას არ უპირისპირდება, ,,ქართულ ოცნებას“  კი ამ აქტით “რუსული კანონის” შენიღბვა სურს. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები (Kobaliya and Others v. Russia, No. 39446/16 და 106 სხვა) (Ecodefence and Others v. Russia, Nos. 9988/13 და 60 სხვა) ნათლად ადასტურებს, თუ როგორ გამოიყენება სამოქალაქო საზოგადოების შემზღუდველი კანონები ქვეყანაში დამოუკიდებელი ხმების ჩასახშობად, რომელიც ავტორიტარული რეჟიმებისთვისაა დამახასიათებელი.
აღსანიშნავია, რომ საქმის გაგზავნის დღიდან “ქართული ოცნების” პროპაგანდა ამტკიცებდა, რომ საქმე გაგზავნილი არ იყო. მოგვიანებით, როდესაც საფოსტო გზავნილის ამონაწერი გავასაჯაროვეთ, პროპაგანდისტულმა მედია-საშუალებებმა დაიწყეს მტკიცება, რომ მასზე სასამართლოს ხელმოწერა არ ჩანდა. საქმის რეგისტრაციის შემდეგ პროპაგანდისტულმა მედია საშუალებებმა სხვადასხვა პროცედურული საკითხით მანიპულირებით განაგრძეს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანა. უმაღლესი თანამდებობის პირები დღემდე აგრძელებენ სამოქალაქო საზოგადოების სტიგმატიზებას და მათთვის შეურაცხმყოფელი იარლიყების მიკერებას.
,,რუსული კანონი” არა მხოლოდ სამოქალაქო საზოგადოებასა და მედიას ზღუდავს, არამედ მოქალაქეთა ერთმანეთისგან გათიშვასა და კრიტიკული ხმის ჩახშობას ემსახურება. რუსული კანონებისა და ცენზურის წინააღმდეგ სამართლებრივი ბრძოლა ქართველი ხალხის გამარჯვებით დასრულდება.

The European Court of Human Rights has informed us that it has begun examining the application lodged against the “Russian law” and has asked the state relevant questions. The court has started considering the case in relation to all the articles that the applicants have complained about.
As is known to the public, on 17 October 2024, 16 media organizations, 120 non-governmental organizations, and 4 individuals addressed the European Court of Human Rights against the “Russian Law” and its severe consequences.
The application states that the “Russian law” violates the freedom of association (Article 11), freedom of expression (Article 10), the right to respect for private and family life (Article 8), the prohibition of discrimination (Article 14), the right to an effective remedy (Article 13), and the limitation on the use of restrictions on rights (Article 18) protected by the European Convention on Human Rights.
As is indicated in the correspondence sent by the court, the court may grant the case the status of an impact case. Such a status is granted to the cases that concern issues of exceptional importance for the protection of human rights.
It is noteworthy that after the application was lodged, the persecution of civil society continued and intensified. Part of the ongoing policy of the “Georgian Dream” is the re-initiation of the translation of the FARA. The law in force in the USA does not oppose the activities of independent NGOs and the free media, while the “Georgian Dream” wants to disguise the “Russian law” with this act. The judgments of the European Court of Human Rights (Kobaliya and Others v. Russia, No. 39446/16 and 106 others) (Ecodefence and Others v. Russia, Nos. 9988/13 and 60 others) clearly confirm how restrictive laws on civil society are used to suppress independent voices in the country, which is characteristic of the authoritarian regimes.
It is noteworthy that from the day the case was sent, the Georgian Dream propaganda claimed that the case had not been lodged. Later, when we publicized an extract from the postal service, the propaganda media outlets began to claim that the court’s signature was not visible on it. After the case was registered, the propaganda media outlets continued to mislead the public by manipulating various procedural issues. High-ranking officials continue stigmatizing the civil society and attaching insulting labels to them.
The “Russian law” not only restricts civil society and the media, but also serves to isolate citizens from each other and suppress critical voices. The legal battle against the Russian laws and censorship will end with the victory of the Georgian people.