გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყდა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | სტატია 16 იანვარი 2015
გუშინ, 15 იანვარს, სასამართლოს გადაწყვეტილებით გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყდა.
გიორგი კლდიაშვილის საქმის განხილვა თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიმდინარეობდა. კლდიაშვილის უფლებებს საქართველოს ახალგზარდა იურისტთა ასოციაციის ადვოკატები, ლევან ვეფხვაძე და მაია ხუციშვილი იცავდნენ.
გიორგი კლდიაშვილს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარება) ჰქონდა წაყენებული. დაცვის მხარე ითხოვდა ქმდების ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად და არა სისხლისსამართებრივი წესით დასჯად ქმედებად კვალიფიკაციას.
მოსამართლე მერაბ ჯორბენაძემ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის შუამდგომლობა და მტკიცებულების სახით საქმის მასალებს არ დაერთო გიორგის მანქანის ჩხრეკის ოქმი, იარაღის ბალისტიკური ექსპერტიზის დასკვნა და დაკითხვის ოქმი,.მოსამართლემ გაიზიარა დაცვის მხარის პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, რომ აღნიშნული მტკიცებულებები კანონმდებლობის დარღვევით იყო მოპოვებული. მოსამართლის თქმით, ის, რომ გიორგის თან ჰქონდა იარაღი, არ მიუთითებდა მის მიერ დანაშაულებრივი ქმედების განხორციელებაზე.
პროკურორის მიერ წარმოდგენილი ძირითადი მტკიცებულებების დიდი ნაწილი მოსამართლემ დაუშვებლად სცნო. მოგვიანებით, მოსამართლის გადაწყვეტილებით,  გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის დევნა შეწყდა, გამომდინარე იქიდან, რომ კლდიაშვილის მიერ კუთვნილი იარაღის დაშლილ მდგომარეობაში, ტყვიებისა და მჭიდის გარეშე იარაღის ოფიციალურ მაღაზიაში და უკან უნებართვო გადატანა შეიცავდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ნიშნებს.
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, გირაოს თანხა, 1500 ლარის ოდენობით კლდიაშვილს უკან დაუბრუნდება. ბრალდების მხარეს უფლება აქვს 5 დღის განმავლობაში გაასაჩივროს მოსამართლის გადაწყვეტილება გიორგის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ.
ინსტიტუტის ხელმძღვანელის, ლევან ავალიშვილის თქმით, აუცილებელია ჩატარდეს გამოძიება და დადგინდეს თუ როგორ მოხდა ბრალდების მხარის მიერ მტკიცებულებათა მოპოვება. ინსტიტუტის ყოფილი დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი მორალური ზიანის ანაზღაურების მიზნით უახლოეს მომავალში შესაბამისი უწყებებისთვის მიმართვას გეგმავს.
IDFI-მ მონაწილეობა მიიღო ჩეხეთში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაში “საბჭოთა და რუსული დივერსია ევროპის წინააღმდეგ”
18.11.2024
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებმა საქართველოში ავტოკრატიული ტენდენციები გაამყარა - V-Dem institute-ის შეფასება
13.11.2024
სასამართლოს აქტების პროაქტიული გამოქვეყნება: კანონმდებლობა და პრაქტიკა
04.11.2024
სტატუსმეტრი 2.0 - როგორ მიდის საქართველო ევროკავშირის 9 ნაბიჯის შესრულებისკენ
01.11.2024
სტრასბურგის სასამართლომ განსხვავებული აზრის მქონე მოსამართლის სასამართლო სისტემიდან განდევნა დაადასტურა
11.11.2024
06.11.2024
სასამართლო ხელისუფლებამ სისტემურ საარჩევნო დარღვევებზე თვალი არ უნდა დახუჭოს
05.11.2024
სამართლებრივი ბრძოლა რუსული კანონის წინააღმდეგ სტრასბურგში გაგრძელდება
17.10.2024
კრიპტოვალუტის საქართველოს ფინანსურ სისტემაში ინტეგრირების გამოწვევები და სტრატეგიული მიდგომა ბლოკჩეინისა და უძრავი ქონების მიმართ კორუფციის წინააღმდეგ საბრძოლველად
ქართული ენის არცოდნა, როგორც გამოწვევა პოლიტიკურ პროცესებში ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის თვალსაზრისით

Yesterday, on January 15th, the court has decided to terminate criminal prosecution against Giorgi Kldiashvili.
The hearing on the case of Giorgi Kldiashvili was held at Tbilisi City Court. Giorgi Kldiashvili was represented by lawyers of Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), Levan Vepkhvadze and Maia Khutsishvili.
Giorgi Kldiashvili was accused of illicit carrying of firearms, a crime envisaged by article 236 (2) of the Criminal Code of Georgia. The defense requested to change qualification of actions of Giorgi Kldiashvili from criminal to administrative offence.
The Judge Merab Jorbenadze has partially accepted the defense motion and did not include report of car check, ballistic evidence as well as interrogation report in the materials of the case. The Judge has taken into account position of the defense that the abovementioned evidence has been obtained in violation of legislation. According to the Judge, the fact that Giorgi carried a firearm did not per se prove criminal character of his actions.
Most of the main evidence of the case obtained by the prosecution was dismissed by the Judge. Hence criminal prosecution against Giorgi Kldiashvili was terminated, dwelling from the fact that transportation of registered firearm which is dismantled (without bullets or magazine), constitutes administrative offence rather than criminal act. The 1500 GEL bail will be returned to Giorgi Kldiashvili. The prosecution has 5 days to file an appeal against the decision of the court terminating criminal prosecution against Giorgi Kldiashvili.
According to the chairman of the Institute, Levan Avalishvili, necessary investigative measures should be undertaken in order to ascertain how the evidence was obtained by the prosecution. The former director of the Institute, Giorgi Kldiashvili plans to address relevant institutions and request compensation for moral damages in the nearest future.