სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | პოლიტიკის დოკუმენტები 27 მაისი 2013
1. საკითხის ან პრობლემის წამოჭრა, რომელიც მოქალაქის აზრით ყურადღებასა და გადაჭრას საჭიროებს;
2. იდეის შეთავაზება, რომელიც მოქალაქის აზრით კონკრეტულ პრობლემას მოაგვარებს ან სასარგებლო იქნება საზოგადოებისთვის/ქვეყნისთვის;
3. სხვა მოქალაქეები ჩაერთვებიან განხილვაში და შეძლებენ საკუთარი აზრის გამოთქმასა და საკუთარი გამოსავლის შეთავაზებას;
4. შესაძლებელია განთავსდეს ელექტრონული პეტიცია, რაც კონკრეტულ ქმედებას მოითხოვს წვრილმან ან სახელმწიფოებრივად მნიშვნელოვან გარემოებასთან დაკავშირებით. თუ კი პეტიციას დადგენილი ოდენობის მოქალაქე მოაწერს ხელს (სავალდებულო ოდენობა დამოკიდებულია საკითხის მნიშვნელობასა და მასშტაბზე), სავალდებულო იქნება საკითხის განხილვა.
გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ აღებული ვალდებულება უნდა დაინერგოს 2013 წელს, ჩვენ ვთვლით, რომ სასწრაფოდ უნდა მოხდეს პლატფორმის კონცეფციის შემუშავება, დამტკიცება და ტექნიკური იმპლემენტაცია. "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი" (IDFI) საერთაშორისო პრაქტიკის ანალიზზე დაყრდნობით,  რომელიც განხორციელდა EWMI-ის პროგრამის G-PAC-ის დაფინანსებული პროექტის - „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ - ფარგლებში, წარმოადგენს საკუთარ ხედვას იმისა, თუ რა ფუნქციონალი და მექანიზმები უნდა არსებობდეს მოქალაქეთა მონაწილეობის პლატფორმაზე. ვთვლით, რომ ჩვენი კონცეფციის ინტეგრირება ონლაინ პლატფორმის დანერგვაში მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში ელექტრონული დემოკრატიის თანამედროვე სტანდარტების დამკვიდრებას. ამგვარი პლატფორმის არსებობა მნიშვნელოვანად გაამარტივებს მოქალაქეებსა და მთავრობას შორის კომუნიკაციას და საზოგადოებრივ პრობლემებზე დისკუსიების წარმართვას.

1. It will enable raising issue or problem which needs to be resolved.
3. Other citizens will get involved in discussion and will be able to express their ideas and offer solution.
4. It is also possible to implement e-petition application. If the petition, concerning minor or important issues, is signed by the enough amount of the citizens (required amount varies depending on the importance and the scale of topic), government will be obliged to discuss it.
Given the fact that Georgian government has taken the commitment to implement national portal in 2013, we believe that platform concept must be developed, approved and technically implemented urgently. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), based on the analysis of international practice (carried out in the frames of the project “Development of e-Participation in Georgia”, which is financially supported by EWMI program G-PAC) presents its vision of citizen platform, in particular – what kinds of functions and mechanisms must be available on this platform. We believe that using our concept in the process of implementing online platforms will significantly contribute to establishing modern standards of e-democracy in Georgia. Existence of such platform will considerably simplify the communication between the citizens and government as well as encourage public discussion on social problems.