მოქალაქის პლატფორმის კონცეფცია - www.ichange.ge
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | პოლიტიკის დოკუმენტები 27 მაისი 2013
2011 წლის 30 აგვისტოს საქართველო შეუერთდა საერთაშორისო ინიციატივას „პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის“ (OGP), რომლის ფარგლებშიც, საქართველოს მთავრობამ აიღო მნიშვნელოვანი ვალდებულებები გამჭვირვალობისა და ღია მმართველობის საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვის მიმართულებით. კერძოდ, საქართველოს მთავრობამ გაითვალისწინა IDFI-ისა და სამოქალაქო საზოგაოდების მიერ შეთავაზებული რეკომენდაციები და OGP-ის დამტკიცებულ სამოქმედო გეგმაში შეიტანა მნიშვნელოვანი ვალდებულება, 2013 წელს დანერგოს მოქალაქის პლატფორმა -  ichange.ge  რომელიც შექმნის შემდეგ შესაძლებლობებს:
1. საკითხის ან პრობლემის წამოჭრა, რომელიც მოქალაქის აზრით ყურადღებასა და გადაჭრას საჭიროებს;
2. იდეის შეთავაზება, რომელიც მოქალაქის აზრით კონკრეტულ პრობლემას მოაგვარებს ან სასარგებლო იქნება საზოგადოებისთვის/ქვეყნისთვის;
3. სხვა მოქალაქეები ჩაერთვებიან განხილვაში და შეძლებენ საკუთარი აზრის გამოთქმასა და საკუთარი გამოსავლის შეთავაზებას;
4. შესაძლებელია განთავსდეს ელექტრონული პეტიცია, რაც კონკრეტულ ქმედებას მოითხოვს წვრილმან ან სახელმწიფოებრივად მნიშვნელოვან გარემოებასთან დაკავშირებით. თუ კი პეტიციას დადგენილი ოდენობის მოქალაქე მოაწერს ხელს (სავალდებულო ოდენობა დამოკიდებულია საკითხის მნიშვნელობასა და მასშტაბზე), სავალდებულო იქნება საკითხის განხილვა.
გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ აღებული ვალდებულება უნდა დაინერგოს 2013 წელს, ჩვენ ვთვლით, რომ სასწრაფოდ უნდა მოხდეს პლატფორმის კონცეფციის შემუშავება, დამტკიცება და ტექნიკური იმპლემენტაცია. "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი" (IDFI) საერთაშორისო პრაქტიკის ანალიზზე დაყრდნობით,  რომელიც განხორციელდა EWMI-ის პროგრამის G-PAC-ის დაფინანსებული პროექტის - „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ - ფარგლებში, წარმოადგენს საკუთარ ხედვას იმისა, თუ რა ფუნქციონალი და მექანიზმები უნდა არსებობდეს მოქალაქეთა მონაწილეობის პლატფორმაზე. ვთვლით, რომ ჩვენი კონცეფციის ინტეგრირება ონლაინ პლატფორმის დანერგვაში მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში ელექტრონული დემოკრატიის თანამედროვე სტანდარტების დამკვიდრებას. ამგვარი პლატფორმის არსებობა მნიშვნელოვანად გაამარტივებს მოქალაქეებსა და მთავრობას შორის კომუნიკაციას და საზოგადოებრივ პრობლემებზე დისკუსიების წარმართვას.

On August 30, 2011 Georgia joined the international initiative “Open Government Partnership”. In frames of OGP Georgian government has taken major commitment in the field of transparency and implementing the best practice of open governance. In particular, Georgian government has considered the recommendations proposed by IDFI and civil society and has added significant commitment to the OGP action plan – to implement national citizen platform ichange.ge in 2013. This platform will create following opportunities:
1. It will enable raising issue or problem which needs to be resolved.
2. Proposing idea which will solve the specific problem or will be profitable for society/country.
3. Other citizens will get involved in discussion and will be able to express their ideas and offer solution.
4. It is also possible to implement e-petition application. If the petition, concerning minor or important issues, is signed by the enough amount of the citizens (required amount varies depending on the importance and the scale of topic), government will be obliged to discuss it.
Given the fact that Georgian government has taken the commitment to implement national portal in 2013, we believe that platform concept must be developed, approved and technically implemented urgently. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), based on the analysis of international practice (carried out in the frames of the project “Development of e-Participation in Georgia”, which is financially supported by EWMI program G-PAC) presents its vision of citizen platform, in particular – what kinds of functions and mechanisms must be available on this platform. We believe that using our concept in the process of implementing online platforms will significantly contribute to establishing modern standards of e-democracy in Georgia. Existence of such platform will considerably simplify the communication between the citizens and government as well as encourage public discussion on social problems.