სემინარი თემაზე - ინფორმაციის თავისუფლება და საჯარო დოკუმენტების ხელმისაწვდომობა
2012 წლის 6 ივლისს სასტუმრო „ბეთსიში“ მასმედიის წარმომადგენლებისთვის გაიმართა სემინარი თემაზე - „ინფორმაციის თავისუფლება და საჯარო დოკუმენტების ხელმისაწვდომობა“.
სემინარი ჩატარდა ევროპის საბჭოს და ევროკავშირის ერთობლივი პროგრამის - „მასობრივი საინფორმაციო საშუალებების თავისუფლების, პროფესიონალიზმის და პლურალიზმის მხარდაჭერა სამხრეთ კავკასიასა და მოლდოვაში“ ფარგლებში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) თანამშრომლობით.
შეხვედრა გახსნეს ევროპის საბჭოს წარმომადგენელმა ბათუ წულუკიანმა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის თამჯდომარემ ლევან ავალიშვილმა. IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლების ისტორიაზე, ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებულ საერთაშორისო კანონმდებლობაზე და თანამედროვე ტენდენციებზე.
ინფორმაციის თავისუფლების ქართულ კანონმდებლობაზე, ადმინისტრაციულ ორგანოებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასა და სასამართლო პრაქტიკაზე სემინარის მონაწილეებს პრეზენტაცია წარუდგინა ლევან ავალიშვილმა.
საჯარო დაწესებულებებიდან სასურველი ინფორმაციის დროულად და სრულყოფილი ფორმით მიღება ხშირად ძალიან რთულია. ეს უმეტესწილად დამოკიდებულია მოთხოვნილი ინფორმაციის შინაარსზე, თუმცა არსებობს მნიშვნელოვანი ფაქტორები, რომელთა გათვალისწინებაც აადვილებს ინფორმაციის მიღებას. პირველ რიგში აუცილებელია კანონით განსაზღვრული უფლებების ცოდნა, გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მოთხოვნის სწორად და გარკვევით ფორმულირებას. აუცილებელია ასევე განცხადების შედგენისას დავიცვათ გარკვეული სტანდარტი.
დისკუსია გაიმართა ზოგადად საქართველოში არსებულ სიტუაციაზე ინფორმაციის თავისუფლების კუთხით. იმ პრობლემებზე, რომლებსაც ჟურნალისტები, არასამთავრობო ორგანიზაციები ან ჩვეულებრივი მოქალაქეები აწყდებიან საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნისას და ასევე იმ მიღწევებზე, რომელიც საზოგადოებისთვის საინტერესო საკითხების ოფიციალურ ვებ-გერდებზე პროაქტიულად გამოქვეყნებას ეხება.
ქართველ ჟურნალისტებს გამოცდილება გაუზიარა და ბულგარეთში ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში არსებული კანონმდებლობის და ბულგარელი ჟურნალისტების მიერ მისი გამოყენების შესახებ მოუთხრო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პროგრამის (Access to Information Program) სამართლებრივი ჯგუფის ხელმძღვანელმა ალექსანდრე კაშუმოვმა.
სემინარზე გაიმართა დოკუმენტური ფილმის „ მასობრივი საინფორმაციო საშუალებები და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა “ - ჩვენება, რომელშიც წარმოდგენილი იყო 5 ისტორია ბულგარელი ჟურნალისტების მიერ წარმატებით განხორციელებული ჟურნალისტური გამოძიებების შესახებ.
ქართული მედიის გამოცდილებაზე და თავისუფალი, აქტიური და ჯანსაღი მედიის როლის განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე დამსწრე საზოგადოებას გაზეთ “რეზონანსის” მთვარი რედაქტორი ლაშა ტუღუში ესაუბრა. აქტიური განხილვის საკითხი იყო ასევე „Must-carry”-ის თემა. სემინარი მიმდინარეობდა აქტიური დისკუსიის ფორმატში და მასში მონაწილეობა მიიღეს როგორც ბეჭდური ასევე ინტერნეტ მედიის და ტელევიზიის ჟურნალისტებმა და იურისტებმა.

On July 6, 2012, in the hotel “Betsy”, a workshop has been held for the representatives of media on the topic - Freedom of Information and Accessibility of Public Documents.
The seminar was held within the framework of the joint program of Council of Europe and European Union – “Promoting freedom, professionalism and pluralism of the media in the South Caucasus and Moldova” in partnership with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
The seminar was opened by the representatives of the Council of Europe Batu Tsulukiani and the Chairman of the Institute for Development of Freedom of Information Levan Avalishvili.
The presentation about freedom of information and the relevant legislation, as well as the Georgian practice of access to information was delivered to the audience by the director of IDFI Giorgi Kldiashvili and the chairman of the Institute Levan Avalishvili.
Giorgi Kldiashvili discussed about the history of freedom of information, the international legislation of freedom of information and the modern trends of freedom of information.
Levan Avalishvili talked about the legislation of freedom of information in Georgia and the practice of public information accessibility in the administrative organs.
It is often very difficult to receive the desired information from the public institutions in time and in a complete form. This mostly depends on the content of the requested information; however, there are important factors, which, if taken into account, facilitate receiving of information. Firstly, it is important to know the rights defined by the law. Correct and clear formulation of the request is of decisive importance. Also, it is necessary to follow certain standard while preparing the request.
Discussion was held about the general situation in Georgia in terms of freedom of information, those problems, which the journalists, non-governmental organizations and ordinary citizens are facing while requesting public information, and also about the achievements concerning proactive disclosure of issues of public interest on the official web-pages.
The head of the legal group of the Access to Information Program, Alexander Kamushov, shared his experience with the Georgian journalists and told them about the legislation of freedom of information in Bulgaria and its usage by the journalists.
A documentary “Mass Media and Access to Information” depicting 5 stories about the successful journalistic investigations by Bulgarian journalists was shown at the seminar.
The editor in chief of the newspaper “Rezonansi”, Lasha Tughushi, discussed with the audience about the experience of the Georgian media and the particular importance of the role of free, active and healthy media. The topic of “Must Carry” was also of active discussion.
The seminar was held in the format of active discussion. The participants were journalists and lawyers of print and internet media, as well as television.