ვაქცინაციის პროცესის მიმდინარეობა საქართველოში
სიახლეები | კვლევები | აქტუალური თემები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 13 აგვისტო 2021
საქართველოს მთავრობამ ვაქცინაციის ეროვნული გეგმა 2021 წლის 21 იანვარს წარადგინა. გეგმით განსაზღვრული ამოცანა იყო წლის ბოლომდე 18 წელს ზემოთ მოსახლეობის 60%-ის აცრა. ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, თამარ გაბუნიას ინფორმაციით, ვაქცინაციის პრიორიტეტული ჯგუფები შემდეგნაირად იყო განსაზღვრული:
- პირველ ეტაპზე, სამედიცინო პერსონალის 65% (46,520 მუშაკი), ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებების ბენეფიციარების 60% (1,560 მოქალაქე) და 75 წლისა და ზემოთ ასაკის მოქალაქეების 60% (136,080 მოქალაქე);
- შემდეგ ეტაპზე 65-74 წლის ასაკის მოქალაქეები (197,510).
- მესამე ეტაპზე 65-74 წლის ასაკის მოქალაქეებისათვის ძირითადი სერვისების მიმწოდებელი ჯგუფები (108,224) და 55-64 წლის ასაკის მოქალაქეები (287,040), ასევე, 18-54 წლის ქრონიკული დაავადებების მქონე პირები (53,640);
- ბოლოს, მოსახლეობის სხვა ჯგუფები (860,740 პირი).
საქართველოს მთავრობის მიერ 2021 წლის იანვარში დამტკიცებული ეროვნული ვაქცინაციის გეგმის თანახმად, წინასწარი შეფასებით, მთლიანად მოზრდილი მოსახლეობის 60%-ით მოსაცავად საჭირო ბიუჯეტის მინიმალური ღირებულება 64,333,622 ლარი, მაქსიმალური კი – 158,190,243 ლარი უნდა ყოფილიყო. მათ შორის, ვაქცინების შესყიდვის მინიმალურ და მაქსიმალურ ღირებულებად 48,456,260 და 141,985,429 ლარი იყო. 2021 წლის აპრილში გეგმაში ცვლილებები შევიდა, თუმცა აღნიშნული კომპონენტი უცვლელი დარჩა.
ანალიზში მიმოხილულია ვაქცინაციის პროცესი, აცრილთა სტატისტიკა, ვაქცინაციის ხარჯები და ვაქცინაციის შესახებ ხელისუფლების სტრატეგიული კომუნიკაცია.
შეფერხებული ვაქცინაციის პროცესი
საქართველოში ვაქცინაციის პროცესი 2021 წლის 15 მარტს დაიწყო. ვაქცინის შესყიდვა კოვაქს პლატფორმის მეშვეობით გადაწყდა. იმის დასადგენად, თუ როდის დაიწყო საქართველომ ვაქცინის შესასყიდად ოფიციალური კომუნიკაცია, IDFI-მ როგორც ჯანდაცვის სამინისტროდან, ისე დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრიდან გამოითხოვა ოფიციალური მიმოწერის ასლები, რომლებიც ვაქცინის შესყიდვას ეხებოდა. სამინისტრომ აღნიშული ინფორმაცია არ მოგვაწოდა. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრიდან მიღებული დოკუმენტების თანახმად, ცენტრთან პირველი წერილობითი კომუნიკაცია ვაქცინების თაობაზე 2020 წლის 25 ნოემბერს განხორციელდა, ცენტრს ჯანდაცვის სამინისტროდან გაეგზავნა საგარეო საქმეთა სამინისტროს წერილი, ლიეტუვას მიერ საჭიროზე მეტი ვაქცინის შესყიდვის შემდეგ, დარჩენილი დოზების შეუცვლელი ფასით საქართველოსთვის მიყიდვის თაობაზე. 2020 წლის 30 ნოემბერისა და 8 დეკემბრის შუალედში სამინისტროსა და ცენტრს შორის მიმოწერა მიმდინარეობდა სინოვაკის შესაძლო გამოყენების საკითხთან დაკავშირებით. კერძოდ, სამინისტროს მიმართა სინოვაკის წარმომადგენელმა, ვაქცინის მახასიათებლებისა და ქვეყანაში მისი დაშვების პერსპექტივის განხილვის მიზნით. 25 დეკემბერს ცენტრმა სამინისტროს მიმართა წერილით, კოვაქს პლატფორმასთან ურთიერთობისათვის საქართველოში შესაბამისი სამართლებრივი ბაზის დახვეწის აუცილებლობასთან დაკავშირებით. ამავე დღეს მხარეებს შორის კომუნიკაცია შედგა COVAX პლატფორმიდან მიღებული დოკუმენტაციის შევსების პროცესის მიმდინარეობაზე, რითაც შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ამ ეტაპზე პლატფორმასთან უკვე მიმდინარეობდა მოლაპარაკებები, თუმცა უცნობია კონკრეტულად როდის დაიწყო აღნიშნული პროცესი. მნიშვნელოვანია, რომ მიმოწერის თანახმად COVAX პლატფორმამ 23 დეკემბერს გახსნა მეორე ფანჯარა ასტრაზენეკას ვაქცინისათვის. 28 დეკემბერს ამირან გამყრელიძე წერილით მიმართავს სამინისტროს და ამ ინფორმაციაზე დაყრდნობით გასცემს რეკომენდაციას, რომ კოვაქსის შემოთავაზება მისაღებია და აზუსტებს პროცედურებს საქართველოს მხრიდან თანხმობისა და უარის შემთხვევაში.
2021 წლის 08 იანვრის წერილით, რომელიც პაატა იმნაძემ ჯანდაცვის სამინისტროს მისწერა, “მიზანშეწონილად ჩაითვალა  კოვიდ ვაქცინის შესყიდვა განხორციელდეს გაეროს ბავშვთა ფონდის მეშვეობით … გადაწყვეტილების მიღებისას გათვალისწინებულ იქნა, რომ მიმდინარე ეტაპზე არ არსებობს თანამშრომლობის გამოცდილება არსებული ვაქცინის მწარმოებელ კომპანიებთან და არ ვართ ინფორმირებული ბევრ დეტალზე, მათ შორის როგორიცაა მოწოდების პირობები (INTERCOMS)”.
2021 წლის იანვარში, ამირან გამყრელიძემ და ქვეყნის მაშინდელმა პრემიერ მინისტრმა გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ საქართველო კოვაქს პლატფორმის მეშვეობით ერთ-ერთი პირველი, თებერვალში მიიღებდა ფაიზერის ვაქცინებს. 14 იანვარს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ საქართველოს უშუალოდ ფაიზერისთვის არ მიუმართავს, კოვაქს პლატფორმაზე კი ფაიზერის ვაქცინები არ იყო მობილიზებული. მას შემდეგ რაც თებერვალში ვაქცინები ქვეყანაში არ შემოვიდა, ერთ-ერთმა მედია საშუალებამ კოვაქს პლატფორმას განმარტებისათვის მიმართა. მათი პასუხის თანახმად, ფაიზერის ვაქცინა იმ ქვეყნებმა მიიღეს, რომლებმაც დააკმაყოფილეს პლატფორმის მოთხოვნები:  „ყველა მონაწილე ქვეყნის ეროვნულმა რეგულატორმა ავტორიზება უნდა მისცეს შემოსატან ვაქცინას; ასევე, ყველა მონაწილემ ვაქცინის მწარმოებლებთან უნდა გააფორმოს ზარალის ანაზღაურების კონტრაქტი, რათა „კოვაქსის პლატფორმიდან“ დოზების მიღება შეძლოს“.
საინტერესოა, რომ ბრიტანეთში ფაიზერის პირველი ვაქცინა 2020 წლის 8 დეკემბერს გამოიყენეს. ოქსფორდის Our World in Data პროექტის მონაცემებით, 2020 წლის 20 დეკემბერს ისრაელსა და ამერიკაში მოსახლეობის 0.09 და 0.17 პროცენტი იყო აცრილი. 2021 წლის 15 მარტის მდგომარეობით, საქართველოს მსგავსი შემოსავლის (GNI) მქონე რამდენიმე ქვეყანაში შემდეგი მდგომარეობა იყო:
9 აგვისტოს მონაცემებით, იმავე ქვეყნებს შორის აცრილი მოსახლეობის პროცენტული რაოდენობით საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია:
15 მარტიდან მაისამდე საქართველოში მინიმუმ ერთი დოზით აცრილთა პროცენტული მაჩვენებელი არ უტოლდებოდა 1%-ს. მას შემდეგ, რაც ქვეყანაში ვაქცინების რაოდენობა გაიზარდა და დასაშვები გახდა 18 წელს ზემოთ მოსახლეობის ვაქცინაცია, აცრილი მოსახლეობის რაოდენობა საგრძნობლად გაიზარდა, ივლისის თვიდან კი ვაქცინირებულთა რაოდენობის მკვეთრი ზრდა დაიწყო. კერძოდ, 15 ივლისს მოსახლეობის 4.4% ერთი დოზით მაინც იყო აცრილი (2 დოზით აცრილი - 2.9%), ეს მონაცემი 31 ივლისს 8.1%-მდე გაიზარდა (2 დოზით აცრილი - 4%). აღნიშული უკავშირდება ქვყანაში ფაიზერის ვაქცინის მარაგების გაზრდას.
აცრილთა სტატისტიკა
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მონაცემებით, 2021 წლის 9 აგვისტოს მდგომარეობით საქართველოში სულ ჩატარებულია 641,242 აცრა, 197,118 ადამიანი - ორჯერედადაა აცრილი. ნიუ იორკ თაიმსის მონაცემებით, საქართველოში 7 აგვისტოს მდგომარეობით, სულ 606,988 დოზის ადმინისტრირება მოხდა. სულ აცრილია მოსახელობის 11%, სრულად (ორი დოზით) კი აცრილია მოსახლეობის 4%, რაც ნიშნავს, რომ ყოველ 100 ადამიანზე 16 დოზაა ადმინისტრირებული.
ვაქცინირებულთა რაოდენობა წილობრივი მოცვა
ყოველ 100 ადამიანზე ადმინისტრირებული დოზების მიხედვით საქართველო, იმავე შემოსავლის მქონე ქვეყნებს შორის შუალედურ პოზიციას იკავებს. შედარებისათვის, ამ კატეგორიაშია სომხეთი, რომელშიც 100 ადამიანზე 5.8 დოზის ადმინისტრირება მოხდა, ბელარუსში - 25, ალბანეთში - 27, ჩრდილოეთ მაკედონიაში კი ყოველ 100 მოსახლეზე 45 დოზის.
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მიერ მოწოდებული მონაცემების თანახმად, 4 აგვისტოს ჩათვლით მდგომარეობით აცრილთა რაოდენობა რეგიონებში შემდეგნაირად ნაწილდება:
აცრებისა და ჯავშნების 58% თბილისზე მოდის.
2021 წლის ივნისში ასტრაზენეკას დოზების დეფიციტი შეიქმნა, რის გამოც ერთჯერადად ვაქცინირებულმა პირებმა ვერ მოახერხეს მეორე დოზის შესაბამის დროს მიღება. საკითხის მოკვლევა დაიწყო ჯანდაცვის სამინისტროს სპეციალურმა ჯგუფმა, ასევე პროცესის მიმდინარეობით დაინტერესდა აუდიტის სამსახურიც. დაავადებათა კონტროლის ცენტრის ინფორმაციით, ვაქცინების დანაკარგები 15 მარტიდან 4 აგვიტოს ჩათვლით ჯამურად 3,159 დოზას შეადგენს, საიდანაც ყველაზე მეტი, 2,551 სწორედ ასტრაზენეკას დასახელების ვაქცინაა. სრული ჩამონათვალი კი ასე გამოიყურება:
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ჯამურად დანაკარგი 3,159 დოზას შეადგენს, აქედან 169 დოზა ფაიზერის ვაქცინაა. ყველაზე მეტი დანაკარგი თბილისში ფიქსირდება, შემდგომ კი იმერეთსა და აჭარაში.
რაც შეეხება ვაქცინირებულთა პროცენტულ გადანაწილებას, 4 აგვისტოს მონაცემებით, სრულად აცრილი იყო სრული მოსახლეობის მხოლოდ 4.8%, მინიმუმ ერთი დოზით კი 10.4%. ასაკობრივი ჯგუფების კუთხით, 18 წელს ზევით მოსახლეობის 13.5% ერთი დოზით მაინცაა აცრილი, 6.2% კი - სრულად. ეს მონაცემები ვაქცინაციის ეროვნული გეგმით გაწერილ სამიზნე რაოდენობასთან (>18 ასაკის მოსახლეობის 60%) მიმართებით ერთი დოზის შემთხევეაში 22.6%-ს შეადგენს, სრულად ვაქცინირებულთა შემთხვევაში კი 10.4%-ს.
ვაქცინაციის ეროვნული გეგმით გათვალისწინებული იყო პრიორიტეტული ჯგუფები, მათ შორის პირველ ეტაპზე, უნდა მომხდარიყო სამედიცინო პერსონალის 65% (46 520 მუშაკი) და 75 წლისა და ზემოთ ასაკის მოქალაქეების 60%-ის (136 080 მოქალაქე) აცრა, მეორე ეტაპზე კი 65-74 წლის ასაკის მოქალაქეების (197 510) ვაქცინაცია.
8 აგვისტოს მონაცემებით, ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი სწორედ აღნიშნულ პრიორიტეტულ ჯგუფებშია. კერძოდ ჯანდაცვის სექტორში, ექიმების, ექთნებისა და სექტორის სხვა პერსონალს შორის ჯამურად 17,200 პირია აცრილი, საიდანაც მხოლოდ 6,443 პირს აქვს მიღებული ორი დოზა, აქედან ექიმია 3,751, ხოლო 645 ექთანი. ერთი დოზით აცრილი სამედიცინო პერსონალის რაოდენობა 11,569 ადამიანია. არსებული მონაცემებით, 5 თვის განმავლობაში, 15 მარტიდან დღემდე მიზნობრივი 46,520 სამედიცინო მუშაკის მხოლოდ 36%-ია აცრილი.
ასევე, აცრის დაბალი მაჩვენებელი აღინიშნება სკოლის პერსონალში, ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით კი ყველაზე მეტი აცრილი 18 წელს ზემოთ კატეგორიაშია. სამწუხაროდ, ოფიციალური სტატისტიკის ვებგვერდზე არ არის გამოყოფილი 18 წელს ზემოთ კატეგორიაში შემავალი ქრონიკული დაავადებების მქონე პირების რაოდენობა, 75 წელს ზემოთ მოქალაქეებსა და ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებების ბენეფიციარებს შორის ვაქცინირებულთა რაოდენობა. ზემოთ ჩამოთვლილი ყველა ჯგუფი, ვაქცინაციის ეროვნული გეგმის თანახმად, პრიორიტეტულ ჯგუფებადაა მიჩნეული.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის ინფორმაციაზე დაყრდნობით, აცრების დინამიკამ ივლისსა და აგვისტოში საგრძნობლად იმატა, რაც სავარაუდოდ დაკავშირებულია ხელმისაწვდომი ვაქცინების რაოდენობის ზრდასთან.
IDFI-ის ანალიზის საფუძველზე იკვეთება, რომ ვაქცინაციის პროცესის შესახებ საკმარისი ინფორმაცია ხელმისაწვდომი არ არის. ოფიციალური დოკუმენტების გამოთხოვის შედეგადაც რთულდება გავიგოთ, თუ რა მოლაპრაკებებს აწარმოებს საქართველო ვაქცინაციის პროცესის შეუფერხებლად გაგრძელებისათვის, უცნობია რა თანხას ვიხდით ვაქცინებში. მიუხედავად ბოლო პერიოდის ვაქცინაციის დინამიკის ზრდისა, ნათელია, რომ ქვეყანაში შემოსული დოზების დროული და ეფექტური ადმინისტრირება ვერ მოხერხდა. ამას ადასტურებს ის ფაქტიც, რომ მიღებული 2 მილიონზე მეტი დოზიდან ამ ეტაპზე გამოყენებულია მხოლოდ 645 ათასი დოზა. ამასთან, მიზნად დასახული 18 წელს ზევით ასაკის მოსახლეობის სამიზნე რაოდენობის (60%) მოცვა 2-ჯერადი აცრით მხოლოდ 10.4%-ს შეადგენს. ამასთან, არსებული მონაცემებით, 5 თვის განმავლობაში, 15 მარტიდან დღემდე ვაქცინაციის ეროვნული გეგმით გათვალისწინებული მიზნობრივი 46,520 სამედიცინო მუშაკის მხოლოდ 36%-ია აცრილი.
აღნიშნულის პარალელურად ქვეყანას აქვს ვაქცინების დანაკარგიც. NDI-ის საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგებით კი, გამოკითხული მოსახლეობის 47% აცრას არ აპირებს, 56%-მა პროცენტმა კი არ იცის, როგორ დარეგისტრირდეს ვაქცინაციის პლატფორმაზე. ამის ფონზე, ვერ ვიღებთ ინფორმაციას, თუ რა სახის საინფორმაციო კამპანიას აწარმოებს მთავრობა მოსახლეობის ვაქცინაციის პროცესით დაინტერესებისა და ინფორმირებისათვის, რომელი კომპანია ასრულებს ამ მოვალეობას, რა თანხები იხარჯება და რა არხებით ხდება მოსახლეობის დარწმუნება ვაქცინაციის საჭიროებაში. ცნობილია, რომ სწორედ აღნიშნული მიზნობრიობით შექმნილია ახალი ვებგვერდი provax.ge და იდენტური ფეისბუქ გვერდი, თუმცა სხვა სახის აქტივობებზე ინფორმაცია ხელმისაწვდომი არ არის.
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მიერ მოწოდებული ვაქცინის შეძენის მიზნით წარმოებული მოლაპარაკებების ამსახველი მიმოწერის ასლების ანალიზის საფუძველზე იკვეთება, რომ 2020 წლის 25 დეკემბერს ჯერ კიდევ არ იყო საბოლოოდ გადაწყვეტილი საქართველოს მხრიდან კოვაქს პლატფორმიდან ვაქცინის შესყიდვა. 2021 წლის 8 იანვრის წერილით კი ჩანს, რომ ამ დროს მიიღეს გადაწყვეტილება შესყიდვა განხორციელებულიყო UNICEF-ის ჩართულობით, რადგან არ არსებობდა მწარმოებლებთან კომუნიკაციის საკმარისი გამოცდილება. სამწუხაროდ, ჯანდაცვის სამინისტრომ მსგავსი შინაარსის მიმოწერის შესახებ ინფორმაცია არ მოგვაწოდა. შესაბამისად, რთულდება დადგენა, თუ როდის დაიწყო მოლაპარაკებების პროცესი, დაგვიანდა თუ არა ვაქცინის შესყიდვასთან დაკავშირებული პროცედურების განხორციელება და იყო თუ არა აღნიშული პრობლემა დაგვიანებული ვაქცინაციის მიზეზი.
IDFI-მ ჯანდაცვის სამინისტროდან გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციის ვერ მიღების შემთხვევებზე მიმართა სასამართლოს და შეეცდება ამ გზით მოიპოვოს შესაბამისი მონაცემები. IDFI მოუწოდებს სამინისტროს, გაითვალისწინოს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი პანდემიასთან ბრძოლისა და ვაქცინაციის პროცესთან დაკავშირებით და თავად უზრუნველყოს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა როგორც პროაქტიულად, ისე მოთხოვნის საფუძველზე.

The Government of Georgia unveiled the National Vaccination Plan on January 21, 2021. The goal of the plan was to vaccinate 60% of the population over the age of 18 by the end of the year. According to the Deputy Minister of Health, Tamar Gabunia, the priority groups for vaccination were defined as follows:
- In the first stage, 65% of medical staff (46,520 workers), 60% of beneficiaries of long-term care facilities (1,560 citizens), and 60% of citizens aged 75 and over (136,080 citizens);
- In the next stage, citizens aged 65-74 (197,510).
- In the third stage, the groups providing basic services to citizens aged 65-74 (108,224) and citizens aged 55-64 (287,040), as well as persons with chronic diseases aged 18-54 (53,640);
- In the last stage, other groups of the population (860,740 persons).
According to the National Vaccination Plan approved by the Government of Georgia in January 2021, based on preliminary estimates, the minimum budget required to cover 60% of the total adult population should have been 64,333,622 GEL, and the maximum - 158,190,243 GEL. The minimum and maximum costs of purchasing vaccines were GEL 48,456,260 and GEL 141,985,429. In April 2021, changes were made to the plan, although this component remained unchanged.
According to Tamar Gabunia, the large gap between the required funds is related to the different costs of the vaccine, as the price may be different based on the time period and methods of delivery.
The vaccination process in Georgia began on March 15, 2021. It was decided to purchase the vaccine through the COVAX platform. To determine when Georgia officially began negotiation for vaccines, IDFI requested copies of official correspondence from both the Ministry of Health and the National Center for Disease Control and Public Health regarding the purchase of the vaccine. The Ministry did not provide us with the abovementioned information. According to documents received from the National Center for Disease Control, the first communication regarding vaccines was made on November 25, 2020; a letter from the Ministry of Foreign Affairs was sent by the Ministry of Health to the Center after Lithuania purchased more vaccines than necessary. Between November 30 and December 8, 2020, correspondence between the Ministry and the Center was underway regarding the possible use of Sinovac. In particular, a representative of Sinovac addressed the Ministry to discuss the characteristics of the vaccine and the prospect of its introduction into the country. On December 25, the Center wrote a letter to the Ministry regarding the need to refine the relevant legal framework in Georgia for the COVAX Platform. On the same day, communication was held between the parties on the process of filling the documentation received from the COVAX platform; it can therefore be assumed that negotiations with the platform were already underway at that stage, although it is unknown exactly when this process began. According to the correspondence, the COVAX platform opened a second window on December 23 for the Astrazeneca vaccine. On December 28, Amiran Gamkrelidze wrote a letter to the Ministry recommending that the COVAX offer was acceptable and clarifying the procedures in case of Georgia's consent or refusal.
In a letter dated January 8, 2021, Paata Imnadze wrote to the Ministry of Health, “it was considered expedient to purchase the Covid vaccine through the United Nations Children's Fund ... the decision took into account that at the present stage there is no experience of cooperation with existing vaccine producing companies and we are not informed about many details, including terms of delivery (INTERCOMS).”
In January 2021, Amiran Gamkrelidze and at that time the Prime Minister of the country announced that Georgia would be one of the first to receive Pfizer vaccines through the COVAX platform in February. On January 14, it was reported that Georgia had not applied directly to Pfizer, and Pfizer vaccines had not been mobilized on the COVAX platform. Since the vaccines were not received by the country in February, one of the media outlets approached COVAX for an explanation. According to their response, the Pfizer vaccine was received by countries that met the requirements of the platform: “The national regulator of all participating countries must authorize the vaccine to be imported; "Also, all participants must sign a compensation contract with the vaccine manufacturers in order to be able to receive doses from the COVAX platform."
Interestingly, the first Pfizer vaccine was used in the UK on December 8, 2020. According to the Oxford's Our World in Data project, on December 20, 2020, 0.09 and 0.17 percent of the population in Israel and the United States were vaccinated. As of March 15, 2021, the situation was similar in several countries with incomes (GNI) comparable to those in Georgia:
As of August 9, Georgia has one of the lowest rates of vaccination among the same countries:
From March 15 to May, the share of people with at least one dose of vaccine in Georgia was not equal to 1%. As the number of vaccines in the country increased and vaccination of the population over the age of 18 became permissible, the number of vaccinated people increased, and from July the number of vaccinated persons began to increase sharply. In particular, on July 15, 4.4% of the population was vaccinated with at least one dose (2 doses of vaccine - 2.9%), and this statistic increased to 8.1% on July 31 (vaccine with 2 doses - 4%). This is related to the increase in the supply of Pfizer vaccines in the country.
According to the National Center for Disease Control and Public Health, as of August 9, 2021, a total of 641,242 vaccinations were administered in Georgia, with 197,118 people being vaccinated twice. According to the New York Times, as of August 7, a total of 606,988 doses were administered in Georgia. A total of 11% of the population is vaccinated, while 4% of the population is fully (two doses) vaccinated, which means that 16 doses are administered for every 100 people.
Based on doses administered per 100 people, Georgia is in the middle position among the countries with similar income rates. For comparison, 5.8 doses per 100 people were administered in Armenia, in Belarus - 25, in Albania - 27, and in Northern Macedonia - 45 doses per 100 inhabitants.
According to data provided by the National Center for Disease Control and Public Health, the number of vaccinations as of August 4 is distributed in the regions
as follows:
58% of the vaccinations and bookings come from Tbilisi.
In June 2021, there was a shortage of doses of AstraZeneca, which prevented single-vaccinated individuals from receiving a second dose at the appropriate time. The special group of the Ministry of Health started investigating the issue, with the Audit Service also becoming interested in the process. According to the Centers for Disease Control, vaccine losses between March 15 and August 4 amount to a total of 3,159 doses, of which the largest, 2,551, are the AstraZeneca vaccines. The full list looks as follows:
As can be seen from the table, the total loss is 3,159 doses, of which 169 doses are Pfizer vaccines. Most losses are recorded in Tbilisi, followed by Imereti and Adjara.
As for the percentage distribution of vaccinated people, as of August 4, only 4.8% of the total population was fully vaccinated, and 10.4% of the population had received at least one dose. In terms of age groups, 13.5% of the population over the age of 18 are still vaccinated with a single dose, and 6.2% are fully vaccinated. As for the National Vaccination Plan target indicator of vaccination level - 60% of the population over 18, 22.6% of the population are vaccinated with a single dose, and 10.4% are fully vaccinated.
The National Vaccination Plan had clearly defined priority groups, including vaccination of 65% of medical staff (46,520 workers) and 60% of citizens aged 75 and over (136,080) in the first phase, and citizens aged 65-74 (197 510) in the second phase.
As of August 8, one of the lowest rates of vaccination was observed among these priority groups. In the health sector in particular, a total of 17,200 people have been vaccinated, including doctors, nurses, and other staff in the sector, of which only 6,443 have received two doses, with 3,751 doctors and 645 nurses. The number of medical staff vaccinated with a single dose is 11,569 people. According to available data, only 36% of the 46,520 targeted medical workers have been vaccinated in the 5 months since March 15.
Additionally, a low rate of vaccination was observed among school staff, while according to age groups, the highest number of vaccinated people are in the category above 18 years. Unfortunately, the official statistics website does not distinguish between the number of people with chronic diseases over 18, the number of people vaccinated over the age of 75, and the beneficiaries of long-term care facilities. All of the above groups are considered priority groups under the National Vaccination Plan.
According to the Centers for Disease Control, vaccination dynamics increased significantly in July and August, possibly due to an increase in the number of available vaccines.
Based on IDFI’s analysis, it is clear that not enough information about the vaccination process is available. the requested official documents have not made it clear what negotiations Georgia is carrying out for the smooth continuation of the vaccination process, and it is unknown how much the country is paying for vaccines. Despite the recent increase in vaccination dynamics, it is clear that the country has failed to have a timely and effective administration of imported doses. This is confirmed by the fact that out of more than 2 million doses received, only 645 thousand doses have been used at this stage. At the same time, only 10.4% of the population over the age of 18 have been fully vaccinated, when the set target was 60%. Also according to available data, only 36% of the 46,520 targeted medical workers covered by the National Vaccination Plan have been vaccinated in the five months since March 15.
At the same time, the country has a loss in vaccines. According to the NDI public opinion poll, 47% of the respondents do not intend to be vaccinated, while 56% do not know how to register on the vaccination platform. We are unable to find out what kind of information campaign the government is conducting to interest and inform the population about the vaccination process, which company is performing this duty, how much money is spent, and what channels are used to convince the population about the need for vaccination. It is known that a new website provax.ge and its Facebook page have been created for this purpose, although information on other activities is not available.
An analysis of transcripts of negotiations for a vaccine provided by the National Center for Disease Control and Public Health reveals that on December 25, 2020, Georgia had not yet made a final decision to purchase a vaccine from the COVAX platform. The letter of January 8, 2021, shows that at this time the decision was made to procure with the involvement of UNICEF, as there was a lack of experience in communicating with manufacturers. Unfortunately, the Ministry of Health did not provide us with information about such correspondence. Consequently, it is difficult to determine when the negotiation process began, whether the implementation of vaccine-related procedures was delayed, and whether this problem was the cause of the delayed vaccination.
IDFI has appealed to the court regarding the failure to obtain public information requested from the Ministry of Health and will try to obtain relevant data through legal mechanisms. IDFI calls on the Ministry to take into account the high public interest in the pandemic control and vaccination process and to ensure that information is available both proactively and on-demand.
/public/upload/Analysis/ENG Overview of the Vaccination Process in Georgia.pdf
The publication was prepared in frames of the project – Empowered Civil Society and Enhanced Beneficial Ownership Transparency Standards for Good Governance – funded by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.