IDFI-ს თანამშრომლებისთვის ტრენინგი ჩატარდა სოციალური კვლევის მეთოდებში
ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის (OSI) მხარდაჭერით პროექტის “ორგანიზაციული განვითარების გრანტი - IDFI” ფარგლებში 8-9 თებერვალს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) თანამშრომლებისთვის ჩატარდა ტრენინგი, რომელიც სოციალურ კვლევის მეთოდებს ეხებოდა.
ტრენინგი ჩაატარა IDFI-ს მიერ მოწვეულმა მკვლევარმა და თავისუფალი უნივერსიტეტის ლექტორმა ქალბატონმა ნინო ჟღენტმა, რომელსაც კვლევით საქმიანობის სფეროში 10 წლიანი გამოცდილება აქვს და არაერთ კვლევით პროექტში მიუღია მონაწილეობა. ტრენინგის საშუალებით IDFI-ს თანამშრომლებს მიეცათ შესაძლებლობა, რომ უფრო გაეღრმავებინათ ცოდნა ისეთი საკითხების შესახებ, როგორიცაა თვისობრივი და რაოდენობრივი კვლევა, კვლევის მეთოდები, კვლევის დიზაინი, ჩაღრმავებული ინტერვიუს მეთოდი, ფოკუს ჯგუფების მეთოდი, ეთიკის საკითხები, კვლევის შეფასება, დოკუმენტების ანალიზი, შეფასების ანალიზი და სხვ. ტრენინგის განმავლობაში IDFI-ს თანამშრომლებს ჰქონდათ შესაძლებლობა მიღებული ცოდნა გამოევლინათ პრაქტიკულ სავარჯიშოებში, როგორც გუნდურად, ასევე ინდივიდუალურად.
ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის (OSI) კვლევითი ორგანიზაციების ფონდის ორგანიზაციული განვითარების გრანტის მიზანია IDFI-ის, როგორც კვლევითი ორგანიზაციის განვითარება შემდეგი კონკრეტული მიმართულებებით: კვლევების ხარისხი, კომუნიკაცია და ადვოკატირება, შიდა განვითარება და მმართველობა.

On February 8-9, 2016 training in social research methods was held for the IDFI staff. The training was organized within the framework of the project “Organizational Development Grant - IDFI" implemented with the support of Open Society Budapest Foundation Institute (OSI).
The training was conducted by Ms. Nino Zhghenti, a lecturer at the Free University with extensive experience as a researcher. During the training the employees of IDFI were given an opportunity to further enhance knowledge of such issues as qualitative and quantitative research, research methods, research design, the method of in-depth interview, focus group discussion, ethics, research, evaluation, content analysis, evaluation studies, etc. Along with theoretical input, a lot of practical activities were used during the training, both individually and in small groups.
The goal of the Organizational Development Grant received by IDFI is to assist overall development of IDFI as a think tank in three specific areas: quality of research products, communications and advocacy, internal development and governance.