კამპანია „ეს შენ გეხება“
ბოლო დროს პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გასაჯაროებამ და ამით მოქალაქეების შანტაჟის შემთხვევებმა აჩვენა, რომ სამართალდამცავ ორგანოებს კვლავ აქვთ წვდომა კავშირგაბმულობის ოპერატორებთან და მოქალაქეებს შორის ნებისმიერი სახის კომუნიკაციასთან. აღნიშნული საფრთხეს უქმნის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის კონსტიტუციური გარანტიის დაცვას და ქვეყნაში დემოკრატიული პრინციპების დამკვიდრებას, ასევე, მნიშვნელოვნად აფერხებს თავისუფალი საზოგადოების განვითარებას საქართველოში.
19 მარტს კამპანია „ეს შენ გეხება“-ს მონაწილე ორგანიზაციებმა აქცია გამართეს. შეკრებილმა მოქალაქეებმა, არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, რომლებიც პირადი ცხოვრების ამსახველი ვიდეოკადრების გავრცელებას აპროტესტებდნენ, ფილარმონიიდან საქართველოს მთავრობის კანცელარიამდე მსვლელობა გამართეს.
აქციაზე შეკრებილი მოქალაქეების მთავარი მოთხოვნები პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გავრცელებასთან დაკავშირებით ობიექტური გამოძიებისა და აღნიშნულ საკითხზე მთავრობის წარმომადგენლებთან შეხვედრის გარდა, ასევე იყო:
• კადრების გადამღებთა, მომპოვებელთა და გამავრცელებელთა გამოვლენა და კანონის მთელი სიმკაცრით დასჯა. ეს ეხება როგორც წლების მანძილზე გამოუძიებელი საქმეების ასევე ბოლო პერიოდში მომხდარი ფაქტების გამოძიებას;
• კანონის გამკაცრებას უკანონო თვალთვალის პრევენციის მიზნით;
• დამოუკიდებელი საგამოძიებო უწყების შექმნა, რომელიც იქნება ძალოვანი სტრუქტურებისგან ცალკე მდგომი ორგანო, გამოიძიებს სამართალდამცავთა დანაშაულებს და ექნება უფლებამოსილება, რომ განახორციელოს სისხლის სამართლებრივი დევნა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) კამპანია „ეს შენ გეხება“ -ს აქტიური წევრია. ორგანიზაცია იმედოვნებს, რომ შეიქმნება ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის დამოუკიდებელი ზედამხედველობის მექანიზმი და გაიზრდება სასამართლოსა და სხვა პასუხისმგებელი ორგანოების უფლებამოსილებები. (უფრო ვრცლად ფარული მოსმენების და პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გავრცელების შესახებ IDFI-ის პოზიციის შესახებ უსმინეთ ორგანიზაციის დირექტორს გიორგი კლდიაშვილს).
კამპანია „ეს შენ გეხება" 2012 წლის თებერვალში არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციებმა ერთად წამოიწყეს. კამპანიაში ჩართული ორგანიზაციები და მოქალაქეები არ გამოხატავენ არცერთი პოლიტიკური სუბიექტის ინტერესს და არ არიან რომელიმე პოლიტიკური სუბიექტის ინტერესების გამტარებლები. კამპანია მიზნად ისახავს, მოქალაქეთა აქტიური მონაწილეობით და ჩართულობით საარჩევნო კანონმდებლობის შეცვლას და კონკურენტუნარიანი, ამომრჩევლებისათვის მისაღები წინასაარჩევნო გარემოს ჩამოყალიბების ხელშეწყობას.

The recent disclosure of private life recordings and blackmail of citizens have shown that law enforcement agencies still have access to telecommunication operators and communication between citizens. This poses a threat to the constitutionally guaranteed right to privacy, establishment of democratic principles in the country, and significantly inhibits the development of a free society in Georgia.
On March 19, participant organizations of the This Affects You campaign held a demonstration. The gathered citizens, and representatives of the civil society and media protested the disclosure of recordings depicting private life by holding a procession from Tbilisi Concert Hall to the Government Chancellery.
The main demands included an objective investigation of the disclosure of the above footage and meeting with representatives of the government. The protesters also demanded:
• Identification of persons responsible for recording, holding, and distribution of the above footage and holding them responsible with the full extent of the law. This concerns both old uninvestigated cases as well as recent ones.
• Tightening of regulations for the purpose of preventing illegal surveillance.
• Creation of an independent investigative agency separate from law enforcement authorities that will investigate the crimes committed by law enforcement representatives and have the authority to carry out criminal prosecution.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is an active member of the This Affects You campaign. IDFI hopes that an independent oversight mechanism for secret surveillance and wiretapping is set up and that the powers of the court and other responsible bodies are increased. (IDFI director Giorgi Kldiashvili on secret surveillance).
This Affects You campaign was launched in February 2012 by civil society and media organizations. Organizations and individuals involved in the campaign do not represent the interests of any political group. The campaign is aimed at changing the electoral legislation towards a more competitive election environment through active citizen involvement.