თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2012 წლის 17 თებერვლის განჩინება IDFI-ის საქმეზე
IDFI-ს სასამართლო პრაქტიკა 29 მარტი 2012
IDFI-იმ სააპელაციო საჩივრით მიმართა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს, რომლითაც მოითხოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2011 წლის 18 ნოემბრის გადაწყვეტილების გაუქმება და ახალი გადაწყვეტილების მიღებით მოთხოვნის დაკმაყოფილება. სააპელაციო სასამართლოში მოთხოვნა წარმოადგენდა შემდეგს: ქმედების განხორციელება საჯარო ინფორმაციის გაცემის სახით და არაქონებრივი ზიანის ანაზღაურება. სასამართლომ სააპელაციო საჩივარი არ დააკმაყოფილა.
საქმე №3ბ/2198-11
დავის საგანს წარმოადგენდა სამინისტროს მხრიდან ქმედების განხორციელება საჯარო ინფორმაციის სახით, რომელიც 2011 წლის პირველი კვარტალის მონაცემებს შეეხებოდა. თბილისის საქალაქო სასამართლოში სამინისტრომ წარმოადგინა დოკუმენტი, რომლითაც იგი 2011 წლის მეორე კვარტალის მონაცემებზე აწვდიდა ინსტიტუტს საჯარო ინფორმაციას. სასამართლომ ჩათვალა, რომ მეორე კვარტალის მონაცემები შეიცავდა პირველი კვარტალის მონაცემებს და ინსტიტუტის სარჩელი არ დააკმაყოფილა. ანალოგიურად იმსჯელა თბილისის სააპელაციო სასამართლომ, რომელმაც ჩათვალა, რომ სამინისტროს არ გააჩნია ვალდებულება, ცალკე სახით აწარმოოს კონკრეტული დოკუმენტების აღრიცხვა.