SMS როგორც საჯარო ინფორმაცია (კანადის მაგალითი)
„მაშინ, როდესაც ტექნოლოგია ინოვაციის ძლიერი საშუალებაა, მისმა გამოყენებამ არ უნდა შეზღუდოს განმცხადებლების უფლება, გაიგონ, თუ რას აკეთებს ხელისუფლება და პასუხი აგებინონ მის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე.“
სიუზან ლეგო, კანადის ინფორმაციის კომისიონერი
საიდან დაიწყო
2012 წლის აგვისტოში კანადის ინფორმაციის კომისიონერის აპარატმა დაიწყო  უსადენო ხელსაწყოების მეშვეობით გაგზავნილი შეტყობინებების [1] გამოყენებისა და შენახვის პროცედურების გამოკვლევა. კვლევის დაწყება ნაწილობრივ გამოწვეული იყო მოქალაქის საჩივრით. საჩივრის მიხედვით, მომჩივანმა მიიღო წერილი, სადაც ერთი თანამდებობის პირი მეორეს სთხოვდა კომუნიკაციისთვის გამოეყენებინა დაუყოვნებლივი შეტყობინების სერვისი და არა ელ-ფოსტა. საჩივრის გამოკვლევისას დადგინდა, რომ ბლექბერის მობილური ტელეფონებით შეტყობინებების სახით გაგზავნილი მთელი ინფორმაცია სამუდამოდ იყო დაკარგული.
გამქრალი ჩანაწერების შესახებ შესული ამ და სხვა საჩივრების გამო კომისიონერის აპარატმა დაიწყო გამოკვლევა, რომელიც მიზნად ისახავდა პასუხის გაცემას ორ შეკითხვაზე:
• ზღუდავს თუ არა ტექსტური შეტყობინებების გამოყენება განმცხადებლის მიერ საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლებას?
• არსებობს თუ არა ფუნქციონალური საჭიროება, რაც გაამართლებდა ამ რისკზე წასვლას?
კვლევის ფარგლებში კომისიონერმა კითხვარები გააგზავნა თითოეულ დაწესებულებასა და მინისტრის აპარატში და შეისწავლა მათი შიდა პროცედურები და პრაქტიკა ინფორმაციის მართვასთან, უსადენო ხელსაწყოების გამოყენებასა და მყისიერი შეტყობინებების გაგზავნასთან მიმართებაში.
როგორ ვრცელდება მყისიერ შეტყობინებებზე საჯარო ინფორმაციის კანონმდებლობა
კანადის „ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის აქტის“ თანახმად, ჩანაწერი, რომელიც უნდა გაიცეს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნისას, განმარტებულია როგორც „ნებისმიერი დოკუმენტური მასალა, მისი გადაცემის საშუალებისა თუ ფორმის მიუხედავად“.[2] კანადაში ჩანაწერები იყოფა ორ სახეობად - „საქმიან“ და „დროებით“ ჩანაწერებად. „საქმიანი ჩანაწერი“ ეხება საქმესთან დაკავშირებულ გადაწყვეტილებებსა და მიმდინარე ქმედებებს, ხოლო „დროებითი ჩანაწერი“ ყოველდღიური, რუტინული ქმედების შესასრულებლად გამოიყენება. მიუხედავად ამ განსხვავებისა, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის მიღებისას საჯარო დაწესებულება ვალდებულია ამოიღოს, დაამუშავოს გასაცემად და შეინახოს ნებისმიერი ჩანაწერი [3], რომელიც მის გამგებლობაში არის.
რას ზღუდავს არსებული მდგომარეობა
2013 წლის აგვისტოს მდგომარეობით კანადის საჯარო სექტორში დაახლოებით 98 000 ბლექბერის მობილური ტელეფონი აღირიცხება. ამათგან უმეტესობაზე შესაძლებელია მყისიერი შეტყობინებების გაგზავნა, რომლებიც, როგორც წესი, არ ინახება კორპორატიულ სერვერზე.
გამოკვლეული დაწესებულებებიდან მხოლოდ ორში ხდება მყისიერი შეტყობინებების ავტომატური შენახვა, აქედან ერთ შემთხვევაში ეს ინფორმაცია შეიძლება გამოყენებულ იქნას მხოლოდ საგამოძიებო სამსახურების მიერ, და არა საჯარო ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით, ხოლო მეორე შემთხვევაში ინახავენ მხოლოდ მოკლე ტექსტურ შეტყობინებებს და არა პირადი საიდენტიფიკაციო ნომრებით (Personal Identification Number, PIN) გაგზავნილ შეტყობინებებს. სპეციალური მითითების გარეშე ყველა ჩანაწერი ავტომატურად იშლება 30 დღის განმავლობაში. საინტერესოა, რომ არც ერთ საჯარო დაწესებულებას არ ყავს ტექნიკური პერსონალი, რომელიც უზრუნველყოფდა შეტყობინებების შენახვას უსადენო ხელსაწყოების (მობილური ტელეფონები) გამოყენების დროს ან მათი დეაქტივაციისას. თავად საჯარო მოხელეები წყვეტენ, არის თუ არა მათ მიერ ამ გზით გაგზავნილი შეტყობინება საქმიანი შინაარსის, და შემდეგ ინახავენ კორპორატიულ საცავში. რამდენიმე დაწესებულება მოითხოვს, რომ მომხმარებლებმა ხელი მოაწერონ ხელშეკრულებას, რომელშიც ეთანხმებიან მოწყობილობის გამოყენების პირობებს, მაგრამ მხოლოდ ეროვნული თავდაცვის სამინისტროს შემთხვევაში არის ცალსახად მითითება მყისიერ შეტყობინებებზე.
რა დასკვნები გამოიტანა კანადის ინფორმაციის კომისიონერმა
11 ფედერალური დაწესებულების შესწავლის შედეგად კანადის ინფორმაციის კომისიონერმა დაასკვნა, რომ მყისიერი შეტყობინებების გამოყენების არსებული პოლიტიკა მნიშვნელოვნად აყენებს საფრთხის ქვეშ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას და რომ ხელისუფლების მიერ დასახელებული ფუნქციონალური საჭიროებები ვერ ხსნიან ან ამართლებენ მყისიერი შეტყობინებების გამოყენებით შექმნილ რისკს.
მყისიერი შეტყობინებები არ ინახება დაწესებულებების სერვერზე ავტომატურად, ამისათვის დაწესებულებებმა აქტიური ნაბიჯები უნდა გადადგან. წინააღმდეგ შემთხვევაში გარკვეული პერიოდის, ჩვეულებრივ 30 დღის შემდეგ, შეტყობინებები იშლება და შემდგომ მათი აღდგენა შეუძლებელი ხდება. კომისიონერის დასკვნით, იმის იმედად ყოფნა, რომ ცალკეული თანამშრომლები თავად შეინახავენ ისეთ შეტყობინებებს რაც საჯარო ინფორმაციას წარმოადგენს, არასაკმარისად იცავს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლებას.
ინფორმაციის კომისიონერის დასკვნით, მყისიერი შეტყობინებების მხრივ დღეს არსებული პოლიტიკა ზღუდავს კომისიონერის საშუალებას, გამოიძიოს ისეთი შემთხვევები, როდესაც ჩანაწერები ქრება, ან საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნაზე გაიცემა პასუხი ინფორმაციის არქონის შესახებ. იმის გათვალისწინებით, რომ კომისიონერი, როგორც წესი, სულ მცირე 90 დღის შემდეგ იღებს საჩივრებს, ამ დროისთვის თითქმის ნულის ტოლია იმის ალბათობა, რომ მყისიერი შეტყობინებები შენახული იყოს. ამასთან, კომისიონერის მიერ მიღებული საჩივრებიდან, სადაც მომჩივანი უარს იღებს საჯარო ინფორმაციის მიღებაზე, თითქმის ნახევარი მოდის გამქრალ ჩანაწერებზე. მხოლოდ 2012-2013 წლებში 400 ასეთი საჩივარი დაფიქსირდა.
ბოლოს, საჯარო დაწესებულებებმა დაასახელეს სამი ძირითადი მიზეზი, რის გამოც ისინი იყენებენ მყისიერი შეტყობინებების სერვისს:
- ელ-ფოსტასთან შედარებით დაუყოვნებლივი შეტყობინებები უფრო სწრაფია;
- შეტყობინებების გაგზავნით ხდება როუმინგის ხარჯებისგან თავის აცილება;
- შეტყობინებების გაგზავნა შესაძლებელია მაშინაც, როდესაც დაწესებულებების სერვერები ხელმიუწვდომელია, მაგ. საგანგებო მდგომარეობის დროს.
კომისიონერის აზრით, ეს მიზეზები არ არის საკმარისი ისეთი ქმედების გამართლებისთვის, რომელიც საფრთხე უქმნას ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას.
კომისიონერის დასკვნები:
- შეტყობინებების სერვისების გამოყენება, ტექნიკური მხარდაჭერის გარეშე, საფრთხეს ქმნის იმისა, რომ სამთავრობო ინფორმაცია და ჩანაწერები სამუდამოდ წაიშლება, მათი აღდგენის შესაძლებლობის გარეშე;
- არსებული პროცედურები საკმარისად ვერ უზრუნველყოფს დაუყოვნებლივი შეტყობინებების სერვისებით მიღებული ან გაგზავნილი ინფორმაციის საჯაროობას.
- მყისიერი შეტყობინებების გამოყენება ისეთ პირობებში, როდესაც არ არის უზრუნველყოფილი მათი ტექნიკური მხარდაჭერა, აფერხებს დაწესებულებების შესახებ კომისიონერის აპარატში შესული საჩივრების ეფექტურ, დამოუკიდებელ განხილვას.
- ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უფლება უფრო მნიშვნელოვანია ვიდრე საჯარო დაწესებულებების მიერ მყისიერი შეტყობინებების სერვისებით სარგებლობის  საჭიროება.
რა რეკომენდაციები აქვს კომისიონერს
ჩატარებული გამოკვლევისა და გამოტანილი დასკვნების საფუძველზე კომისიონერმა მოამზადა რეკომენდაციები:
1. კომისიონერი მოუწოდებს კანადის პარლამენტს „ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის აქტში“ დაამატოს ფედერალური მთავრობის დაწესებულებების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების დოკუმენტების სახით შენახვის ვალდებულება და დააწესოს სანქციები ამ ვალდებულების დარღვევის შემთხვევებისთვის.
2. კომისიონერი მოუწოდებს „ხაზინის საბჭოს სამდივნოს“ გაატაროს პოლიტიკა, რომლის მიხედვითაც სამთავრობო დაწესებულებებს დაევალებათ მყისიერი შეტყობინებების ფუნქციის გამორთვა ყველა უსადენო ხელსაწყოზე, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც:
a. არსებობს გადაუდებელი  ფუნქციონალური საჭიროება, რისი დაკმაყოფილებაც შეუძლებელია სხვა საშუალებებით.
b. არსებობს და გატარებულია შესაბამისი ტექნიკური დაცვითი მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფს როგორც საქმიანი, ისე დროებითი შეტყობინებების შენახვას სამთავრობო სერვერზე დროის გონივრული პერიოდით.
c. უსადენო ხელსაწყოების მომხმარებლები, რომელთათვისაც ჩართულია მყისიერი შეტყობინებების ფუნქცია, ასრულებენ შემდეგს:
i. გაივლიან სავალდებულო ტრენინგს ინფორმაციის მართვის საკითხებზე
ii. ხელს აწერენ ხელშეკრულებას, რომელშიც ეთანხმებიან მყისიერი შეტყობინებების საჯაროობის პირობებს
მთავრობის პასუხი
კანადის ხაზინის საბჭოს სამდივნოს პრეზიდენტი არ დაეთანხმა კომისიონერის რეკომენდაციებს, და განაცხადა რომ „ელ-ფოსტის გარდა გაგზავნილი ტექსტური შეტყობინებები, როგორიცაა პირადი საიდენტიფიკაციო ნომრებით (Personal Identification Number, PIN) გაგზავნილი შეტყობინებები, არაფორმალური კომუნიკაციის საშუალებაა და თავისი არსით დროებით ჩანაწერს წარმოადგენს“. მან იქვე აღიარა, რომ შესაძლოა, გამონაკლის შემთხვევებში, არა ელ-ფოსტით გაგზავნილი ტექსტობრივი შეტყობინება შეიცავდეს საქმესთან დაკავშირებულ ფასეულობას, და ამ შემთხვევაში ის შენახულ უნდა იქნას, მაგ. ელ-ფოსტის სისტემაში გადამისამართებით.
დასკვნის სახით
საჯარო მოხელეების მიერ სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით გაგზავნილი ან მიღებული შეტყობინებები საქართველოშიც საჯარო ინფორმაციას წარმოადგენს. კერძოდ, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მიხედვით, საჯარო ინფორმაცია არის „ოფიციალური დოკუმენტი (მათ შორის, ელექტრონული ინფორმაცია) ანუ საჯარო დაწესებულებაში დაცული, აგრეთვე საჯარო დაწესებულების ან მოხელის მიერ სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებული, დამუშავებული, შექმნილი ან გაგზავნილი ინფორმაცია.“ [4] შესაბამისად, სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებული ინფორმაცია, რომელიც მაგ. თანამდებობის პირის სამუშაო ელ-ფოსტის ან მობილური ტელეფონის მეშვეობით არის გაგზავნილი ან მიღებული, ისევე ექვემდებარება საჯარო ინფორმაციად კლასიფიცირებას და აღრიცხვას, როგორც საჯარო დაწესებულებაში დაცული ნებისმიერი სხვა დოკუმენტი. სამწუხაროდ, პრაქტიკაში საქართველოში ჯერ-ჯერობით თითქმის არ ხდება საქმიან მიმოწერასთან დაკავშირებული ელექტრონული ინფორმაციის აღრიცხვა და მართვა. IDFI გეგმავს ამ საკითხის გარშემო საქართველოს პრაქტიკის შესწავლას და ასევე გააგრძელებს დაკვირვებას ამ მხრივ არსებულ საერთაშორისო გამოცდილებაზე.
[1] კანადის კომისიონერის ანგარიშში საუბარია ყველა სახის ტექსტურ შეტყობინებაზე, რაც ელ-ფოსტით არ იგზავნება. მაგ. PIN-to-PIN შეტყობინებები (“Pin” - “personal identification number”, პირადი საიდენტიფიკაციო ნომერი), მოკლე ტექსტური შეტყობინებები (SMS), BlackBerry Messenger-ის საშუალებით გაგზავნილი და მიღებული შეტყობინებები და სხვ.

“While technology is a powerful tool for innovation, its use must not infringe on the right of requesters to know what government is doing and to hold it accountable for its decisions.”
Suzanne Legault, Information Commissioner of Canada
Where did it all begin
In August 2012, the Information Commissioner launched a systemic investigation into the use and preservation of non-email, text-based messages[1] on government-issued wireless devices. The decision to launch this investigation was, in part, the result of a complaint against Indian and Northern Affairs Canada (now Aboriginal Affairs and Northern Development Canada). In that case, the complainant had received an email in which one government official asked another to use a “pin” instead of email to communicate. When Information Commissioner has investigated the complaint, they were informed that, prior to receiving the request for information, the relevant BlackBerrys had been replaced and subsequently destroyed. Thus, any information that might have existed and fallen within the scope of the access request was permanently lost.
Based on this complaint, as well as an increasing number of complaints related to missing records and “pins,” the Commissioner determined that there were reasonable grounds to self-initiate a complaint in order to investigate the impact of instant messaging, including PINs, on the right of access to information in Canada.
The investigation sought to answer two main questions: Does the use of instant messaging, including PINs, pose a risk to the rights of requesters to receive information under the Access to Information Act? Is there any operational requirement that would justify taking such a risk?
During the investigation the Commissioner has sent questionnaires to public institutions and ministerial offices, and has learned about their policies and procedures on information management, usage of wireless devices and instant messaging.
Instant Messaging in Freedom of Information legislation
According to the “Access to Information Act”“record” which is subject to access to information means “any documentary material, regardless of medium or form”.[2] In Canada records may be of business value or transitory in nature. “Records of business value” are those that record or communicate business decisions and support ongoing operations. “Transitory records” include those created to complete a routine action. Despite this, any record under the control of an institution at the time it receives a request must be retrieved, processed for access purposes and preserved.
What are the concerns about the current situation
Approximately 98,000 BlackBerrys have been issued to government institutions (as of August 2013, as per Shared Services Canada). Most are enabled to send instant messages, which, in turn, are not generally stored on corporate servers.
Only two institutions make automatic updates of instant messaging, in one case the updates are stored for audits and forensic investigations but not for information management purposes, and in another case only SMS, and not PIN-to-PIN messages are stored. Without enabling special function to store messages, wireless devices automatically delete instant messages after a set period of time, usually 30 days. None of the institutions has employed a technical means to ensure instant messages are preserved when wireless devices are disposed of or deactivated. Instead individual users determine whether messages are of business value and then store them in a corporate repository. Some institutions require wireless users to sign an agreement under which they must abide by policies on device use. However, only National Defence’s agreement makes explicit reference to instant messaging.
Conclusions of the Commissioner
Having investigated 11 federal institutions, Information Commissioner of Canada has concluded that
there is a real risk that information that should be accessible by requesters is being irremediably deleted or lost. No valid operational requirement was provided to me to justify this risk. The current use of instant messaging presents an unacceptable risk to the right of access to information in Canada and the operational requirements identified by government institutions do not explain or justify the risk created by the use of instant messaging.
Instant Messages are not automatically stored on institutional servers, institutions need to make active steps for this. Otherwise instant messages are automatically deleted after a set period of time, usually 30 days, and are, as a result, not recoverable.
Reliance on the goodwill of individual public servants and ministerial staff to identify, save and store records of business value is insufficient to address the risk that information that should be subject to the Act will be lost without a means of being recovered or retrieved.
According to Information Commissioner, the current treatment of instant messaging is that it limits the ability of their office to investigate complaints about missing records or no record responses. Given that it is usually at least 90 days (30 days to respond to a request and 60 days to make a complaint) before the Commissioner receives complaints about how institutions handled access requests, the chances that instant messages will still exist at that point are virtually nil. Besides, Missing records complaints amount to nearly half of complaints about refusals to grant access. The Office of the Information commissioner registered more than 400 missing records complaints in 2012–2013.
Institutions said that they enable instant messaging for three reasons:
In the opinion of the Commissioner, the first two reasons are clearly insufficient for institutions to justify an activity that puts the quasi-constitutional right of access at risk.
Conclusions:
Recommendations of the Commissioner
Based on the conducted research and the conclusions, the commissioner has prepared the following recommendations:
Response of the Government
The president of the Treasury Board did not accept recommendations of the commissioner, and stated, that “Non-email text-based messaging services such as pin-to-pin are a means of informal communication that are inherently transitory in nature.” He has also acknowledged that “non-transitory records of business value, which are the exception in non-email text-based messaging, must be preserved, for example by being forwarded into the email system.”
Messages of business value sent or received by public officials are subject to access to information in Georgia as well. In particular, according to the General Administrative Code of Georgia, public information is “official document (including electronic information) or information which is stored in public institution, also business information which is received, processed, created or sent by the public institution or public official.”[3] Thus, business information which is e.g. sent or received via work e-mail or mobile telephone of a public official is subject to classification and recording as public information, as much as any other document stored in the institution. Unfortunately, electronic business information is almost not recorded and managed in Georgia yet. IDFI plans to continue studying Georgian practice and also observe relevant international experience.
[1] “Pin” stands for “personal identification number.” PIN-to-PIN communications are non-email text-based messages sent and received using the unique eight-digit BlackBerry PIN. These and other similar types of message, such as those sent and received via BlackBerry Messenger and Short Messaging Service (SMS), are considered “instant messages” in this report. We also use that term and “PIN-to-PIN” or “PINs” interchangeably.