ლგბტ პატიმრებისთვის ხანგრძლივი პაემანის უფლების მინიჭების საკითხზე საკონსტიტუციო სასამართლოს განჩინების ანალიზი
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ანალიზი 8 ივნისი 2018
IDFI “საკონსტიტუციო სასამართლოს დამოუკიდებლობის და გამჭვირვალობის ხელშეწყობის პროექტის” ფარგლებში ახორციელებს საკონსტიტუციო სასამართლოში მიმდინარე მაღალი საჯარო ინტერესის პროცესების მონიტორინგს.
პროექტი ასევე მოიცავს დამოუკიდებელი ექსპერტების მხრიდან საკონსტიტუციო სასამართლოს მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების ანალიზს და მის შეფასებას. პროექტის მიზანია კრიტიკულად გააზრებულ იქნას სასამართლოს გადაწყვეტილებები და ამით ხელი შეეწყოს პროფესიული დისკუსიების წარმართვას სასამართლოს გადაწყვეტილებებზე, ასევე, სასამართლოს საქმიანობის შესახებ ცნობადობის გაზრდას საზოგადოებაში.
წინამდებარე ანალიზი მომზადდა კონსტიტუციონალისტ გიორგი გოცირიძის მიერ და ეხება სასამართლოს 2018 წლის 11 მაისის განჩინებას, რომლითაც სასამართლომ უარი თქვა განეხილა ლგბტ პატიმრებისთვის ხანგრძლივი პაემანის უფლების მინიჭების საკითხი.
ნაშრომი აჯამებს და კრიტიკულად აანალიზებს სასამართლო განჩინების ძირითად აქცენტებს. ავტორის შეფასებით, სასამართლოს მიერ საქმის არსებითად განსახილველად არ მიღება რიგ კითხვისნიშებს ტოვებს და ასევე განჩინების კონკრეტული ასპექტებში არ შეესაბამება სასამართლოს მანამდე არსებულ პრაქტიკას.
ავტორების მიერ გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს IDFI-ს პოზიციას.