ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად საჯარო კონსულტაციები გრძელდება
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 14 აპრილი 2016
13 აპრილს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მონაწილეობა მიიღო მარნეულში გამართულ ღია მმართველობის პარტნიორობის საჯარო კონსულტაციაში. შეხვედრაზე IDFI-ს წარმომადგენელმა თამარ ნადიბაიძემ მოქალაქეებს გააცნო IDFI-ს რეკომენდაციები ღია მმართველობის პარტნიორობის მესამე სამოქმედო გეგმისთვის (2016-2017).
შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს მარნეულში არსებულ პრობლემებზე და მოსაზრებები გამოთქვეს ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმაში გასათვალისწინებლად.
იმისათვის, რომ ინიციატივა მოხვდეს სამოქმედო გეგმაში, აუცილებელია, შეესაბამებოდეს OGP-ის 4 ძირითად პრინციპს:
1. ადგილობრივი და ცენტრალური მმართველობის ღიაობა;
2. ხელისუფლების წარმომადგენლების ანგარიშვალდებულება;
3. მოქალაქეთა ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში;
4. და საჯარო სერვისების ინოვაციური და ტექნოლოგიური განვითარება.
საჯარო კონსულტაციები მაისის ბოლომდე გაგრძელდება და მოიცავს საქართველოს ყველა რეგიონს. რეგიონებში მოსახლეობასთან შეხვედრები ხორციელდება აშშ-ს განვითარების სააგენტოს „კარგი მმართველობის ინიციატივის“ (USAID/Georgia Good Governance Initiative) მხარდაჭერით.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (Open Government Partnership, OGP) 2011 წელს შექმნილი საერთაშორისო ინიციატივაა, რომლის წევრი ქვეყნებიც იღებენ ვალდებულებას ებრძოლონ კორუფციას, დანერგონ ახალი ტექნოლოგიები მმართველობით პროცესში და უზრუნველყონ გამჭვირვალობა და მოქალაქეთა მეტი ჩართულობა.
საქართველო OGP-ს 2011 წელს შეუერთდა და უკვე რიგით მესამე სამოქმედო გეგმაზე მუშაობს. ამ პროცესს წინ უძღვება ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი, რომლის თანა-თავმჯდომარე ორგანიზაციაც არის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI).

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) participated in public consultation held in Marneuli on April 13. Representative of the Institute, Tamar Nadibaidze presented recommendations of IDFI for the OGP Action Plan 2016-2017.
Participants of the consultation discussed problems they are facing and voiced some ideas for the OGP Action Plan. It is important that the initiatives presented by the citizens answer 4 principal challenges of OGP: transparency, accountability, civic participation, innovation and technology.
Open Government Georgia Forum will inform appropriate agencies about the civic initiatives, which will discuss possibility of fulfilling the initiatives. Public consultations will last until the end of May and cover every region of Georgia. Public consultations are conducted with the support of USAID Georgia Good Governance Initiative.
OGP is an international initiative established in 2011. Georgia joined the partnership in 2011. Open Government Georgia Forum coordinates Georgia’s participation in OGP. IDFI, with the Analytical Department of the Ministry of Justice, co-chairs the Open Government Georgia Forum. Currently, Forum is working on elaboration of 3rd OGP national action plan for 2016-2017.