IDFI მედიაში 21 მაისი 2013
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სახელმწიფო სტრატეგია წლის ბოლოსთვის შემუშავდება
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მხარდაჭერით, საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგია წარადგინა.
შეხვედრაზე, რომელსაც მთავრობის, არასამთავრობო სექტორისა და მედიის სფეროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ და რომელზეც IDFI-ის წარმოდგენილი დოკუმენტის განხილვა მოხდა. ხაზი გაესვა კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმის აუცილებლობას, გარდა ამისა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიის გააქტიურებას საქარვთელოს გაციფრულების პოლიტიკის შემუშავებაში.
როგორც ცნობილია, 2015 წლის 17 ივლისამდე საქართველოში ანალოგური მაუწყებლობის სრული გათიშვა უნდა მოხდეს.  IDFI-ის დირექტორის გიორგი კლდიაშვილის თქმით, დროის სიმცირის გამო ქვეყნის ციფრულ მაუწყებელობაზე გადასვლის პროცესი უნდა დაჩქარდეს, რისთვისაც სახელმწიფოს უფრო აქტიური ჩარევაა საჭირო.
ეკონომიკის სამინისტროს კავშირგაბმულობისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტის წარმომადგენელის თქმით, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროში უკვე მიმდინარეობს მუშაობა სტრატეგიის დოკუმენტზე და დიდი ალბათობით, წლის ბოლოსთვის საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სახელმწიფო სტრატეგია ექნება.