IDFI მედიაში 20 მაისი 2013
აქციაზე IDFI-ის დამკვირვებელს ვიდეოს გადაღებაში ხელი შეუშალეს
აქცია (photo: )
IDFI-ის დამკვირვებლის, თამარ თოლორდავას ცნობით, მას უცნობმა პირებმა 17 მაისის აქციაზე გადაღების შეწყვეტა მოსთხოვეს. თამარ თოლორდავა და სტუდენტური მულტიმედია ჯგუფის „რეაქტორის“ რამდენიმე წარმომდგენელი ლგბტ უფლებადამცველების საწინააღმდეგო აქციის ერთერთი ორგანიზატორის, გიორგი გაბედავას გადაღებას ცდილობდნენ, რა დროსაც მათთან უცნობი პირი მივიდა და გადაღების შეწყვეტა მოსთხოვა.
„ვკითხე, ჟურნალისტებზე და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებზე რატომ ძალადობთთქო. ამის მერე გაბედავამ ჩვენზე ანიშნა, ესენი მომაშორეთო!“, - აღნიშნა თოლორდავამ Media.Ge-თან საუბრისას.
როგორც თოლორდავა ამბობს, მას მერე, რაც აქციის მონაწილეებს გაბედავამ მათი "მოშორებისკენ" მოწოდა, აქციის მონაწილეებმა მას სიტყვიერი შეურაცყოფა მიაყენეს.
„შეგვაფურთხეს. შემდეგ პოლიციას ვთხოვეთ დახმარება და ავტობუსების საშუალებით გაგვიყვანეს მიმდებარე ადგილიდან“, - დასძინა თოლორდავამ.
გარდა ამისა, ადგილი ჰქონდა ფიზიკურ ძალადობას სტუდენტური მულტიმედია ჯგუფის „რეაქტორის“ წევრ, გვანცა ხონელიძის მიმართ. რეაქტორის ცნობით, მას დაუმტვრიეს კამერა და მიაყენეს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა. „რეატორი“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეაგირებისკენ მოუწოდებს.